כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2008 > דיווח מסימטת הפיראטים
דיווח מסימטת הפיראטים
דיווח ממקור ראשון על תקיפת פיראטים
בתמונה - היאכטה דולפין במרינה הרצליה השבוע 16.5.2008
 
 
דיווח מ"סימטת הפיראטים"
את יוהאן לילקונג השבדי הכרתי לפני כשנה בעת שעבד על יאכטה במרינה הרצליה. מאז הספיק יוהאן לעבוד במספר יאכטות נוספות. מעת לעת הוא שולח מיילים קצרים המספרים את הקורות אותו על פני האוקיאנוס. הפעם, לפי בקשתו המפורשת מצורף תרגום סימולטני וקצר למייל האחרון שלו. את המקור באנגלית אתם יכולים גם לקרוא בקישור המצ"ב.
 
 
22.4.2008
 
 
אתמול בצהריים קיבלנו מספר שיחות טלפון מקרובי משפחה של אנשי הצוות. הם התקשרו לשאול לשלומנו לאחר תקיפת הפיראטים המתוקשרת השניה בשבועיים האחרונים, על ספינת דיג הטונה הספרדית. התקיפה ארעה לא רחוק ממקומנו הנוכחי. מה שהם ואתם לא יודעים, זוהי התקיפה החמישית ב-24 שעות האחרונות!
הפיראטיות העתיקה בדמותו של ג’ק ספארו שודד הקריביים פינתה את זמנה לפיראטיות מודרנית ומתוחכמת. לפני תקיפת הספינה הספרדית הותקפה יאכטה צרפתית באזור וצוותה שוחרר תמורת כופר של כשני מליון דולר ובמבצע משולב של הכוחות המיוחדים הצרפתיים. על מנת להתמודד עם הנושא ישנו מרכז עולמי העוקב אחר תקיפות הפיראטים – IMB ובאזורים מועדים לפורענות מפטרלות ספינות מלחמה.
לפני הפלגתנו צפונה, מהאיים המלדיביים לכיוון הים התיכון התעדכנו בהתרעות לפעילות פיראטים. ה-IMB דיווח לנו שלאחר תקיפת היאכטה הצרפתית האזור שורץ בספינות מלחמה וככל הנראה ניתן להפליג בבטחה.
הדיווח ניתן כשבועיים לפני שהפיראטים תקפו אותנו....
הגהנום החל בשעה 2030 כשבקשר נשמעה קריאת מצוקה מספינת דאו (ספינת מטען מקומית) בשם "פייסל מוסטפה". מיקומה היה כ-4 מיילים מאיתנו והקפטן דיווח על תקיפת פיראטים שעולים על הסיפון. ברקע נשמעו יריות וצעקות ולאחר מכן הקשר דמם. אנחנו יצרנו קשר מיידית עם הכוחות הצבאיים באזור שהורו לנו להתרחק במהירות מהאזור.
אונית מלחמה בריטית הזניקה מסוק לאויר שזיהה אותנו ועד שהאוניה לא יצרה איתנו קשר במכ"ם הוא לא עזב אותנו. במקביל אונית מלחמה אמריקאית הפליגה לכיוון כלי השיט שבמצוקה. אני לא יודע מה עלה בגורלה של ספינת הדאו.
לאחר זמן מה קצין המבצעים באוניה הבריטית הורה לנו להמשיך ליעדנו והעביר אותנו לתקשורת מול ספינת מלחמה גרמנית שפיטרלה באזור ההפלגה שלנו. שבע שעות מאוחר יותר, ושוב קריאת מצוקה בקשר: MAY DAY, MAY DAY, PIRATE ATTACK . הפעם הקריאה באה ממיכלית יפנית.
המיכלית הותקפה בפצצות RPG וירי ממקלעים אשר גרמו נזק רב לדופן האוניה ולדליפת דלק לים. אונית המלחמה הגרמנית הזניקה מסוק לאויר והפליגה לכיוון. הפיראטים הבינו שיתרונם אבד וניתקו מגע עם האוניה הפגועה ושבו לספינת האם. אונית המלחמה הגרמנית ליוותה את המיכלית היפנית לכיוון נמל עדן שבתימן לתיקונים. כל הארוע ארע כ-30 מייל על חרטום שלנו!.
לאחר שני ארועים אלו חשבנו שנגמרו הפיראטים. אבל, בשעה 1228 ולאחר מכן ב-1305 עוד שתי קריאות מצוקה נשמעו בקשר. הראשונה מספינת מטען קטנה ליד החוף הסומאלי והשניה מספינת דיג טונה ספרדית. שתי ספינות אלו נחטפו, הצוות נלקח כבני ערובה והפיראטים הפליגו לכיוון סומליה.
בשלב זה כל הצוות נמצא בכוננות עליונה. הפרצוף דבוק למכ"מ והעיניים מחפשות כל סימן חשוד באופק. כל סימן חשוד גורם לשינוי נתיב. אנחנו ממש על גבול אובדן השפיות ומקווים להגיע ליעדנו – ג’יבוטי לפני שהפיראטים יגיעו אלינו. אני מקווה שנגיע ליעדנו בתוך כ-36 שעות מורטות עצבים. לשמחתנו, מדי פעם עוברים מסוקים צבאיים מעלינו וצללית ספינת מלחמה נראית באופק או על פני המכ"מ.
הערה: בשלב זה יוהאן מספר קצת על ההסטוריה הפוליטית של האיזור והפיראטים. למי שמעונין ניתן לקרוא את המקור באנגלית.
לסיום:
בזמן שתרגמתי את המסמך משבדית (שפת האם שלי) לאנגלית, הגיע תורנו לקרוא MAY DAY . בשעה 1651, 28 מייל מהחוף התימני הבחין אחד מאנשי הצוות בשתי ספינות מהירות המפליגות לכיווננו. כל ספינה לכיוון דופן אחרת של היאכטה. מיד ביצענו סיבוב של 180 מעלות ושידרנו קריאת מצוקה. המשחתת הספרדית "MENDEZ MUNEZ " שהיתה כ-15 מייל מאיתנו הפליגה מיד לכיווננו ומסוק סיור אמריקאי ביצע בז מעלינו תוך 9 דקות. הפיראטים, שהיו כבר במרחק של פחות מ-1 מייל מאיתנו הסתובבו ונעלמו.
קישורים רלוונטים נוספים:
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<