כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2016 > חזון ארבעת המעגנות
חזון ארבעת המעגנות
בעוד מספר שנים יהיו בחופי תל אביב-יפו ארבע מעגנות בנוסף לשתיים הקיימות היום: מרינה תל אביב ונמל יפו. כך אומר ירון קלין מנהלה הנמרץ של חברת "אתרים" העירונית, בראיון משותף ל"כחול" לקראת אירועיSAIL TEL AVIV - "סייל תל אביב" ,אשר יתקיים בסוף אפריל השנה. עופר דובנוב מנהל מרינה תל אביב ואיתן פרידלנדר איש הפורום לקידום השייט בישראל, השתתפו בראיון.

מרינה תל אביב - צילום באדיבות קדר סוכנות לביטוח

 
כחול: אתרים היא חברה האמורה לבנות, לפתח ולנהל את חופי תל אביב. איך אתם משתלבים באירועי שיט וספורט ימי?
ירון: אירועי ספורט ימי תחרותי ועממי, מתבצעים ברצועת החוף של תל אביב, שאנחנו מופקדים על פיתוחה וניהולה. "סייל תל אביב" הוא אירוע המהווה חלק מתפישה וחזון. אנחנו מזהים באירועים כאלה הזדמנות לקדם את המודעות לים בכלל ולספורט הקשור בו בפרט. אירועים כאלו הם חלק מתפישת העולם של "אתרים" הרואה את רצועת החוף ואת ימה של תל אביב כ"ריאה כחולה" השייכת לתושבי העיר. אנו מחויבים לנהל רצועה זאת כיחידה אחת הנגישה לכל תושבי העיר ופעילה כל ימות השנה. אירועי הספורט הימי ותחרויות השיט הם אחד מהעוגנים שאנו מזהים ותומכים בהם כחלק מהחזון והמדיניות של חברת אתרים. עבורנו "סייל תל אביב"  זו הזדמנות להפנות את מבט התושבים לים, לסקרן אותם ולגרום להם "לטעום" את טעמה של הפעילות הימית לגווניה, בין אם זאת פעילות שיט, סאפ, גלישה תחרותית או עממית, שחייה וכדור עף חופים. במקביל ישולבו באירוע גם פעילויות חופיות תרבותיות וקולינריות.
 
איש הפורום לקידום השייט איתן פרידלנדר מוסיף: חברת אתרים באמצעות מרינה תל אביב אך לא רק, תומכת בשיט יותר מכל גוף עירוני מקביל בישראל. אנחנו כגוף התנדבותי זוכים במרינה תל אביב לשיתוף פעולה נלהב לאורך שנים רבות. במהלך השנה משמשת מרינה תל אביב כבסיס לאירועי שיט מגוונים אשר מאורגנים בשיתוף הפורום לקידום השיט. מדי שנה מארחת המרינה את אליפות ישראל לשייט יאכטות, את תחרויות ליגת החורף ליאכטות מפרש, ואת תחרות השיט הבינלאומית קפריסין- ישראל. בנוסף מארחת המרינה כבר שנים רבות את אליפות ישראל בשיט לנוער.
כחול: לאחרונה פורסם כי ראש העיר חולדאי מוביל מהלך אשר יאחד את רשויות הניהול והפיתוח של  רצועת החוף של תל אביב-יפו, ויעביר אותה לניהול חברת אתרים. איך אתם נערכים לאתגר הגדול?
ירון: אכן אנחנו נערכים למשימה הגדולה אשר הציבו לפנינו. עד סוף שנת 2016, חברתנו תהיה אחראית על רצועת חוף באורך של 13 קילומטר. מגבול בת-ים ועד הרצליה. מלבד רצועת החוף על שלל פעילויותיה, ומרינה תל אביב אותה אנו מנהלים היום. במהלך השנה נקבל גם את האחריות והניהול של נמלי תל אביב ויפו. המשימה שלנו היא לחבר את העיר לים ולחוף.
כחול: מה העקרונות שינחו אתכם?
ירון: ניסינו לזהות את הצרכים והאתגרים העומדים לפנינו. אפיינו חמשה ערכים מרכזיים שמהם גזרנו את עקרונות פעילותינו: ערך הטבע: שמירה על איכות הסביבה הימית והחופית, נפתח את החופים אך נשאיר בהם גם אזורים ירוקים. ערך התושב: אנחנו רואים את תושבי תל אביב במרכז פוקוס העשייה שלנו. אנו רוצים להנגיש להם  את החופים והים ולהוזיל את עלויות השימוש במשאב הנפלא הזה. דוגמא קטנה: כבר היום תושב תל אביב מקבל כיסא נוח ושמשיה במחיר מוזל. ערך הקהילה: אנחנו רוצים לסייע להקמת קהילות של משתמשי הים. לדוגמה קהילת השייטים במרינה או קהילת גולשי סאפ בחוף. אנחנו רואים כמטרה לאפשר פעילות בחופים במשך כל השנה. ערך העיר: אתרים רואה את תל אביב כעיר שפניה לים וכך נשזור גם את הערך החמישי: ליצור עיר חוף מובילה אשר מושכת תיירות בכלל ותיירות חופים ושיט בפרט.
כחול: מהם נושאי השיט והספורט הימי בהם תטפלו לאור העקרונות שהצגתה?
ירון: נטפל בשלושה נושאים עיקריים. קידום החינוך והספורט הימי הפורמלי והלא פורמלי. פיתוח תרבות ותיירות יאכטות וחיי קהילה במעגנות. עידוד ופיתוח ספורט חופי וימי כמו: שייט קיאקים, גלשנים, סאפ, מפרשיות קלות, כדור עף חופי ועוד. "סייל תל אביב" בא לחשוף את הספורט הימי על גווניו ופעילותו לציבור הרחב, להציג בפניו את פוטנציאל הבילוי והפעילות הספורטיבית. אני רוצה שהורים יבואו עם ילדיהם ותמורת סכום קטן הם יוכלו לטעום לדוגמה, שיט במפרשית או חתירה בסאפ.
כחול: נחזור לפתיח. האם באמת נזכה בימנו לראות ארבעה מעגנות בחופי תל אביב?
ראש העיר תל אביב תל אביב שותף לתפישתנו בנושא זה. להערכתי תוך שנים ספורות יהיו לנו שתי מעגנות נוספות במעגן רידינג ובנמל תל אביב.
עופר דובנוב מנהל המרינה הוותיק והמנוסה של תל אביב ומי שמשמש כמוביל תחום המעגנות בחברת אתרים, מפרט את החזון. המטרה שלנו, אומר עופר, להקים מעגנות אשר ייצרו שילוב בינהן ויאפשרו לכל עוסק בספורט ימי למצוא את מקומו, כך נקדיש מעגנה או חלק ממנה לחינוך הימי, לספורט הימי ההישגי ולצופי ים. מעגנה אחרת נייעד לתיירות שיט בינלאומית. נקדיש מקום מיוחד לספורט ימי לא מוטורי כמו גלישה חתירה ושייט מפרשים. אנו בטוחים שנוכל להקטין את מצוקת העגינה באזור המרכז.
ירון: "אתרים" מתעדת לפתח "שאטל" כלומר שרות מעבורות לאורך חופי תל אביב תוך ניצול ארבע המעגנות, גם על מנת ליצור אטרקציה תיירותית, אך בעיקר להקל על מצוקת התנועה בעיר.
כחול: בעבר היו תכניות גרנדיוזיות לפיתוח חופי תל אביב, תכניות אשר בסופו של דבר לא התממשו. גם עכשיו אנחנו שומעים על תכניות כאלה. לדוגמה תכנית פיתוח אזור שדה דוב כשכונה בת 18 אלף דירות ומרינה גדולה. איך מונעים שתכניות גדולות לא יעצרו את פיתוח המעגנות הקיימות?
ירון: אני בהחלט חושב שיש לתכנן שנים רבות קדימה. אך אני חושב שפיתוח נמל תל אביב כמרכז ספורט ימי לא מפריע לרעיון שובר הגלים הגדול אשר יצור מכל אזור הנמל, שפך הירקון ורידינג אזור מוגן, פיתוח הנמל ישתלב בו.
 
כחול: איך יראו חופי תל אביב בעוד 10 שנים?
ירון: אתה יודע למי ניתנה הנבואה? אך אנסה לענות לשאלה, מתוך הכרה של רעיונות ותכניות הפיתוח, נראה שדה תעופה אשר יוקם בים מול תל ברוך, נראה התרחבות של המרינות הנוכחיות לתוך הים, או התכנסותם באזור שובר הגלים הגדול שתיארתי בתשובתי הקודמת. אני רואה את הספורט הימי כחלק מרכזי בתכנית הלימודים בבתי הספר של תל אביב. אני מאמין שנראה שרות מעבורות ימיות ברמה ארצית.
כחול: בהצלחה!   
 

 
פסטיבל SAIL Tel Aviv-Yafo יתקיים בין התאריכים 18-28 באפריל 2016 ובו העיר תל אביב – יפו "תחגוג ים" במגוון פעילויות ספורט ימי, עממי ומקצועי. מדובר באירוע הגדול בישראל לספורט הימי שהפך בשנים האחרונות לאחד הענפים המרכזיים בתרבות הפנאי בישראל וגם בהישגים תחרותיים בינלאומיים.

את SAIL Tel Aviv-Yafo  תפתח אליפות ישראל לנוער בשיט וגלישה ע"ש אסף אסולין שמארגן איגוד השייט ותתקיים במרינת תל-אביב בין התאריכים 18-20.4. באירוע יתחרו מאות ילדים ונוער על דגמים עממיים, בינלאומיים ואולימפיים שונים: אופטימיסטים, גלשני רוח, סירות מגדמי 420 ו470 שיוזנקו מידי יום מול מרינת תל אביב.
היום הראשון יוקדש להתנסות לקהל הרחב "מרטיבים את הרגליים" בעלות סמלית וביום השיא של הפסטיבל ב-28 לאפריל העיר תחגוג ים במגוון תחרויות ספורט ימי: משחה מים פתוחים, תחרות קיאקים, תחרות יאכטות, תחרות סאפים, וייערך משט עממי גדול ומרהיב לאורך חופי תל אביב-יפו בהשתתפות מאות כלי שייט
.

כל התחרויות והאירועים בפסטיבל הימי מותאמים לצפיית הקהל עם הזנקות מרהיבות וקריינות בחוף.
בכל ימי הפסטיבל הציבור יוזמן לקחת חלק, לצפות ולהיחשף למגוון ענפי הספורט הימי וכמובן להתנסות. בערב יום רביעי ה-27 באפריל יערך על הדק הצפוני במרינה תל אביבי אירוע ההשקה חגיגי לפסטיבל.במהלך הפסטיבל תיערך תחרות צילום לקהל הרחב. הציבור יוזמן לצלם את האירוע מכל מקום - מהטיילת, משוברי הגלים, מסירה, מהחוף או מרחפן. את התמונות ניתן להעלות לאינסטגרם עם התיוג. #SAILTLV
לפרטים נוספים – לחצו כאן
 

 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<