כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2017 > מי שחלם ומי שחזה
מי שחלם ומי שחזה
נבואה הוא מקצוע קשה. תשאלו את ירמיהו וישעיהו וכל החברה מהתנ"ך. מסתבר שגם בשיט הישראלי קשה לנבא את העתיד. בגיליון כחול של אפריל 2007 בקשנו מדמויות מרכזיות בענף, לצפות קדימה ולחזות את העתיד הצפוי לשיט בישראל בעשור הקרוב. עשר השנים חלפו, (איך שהזמן עובר...) פתחנו את גיליון 30 של "כחול" עם התחזיות והחלומות השווינו למציאות- והתוצאות לפניכם.

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

 יו"ר פורום לקידום השיט ויצרן המפרשים איזי סויסה, הוא אופטימיסט חסר תקנה. לצער כולנו התחזית הסופר אופטימית שלו "עלתה על שרטון". הפוליטיקאים וארגוני הטרור לא נתנו לתחזית האופטימית להתגשם. במזרח התיכון אין שלום, נהפוך הוא. המפעל המדהים של  המד-רד ראלי (הפלגה מהים התיכון לים האדום) נעלם עם בוא האביב הערבי. חופי סוריה ולבנון התרחקו מאתנו וישראלים רבים לא מפליגים לטורקיה. מנהל הספנות לא ערך רפורמה בשיטת רישוי המשיטים ומרינות חדשות לא נבנו. איזי חזה נכון את ההתפתחות בשיוטי ה-OFF SHORE, תחרויות השיט ארוכות הטווח. גם בעולם וגם אצלנו הנושא מתפתח. שני שיוטים באליפות ישראל הם ארוכי טווח. הגידול במספר המשתתפים בשיוט קפריסין-ישראל אשר מאורגן על ידי הפורום לקידום השיט ומתקיים בסתיו, גם הוא מתאים לתחזית. הנה עוד הוכחה שלפעמים חלומות מתגשמים (אם מתאמצים מאוד).

חברו לפורום לקידום השיט, איתן פרידלנדר דייק יותר. הוא חזה גידול לאורך ממוצע של 50 רגל של היאכטות הנמכרות, וצדק. הוא חזה שליטה אלקטרונית מלאה ודייק חלקית. הנושא עדיין לא "מבושל" אך מתקדם במהירות. גם בנושא התאמת המרינות לסל עגינה הכולל יאכטות גדולות יותר הוא ראה נכון. שיפוץ המרינה של תל אביב וגודל היאכטות הממוצע במרינה החדשה בלימסול מדגימים זאת. גם התחזית של איתן בנושא השלום במזרח התיכון תאלץ לחכות לימים יפים יותר.

אמיר אייל ממנהלי אקווה מרינה יבואני יאכטות מנוע וסירות לספורט ימי חזה נכון את ההתפתחות בתת הענף שלו. הוא חזה את המעבר מיאכטות גלישה ליאכטות חצי גלישה וליאכטות דחי. הוא דייק במעבר היצרנים ליצור מנועיות המצוידות במנועים חסכניים בדלק. הכינרת לא התייבשה תודות למפעלי ההתפלה שהוקמו. אכן אמיר צדק רוב הסירות הנמכרות בכנרת הן בעלות TOWER  ומיכלי איזון וטרים. הוא חזה מעבר לקורסי משיט ביאכטות מנוע ותחזיתו לא התממשה. לצערנו עדיין אין בכנרת מסורת של אליפויות בינלאומיות לוויק בורד וסקי.

ארן נוימן מנכ"ל תשוט יבואנית היאכטות, חזה ירידה במחירי היאכטות וצדק. אם משווים את מחירי היאכטות היום ולפני עשר שנים בניכוי עליות מדד, היאכטות היום זולות יותר. הוא גם חזה נכון את התחרות העזה והגוברת בענף ואת מצוקת מקומות העגינה. תערוכת שיט בינלאומית אין עדיין בישראל.

גל אורן מ"גל איטליה" (כיום אזימוט יאכטות ישראל) דייק כאשר ראה לפני עשר שנים את המרינות של אשקלון ואשדוד מתמלאות ואת מרינה תל אביב המשופצת. נאלץ כנראה לחכות על מנת לראות את השיפוץ ביפו ועכו. גל ראה נכון את אכסון הסירות בקומות כפי שבוצע במרינה הרצליה ואת המעבר לקטמרנים בגדלים של 40 ו-50 רגל. הגידול המהיר במכירת יאכטות של 30 מטר ויאכטות מפרש של 70 רגל לא התממש בינתיים. הוא צפה נכון את המחסור בבעלי מקצוע טכניים בענף השיט. כמו ארן נוימן חלומו על תערוכת שיט גדולה לא התממש כמו חלומו להפליג לביירות.

גקי פרנג'י מנכ"ל אטלנטיס מרין יבואנית ציוד ויאכטות, חזה נכון את הקושי לחזות. "אני לא יודע מה יהיה מחר שאקום בבוקר" כך אמר לפני עשר שנים. הוא חזה שישראל תספק עגינת חורף ליאכטונרים אירופאים אשר ירצו להימנע מתשלום מע"מ באיחוד האירופי, בהנחה שטורקיה תצטרף לאיחוד האירופי. במצב זה הוא קיווה שניתן יהיה להפליג לסוריה ולבנון. גקי לא יכול היה לחזות את מעלליהם של שליט טורקיה ארדואן והרודן הסורי אסד. למעשה אף אחד לא יכול היה לחזות זאת. עדיין אנחנו לא רואים בישראל יאכטות זולות מהמזרח הרחוק, אבל יש ירידת מחירים בשוק. גקי חזה נכון את ההתפתחות המהירה של נושא הוויק בורד.

מיקי גל מנכ"ל יבואנית היאכטות סוס ים דייק לחלוטין כשקבע: "בעוד עשר שנים הנשים יהיו יפות יותר ואנחנו זקנים יותר". הוא דייק גם בנושא המשך המאמץ לבניית גופי כלי שיט קלי משקל על מנת לחסוך בדלק. מהפכת מפרשי הכנף ביאכטות המפרשים תצטרך כנראה לחכות יחד עם החלום לבניית מספנת יאכטות כחול לבן בישראל. מיקי היה ריאלי כשקבע כי נושא תעלת הימים והאיים המלאכותיים הם פנטזיה, אבל הרשה לעצמו לחלום.

ליאור סופר מנכ"ל יבואנית היאכטות תלתנית דייק בתחזית על כניסה מאסיבית של מערכות אלקטרוניות ליאכטות. גם תחזיתו בנוגע להתקנות מוגברות של מערכות התפלת מים, מחוללים (גנרטורים), מיזוג אוויר ובידור (מסכי פלזמה) הסתברה כנכונה. הוא חזה עלייה במכירות יאכטות- העל, אבל לא יכול היה לחזות את המשבר הכלכלי העולמי של 2008 אשר הפיל את שוק יאכטות-העל לקרשים.

גם רועי קליימן מנכ"ל יבואנית היאכטות סטרים, קיווה שניתן יהיה להפליג לאורך כל חופי המזרח התיכון ולעגון בביירות ובטריפולי. הוא איחל לנו איחולים אופטימיים שהריוויירה הצרפתית תקנא בנו ולא אנחנו בה. בינתיים כנראה זה עדיין הפוך. הוא צדק בתחזית שהשוק הימי לא ישתנה בהרבה (בהנחה שהרבה זה יחסי). התחזית (או החלום) שישראל תארח תחרות שיט בינלאומית והצפייה שרספ"ן יערוך רפורמה יסודית בנושא הרישוי לא התממשו.

יורם בלום מנכ"ל אמביל יבואנית סירות מנוע ומנועים ימיים חזה את התגברות בעיית הצפיפות במרינות. בישראל. הוא חזה שמספר היאכטות המנועיות בישראל יגדל ביחס למספר המפרשיות. הסתבר כי בניגוד למגמה העולמית עדיין בישראל קונים יותר יאכטות מפרשים ממנוע. יורם צדק בתחזיתו בנושא כניסת מערכות שליטה ממוחשבות ומערכות נווט מתקדמות. הוא גם חזה נכונה את המאבק של הגופים הירוקים נגד המטרה לפתח מרינות נוספות. הוא לא יכול היה לדעת שבמאבק הזה של הקמת המרינות החדשות קולם של העוסקים בענף לפרנסתם כמעט ולא ישמע.             

 ניסיון לחזות את העתיד ולהיערך לקראתו הוא כלי חשוב מאוד לכל ענף כלכלי ובמיוחד לענף השיט. ענף המחייב השקעות בתשתית ושינויי רגולציה. העולה מהתחזיות אותן סקרנו הוא דיוק יחסי בנושאים הטכניים וחוסר דיוק מוחלט בכל הנוגע לנושאים פוליטיים-מדיניים. המרואיינים בכתבה זו יכולים להיות רגועים, ראשי ארגוני המודיעין והביון בכול העולם לא חזו את ה 11 לספטמבר, את "האביב הערבי", שהפך את המזרח התיכון מלוב ועד אפגניסטן לזירת קרבות ואת המשבר הכלכלי העולמי של 2008, שחתך את יצור כלי השיט בעולם ב- 50%. חלק מהמרואיינים חלקו עמנו את חלומם שהוא גם החלום של כולנו. מי לא רוצה להפליג לטורקיה ובדרך לעגון במרינה של ביירות? אומרים שחלום הוא תמיד הזרע שממנו נובט המעשה. אז נמשיך לחלום.                                             

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<