כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2016 > יאכטות השנה של אירופה - מי בוחר? איך בוחרים? מי נבחר?
יאכטות השנה של אירופה - מי בוחר? איך בוחרים? מי נבחר?
תערוכת השיט של דיסלדורף 2016. באולם תצוגה מספר 5, שגודלו כמגרש כדורגל, מוצגות עשרות סירות מנוע ויאכטות מנועיות קטנות. על אחת מהן מדבקה גדולה עם הכיתוב המרשים: "יאכטת המנוע של אירופה לשנת 2016". לצד המנועית ניצבים אנשי המכירות והתכנון הגאים של היצרנית. במהלך שנת 2016 נראה את התואר מוצמד לכל פרסומת של המנועית.
מי עומד מאחורי התואר המחייב? מי האנשים המחליטים על מתן התואר, אשר יש המשווים אותו ל"אוסקר של ענף השיט"? אז באמת כמו באוסקר יש קבוצה של שופטים, אבל כאן הדמיון מסתיים.Borstar
מאת: גיורא קדר
צילום: יח"צ
 
לפני שלוש עשרה שנה הציע המוציא לאור הגרמני קונרד דליאוס (שפרט להיותו שייט נלהב, בית ההוצאה שלו מוציא לאור ספרי שיט רבים) לבחור מתוך כל יאכטות המפרשים המושקות באירופה באותה שנה, את היאכטות המובילות. לפני עשר שנים נוספו לתחרות גם מנועיות. בתחרות כמה קטגוריות, המפרשיות מתחלקות ליאכטות משפחתיות, יאכטות פרפורמנס (כלומר מוטות תחרות), יאכטות יוקרה (,(LUXURY CRUISEיאכטות מיוחדות, ויאכטות קטמרן. המנועיות חולקו גם הן לחמש קטגוריות: סירות מהירות עד אורך של 25 רגל (כ- 7.5 מטר), עד 35 רגל (כ- 10.5) עד 45 רגל (כ- 14 מטר) מעל 45 רגל ומנועיות הבנויות בתצורת טרולר" כלומר עם אפיון תחתית של ספינת דיג. על עשרת התארים מתמודדים 80 כלי השיט אשר הושקו באותה שנה באירופה. בתהליך של שלושה סיבובים נבחרת יאכטת השנה בכל קטגוריה. השלב הראשון הוא הצגת מועמדות. המועמדים אמורים להגיש לוועדת השיפוט את כל מפרטי כלי השיט. השלב השני הוא פגישה של ועדת השיפוט אשר נערכת בעיר לה-רושל בצרפת, בקיץ, במקביל לתערוכת השיט הנערכת שם. לשלב זה מגיעים עשרים וחמישה כלי שיט אשר עלו לשלב הזה. הפגישה השלישית והסופית נערכת בעיר הקיט האיטלקית סנטה מרגריטה. שיפוט עשרים כלי השיט אשר עלו לשלב חצי הגמר מתחלק למספר נושאים: בחינת התכנון, המפרט והמחיר, ובסוף כמובן גם הפלגת ניסוי.
 
וועדת השיפוט
כבר בשנה הראשונה לחלוקת האות הצטרף אל היזם דליוס גוף נוסף אשר נתן לאות ממד של יוקרה ומכובדות. הייתה זאת החברה המארגנת של תערוכת השיט בדיסלדורף, שהיא תערוכת השיט הגדולה באירופה ומהגדולות בעולם. היזמים ממנים את הגוף הבוחר המונה תשעה שופטים. השופטים הם עיתונאי שיט ותיקים ועורכים של אחת עשר עיתוני שיט אירופיים. תקנון השיפוט הנוקשה בא להבטיח שוועדת השיפוט לא תהיה מושפעת משום השפעות זרות (לדוגמה: פרסום במגזין או לאומיות). בדומה לתחרות האירוויזיון, השופטים מנועים מלהצביע על יאכטות מתוצרת מדינתם.
מהם הקריטריונים לבחירה? הם מתחלקים לשלושה: קריטריונים חד ערכיים כמו ביצועי שיט (כמו לדוגמה: מהירות ביחס לעוצמת מנוע, מחיר מול תמורה, ביצועי הפלגה מול הרוח  וכ"ו). קריטריונים התרשמותיים כמו (עיצוב גוף כלי השיט, עיצוב פנים ונוחיות תפעול) וקריטריונים של חדשנות ופריצת דרך. אני עוקב כבר שנים אחרי החלטות ועדת השיפוט, נראה לי שלקריטריון האחרון משקל חשוב. שיחות עם כמה עמיתים החברים בגוף הבוחר חיזקו את דעתי זו. השופטים הם שייטים שמאחוריהם עשרות שנות ניסיון והם ראו כבר כמעט הכול, צריך משהו שירגש אותם - וחדשנות עושה את זה. את  החלטת השופטים הסופית, המועמדים אינם יודעים עד לטקס ההכתרה, אשר נערך בדיסלדורף עם פתיחת תערוכת השיט. הערב מופק בסגנון טקסי האוסקר. חמשת המועמדים מכל קטגוריה נמצאים באולם. אחד מהחמישה מוכרז ועולה נרגש לבמה עם אנשי צוותו לקבל את האות.
 
והמקום הראשון בקטגוריות המפרשיות הולך ל....
למרות הירידה במכירת יאכטות מפרש באירופה (וגם בארה"ב) הושקו השנה באירופה עשרות דגמי יאכטות מפרש חדשות. בקטגורית "יאכטות משפחתיות זכתה היאכטה הנזה 315. היצרן הגרמני הנזה השיק את הדגם הקטן ביותר שלו (9.1 מטר אורך). השופטים ציינו את העיצוב המאוזן והנקי, ביצועי השיט והמחיר הכלכלי (כך נכתב במקור). היצרן האיטלקי סולריס זכה בפרס בקטגורית היאכטות התחרותיות. זאת עבור רמת יצור מעולה, מהירות ועיצוב מיוחד. בקטגורית מפרשית הקרוזינג היוקרתית ( (LUXURY,זכתה הגרנד סוליי 46LC (LONG CRUISE). זאת היאכטה הראשונה מתוצרת המפעל האיטלקי המיועדת להפלגות לטווח ארוך. הפלגות כאלה המוגדרות בתקינה האירופאית כהפלגות ,BLUE WATER ים פתוח, מחייבות עמידה בתקנים שונים וגבוהים יותר מיאכטות תחרותיות. כאן פגשנו גם נקודה ישראלית להתגאות בה, בצוות המתכנן והמעצב נמצאת הארכיטקטית הימית הישראלית מיה בח - יש כבוד! (עוד על מיה בח בקישור). כמפרשית המיוחדת של השנה נבחרה הקואנט 23 הבריטית. המפרשית הפתוחה בת ה- 7 מטר מצוידת בשדרן קבוע ושני להבי גלישה הניתנים לכיוונון באמצעות הורדה או הרמה. עם צוות של 3 שייטים המפרשית עולה לגלישה על הלהבים בעוצמת רוח של 8 קשרים. לא תאמינו, אך על פי השופטים, היא מגיעה ברוח זאת למהירות של 16 קשר! כפי שכתבנו בגיליונות הקודמים של "כחול", עדיין לא נאמרה המילה האחרונה (יש אומרים שגם לא הראשונה) בנושא הפלגת גלישה. קטגוריה חשובה היא קטגורית הקטמרנים או כלי שיט רב גופיים (MULTY  HULL). בקטגוריה זו זכה היצרן הדני המנוסה קאורניג עבור הטרה מרן שלו דרגון פליי 25. היצרן הדני מתמחה בטרה-מרנים הניתנים ל"קיפול". לאחר הקיפול ניתן להעלות את הדרגון פליי על נגרר ולגרור אותה עם מכונית פרטית, או לעגון אותו במרינה בתעריף של חד- גופית. הטרה- מרן אומנם אינה משופעת במקום מתחת לסיפון, אך לדברי השופטים יש לה ביצועי שיט מעולים. 
מנועיות: הפתעה בבחירה האחרונה.
שופטי המנועיות נבחרו מתוך עיתונאים של שמונה מגזינים אירופאים של שיט מנועי. אלו העיתונאים שאפשר רק לקנא בעבודתם. כל חודש או פעמיים בחודש הם יוצאים לכמה ימי הפלגות ניסוי על דגמי יאכטות מנוע חדשות- ועוד מקבלים כסף עבור התענוג. הם בחרו במהלך התערוכה הבין לאומית בקאן-צרפת את 25 המנועיות המעניינות ביותר מתוך 250 הדגמים שהגיעו השנה לשוק האירופאי. בקטגוריה עד 25 רגל זכתה הפור ווינס 255  Vהאמריקאית. שיקולי השופטים כללו בין השאר: "מספר רעיונות מתוחכמים" שמפשטים את השימוש, גימור מעולה בצד אמצעי בטיחות רבים. בקטגוריה מעל 35 רגל הוענק הפרס לדגם הסקנדינבי אקסופר 28. השיקולים היו חדשנות, יחס מעולה בין מחיר לביצועים ואפשרויות שימוש מגוונות כמו סיפון פתוח או סגור ועיצוב הידרודינמי מיוחד. הסטילר 43  NGהמיוצרת בהולנד, זכתה בתואר מנועית השנה בקטגוריה עד 45 רגל. נימוקי השופטים ציינו את האופציות הרבות אותן מציעה היאכטה לבעליה, את העיצוב הנקי, תצרוכת הדלק הנמוכה ואת היחס יוצא הדופן בין מחיר לביצועים. בקטגורית המנועיות הגדולות - מעל 45 רגל זכתה הגלאון 500 פליי, נימוקי הבחירה ציינו גימור מעולה וחדשנות רבה. לדוגמה: הדפנות הנפתחות לצדדים וכמעט מכפילות את רחבת הירכתיים וסיפון הירכתיים המסתובב. היאכטה המיוצרת על ידי המפעל הפולני הוותיק, הוגדרה על ידי השופטים כיוצאת דופן.
 
לבסוף באה ההפתעה, קטגוריה נפוצה באירופה ופחות בישראל, היא מנועיות עם עיצוב תחתית של ספינת דיג. כלי שיט כאלה אינם מצטיינים במהירות, אך הם בעלי עמידות מעולה בים. העדר מנועים ומכלי דלק גדולים, מאפשר להמיר את הנפח שנחסך לאיכות חיים טובה יותר בים. המנועית שנבחרה במפתיע היא בוארקרוזר 1200 אלגנט הבנויה מפלדה, חומר שכאילו יצא מהאופנה אך חזר השנה בגדול. נימוקי השופטים היו בעיקר בנושא התאמת היאכטה לדרישות משתנות של בעלים שונים.
מה משמעות הבחירה? בניגוד לאוסקר, בו בדרך כלל הזוכה הופך ל"שובר קופות" ביאכטות הסיפור שונה. ההתרשמות האישית שלי מבחירת השופטים הייתה שבחירתם לא בהכרח מייצגת את טעמם של השייטים. אין ספק שכל בחירה שלהם היא: ווואו...איזה רעיון מגניב, או עיצוב "משהו". טעמם של השייטים הוא בדרך כלל  שמרני. חדשנות בשיט טיבעה שהיא מצריכה זמן הסתגלות ארוך, יחד עם זאת ברוב המקרים הייתה בחירתי האישית דומה לבחירת השופטים.

גילוי נאות: חדשנות בשיט מרגשת אותי.   
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<