כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול!



 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2016 > להתחרות בחשיכה - צוותים ישראלים מתכוננים לתחרות שיט באנגליה
להתחרות בחשיכה - צוותים ישראלים מתכוננים לתחרות שיט באנגליה
בסוף חודש יולי יצא צוות ישראלי המונה 15 שייטות ושייטים לתחרות ה- COMMODORES CUP. ההשתתפות בתחרות הינה פועל יוצא של פרויקט ייחודי, אשר אורגן ותואם על ידי עומר ברנד, שייט ישראלי בכיר, אשר הוצג בגיליון כחול הקודם. בכתבה הנוכחית מספר עומר על ההכנות לתחרות המאתגרת באנגליה, הנערכת בדגש על הפלגת לילה.

מאת עומר ברנד
צילום - HAARMONICA

 נפתח ב 20 שניות על תחרות השיט ה"קומודורס קאפ": התחרות מתקיימת בשבוע האחרון של חודש יולי אחת לשנתיים. התחרות הינה אחת מתחרויות הדגל של ה-ROYAL OCEAN RACING CLUB, אחד מהארגונים החשובים ביותר בתחום שייט היאכטות באנגליה. התחרות נערכת בדרום אנגליה ונמשכת שבוע. במהלך התחרות מתקיימים עשרה שיוטי מצופים ושיוט אחד של שישים מייל מסביב לאי , ISLE OF WIGHT לקינוח נערך גם שיוט אופ-שור אחד של מאתיים מייל.

על מנת להכין את הצוות הישראלי, הכנו תוכנית אימונים שבה הצוות מתאמן במרינה הרצליה ביאכטות של מועדון דרך הים. חברי הצוות יודעים באיזה תפקיד יפליגו באנגליה וכל איש צוות מתאמן בתפקיד המיועד לו: איש חרטום, איש ראשי, איש חלוץ וכו'. השייטים הישראלים ייצאו לשני מחנות אימונים ותחרויות באנגליה על מנת להכיר וללמוד את היאכטות שעליהן יתחרו, כדי שילמדו לעבוד ביחד עם הצוות הבריטי (בתחרות הקומודרס קאפ מותר שחמישים אחוז מכל צוות יהיו זרים. כדי להגיע לרמת מקצועיות גבוהה בחרנו לשלב צוות ישראלי עם צוות אנגלי). שיתוף הפעולה והתיאום בין שני הצוותים חשובים ביותר וזה המפתח להצלחת הקבוצה ברמה המקצועית. כדי שההצלחה תהיה מובטחת, לא רק שהצוות הישראלי והבריטי יתאמנו יחד, אלא מתוכננות מספר פעילויות לגיבוש כגון ארוחות ערב משותפות, שיחות לפני ואחרי האימונים ואירועים חברתיים נוספים.

 

להתחרות בלילה

במסגרת התחרויות מתקיימים שיוטי ה"אופ-שור". בין שיוטי ה"אופ-שור" יש גם שיוטים לטווח ארוך הן ביום והן בלילה, וזאת בניגוד לשיוטי המצופים קצרי הטווח. רוב השייטים הישראלים אינם מורגלים בשיוטי "אופ-שור" מאתגרים. שיוט כזה בתעלה האנגלית יכול להיות מאתגר מאד, רוחות של 35 קשרים, זרמים של שישה קשרים וערפל, הם דבר שבשגרה. כמו כן, מרכיב חשוב בשיוט "אופ-שור" הוא כאמור הפלגת הלילה. בקטע זה אפשר להרוויח או להפסיד הרבה מאוד. הצוותים המיומנים יותר יודעים לשמור על רמת שיט גבוהה ומהירות מירבית, בעוד שהצוותים הפחות מנוסים נוטים להוריד הילוך בלילה.

להפלגת לילה יש מספר מרכיבים: הראשון הוא כמובן מהירות היאכטה בקורס הרצוי. הצוות חייב לדעת להפעיל את היאכטה ולכוון את המפרשים בחושך מוחלט. המרכיב השני הוא הפעולות ביאכטה, כגון הרמת והורדת ספינקר, מהפכים ועוד. חשוב לציין שבמהלך פעולות אלה לא מדליקים אורות והצוות חייב לבצע את הפעולות בצורה מושלמת גם בחושך. המרכיב השלישי ואולי החשוב ביותר הוא הבטיחות, אנשי הצוות חייבים להכיר את כללי הבטיחות ואת היאכטה על מנת שיוכלו לפעול תוך כדי שיט ברמה הגבוהה ביותר.

רוב הפציעות ומקרי האדם בים בשיוטי ה"אופ-שור" מתרחשים בלילה וכך גם מצבי אדם בים. הדבר האחרון שאנו רוצים הוא למצוא אדם שנפל לים בלילה חשוך כאשר היאכטה מפליגה ב- 15-20 קשר, זו חוויה לא נעימה.

בשנת 2007 בזמן שהשתתפתי בתחרות הפסטנט כהכנה לשיוט הוולוו אושן רייס, חווינו מצב של אדם בים. יאכטה מתחרה שהייתה 3 מייל מאחורינו איבדה איש צוות כאשר היאכטות שלנו עושות ממוצע של 25 קשרים. מיד עם קריאת ה"מיי-דיי" הורדנו ספינקר, הסתובבנו ועזרנו בחיפושים. הסיפור הזה נגמר טוב והשייט נמצא בריא ושלם.

 

אימון על רטוב

על מנת להכין את הצוות הישראלי לשיוט ה"אופ-שור" שלנו, יצאנו להפלגה לילית, אימון תחרותי, על גבי שתי יאכטות זהות לחלוטין של בית הספר דרך הים. ההכנות התמקדו בראש ובראשונה בבטיחות, היאכטות ואנשי הצוות למדו להשתמש בכל ציוד הבטיחות הנדרש כגון חגורות הצלה מתנפחות, רצועות אבטחה לחבלי החיים על הסיפון ועוד. כמובן שהיאכטות היו מצוידות בכל הציוד הנדרש. אנשי הצוות למדו איך לנוע ביאכטה בזמן שהם מחוברים אליה, איך להשתמש רק באור אדום, ללמוד את מיקום החבלים והכננות ומה כל אחד עושה ועוד. ההוראות היו שמהרגע שמחשיך, כולם חייבים לחגור חגורות הצלה, כמו כן ברגע שאיש צוות עוזב את הקוקפיט בכדי ללכת לחרטום הוא חייב להירתם לחבל חיים ליאכטה. עוד פעולה חשובה להגברת הבטיחות, היא תקשורת ברורה בין החרטום לירכתיים ושמירת השקט ביאכטה בכדי להקל על התקשורת. חשוב מאד לדעת מה ההיררכיה בכל פעולה. לדוגמא: כאשר יש אנשים בחרטום (אנשי ספיניקר) הצוות שמאחור לא עושה אף פעולה ללא הוראה ברורה מהחרטום. חשוב לזכור שבנוסף לכך שהראות בלילה לעיתים לקויה, ברוב הפעמים בים גבוה גם קשה לשמוע. החרטום היא נקודה מסוכנת ולכן אנשי החרטום הם שמנהלים את האירוע בלילה כאשר הם פועלים מהחרטום. אנשי הצוות למדו להחזיק הגה בלילה, כמובן שבלילה קשה מאד לראות את החלוץ ולכן צריך להיעזר באמצעים אחרים. אמצעי ראשון הוא המכשירים האלקטרונים. מכשירים אלה נותנים לנו את כיוון המצפן, את הקורס, את הזווית לרוח ועוד. במכשירים אלה השתמשנו רק לביקורת. אם מחליטים להפליג באמצעות מכשירים, חשוב לזכור שיש עיכוב קל במידע המגיע ממכשירים אלה (תלוי בכיול המכשיר, זה בדרך כלל בסביבות 3 שניות).

אופציה נוספת היא שימוש במצפן המגנטי. זהו מכשיר שמגיב מיד לכל שינוי בקורס, אולם המצפן עלול לבלבל את ההגאי, אם ינסה 'לרדוף' אחרי הקורס כל הזמן הוא יאבד את הקורס מהר מאד ויאט את מהירות ההתקדמות של היאכטה. אם ההגאי יתרכז אך ורק במצפן ולא ישים לב לגלים, למפרשים ולשאר חלקי היאכטה, הוא לא יפליג במהירות ובקורס הרצויים. במידה ויש לילה ללא עננים, אז השיטה המועדפת עלי היא שמירת קורס לפי הכוכבים. אחרי שההגאי התאפס על הקורס הנכון, ניתן לבחור כוכב באופק ולשמור קורס עליו, כך ההגאי מסתכל קדימה, רואה את החרטום ואת מפרש החלוץ, את הטיית היאכטה ויתכן שגם את הגלים, ויכול לנהוג תוך שקלול כל המרכיבים האלה (חשוב להחליף כוכב כל משך זמן נתון).

ההגאי חייב לתקשר ללא הרף עם הטרימרים (מכווני המפרשים) והטרימרים חייבים לדבר ולתת הערות להגאי, בצורה כזו גם שומרים על תקשורת וערנות של אנשי הצוות.

בלילה חשוב לעשות רוטציה בין אנשי הצוות, משמרת של הגאי אסור שתמשך יותר מ-45 דקות. בלילה העיניים מתעייפות מהר יותר ורמת הריכוז יורדת. הגאי חייב לשמור על רמת ערנות מקסימלית.

ונקודה חשובה! בתחרויות אסור להשתמש בהגה אוטומטי - זו שאלה של אמינות!

 

יצאנו לים

כיוון המפרשים בלילה נעשה במספר רמות. ביאכטות התחרותיות יש סימונים על כל המיתרים והמעלנים. בזמן ההפלגה בלילה הטרימרים יכולים להפעיל את פנס הראש שלהם (אור אדום כדי לא לסנוור) ולראות איפה הסימון נמצא. באופן כזה, אם הטרימר מנוסה ומכיר את היאכטה, הוא יודע אם המפרש נמצא בזווית המיטבית. כפי שכבר ציינתי התקשורת עם ההגאי חשובה. הנתונים החשובים הם 'לחץ' הרוח על המפרש, זווית הרוח (יכול להיות שהרוח השתנתה אבל הקורס נשאר קבוע), זווית ההטיה ועוד. מדי פעם, אם חייבים לראות את המפרש, אפשר להאיר עליו עם פנס חזק באור לבן, אולם לפני פעולה כזו, חייבים ליידע את שאר הצוות על מנת שלא יסתנוורו וחשוב שהאור לא יופעל ליותר ממספר שניות.

יצאנו לים בשעה 17:00 לאימון שיט לילה תחרותי. לפני החשכה הספקנו לתרגל שוב את כל הפעולות האפשריות בזמן תחרות כולל מהפכים, הרמה והורדת ספינקר, סיבובים וכמובן כיוון מפרשים ושמירת קורס. לאחר רדת החשכה, ביצענו שוב את כל הפעולות האלה, במתכונת תחרותית.

נושא נוסף אותו תרגלנו הוא הפלגה במשמרות. אנחנו מפליגים בצוותים קטנים, לכן חילקנו את הצוות לשתי משמרות כאשר כל משמרת ארכה שלוש שעות. בזמן המשמרת הייתה רוטציה של אנשי הצוות והתפקידים. הצוות התאמן על כיוון המפרשים והיגוי בהתאם לדגשים אותם תארנו. כאשר הוחלט על מהפך, הרמת או הורדת ספינקר, המשמרת שהייתה במנוחה עלתה לסיפון לעזור. בהחלפת המשמרות דאגנו שיעבור כל המידע הנחוץ למשמרת החדשה כגון כיוון הרוח ועוצמתה, כיצד היא השתנתה בשעה האחרונה בכיוון ובעצמה, כיוון המפרשים, כיוון מצפן, שיטת נהיגה ועוד.

ולסיום טיפ אחרון של אלופים: המשמרת שבמנוחה תמיד תמוקם ביאכטה בהתאם לתנאי הים, כלומר שינה או מנוחה בהתאם לצרכי ההפלגה. ברוח המחייבת איזון, המנוחה תהיה בתא מעל הרוח, אם נפליג עם הגלים ויש להוריד משקל מהחרטום, המנוחה תהיה בירכתיים.

הפלגה נעימה ובטוחה!

 

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<