כחול 78 - אפריל 2019
גליון אפריל 2019 - אביב!
יעדי הפלגות קיץ 2019
אופטימיסטים - מפליגים לאליפות העולם 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2007 > השיט בישראל בעוד 10 שנים
השיט בישראל בעוד 10 שנים
במסגרת חגיגות 30 השנה לכחול בקשנו מקבוצת שייטים ותיקים יותר ופחות, חלקם בעלי עניין בעולם השיט להרים את המבט מעל האופק הקרוב ולחזות את הצפוי לנו השייטים בעוד עשר שנים. קיבלנו מיגוון תחזיות מפתיע.
 
במסגרת חגיגות 30 השנה לכחול בקשנו מקבוצת שייטים ותיקים יותר ופחות, חלקם בעלי עניין בעולם השיט להרים את המבט מעל האופק הקרוב ולחזות את הצפוי לנו השייטים בעוד עשר שנים. קיבלנו מיגוון תחזיות מפתיע.
 
 
איזי סויסה: שלום עם השכנים ועם הירוקים, חוק הים והמון אופטימיות
יו"ר הפורום לקידום השייט. מנכ"ל איזי סיילס. יצרן מפרשים.
 ובכן, קשה מאד לתאר כיצד יראה ענף השיט בישראל בעוד עשור, אך מניתוח הקפיצה העצומה שחווינו בעשור האחרון, ניתן לנחש שהלא יאמן עוד יהיה כאן בעוד עשור.
 
הסביבה הימית
אם יהיה כאן יום אחד שלום, נחווה בום של תיירות ימית שלא חלמנו עליו אפילו בימים טובים, אני מאמין כי כל הסביבה הימית תשתנה ללא הכר, מול חופי תל אביב יבנו איים מלאכותיים, יהיו עוד מרינות ומעגנות באזור המרכז, יהיה הרבה יותר לאן לשוט הן בחופי ישראל, ובהחלט בחופי המדינות השכנות שלנו. מלבנון דרך ישראל למצריים, ולים האדום. השקעות ענק כבר מתבצעות בפיתוח התשתיות הימיות במדינות אלו, וישראל לא תאחר להשקיע.
כל זה ישפיע על אופי השיט, ועל בחירת כלי השיט העתידיים.
 
המסורת מצליחה לנו
כמו בהרבה מקומות בעולם, גם אנו חווים כאן תחילתה של מסורת שיט נפלאה, בענף השיט על כל גווניו כבר תמצאו לא מעט ילדים של... ואפילו ילדים של ילדים של... המסורת מצליחה לנו, האהבה והתשוקה לים עוברת מדור לדור, ואני יכול להעיד על ילדי שהם אוהבי שיט יותר מושבעים ומשוגעים מאורית וממני, וזה אומר בעצם הכל, זה אומר שיהיו כאן רק יותר שייטים ויותר טובים.
 
חוק הים
אני מאמין כי המדינה תאמץ את הצעתנו לחוק הים, בסוף התהליך נהיה מדינה השוכנת לחופים...שתעריך ותאמין בנכס העצום שיש לנו מתחת ליד.
חוק הים קורא למדינה לקחת אחריות על הים, לסובב את הפנים לים במקום להפנות אליו את הגב.
תהיה מועצה ימית, אשר תהיה אחראית ובעלת אינטרס ברור ורציני לפיתוח המשאב הלאומי.
כל משרדי הממשלה העוסקים היום בים (כמעט לכל משרד יש נגיעה כזו או אחרת) ישולבו במועצה הימית, והם יפעלו מתוך אינטרס לאומי אחד - קידום המשאב הלאומי.
המשטרה לא תפעל נגד המרינות, ואלו לא יפעלו נגד חיל הים שפועל נגד משרד התיירות ולאלו אין תקציב ממשרד האוצר שמשקיע הכל במשרד החינוך שלא מחנך אותנו לשמור על הסביבה הימית.
 
רשיונות למשיטים
מינהל הספנות, המופקד על הענקת רישיונות למשיטי ספינות, יקדם ויפתח את השורות לקהלים גדולים יותר, הקלה במתן הרישיונות תהפוך את הענף לקל יותר להשגה, ופתוח ומזמין לציבור גדול המתרחק מאיתנו היום. אני מאמין שיהיו כאן שינויים מרחיקי לכת באופן הענקת הרשיונות, אך לכל הפחות אין לי ספק כי ימציאו סוג חדש של רשיון, המאפשר כמעט לכל אדם עם הכשרה מינימלית, לשכור ספינת מפרש ולשוט להנאתו בחופי הארץ. זה יהיה טוב לכולנו.
 
התוכן
מדינת ישראל תהפוך לאטרקציה בתחום התיירות הימית הבינ"ל בזכות התוכן ולא רק בזכות  המפרצים שאין לנו. יתקיימו כאן מפעלים של תוכן, כדוגמת המד רד ראלי שהינו סנונית ראשונה לחלוציות בתחום התיירות הימית ולמה שאפשר לעשות על מנת להביא תיירים. יהיו כאן ספינות להשכרה, ועם הבום התיירותי שעוד מצפה לנו במדינת ישראל, יבואו גם מאות תיירים לשוט לאורך חופי ישראל, לבלות במרינות השוקקות כדוגמאת מרינה הרצליה.
 
תחרויות OFFSHORE
אני מאמין שמרבית התחרויות בספינות גדולות ינטשו את תחרויות המסלולים, ויתמקדו בתחרויות אופ שור, מסלולים ארוכים, תחרויות אלו ידלגו ממדינה למדינה, ונזכה לארח כאן חלק מהתחרויות החשובות בעולם. גם בישראל תחרויות היאכטות יהפכו לדבר שבשגרה, ונראה מאות משתתפים בכל אירוע.


המרינות
המרינות השוכנות בדרום הארץ, אשדוד אשקלון ואולי גם זו שתהיה בבת ים, יהיו מלאות עד אפס מקום בתיירים שיבואו לחרוף בשמש הנעימה שלנו. רק אם נשכיל להזמין אותם לבוא... בחיפה תוקם מרינה מפוארת במקום בסיס חיל הים הנוכחי, מעגנת הקישון תשאר קסומה רק תהפוך להיות יותר נקיה ומארחת. והחיפאים יחזרו להיות מופת ודוגמא בימאות והאהבה לשיט, כבר היום ניתן לראות בחיפה מאות שייטי נוער מוצלחים (ילדים של...) המנצחים תחרויות בכל העולם ומביאים לעיר חיפה ולמדינת ישראל כבוד רב.
כל זה בנוסף למה שאולי יקרה כאן עם האיים המלאכותיים שהולכים וקורמים עור וגידים ממש בימים אלו, מבטיח לאוהבי הים עתיד מאד כחול.
 
 
איתן פרידלנדר: יאכטה עתידית, הפלגות לשכנים ואולימפיאדת  2016
מנכ"ל ימית סחר, יבואני ציוד ימי. אלוף עולם בשייט.
 
כיצד תראה היאכטה העתידית? היאכטה העתידית תהיה גדולה יותר. היא תהיה באורך ממוצע של 50 רגל, מפנקת יותר, ידידותית למשתמש עם שליטה אלקטרונית מלאה על מנת שצוות קטן ו/או משפחה עם ידע בסיסי תתפעל אותה בקלות.
המרינות בישראל עומדות בתחרות בינלאומית ואזורית מאתגרת ויצטרכו להתאים ולשנות את סל העגינה כך שיתאים לצרכי כלי השיט אשר מידותיהם גדלות בהתמדה ודורשות שרות מקצועי, נגישות מרבית וערך מוסף על שרותי "החניה" הקיימים.
לאן נפליג? לאן נגיע? נפליג למקומות קסומים ומאתגרים עדיפות לאזורים  קרובים אך שונים וייחודיים שניתן להפליג מעט ולבלות, אני תקווה שבשנים הקרובות ניתן יהיה להפליג באגן המזרחי של הים התיכון מטורקיה למצרים דרך המרינות בסוריה לבנון ועזה ונתקבל שם בברכה.
מה אני צופה לאולימפיאדת 2016? לאולימפיאדת 2016 נגיע עם ייצוג בכל הדגמים האולימפיים בהם אנו פעילים: לייזר, גלשני רוח ודגם מפרשיות זוגי בגברים ונשים, על מנת להצליח במשימה זו אנו חייבים להשקיע ולהכשיר יותר מאמנים עם תחומי התמחות שונים מרמת המועדונים עד הנבחרות האולימפיות, לשפר את תשתיות השיט ולחזק את המועדונים ההישגיים על מנת שיוכלו לקלוט יותר חניכים בגלישה ובשיט עם דגש על מצוינות והשגיות (ללא מועדונים רבים וחזקים לא יהיה זכות קיום לשיט ההישגי)
 
 
אמיר אייל: המהפכה המנועית ואליפות בינ"ל של ספורט ימי
מנכ"ל אקוה מרינה. יבואני מגה יאכטס ומפרשיות
 
להערכתי תושלם מה שאנחנו מכנים (ואני מקווה שנחיה עד אז כדי לראות ולהאמין) המהפכה המנועית בישראל.
בתחום המיני מגה והמגה - תימשך כניסת שייטים צעירים בני דורנו, בעלי אמצעים, מעבר מיאכטות הגלישה לספינות חצי גלישה והדחי, בהן חוסכים דלק ומגדילים טווחי שיט. השייטים יהיו מעורבים בשלב הבניה ויתאימו את היאכטה לצרכים האישיים שלהם (custom made). תהליך זה כבר החל והמשכו לטעמי הינו בלתי נמנע.
 
בתחום היאכטות המנועיות הבינוניות (ספינות הגלישה) תימשך מגמת היצרנים להוזיל את עלויות הדלק על ידי הקטנת הצריכה, לכן אני צופה הגדלה משמעותית של פלח שוק זה. אני מאמין למשל, שבתי הספר לשיט בארץ, ב- 2017, ילמדו שיט על גם על יאכטות מנועיות, משום שהביקוש לכך יגדל משמעותית.
 
בתחום סירות הסקי (ובהנחה שהכנרת לא תתיבש כליל עד אז עקב עודף שאיבה), אנחנו כבר כעת בעיצומה של "המהפכה המקצועית". אני מעריך, שבעוד 10 שנים לא תמצא בכנרת סירה ללא TOWER, וירבו הסירות המקצועיות בעלות מיכלי איזון וטרים. אליפויות הסקי והווק בורד הבינלאומיות שהחלו בארץ לפני שנתיים יהפכו למסורת, ועוד ועוד אנשים ידבקו בחיידק הספורט האקסטרימי והמיוחד הזה.    
 
 
ארן נוימן : יאכטות זולות יותר, תרבות שיט הפנאי ותערוכות שיט
מנכ"ל תשוט. יבואן יאכטות מפרש ומנוע. מארגני צ'רטרים.
 
לאחר יותר מ-30 שנים בתחום השיט, אני לא חוזה שינוי מהותי בעשר השנים הקרובות. אם אני בוחן את שלושים השנים האחרונות, אז מאז הקמת מרינה תל אביב גדלנו וצמחנו, אבל לא מספיק.
בעוד עשור היאכטות והסירות יהיו זולות יותר. התחרות בין יצרני היאכטות תגבר והאיכות לא תרד. למה לא תרד? הצרכנים ידעו להעריך איכות והחברות יאלצו להילחם על כל לקוח ולבנות עבורו את היאכטה הטובה ביותר. הבעיה העיקרית של בעלי היאכטות תהיה היכן לעגון אותן. מחירי העגינה יעלו ויושלשו מכיוון שכמות מקומות העגינה הקיימת כיום אינה מתאימה לקצב גידול שוק היאכטות, ואין תכנון עתידי להוספת מקומות עגינה.
צריך לעודד את תרבות שיט הפנאי. לא רק תחרות שיט אלא גם משטים המוניים שאין בסופם גביע או מדליה. צריך גם לחשוב כיצד למשוך את קהל השייטים חסרי היאכטות לים. יותר פעילויות חוף, הרצאות ומסיבות.
לדעתי בעוד עשור כבר לא תהיה לנו ברירה אלא לדאוג שגם ישראל תעלה על מפת תערוכות השיט העולמית. למעט יוזמות מקומיות פה ושם עדיין לא הייתה בישראל תערוכת שיט רצינית. לפי כמות הישראלים שאני פוגש בתערוכות באירופה בהחלט הגיע הזמן לכך...
אני אופטימי מטבעי ובטוח ששינוי יהיה, אני מקווה גם שנרגיש בו!
 
 
גל אורן: מרינות מלאות, גידול ביאכטות על וירידת מחירים.
מנהל גלאיטליה יאכטות. יבואני יאכטות מפרש.
 
שוק היאכטות הישראלי נמצא תמיד מספר צעדים אחרי השוק האירופאי אך עם הזמן המרחק ומספר הצעדים מצטמצם.
בעיית העגינה החריפה באירופה תבוא מין הסתם לידי ביטוי גם בארץ הקודש ולכן יש למצוא פתרונות בטווח הקרוב על מנת שיהיה מענה בעוד עשר שנים למקומות עגינה.
יש לזכור כיצד נראתה מרינה הרצליה לפני עשר שנים וכיצד היא נראית היום.
בחלומותיי אני רואה עוד עשר שנים את מרינות אשדוד ואשקלון מאוכלסות כמעט בתפוסה מלאה, יפו, עכו  ות"א משופצות ומיישרות קו עם הנוחיות בהרצליה וכמובן מרינות חדשות בנתניה ובחיפה.
מקומות עגינה יבשה בקומות לסירות מנוע עד 8.5 מטר, דבר שיפנה מקומות עגינה רטובה וישמור טוב יותר על כלי השיט העוגנים ביבשה. מבחינת סוגי כלי שיט, בהנחה שמחיר הדלק ימשיך לעלות אני צופה נוכחות מחוזקת של קטמרנים בגדלים של 40 עד 50 רגל למי שמחפש מרחב עם צריכת דלק נמוכה, כמו כן מפרשיות של 70 רגל ומעלה לבעלי תקציב גבוה שמחפשים נוחיות, שקט  ומרחבים.
נראה הרבה יותר סירות מנועיות ומפרשיות קטנות שישמשו כשער כניסה לעולם הים. במקביל לתרבות הפנאי המתגברת והמצב הכלכלי המשתפר, יותר ויותר אנשים "חדשים" יצטרפו אל הים וכמובן נקטוף את פירות הדור הצעיר שעוסק היום בפעילות ימית כמו אופטימיסטים וצופי ים.
בשוק יאכטות העל, אני צופה את המשך הגידול המהיר ורואה בעוד עשר שנים, בעיית עגינה משמעותית  לסירות של 30 מטר ומעלה. לסיכום, תמכרנה יותר יאכטות וסירות מכל הסוגים ויהיה גידול בעיקר בקצוות, בסירות קטנות של מצטרפים חדשים וביאכטות על. בגדלי הביניים, אני צופה ירידה לרמת מחירים שתהפוך רכישת מפרשית באורכים של 40-45 רגל לקניה קלה למרבית בני המעמד הבינוני- גבוה.
מחסור בבעלי מקצוע, שיצליחו להדביק את קצב התקדמות הטכנולוגיה. מטרת העוסקים בענף, להפוך את האופנה בענף השיט לתרבות בעוד עשר שנים אולי נצליח אנו העוסקים ומתפרנסים בענף לשתף פעולה ולערוך תערוכת שיט מכובדת.
מנגד, בעוד עשר שנים עדיין נמשיך לחלום להפליג לביירות... 
 
 
ג'קי פרנגי: יותר מנועיות, יותר יאכטות מהמזח ופריחת סקי בכנרת
מנכ"ל אטלנטיס מרין. יבואן כלי שיט וציוד ימי.
 
לנסות ולחזות מה יהיה במדינת ישראל בעוד עשור זו לא משימה קלה. אני לא יודע מה יהיה מחר כשאקום בבוקר, אבל אני יודע מה הייתי רוצה שיהיה כאן בעוד עשור:
יאכטות מנועיות - נראה הרבה יותר יאכטות מנועיות. הנעת היאכטות תתבצע בעזרת גז והדלק המזהם יצא לאט לאט מהשוק. הדבר יאפשר גם לבעלי מנועיות בגדלים 35-40 פיט שהיו מוגבלים בטווח נסיעה לקפוץ לקפריסין בלי לשבור תוכנית חיסכון בבנק.
כמו כן ניתן יהיה לבצע הפלגות חופים לתורכיה דרך לבנון (ואולי סוריה), הים התיכון הולך ונהיה צפוף משנה לשנה. אם תורכיה תצטרף לאיחוד האירופי, ישראל תהפוך למדינה המערבית היחידה במזרח הים התיכון שאינה חברה באיחוד. הדבר יהפוך את ישראל למקלט מס עבור בעלי יאכטות שיחפשו מקום עגינה לתקופת החורף. בחופי ישראל לא נראה מרינות חדשות בשל התנגדות הירוקים.
תכנון ובנית יאכטות - שוק היאכטות במזרח הרחוק יצבור תאוצה. נראה יותר ויותר יאכטות מהמזרח שיהיו אמנם זולות, אבל עלויות ההובלה יעלו את מחיר היאכטות. מי שירצה לקבל יאכטה סין יקבל אותה במחיר מעולה. מחיר היאכטות שיבנו באירופה יהיה נמוך יותר. התחרות בין המפעלים הגדולים תגרום להורדת המחירים בשוק. אני גם צופה כי נראה יותר יצורי כלאיים, יאכטות מנועיות שניתן להרכיב עליהן תורן טלסקופי כזה או אחר והן תוכלנה להפליג גם בעזרת הרוח.
בכנרת נראה יותר ויותר פעילות. מחיר קניית ואחזקת סירת מרוץ יהיה הרבה יותר נגיש לקהל גדול יותר, אשר מחלת הים לא תפריע להם.
ולסיום - נראה יותר ויותר פעלולני סקי ווייק בורד.
 
 
 
דנה הברמן: יותר יאכטות מהירות ואיכותיות
מנכ"ל סוון ישראל. יבואנית יאכטות מפרש.
 
ניתן לראות כי השיט בישראל הינו תחום אשר גדל משנה לשנה בהתאם להיצעהגדל ומה גם עם האפשרות להנות מהמזג האויר הנוח ברוב ימות השנה במדינתנו. המגמות הרבות אשר קיימות אצלינו אשר נובעות ממצב כלכלי אשר משתפר מצדאחד והבנה וניסיון רב יותר בתחום השיט מביאים את השייטים להבנה רבהיותר בשיט. בד בבד גדל היצע כלי השיט הנימכרים בארץ. תחום השיט התחרותי יתפתח גם כן וימשיך להתפתח בשנים הבאות.ניתן לראות מגמה של גידול בתחום שייט המפרשיות ובהתאם לתנאי מזג האוירהמתאימים לשיט זה באיזורינו, התחום ימשיך ויגדל ועימו המוטיבציה והעניין ובהתאמה נראה יותר יאכטות מהירות ואיכותיות.
 
 
יהודה זומר : יאכטות יקרות יותר, יותר מנועיות, מהפכה באלקטרוניקה והעדר מקומות עגינה.
מנכ"ל אופק יאכטות. יבואני יאכטות מפרש ומנוע.
 
עשר שנים מהיום הים אותו הים הצבע אותו הצבע ויש סיכוי שבעקבות מחאת הירוקים וארגון צלול, נראה ים מזוהם פחות.
בהחלט יתכנו שינויים מדיניים שיאפשרו הפלגות מעניינות לשכננו בצפון וכך נוכל בהפלגה חופית להגיע לתורכיה ולאירופה.
בשל התדלדלות יערות ומחצבי טבע, מחירי חומרי הבנייה של היאכטות נמצאים בעלייה כבר למעלה מחמש שנים ואני סבור שמגמה זו תמשך ותחמיר בעשור הקרוב ולכן צפוי שמחירי היאכטות יעלו ויצרני היאכטות יצטרכו לתכנן יאכטות מחומרים זמינים, בבנייה מתועשת ופשוטה שתוריד את עלויות הייצור וכך אולי ישמרו על מחירים סבירים, מגמה שנותנת אותותיה כבר היום.
בניית מרינות חדשות תצומצם מאד בשל ההתנגדות של ארגוני שמירת הטבע ומקומות עגינה יהפכו למוצר נדיר ולכן אני צופה עלייה משמעותית של מחירי השימוש במרינות. הדבר נותן אותותיו כבר היום ולדוגמה מחירי העגינה ביוון עלו בעשר השנים האחרונות בלמעלה מ-400% .
נראה יותר ויותר סירות מפרש ופחות סירות מנוע וזאת בעקבות העלייה של מחירי הדלקים.
היאכטות בעשור הבא יהיו מפנקות יותר, רחבות יותר ויציעו פשטות בהפעלה. אני סבור שהגודל הממוצע יעלה ויעמוד על 37-40 רגל.
ציוד האלקטרוניקה יהיה זול וזמין יותר והתקשורת תעבור מהפכה אמיתית שאת בסיסה החלו כמה חברות לתכנן כבר בשנה שעברה. מדובר על הדור החמישי של מכשירי הסלולר שיהיו כולם לוויינים ולכן מכשירי ה- VHF  ייעלמו בהדרגה ואנו נשתמש במכשיר הסלולר לתקשורת בין כלי השיט ועם החוף. מכשירי הדור החדש יכללו GPS ותשדורות מזג אוויר מספקים שונים ואנו נוכל לבחור במפעיל שייתן לנו שירותי דיבור/תקשורת ומזג אוויר.
 
ללא ספק הבעיה העיקרית שאיתה נצטרך ללמוד לחיות היא הזמינות של מקומות עגינה. מי שירצה להשתעשע בספורט השיט יצטרך לשלם סכומים לא מבוטלים על מקום עגינה במים. מרינות יציעו לבעלי היאכטות אפשרות לעגינה ייבשה (מחוץ למים) כפי שנהוג במרינות רבות בצרפת ובאיטליה ולקוח שירצה להפליג יתאם הורדה למים ומיד עם סיום ההפלגה יחזור לעגינה על החוף.
 
 
 
יורם בלום: העדר מקומות עגינה ושיפורים טכנולוגיים
מנכ"ל אמביל יבואני סירות מנוע ומנועים ימיים.
 
בעוד כ-10 שנים תיווצר בישראל בעיה קשה בתחום הימי הן ליבואנים והן לאנשי הים שירצו לרכוש כלי שיט המיועדים לעגינה בים התיכון. כבר כיום ישנה צפיפות ופחות מקומות פנויים לעגינה במרינות. מרינות חדשות לא נפתחות דבר שיקשה יותר על המצב בעתיד. כיום המרינות בת"א, עכו ובקישון מלאות לחלוטין. מרינה הרצליה נמצאת כמעט בתפוסה מלאה. אני מעריך כי גם מקומות עגינה לכלי שיט בינוניים וגדולים לא יהיו בתוך 10 שנים. במרינה אשדוד ואשקלון יש עדיין מקומות עגינה אך כמות הלקוחות הפוטנציאלים באיזורים אלו קטנה יותר עקב מודעות נמוכה יותר לספורט הימי. כמובן שאם לא תהיה ברירה יעברו כלי שיט למרינות הדרומיות אך לקוחות רבים מהמרכז לא ירצו לעגון שם עקב זמן נסיעה ממושך. הקמת מרינות נוספות באזור חיפה - חוף הכרמל ובנתניה היו על הפרק אך כדי לממשן יהיו מאבקים קשים כנגד הרשויות והארגונים הירוקים הטוענים להשתלטות בלתי מוצדקת של בעלי ממון על החופים הציבוריים. לענף מצטרפים מדי שנה שייטים רבים ועוד ימשיכו להגיע כך שאני מאמין כי קהל הלקוחות בתחום יגדל. בנוסף אליהם ישנם הלקוחות הותיקים שימשיכו לשדרג את כלי השיט שלהם וכמות היאכטות המנועיות תגדל ביחס למפרשיות. בנוגע לכלי השיט, מדי שנה ישנם שיפורים רבים במנועים, בעיצוב ובמערכות ההפעלה. אני מאמין כי בעוד כ - 10 שנים נפגוש מערכות ממוחשבות מתקדמות לדוגמא: במקום הגה ומצערת תהיינה מערכות ידידותיות יותר שיקלו על השייטים למשל - מוט היגוי ((JOYSTICK ,מערכות ניווט מתקדמות וכו'.
 
 
ישראל אלטמן: חברה שמשייטת היא חברה טובה יותר
איש חינוך. בעברו אחראי ענף השייט בעמותת אתגרים.
 
מתוך נאום הפתיחה בערב ההוקרה למתנדבי "ים פתוח", אוקטובר 2017:
 
"...פרויקט "ים פתוח" התחיל בשנת 2007 כאשר התכנסנו בקבוצת שייטים המאמינים בשיט זמין, נוח ונגיש לכלל האוכלוסייה. עברנו דרך ארוכה אבל עכשיו, לאחר 10 שנות עשייה ברור שהצלחנו.
בשנה האחרונה הפרויקט אפשר ליותר מ- 10,000 ישראלים לחוות סדרת ים בסיסית, 30% מהם ממשיכים בהכשרה והופכים לשייטים פעילים. מדובר על תוספת של 3,000 שייטים בשנה!  חברים, עד כה התווספו לעולם השייט שלנו כ- 12,000 ספורטאים פעילים.  מכל הדתות, המגזרים והעדות שבישראל.
מרביתם צעירים שרק תודות לפרויקט יכלו להתנסות ולהשתלב בספורט הימי ואף יותר מכך,
עשרות משתתפים בפרויקט העידו על השינוי העצום בחייהם.
פרויקט "ים פתוח" שינה חיים!
נשמע את דברי נציגיהם  כאן על הבמה בהמשך הערב.
חברים יקרים, הפכנו את השיט בישראל לנגיש וזמין לציבור.
דרכנו הייתה דרך של ימאים, דרך של שתוף פעולה והושטת יד. התעלות מעל אינטרסים מסחריים, יושרה, מוכנות, התמסרות וסבלנות.
לפני עשור היאכטונר הישראלי היה סגור בעולמו, מתנשא מעל גלים למציאות מתנתקת. היום המצב אחר, אנחנו רואים יותר שייטים שמעורבים במגוון פרויקטים חברתיים ולא רק במיזם זה שלנו. יש בכך עדות להצלחתנו ויש בכך עידוד לחברה טובה יותר. שכן בים ,כמו בים האדם מנצח.
תודה וערב מהנה לכולכם...."
 
 
ליאור סופר ואורי פלד: העבר מלמד על עתיד טוב יותר
מנהלי תלתנית. יבואני יאכטות מפרש ומנוע. מארגני צ'רטרים.
 
צריך להסתכל על ההתפתחות המדהימה בשוק בעשור האחרון ולהאמין שבעשר השנים הבאות יהיה טוב עוד יותר :
 
עד 1995 היו בישראל שתי מרינות: ת"א ואילת - עם 750 מקומות עגינה. היום אנו מתגאים ב - 5 מרינות עם 2730 מקומות עגינה. אין ספק שהלחץ והצורך יגרמו לכך שיבנו עוד הרבה מקומות עגינה חדשים בעשר שנים הקרובות .
 
אכיפת חוקי איכות הסביבה ברחבי העולם תגרום לכך שתיוצרנה יאכטות יעילות יותר ומזהמות פחות. ההתפתחות האדירה בתחום האלקטרוניקה תגרום לכך שבסירה תהיינה פחות מערכות מכניות ויותר מערכות נשלטות אלקטרונית. בנוסף תהיינה יותר מערכות נוחות כמו: גנרטורים, מיזוג אויר ומתפילי מים.
 
לפני עשר שנים - מפרשית גדולה היתה בגודל של 35- 40  פיט ומנועית היתה בעיקר "SPEED BOAT" בכינרת. היום אנחנו רואים לא מעט מנועיות בגדלים של 15-20 מטר ויותר ומפרשיות בגדלים של 45 פיט ומעלה .
מספר היאכטות-על (MEGA YACHTS) גדל בעולם באופן דרמטי והדים מהגידול הזה החלו להגיע גם אלינו. בעוד עשר שנים נראה בחופי הארץ יותר יאכטות  עם פלזמה בכל חדר, מטבח מפואר וג'קוזי על הסיפון.
 
העתיד נראה גדול יותר ומפואר יותר ...
 
 
מיקי גל: חמרי בניה חדישים, חסכון בדלק, אי מלאכותי ותעלת הימים.
מנכ"ל סוס ים. יבואן מגה יאכטס ומנועיות
 
הנשים יהיו יפות יותר, הספינות יהיו יפות יותר ואנחנו נהיה זקנים יותר.
הגלגל לא יומצא שנית! והארכיטקטים הימיים עדיין ילחמו על נפשם בנסיון נואש לפצח את קוד הדולפין!
חומרי הבנייה ישתפרו ויהיו איכותיים יותר. עץ הטיק יצא מהכיתה ולא משום שנפסיק לאהוב אותו, פשוט מכיוון שהוא יגמר. כמו עוד כמה דברים יפים שאנחנו מחסלים במו ידינו.
הדלק יהיה יקר דבר שימשוך לכיוון חסכון באנרגיה. גופים קלים, מנועים חסכוניים וכלי שיט ממשפחת ה – DISPLACMENT יובילו את השוק. המפרשיות יעברו מהפכה!! בתחום המפרשים, מהפכת כנף מטוס ומהפכת גוף קל יותר, חזק יותר ומהיר יותר.
התרבות הימית תתפתח ותהיה בעלת נוכחות מורגשת, כיאה. לנו מדינה שכולה חוף ים והים לא מנוצל מספיק. אני מאמין שיצוצו לנו עוד אי אלו מרינות חדשות באזור דור, קיסריה ונתניה / מכמורת.
מאוד הייתי רוצה לראות את הדור הצעיר מתחבר לים ומשרד החינוך מנפיק את הענף מתוך סוף סוף הבנה של כמה טוב זה יכול לעשות לנשמה של האדם והילד ואיזה איכות צומחת מילד שגדל בים בתקווה גדולה שייטמע הרעיון!!!
 
יש לי מין אמונה קטנה שב- 2017 תהיה לנו מספנה ליצור ספינות כחול לבן. מספנה שבהחלט תתיצב בשורה הראשונה העולמית בתחום ספיציפי ואני רואה מנועיות...
 
אני רוצה להאמין שנדע "לשלוט על צרכינו" ונפסיק לזהם את הים כי אם נמשיך כמו היום אנחנו בתוך האדום!!  כמות הכספית והרעלים שיש לנו במים כבר היום היא בהחלט מנה מספקת לחטוף את חיית המחמד (סרטן)! משום מה מסתירים מאיתנו את האמת האמיתית מאוד מאוד!
 
ועוד ועוד ועוד על כנפי הפנטזיה.
כמו למשל האי המלאכותי מול תל אביב,  יהיה!
 
תעלת הימים שתמלא לנו את ים המלח תצבע את הנגב בכחול ותשאיר לנו מפלט ממפלס המים שיעלה עקב התרחבות החור והמסת הקרחונים, תהיה!
 
לסיום כל האמור לעיל יכול גם להשתבש. למשל אחמדינג'ד הדפקט הזה ילחץ בטעות או שלא על הכפתור הזה.
 
קוד הדולפין הוא הקוד שעד היום לא פוצח, הנסיון לחקות את גוף הדולפין בגוף כלי השיט. זה הסוד הגדול!
 
 
רועי קליימן : רישוי פשוט יותר, איכות גבוהה יותר ואולי "אמריקאן קייפ" אצלינו?
מנכ"ל סטרים. יבואני יאכטות מפרש ומנוע.
 
בעוד עשר שנים השוק הימי לא ישתנה בהרבה, פשוט יהיו יותר ריגושים. תחרות שיט בין לאומית ( אולי האמריקה'ס קאפ?) אחת לפחות, תבקר בחופי ישראל ואנחנו נזכה לחוויות שיט תחרותי מרתקת. כדי שנוכל לארח תחרות שכזו במזג האוויר הנהדר שיש לנו כל השנה נצטרך לחשוב איך לגרום ליותר שייטים לבוא ולהפליג. שינוי בשיטת מתן הרישיון יבורך. למשל: הפלגה במפרשית עד 9 מטר ללא מנוע פנימי ללא צורך ברישיון. נקווה שאכן רספ"ן יבצע שינוי מבורך שכזה. שינוי בדרגות הרישוי יביא גם לכך שיותר שייטים יקנו סירות קטנות לשיט יומי. הן תאוחסנה בבית או בשטח אספנה יבשה במרינה. עלות ההובלה תהיה זולה יותר וכך גם אפשרויות הניוד של יאכטה בין שלושת הימים של ישראל. בתחום היאכטות נראה יותר יאכטות גדולות ומפוארות. הצרכן הישראלי ילמד להעריך איכות ונראה יותר ויותר כלים חדשים ואיכותיים. ביאכטות הללו תושקע טכנולוגיה רבה: כננות מוסתרות למתיחת חבלי המפרש ומערכות הנעה מתקדמות לסיוע בתמרון יהיו תקניים בכל יאכטה.
אני מקווה שנוכל להפליג לאורך כל מזרח הים התיכון, החל ממצריים, דרך המרינות באשקלון ואשדוד שיתמלאו, מרינה תל אביב המחודשת, מרינה הרצליה המלאה ולבקר בתנאים מתאימים במרינות הצפון שיותאמו לקבלת אורחים. את ההפלגה נסיים במרינה של ביירות או טריפולי (אמרתי את זה גם לפני עשר שנים, ואמשיך לקוות....) .
 
אני מאחל לנו שהריביירה הצרפתית תקנא בנו ולא אנחנו בה.
 
 
 
שרון שפינט: יותר מקומות עגינה ויותר יאכטות
מנכ"לית מרין יזום, אלופת שייט יאכטות.
 
אני סבורה שאנחנו בעידן טוב מאד לענף שרק ימשיך וישתפר ב- 10 השנים הבאות. יותר ויותר אנשים יכנסו לענף ובהתאם גם יותר ויותר אנשים ירכשו יאכטות. לדעתי לא תהיה בעיה של מקומות עגינה, צפויות מרינות חדשות והעובדה שכנראה בעוד כ- 10 שנים יהיה אי מלאכותי מול חופי תל אביב אולי אף תוסיף ענין להפלגה מול חופי תל אביב ויתכן שגם תייצר מפרצים ואפשרות לקרוזינג מעניין.
עם המודעות הגוברת לנושאי איכות הסביבה ורצון להאחז בדברים מן העבר לנוכח המודרניזציה המשתלטת על חיינו - לדעתי הפופולריות של יאכטות מפרש תגבר והמגמה הנראית היום תמשך גם בעשור הקרוב - כלומר פילוג של רוכשי היאכטות לשני פלגים עיקריים - האחד שרוכש יאכטות גדולות, מפנקות ומפוארות, והשני זה שמחפש יאכטה מפרשית קטנה ומהירה, שאפשר גם להתחרות בה בענף שייט היאכטות התחרותי שהולך ומתפתח בישראל. המשותף לשני הקהלים הנ"ל ימשיך להיות הרצון ליאכטות איכותיות ומהירות, שכן גם הקרוזרים רוצים להגיע מהר לתורכיה, וגם להם חשוב כל קשר נוסף במהירות.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<