גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2009 > 30 קשר מול חופי הרצלייה – בהפלגת מפרשים
30 קשר מול חופי הרצלייה – בהפלגת מפרשים
ביקור GITANA 13 בישראל!
מדינת ישראל נמצאת בקצה הים התיכון. לא הרבה יאכטות מיוחדות מגיעות אלינו לביקור. כאשר מגיעה אחת שכזו, פעם בכמה שנים, זו סיבה למסיבה. כך, מצאתי את עצמי מפליג על ה- GITANA 13, יאכטת המרוץ של קבוצת בנק דה רוטשילד הצרפתית.

הג’יטנה הגיעה לישראל לאחר שבעה ימי הפלגה רצופים מגיברלטר. מטרת ההפלגה הייתה שבירת השיא של חצית הים התיכון. לצערם של אנשי הצוות הרוח לא הייתה לטובתם והם לא הצליחו לגמוע 2000 ומשהו מיילים מספיק מהר על מנת לקבוע שיא חדש. בהרצליה זכה הצוות לקבלת פנים של שוברי שיאים ולטיפול שוטף של בית הספר לשיט דרך הים, כיאה למועדון שייטים מכובד.
 
רגע הפסקה, בואו נציג את מכונת המרוץ הזו. הגיטנה 13 הינה חלק מקבוצת יאכטות תחרותיות בבעלות בנק דה רוטשילד. היאכטות מתוחזקות ושמורות היטב ומטרתן אחת – להיות במקום הראשון בכל תחרות.
הגיטנה 13 הושקה בשנת 2000. מאז הספיקה להקיף את העולם כבר מספר פעמים. היאכטה מופעלת על ידי 9 אנשי צוות. שלושה אנשי צוות בכל משמרת, שלושה בכוננות מידית ושלושה נחים.
המנוחה ביאכטה הינה יחסית. המיטות צרות ומרופדות היטב. מדובר בכלי שיט שרוקד על הגלים ובקלות אתה יכול למצוא את עצמך דבוק לתקרה או לקיר. בכל בידון יש 3 מיטות, עמדת ניווט כפולה (סה"כ 4 עמדות ניווט) ומטבח. בחרטום כל בידון תאי אחסון גדולים למפרשים, חבלים, פנדרים ושאר הציוד.
ליאכטה הגה בכל בידון ו-4 כננות ידניות. הרמת המפרש הראשי שמשקלו 600 ק"ג אינה משימה קלה בכלל, וגם ההורדה שלו. בהפלגה שלנו חמישה אנשי צוות טפסו על המנור והתורן על מנת להוריד את המפרש כמו שצריך.
אבל כמובן, גולת הכותרת היא ההפלגה. אנחנו יצאנו לים בשעה 1300 לערך. נשבה כבר רוח צפונית בעוצמה של כ-20 קשר עם משבים של 25 קשר. מיד עם הרמת המפרש הראשי הרגשת כי היאכטה על כל 22 הטון שלה מתחילה לנוע. עם פתיחת החלוץ, היאכטה כבר הייתה במהירות של 20 קשר. המהירות שבה היאכטה מפליגה קשה לתיאור. גם חזי מבני הרצלייה שניסה לרדוף אחרינו עם סירת מנוע חצי קשיחה ויתר לבסוף כשהבין שהפער לא נסגר. לדברי הסקיפר פסקל הזווית הטובה ביותר לרוח הינה 110 מעלות. בזוית זו וברוח בעוצמה של 30 קשר היאכטה מסוגלת להגיע למהירות של למעלה מ-40 קשר! אנחנו הסתפקנו רק ב-30 קשר, וגם זה היה כאשר פסקל נהג את היאכטה. כאשר אנחנו ניסינו לנהוג, היאכטה לרוב נעצרה, ההיגוי כה עדין שמספיק משחק קטן עם ההגה ואתה נעמד מול הרוח.
כאשר היאכטה מפליגה, הנתזים שעולים מהגלים בין שני הבידונים כה חזקים, כך שמשקפים הם חובה. למזלנו הים התיכון חם, אך לדברי אנשי הצוות לעבוד בחרטום במהירות של 30 קשר באוקיאנוס זה לא תענוג יבש וחמים כל כך...
בדרכנו חזרה למרינה, החליט פסקל להראות לנו מה עוד היאכטה יכולה לעשות. לאט לאט הוא הגביר מהירות, ואז ביקש מאיתנו להסתכל על הבידון השמאלי שמעל הרוח. ניתן היה לראות את החרב מבצבצת לה. הבידון היה מספר ס"מ מעל גובה פני הים. אמנם לא הרמת בידון כמו בסרטים, אך עדיין, מתי יצא לכם להרים בידון בקטמרן של 32 מטר??

 
אורך כולל : 32.8 מטר
רוחב: 16.5 מטר
גובה תורן: 41 מטר
משקל : 22 טון
שטח מפרש ראשי: 374 מ"ר
שטח מפרש חלוץ: 177 מ"ר
שטח ג’יניקר : 550 מ"ר
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<