כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2009 > התרסקות טרימרן על שובר הגלים בהרצליה
התרסקות טרימרן על שובר הגלים בהרצליה
טרימרן מפרשית התרסקה על שובר הגלים במרינה הרצליה
ביום שבת, 26.9.2009 התרסקה יאכטה מפרשית מדגם טרימרן על שובר הגלים במרינה הרצליה. היאכטה באורך 30 פיט היתה בדרכה מדרום לצפון, לכיוון פתח המרינה. בעת האירוע נשבה רוח צפונית – מערבית בעוצמה של כ-15 קשרים.
סקיפר היאכטה התקרב לשובר וניסה לבצע סיבוב לכיוון מערב ולהתרחק מהשובר. הסיבוב לא צלח וניסיונות התמרון לא צלחו. מנוע החיצון הקטן לא הניע והיאכטה נזרקה על השובר.
הסקיפר ניסה לצור קשר עם יאכטות נוספות שהיו באזור, כולל קריאות MAY DAY בקשר ה- VHF . מוקד ה-RCC בחיפה היה היחידי אשר ענה לסקיפר. אולם, למוקד אין כלי שיט המתאים לחילוץ ויכולתו מוגבלת.
במקביל נוצר קשר עם ספינת הדבור העוגנת במרינה ועם השיטור הימי והועברה הודעה למוקד החירום של קדר סוכנות לביטוח. כ-20 דקות לאחר תחילת האירוע היאכטה הורדה משובר הגלים על ידי ספינת השיטור הימי וסירה חצי קשיחה של חיל הים בסיוע סירת המנוע של בית הספר דרך הים והוכנסה למספנת מרינה הרצליה.
הבידון הימני של היאכטה נהרס לחלוטין ונזק רב נגרם גם לגוף היאכטה.
לעתיד:
1. הכר את יכולות התמרון של היאכטה שלך, אל תחכה לרגע האחרון על מנת לבצע תמרון. עדיף דקה קודם מאשר דקה מאוחר יותר.
2. למרות שבים היו באותה שעה כלי שיט רבים, לא כל כלי שיט יכול לסייע במקרה שכזה ודרושה מקצועיות רבה בתמרון כה קרוב לשובר הגלים. סיוע עם יאכטה מפרשית אינו בא בחשבון, אולם היו באזור מספר סירות מנוע שיכלו לסייע אך לא סייעו, וחבל.
3. במצב חרום יש לנקוט בכל האמצעים לסיוע וקריאה לעזרה, כולל שימוש בציוד פירוטכני.
4. אין זה מתפקידם של אנשי השיטור הימי או חיל הים לסייע בחילוץ וגרירת כלי שיט, אלא רק במקרים של סכנת חיים. במקרה הנ"ל פעולת השיטור הימי מנעה נזק רב לרכוש ולאנשים ועל כך בהחלט מגיע להם ציון לשבח על החלטת הפיקוד בשטח והביצוע המוצלח.
5. טיפ שהתקבל מהשיטור הימי – גם במצב חירום בים ניתן להתקשר למוקד 100 של המשטרה. הם ידעו לנתב את השיחה לנקודת שיטור הימי הקרובה לאירוע.
6. תזכורת במפרשנות - בכלי שיט בעלי 2 גופים ומעלה יותר מהר לבצע מהפך ולא סיבוב.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<