כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2016 > משט הידידות – קפריסין ישראל 2016
משט הידידות – קפריסין ישראל 2016
ב-13 באוקטובר, למחרת יום כיפור הוזנק משט הידידות ישראל-קפריסין 2016 על די מנהלת לשכת התיירות הקפריסאית ויו"ר חברת אתרים ממרינה תל אביב.

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

28 יאכטות יצאו יחד ממרינה תל אביב לקפריסין מתודלקות בבירות ואוזו KEO קפריסאי. כיוון הרוח והגלים לא היו לטובת השייטים, השיוט המסורתי עלה מדרגה כשהפורום לקידום השייט גייס את מרינה לימסול לארח את האירוע. כמו כן, לצד המשט התחרותי, הצטרפו הפעם גם כ-15 יאכטות מכל רחבי הארץ אשר השתתפו במשט העממי. סה"כ הפליגו 28 יאכטות מישראל לקפריסין.
היאכטה האחרונה במשט הגיעה לקפריסין אחרי 30 שעות, למרינה לימסול. במרינה חיכו לכל יאכטה שתי יאכטות ליווי של המרינה ובסדר מופתי הובלנו למזח קבלת אורחים. קבלת הפנים במרינה החדישה המודרנית הייתה חמה ומרשימה. לאחר התארגנות קצרה התפזרו הצוותים לפאבים ולמסעדות שבמתחם המרינה והעבירו ערב באווירה המקומית.
למחרת בבוקר נפגשנו כולם לארוחת בוקר מפנקת במסעדת Calma. לאחר תדרוך הוזנקו היאכטות לשיוט מלימסול למרינה זיגי החדשה. הרוח הייתה קלה ומצב הרוח בעננים, רובנו הגענו לקו הזינוק לתחרות, אך היו גם כאלה שבחרו בשיט רגוע ללא תחרות.
בעת המשט לזיגי התעוררה דאגה מאחר ואחת היאכטות לא הגיע ללימסול ולא יצרה קשר. המארגנים מקבלים עדכונים שוטפים מישראל על פעולות לאיתור מול חיל הים וRCC  חיפה. רק לאחר מספר שעות, אניית נוסעים של מנו ספנות שעוברת בנתיב, יוצרת קשר עם היאכטה האבודה המעדכנת שאמנם המנוע תקול אך הכל טוב והם בדרך ללרנקה. כולם נושמים לרווחה. 
 
ביום השלישי בבוקר, אחרי התארגנות קלה הוזנקנו שוב ע"י דינה שופטת התחרות הקפריסאית לתחרות ממרינה זיגי למרינה לרנקה, סה"כ 21 מייל. הפעם הרוח הייתה קדמית וערה. 28 יאכטות ישראליות ו 20 יאכטות קפריסאיות נכנסו לעגינה במרינה של לרנקה. מפגש בין לאומי של שייטים התכנס אחר הצהרים במסעדת המרינה Ponatha. בערב נפגשו שוב כל הצוותים במצודת לימסול לטקס חלוקת פרסים ולארוחת ערב על המזח הצמוד למצודה.
לאחר יום חופשי אשר נוצל לטיול מאורגן לכפרי הסביבה עם טעימות יין ודבש, ובילוי בטברנה קפריסאית, התכנסנו בבוקר כדי לזנק לשיוט לרנקה תל אביב.
 רוח גבית בעוצמה של 15 קשר וגלי גיבוע של מטר וחצי מקדמים את המתחרים. היאכטות אשר מתחרות על גביע שיא המהירות חוששות מתחזית נפילת הרוח לקראת הערב ומתוחים לדעת האם השיא המוחזק כבר שלוש שנים ע"י היאכטה ספיריט יישמר או יישבר.
ביום חמישי מגיעות כל היאכטות למרינה תל אביב, המארחת את המשט זו השנה השישית ברציפות, ממתינים לחישוב התוצאות ומתרגשים לקראת הערב. לאחר מנוחה קצרה מהמשט המתיש נערך טקס הסיום החגיגי. את הטקס כיבדו בנוכחותם שגרירת קפריסין בישראל, מנכל"ית לשכת התיירות של קפריסין, מנהל מרינה לרנקה, מנכ"ל חברת אתרים ומנהלת לשכת התיירות בישראל.  
 שיא מהירות ההגעה לתל אביב נשבר ע"י ה-"42", קטמרן 52 רגל מקרבון מאויש בצוות של אלופים. היאכטה סיימה את 178 המייל בזמן שיא של 22:29:41. מנהל מרינה תל אביב, עפר דובנוב מעניק להם את הגביע הנודד. הטקס הסתיים והחלה מסיבה סוחפת של ריקודים שלא תשכח עוד זמן רב.
רשמו לפניכם: בשנה הבאה, 2017, שיוט קפריסין יתקיים בין ה- 4-12 באוקטובר.
 קוביות – טקסט ותמונה:
 
רוני רביב על "תחרות של מקצוענים":
"על הסיביסקיט מתחרה הפעם צוות מצומצם של ארבעה. איתן, וולדימיר ג'ורג ואנוכי. זה לא הצוות הקבוע שלנו אך אנחנו מלאים בדלק וחייבים להשתמש בו  כדי להוריד משקל לתחרויות בקפריסין.
בתחרות הראשונה מלימסול לזיגי, נוסף שער סיום מול מרינה סאן רפאל בלימסול כדי לקדם אפשרות של נפילת הרוח אשר תחייב קיצור מסלול, ההחלטה הוכיחה את עצמה. רוב היאכטות  הגיעו לזיגי בזמן וזמן הסיום בסאן רפאל היה הזמן הקובע. גם אנחנו על הסיביסקיט, אשר הובלנו את קבוצת הORC2 , עוברים בשער אך הרוח נופלת ולכן קיבלנו החלטה להפליג לעומק בקדמית כהה ולאחר מכן עם ספינקר בגבית חדה. ההחלטה הוכיחה את עצמה ואנחנו כ- 300 מטר מקו הסיום בזיגי. הפלגת 300 המטר האחרונים ארכה כחצי שעה בעוצמת רוח קרובה ל 0. 

 
ב-18 לאוקטובר אנחנו מזנקים, משט תחרותי ארצה, היאכטות שאינן מתחרות מלוות את הזינוק והשיוט מתחיל ברוח חלשה. ביציאה ממפרץ לרנקה הרוח מתגברת ואיתם עולים הגלים. אנחנו נערכים לעבוד במשמרות של שניים אך הפעולות הנדרשות דורשות יותר. מצלמים את המעבר בשערים הווירטואלים. עד חיפה השיוט ללא הפתעות אך הרוח שוב נופלת לגמרי והים עם גלי גיבוע של 2 מטר, לא אידאלי אך זה משפיע על כל המתחרים ולא רק עלינו. כאן נדרש קור רוח והצוות מרוכז ומתגלסס ברוח חלשה. העייפות בשל צוות מצומצם נותנת את אותותיה אך בינתיים אנחנו מנצלים את גלי הגיבוע להתקדם. מולנו יש זרם של כקשר וצריך להחליט האם להתקרב לחוף או להישאר בעומק. כשאתה עייף קבלת ההחלטות קשה אבל אנחנו מחליטים להישאר בעומק ולהגלסס, לאט לאט הרוח עולה. הקקופוניה בקשר של חיל הים מדהימה, מעולם זה לא נשמע כל כך מבולגן, נראה שלא נערכו כמוסכם ויהיה צורך לשפר לשנה הבאה, אנחנו מנסים לתווך בין הספינות וחיל הים. לבסוף חוצים את קו הסיום.
 
יעקוב סולימה על "שבירת שיא המהירות":
שיוט קפריסין - ישראל השנה היה מיוחד במינו לגבי הצוות שלנו המאייש את היאכטה "42" Forty two. המתח וההתרגשות נבנו כבר משיוט השנה שעברה בה פספסנו את שיא  המהירות בכמה דקות מול היאכטה ספיריט. לכן, השנה הגענו למשט חדורי מוטיבציה ו"חבושי קרניים" במטרה לנצח. גייסנו את הצוות המאומן ביותר ועדיין שום דבר לא הלך קל. הגיע היום הגדול - הזינוק ממרינה לרנקה לתל אביב. על הסיפון מתייצבים שבעה אנשי צוות מיומנים, רובם אלופים ושייטים מהשורה הראשונה: מייקל אולמן, איתן פרידלנדר ואיזי סויסה - ממארגני השיוט, עומר ברנד עמוס קורן, אודי סער ואנוכי... צוות נחוש שלא רואה בעיניים!! הפעם נביא את הגביע First to Finish ויהי מה!!!
זינוק! כולנו מרוכזים ונותנים את כל מה שיש לנו כדי להגיע לתל אביב בפחות מ 23:18 שעות- זמן השיא הקודם. ה- "42" שועטת קדימה דרומה כמפלצת מהירות. הרוח סבירה אם כי קצת מאכזבת. היאכטה מסוגלת להגיע למהירות של כ 22 קשר, כבר עשינו זאת בעבר, אבל אנחנו כל הזמן ב 8 עד 12 קשר עם נגיעות קלות ביותר ב-17. אחרי כ-20 שעות רואים את מרינה תל אביב ובטוחים - זהו חתכנו את השיא ב - 3 שעות מינימום... בסלולרי אנחנו מתקשרים לדבי אשתו של מייקל לבוא עם השמפניה.
השעה מוקדמת בבוקר ולרוח תכניות שונות לחלוטין. פתאום היא מחליטה לרדת לשתיל מוחלט ומג'עג'עת בנו עד כדי כך שהזרם סוחף את היאכטה לאחור.
בסופו של דבר ותודות לרוח קלילה שהחלה, דחקנו את עצמנו בקושי רב אל קו הסיום בתרועה ובעצלתיים כאחד.
ייישששש! הזמן שלנו 22:29 שעות -שיא חדש נולד!!!
חתכנו את השיא בכמעט שעה, תוצאה טובה המותירה אתגרים נוספים לעתיד. חגיגה קטנה אבל גדולה בכניסה למרינה תל אביב. שותים שמפניה בתשע בבוקר' אך החגיגה הגדולה עוד לפנינו.
יום למחרת נערך במרינה תל אביב טקס סיום חגיגי ומכובד, הפרסים הוענקו לזוכים במקומות הראשונים בORC , ואנחנו, ששברנו את השיא לתל אביב מקבלים גביע ענק ויוצקים לתוכו אין ספור בקבוקי שמפניה במסיבה יוונית גדולה על הדק היפה של המרינה.
 
ליאורה סלוצקי על עזרה הדדית
איך אסכם את המשט המדהים הזה, נפלא ומקסים. מרגע שהגענו ללימסול הכול תוכנן ובוצע כמו בצבא,אחד אחד נכנסים ברוח חזקה, הכול מוכן לקראתנו. בבוקר מפליגים למרינה זיגי ברוח נפלאה. זיגי, מרינה קטנה והכניסות והיציאות ממנה בוצעו פשוט בצורה מעולה! שאפו!. מסיבת הערב בזיגי הייתה נהדרת, אוכל למכביר אבל הכי חשוב מבחינתי הריקודים אחרי, ריקודים יוונים שאני כל כך אוהבת. קפריסאים שרוקדים סירטאקי כמו שצריך! האווירה הייתה מחשמלת. מושלם !
בהפלגה חזרה מלרנקה לחיפה, חזרנו לאחור באמצע הדרך בכדי לעזור ליאכטה LOVELY  שנשארה ללא מנוע וללא רוח, גררנו אותם עד נמל חיפה בלב חפץ ובאהבה רבה. בשבילנו זאת סגירת מעגל  - פנינת הים השתתפה ברד-מד ראלי לאלכסנדריה ואנחנו היינו חסרי המזל עם הדלק המלוכלך. אותנו לא באו לגרור כל כך מהר, עד שהגיעו 2 יאכטות אשר השתתפו במשט וגררו אותנו במשך למעלה מיממה לתל אביב. תגידו אתם זאת מקריות? איני חושבת כך, זה הגורל שמכתיב לנו מלמעלה כנראה. מרגישים שהיאכטה ואנחנו החזרנו טובה והתנהגות ימית ליאכטה אחרת בצרה.
 
יעקב אביים – תקלה בדרך
יצאנו על סיפון היאכטה Sterween, ממרינה תל אביב, עם כל היאכטות בקורס ללימסול, הנפנו את המפרשים והשיט התנהל על מי מנוחות, מהירות 4.5-5 קשר. עם התחזקות הרוח הפעלנו מנוע לקיזוז הסטייה מהנתיב. בשעה 23.15 נדם המנוע. דבר ראשון בדקתי את מסנן הדלק ואכן הוא היה סתום. החלפתי אלמנט חדש, הים היה גלי ושיניתי את הקורס, כיביתי את כל מכשירי החשמל, חוץ מאורות נווט, הגה הרוח פעל כשורה. ניסיון התנעה של המנוע החדש (70 שעות) כשל כמה פעמים, למרות המצברים חדשים. השעה הייתה 02.00 והצוות לחץ עלי ללכת לנוח עד הבוקר. שנתי נדדה, לצוות זו פעם ראשונה להפליג בלילה ובים גלי. אני כל הזמן חושב איך לפתור את בעיית הדלק. בבוקר עשיתי חיתוך צינורות, העמדתי מיכל דלק מעל למנוע והמנוע פועל. עשינו חישובים שנגיע ללימסול כאשר המשט יפליג למרינה זיגי. החלטנו להפליג ישירות ללרנקה. ברגע שהיה לי קשר טלפוני התקשרתי לטלפון של הנציג הקפריסאי במשט, שוחחתי עמו ושאלתי האם אני יכול להפליג ישירות ללרנקה, הוא אישר, ביקשתי שימסור לאיזי את הדבר. אז בקשר התחילו לקרוא: "יאכטה לבנה 9 מטר אורך ובה 4 אנשי צוות" עניתי פעם אחר פעם שאני שומע את הקריאות אך תשובותיי לא נקלטו. כ-10 מייל מלרנקה התקשרתי למרינה וענו לי. בשעה חמש אחה"צ לאחר כשלושה ימי הפלגה, נקשרנו לרציף בלרנקה.
על אף התקלה הצוות נהנה מאוד מהשיט וממתין לפעם הבאה!
 
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<