גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
כחול 66
כלי שיט, מעצם טיבעו, מתנייד בין אזורי זמן ומדינות. על כלי השיט ובטיחותו חלות מערכות חוקים רבות ולא יתכן שחוקים אלו יוחלפו בכל פעם שכלי השיט יוצא מתחום מדינה אחת ונכנס לאחרת.
לשם כך, קיימת מערכת אמנות בינלאומיות, המסדירות את שאלת החוקים הרלוונטיים בכל תחום הקשור לכלי השיט והפעלתו. רוב האמנות הללו עוסקות בתחום הספנות הכבדה.
כלי שיט, מעצם טיבעו, מתנייד בין אזורי זמן ומדינות. על כלי השיט ובטיחותו חלות מערכות חוקים רבות ולא יתכן שחוקים אלו יוחלפו בכל פעם שכלי השיט יוצא מתחום מדינה אחת ונכנס לאחרת.
לשם כך, קיימת מערכת אמנות בינלאומיות, המסדירות את שאלת החוקים הרלוונטיים בכל תחום הקשור לכלי השיט והפעלתו. רוב האמנות הללו עוסקות בתחום הספנות הכבדה.
 
על בטיחות היאכטה והפעלתה מופעלים מספר מערכות דינים:
חוק מדינת הדגל- כל כלי שיט המפליג בים חייב רישום במדינה כלשהי. כללי בטיחות השיט נקבעים באמנות בינלאומיות המאומצות על ידי המדינות החתומות ודרכן- על כלי השיט המפליגים תחת דגלן. לדוגמא: סעיף 5 לאמנת Solas  קובע: "כביטוי לזיקה שבין כלי השיט לבין מדינת לאומיותו, תפעיל המדינה בצורה יעילה את שיפוטה ואת פיקוחה לגבי כלי השיט המפליגים תחת דגלה".
כך גם התקנות הבינלאומיות למניעת התנגשות בים, אשר מחייבות את כלי השיט העושה דרכו במים דרך חקיקת מדינת הדגל, אשר מצידה מאמצת את התקנות הבינלאומיות. הואיל וכל המדינות עושות כך- התקנות חלות באופן אחיד על כל כלי השיט השטים בים.
בדרך כלל, לחוקים יש תחולה טריטוריאלית, דהיינו הם חלים בתחום המדינה בלבד. חריג לכך הוא כלי שיט אשר למרות שהוא מפליג בחו"ל הוא ממשיך, באספקטים מסוימים, להיות אי – צף של מדינת הדגל שלו.  
חוקי מדינת הדגל חלים על כלי שיט בכל תחום גאוגרפי. כך, למדינת ישראל יש סמכות פלילית על עבירה שנעשתה בשיט ישראלי בכל מקום הימצאו וכך גם חלים חוקי בטיחות השיט על כלי שיט ישראלי בכל מקום בעולם.
חוקי מדינת מקום המצאות כלי שיט
ברגע שיאכטה נכנסת לתחומה של מדינה זרה, היא כפופה לחוקיה. חוקים אלו מכבדים בדרך כלל את חוקי מדינת הדגל, אך מוסיפים להם. ניקח למשל, יאכטה ישראלית באיי יוון. רישיון השיט הישראלי ותעודת ההסמכה של הסקיפר  והצוות יוכרו ע"י שלטונות יוון. יוון יכולה לקבוע כללים מסוימים להפלגה בשטחה כמו דרישות מכס, בריאות, הסדרי עגינה, איסור זיהום ים וכו'. דרישות מקומיות בדרך כלל מחמירות מאד כשמדובר בפעילות מסחרית של היאכטה.      דוגמא: ספינה בדגל מלטה מבצעת צ'ארטרים בטורקיה. הספינה תידרש לכושר שיט טורקי מסחרי ולצוות מוגבר, בנוסף לדרישות בטיחות השיט המוכתבים ע"י מלטה.
 
חוקי מקום הכשרת הצוות
עפ"י רשיון השיט נדרשות הסמכות מסוימות לאנשי צוות. ייתכן וחוק מדינת הדגל יכיר בהסמכות של ימאים שהוצאו בארצות מוצאם (שאינה מדינת הדגל). בתחום הספנות הכבדה קימות אמנות המחייבות הכרה הדדית בהסמכות של המדינות החתומות על האמנה.
The international convention on standards of training, Certification and watch keeping for seafarers – STCW                                                                                                   
בתחום היאכטות לא קיימת אמנה להכרה הדדית בהסמכות, אך שוק הביטוח דורש מידה מינימאלית של ודאות בהסמכות סקיפרים, בעיקר אלו המשיטים מגה - יאכטות, בעלות שווי רב. לשם כך נוצרו גופים מסחריים עולמיים, אשר יוצרים סטנדרטים להכשרה והסמכה ומוכרים בקרב העוסקים בענף.       
כך למשל, ארגון I.Y.T  הינו אחד הגופים הגדולים והמוכרים בעולם להכשרות ימיות. גוף כזה מסמיך מרכזים בעולם להדריך, לבחון ולהסמיך סקיפרים בדרגות שונות בשמו.
כל איש צוות המבקש להפליג בשכר במגה – יאכטות יידרש גם להסמכות STCW  בתחום כיבוי אש, הצלה והישרדות בים, בטיחות ועזרה ראשונה.
 
דוגמא לריבוי החוקים החלים על יאכטה הוא פס"ד שניתן לפני מספר שנים ועובדותיו היו: ספינת נוסעים בשכר הייתה רשומה בנורווגיה. בעליה היה אזרח שוודי. הסקיפר היה גם כן שוודי נושא תעודת משיט שוודית. הספינה עלתה על שירטון במצרים. הפוליסה שהוצאה לספינה הנ"ל הייתה של חברת ביטוח ישראלית, והדין שחל על הפוליסה היה הדין האנגלי.
 
מסקנה אופרטיבית:
תחום המשפט הימי מורכב להפליא,  ומארג החוקים והדינים החלים עליו הינו רב. אל תהססו להתייעץ עם בעל מקצוע לפני שאתם רושמים את כלי השיט שלכם.
                       
            
עוד בקטגוריה זו:
מדור משפטי
כחול 74
כחול 71
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<