כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2016 > תחרות גביע הקומודור
תחרות גביע הקומודור
תחרות הקומודורס קאפ היא תחרות הדגל של rorc (רויאל אושן רייסינג קלאב באנגליה). זהו הארגון החשוב בעולם לתחרויות של יאכטות האחראי על מספר גדול של תחרויות באירופה, בקריביים, באוסטרליה וכמובן בממלכה.
הקומודורס קאפ היא תחרות שנערכת פעם בשנתיים כאשר הפורמט הוא תחרות קבוצות, כל קבוצה מייצגת מדינה, לכל קבוצה שלוש יאכטות בגדלים שונים וכל יאכטה מתחרה בקטגוריה שלה במהלך שבוע.
 כתב עומר ברנד
צילמה מוניקה האר
 
 
התחרות היא אחת התחרויות המאתגרות ביותר מכיוון שהצוותים מתחרים במשך שבוע ללא ימי מנוחה. התחרות כוללת שיוטי מצופים בסולנט (רצועת המים בין האי wight והאי הבריטי), זהו אזור מאתגר ביותר עם גאות ושפל וזרמים חזקים, כמו כן הרוחות באזור זה מגיעות בעוצמה ועם חילופים גדולים. במהלך השבוע הצוותים מתחרים גם בשני שיוטי אופ-שור. שיוט אחד מסביב לאי, שיוט שאורכו כ-60 מייל ושיוט אופ-שור באורך של 200 מייל.  מכיוון שאין ימי מנוחה והצוותים דוחפים את הסירות לקצה, הצוותים גם צריכים לעבוד קשה להכין ולתקן את היאכטות כל יום על מנת שתהיינה מוכנות ליום השיוטים הבא. 
 
השנה החלטנו להקים קבוצה ישראלית שתתחרה בתחרות יוקרתית וקשה זו, בשיתוף של מספר תורמים וספונסרים כמו רשת מלונות דן, מלון דניאל הרצליה, מלון קרלטון ת״א, מועדון דרך הים ומשקפי אטלייר (בלגיה).
 
המטרות של הקבוצה היו ברורות מהרגע הראשון:
1. קידום השיט בארץ.
2. לתת ניסיון לשייטים ישראלים בתחרויות בין לאומיות ברמה גבוהה.
3. לאמן שייטים ישראלים על מנת שיוכלו להעביר את הידע שרכשו לקהילת השיט בארץ.
4. לייצג את ישראל ולקדם את ישראל (בייחוד בימים אלה שיש הרבה תנועות אנטי ישראליות בעולם).
 
על מנת שנוכל להשיג את המטרות האלה עשינו שני דברים. 
1. גיוס יאכטות ושייטים בריטים מנוסים שיעזרו לנו באימון הישראלים.
2. גיוס שייטים ישראלים. 
 
השייטים הישראלים גויסו לאחר מעבר סדרת התאמות ומיונים, כך יצא שכל השייטים שלנו קשורים מאד לים ולקהילת השיט בארץ. חלק מהשייטים שנבחרו באים עם רקע של שיט תחרותי על סירות קטנות וחלק מהשייטים לא התחרו מעולם. מה שכן, כל השייטים הם אוהבי שיט! אנשים שמעורבים ובאים במגע עם חלק גדול מאוכלוסיית השיט בארץ. 
הרעיון היה, ואני מקווה שבאמת קורה, שהצוות הישראלי ייצר עכשיו עניין אצל קהילת השייטים ויעביר את הידע והניסיון שהם רכשו במהלך הפרויקט. 
 
על מנת שהשייטים הישראלים ילמדו והתמקצעו בנינו תוכנית אימונים מקיפה. הצוותים התאמנו בארץ במשך מספר חודשים על שתי יאכטות זהות שמועדון דרך הים סיפק לנו. האימונים כללו הכרת התפקידים בסירה, עבודת צוות, מפרשנות, ביצוע מהלכים מסובכים כמו הרמות והורדות ספינקר במהפך ועוד. כמו כן, יצאנו להפלגת לילה כאימון לשיוט האופ-שור, בהפלגה זו הצוות למד לנווט, החזקת הגה, כיוון מפרשים, עבודות בסירה, בטיחות ועוד. 
 
אני מאמין שהאימונים בארץ היו משמעותיים מאד ולא רק ששיפרו את יכולות הצוות אלא גם גיבשו את הקבוצה והפכו את השייטים לקבוצה מגובשת ועם הרבה מוטיבציה. 
 
כמובן שלא שכחנו את הנושא של ייצוג ישראל. השייטים שימשו כשגרירים ותודרכו בנושא. אני מאמין שיחסים בין אישיים הם המפתח להעברת המסר, בנוסף ארגנו אירוע בשיתוף שגרירות ישראל בלונדון בו הוגש לכל האורחים אוכל ישראלי באווירה טובה ורגוע.
 
עכשיו לתחרות עצמה, בהתקיימה סוף יולי ותחילת אוגוסט:
 
התחרות התחילה ברוחות קלות עד בינוניות בשיוטי מצופים. התוצאות שלנו היו מעורבות. חלקן טובות מאד, בשלישיה הראשונה וחלקן באמצע הצי. עם כל שיוט הצוותים התחברו יותר, עבדו טוב יותר והתוצאות השתפרו. 
שיוט האופ-שור הראשון באורך של 180 מייל התחיל ברוחות של 25-30 קשר ולקח אותנו מזרחה לאורך החוף האנגלי. במהלך הלילה הרוחות התחזקו והים נהיה גבוה עם גלים קצרים. במשך כ- 80 מייל שטנו בקדמיות נגד הגלים, דבר שהקשה מאד על הצוותים והציוד. הצוות הישראלי, למרות שלא רגיל להפלגות מסוג זה, התחרה ונלחם, אך התוצאות שלנו היו בינוניות בשיוט האופ-שור. 
לאחר חצי יום מנוחה המשכנו בסדרת תחרויות המצופים כאשר כל יום השתפרנו והצגנו יכולת מרשימה. גם בשיוטים הפחות טובים שלנו, הראנו שאנחנו נלחמים על כל מטר והיינו תמיד במרחק נגיעה מהקבוצה המובילה. 
האתגר הבא היה שיוט של 60 מייל מסביב לאי wight. זהו שיוט מאתגר מאד עם תנאי ים שונים בכל צד של האי. שוב התחלנו את השיוט עם רוחות של 20 קשרים, כאשר המיילים הראשונים היו בקדמיות. כשהגענו לצדו המערבי של האי ופנינו דרומה, הרמנו ספיניקרים והמשכנו בהפלגה מהירה עם גלישה על גלים ל- 35 מייל. השיוט הזה לקח לנו קצת פחות מחמש וחצי שעות. נתון שמראה מהירות סירה ממוצעת גבוהה. 
 
היום האחרון של השיוטים היה אמור להיות עם שני שיוטי מצופים כאשר השיוט האחרון הוא עם ניקוד כפול. המזל לא היה לצדינו והרוח לא רצתה להגיע. לבסוף מנהל השיטו ה race officer הצליח להזניק שיוט אחד ברוח של 6-8 קשרים. במהלך השיוט ולאחר שחצי צי כבר סיים הרוח נפלה והזרם התחזק ונשארו רק 20 דקות עד סגירת קו הסיום, השופטים, בהחלטה שערורייתית החליטו לבטל את השיוט לחלוטין, דבר שלא קיבל תמיכה לא מהשייטים ולא מה - rorc
חשוב לציין שהסירות הישראליות סיימו את השיוט הזה במקומות גבוהים. לו התוצאות היו נספרות כמו שצריך והשיוט האחרון לא היה מבוטל, היינו מסיימים את התחרות במקום השני הכללי. 
לבסוף סיימנו במקום החמישי הכללי כאשר לפנינו הצרפתים והקבוצה הבלגית/הולנדית, כל הקבוצות הבריטיות היו מאחורינו.
בסדרת שיוטי המצופים סיימנו במקום השלישי הכללי, תוצאה מצוינת. 
 
 
 
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<