גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > מהדרכת סטי"ל לאדריכלות ימית – סיפורה של שייטת ישראלית שחוותה חוויות ימיות מופלאות.
מהדרכת סטי"ל לאדריכלות ימית – סיפורה של שייטת ישראלית שחוותה חוויות ימיות מופלאות.
פורסם בכחול 60.
שמי מאיה בח, חברי מכירים אותי כ- 'מאיבח' (כן אני יודעת...), בת 34, סקיפרית, מעצבת יאכטות, YACHT SHOPPER וכיום מפתחת עסקית ב GALATEA, פיתוח ישראלי מבריק של כלי חכם לניהול יאכטה המלווה ע"י מוקד שירות טכני בינלאומי ורשת של מעל 4,000 נותני שירות בכל העולם.

טקס השקת היאכטה -התבקשתי להיות המדונה ששוברת את בקבוק השמפניה למזל.

עם מוקה לימון ז"ל
הכול התחיל בחיל הים, או בעצם, מיד עם השחרור מחיל הים.
את שירותי הצבאי העברתי כמדריכת סטי"ל בבה"ד. במסגרת תפקידי הכשרתי חיילים להיות מפעילי סונאר וללוחמה תת מימית בסער 4 ו 5.
במהלך שירותי עלה לכותרות סיפורה של אורה, "החובלת הראשונה בחייל הים", הסיפור זכה לפרסום ואהדה רבים והזרע הימי החל לנבוט במוחי. ניצלתי את המומנטום סביב עניין זה ופעלתי במלוא המרץ כדי להעביר תקדימים מיוחדים בכל הקשור לבנות לוחמות ויציאות לים. הגעתי לתוצאות מספקות ומרשימות. העברתי זמן בשהיות עם חיילי בסטי"לים, שמרתי בבטש"ים בעזה, ואף התגאיתי בסעיף היקר מפז: בתלוש השכר -  "תוספת לחימה". במהלך השירות הייתי עדה לשינויים רבים, שבאחד מהם גם נטלתי חלק והרצתי את המחזור הראשון של גיבוש בנות לוחמות שכלל 200 חיילות שנועדו לשרת בכלי השיט של חייל הים, כבוד גדול.
עם השחרור כבר היה לי ברור שמקומי בים, אבל עוד לא ממש ידעתי באיזה אופן זה יבוא לידי ביטוי.  התעניינתי בקורס סקיפרים אך באותו זמן הקורס נראה לי מיועד לאנשים בגיל ומעמד מסוים.
 אז התחלתי איפה שהיה אפשרי ונגיש, ראשית, קורס צלילה, לאחר מכן רישיון לאופנוע ים וסירה מהירה בבית ספר שנקרא פעם אלבטרוס.
מיד עם סיום הקורסים וקבלת הרישיונות התחלתי לחפש עבודה, התקבלתי כאחת מחברות הצוות החברתי בחברת מנו ספנות, מה שהיה נראה מבטיח בזמנו. התחלתי כמפעילת ילדים וסיימתי כמחליפת קצין תקשורת. הרגשתי שאני חייבת להתקרב עוד צעד נוסף לעולם הים, והתחלתי לעבוד יחד עם חברתי לימור בר-טל (כיום מנהלת בחברת צ'רטר מצליחה) בניקיון ותחזוקת יאכטות במרינה, דרך חברה של יוצאי חיל ים בשם .ALL4YACHTS
הדברים שאפשר ללמוד תוך כדי עבודה בניקיון על המערכות, מיקומן, הנקודות הבעייתיות, התחזוקה הנכונה ואיך למנוע תקלות, הוא עצום, מי שיגיד אחרת סתם לא אוהב להתכופף וללכלך את הידיים. העבודה הייתה סיזיפית, אך למדתי ממנה המון. אציין רק שבעיני, סקיפר טוב הוא אחד שגם מתלכלך.
באותה שנה קיבלתי הצעה מעניינת מביה"ס לשיט בהרצליה להצטרף לקורס סקיפרים, הפעם לא יכולתי לסרב. בתום הקורס התחלתי לתפוס טרמפים על יאכטות, להצטרף ל DELIVERY והתחלתי להפליג כמארחת ואשת צוות. עבדתי על יאכטות שנרכשו באירופה ועשו דרכן לישראל וההפך. הדרכים היו תמיד מדהימות: מקומות חדשים, ריחות חדשים, טעמים חדשים, מקומות שלא ניתן להגיע אליהם שלא דרך הים, או לא כדאי להגיע אליהם שלא דרך הים, אנשי ים שמכירים בדרך, שנפרדים מהם, שנתקלים בהם שנים אח"כ במקום אחר כאילו דבר לא השתנה. הים, השקיעה, הזריחה, ההפכפכות, שתיקות ארוכות שמלמדות אותך כל כך הרבה על עצמך, על מי שאיתך, על החיים. ברגע אחד אתה מבין שאתה בסה"כ קליפת אגוז צפה בתוך אוקיינוס ענק ושאתה גם אוקיינוס ענק בתוך קליפת אגוז. תובנות אין סופיות, רגע אתה אוחז במיתר, קובע קורס, מחשב, מותח את המפרש בקדמית ושנייה אחת אחר כך אתה משחרר הכול, כי זה הים.
במהלך כ - 12 שנים השטתי יאכטות מפרש עד 24 מטר. בין לבין סיימתי תואר ראשון בעיצוב יאכטות בעיר GENOVA שבאיטליה.
הלימודים נמשכים כ- 4 שנים, ואין מגבלות זמן מיוחדות כך שניתן למשוך את הלימודים לתואר גם 7 שנים, למה? כי אפשר. במסגרת התואר לומדים: תוכנות מחשב: דו מימד, תלת מימד ורינדור, מכניקה, ארגונומיה, פיזיקה, חומרים, שרטוט, רישום ויש פרויקטים שנתיים ממוחשבים של עיצוב כלי שיט מאפס, רק אז מבינים כמה קשה לעצב סירה. אני זוכרת את כל הפעמים שבהם קיללתי את המעצב האידיוט שתכנן את חלל המנוע בצורה כזו שכמעט ובלתי אפשרי להחליף בו אימפלור או רצועה. אני זוכרת גם את כל אותם פעמים שקיללתי את מי ששם את ה-SEA COCK במקום שכדי להגיע אליו צריך לפרק חצי ארון, לזחול פנימה ולהשאיר חתיכות עור על כל הבנדים שבדרך. והרבה פעמים הייתי צריכה להתפשר, אתכם הסליחה.
אני מודה שהניסיון הימי עזר לי מאוד לתכנן בצורה חכמה ולא רק יפה, אני גם מודה שהמצפון שלי לא נקי..
לימודי ההמשך לתואר מתחלקים ל - 2, תואר שני של שנתיים כשהמקום המומלץ היום הוא בעיר שנקראתLA SPEZIA  הנמצאת בחוף המערבי של איטליה, בדיוק בין מחוז LIGURIA למחוז TOSCANA. לה-ספציה היא עיר נמל גדולה וממוקמות בה מספר מספנות מהגדולות בעולם. האופציה השנייה הוא תואר המשך של שנה אחת, הלימודים לרוב פתוחים לא רק למי שלמד עיצוב יאכטות. לימודי המשך ניתן למצוא ב FIRENZE בפקולטה לארכיטקטורה, ב- MILANO באוניברסיטה לעיצוב וב- PISA בפקולטה להנדסה. אני המשכתי שנה נוספת ב- PISA ללימודי הנדסת יאכטות ובמקביל עשיתי התמחות בגלריית הרוח בפקולטה להנדסה אווירית בכל הנוגע לחישובים הידרודינמיים ואווירודינמיים רק כדי לראות איך סיבוב אחד קטן של סירה על כל מרכביה משפיע על המהירות. בתום הלימודים, מחפשים ביחד עם 70% סטודנטים איטלקים מובטלים מעבודה מקום שיסכים לקבל אותך להתמחות. לא להתייאש.
בין התואר הראשון לשני הגעתי לעיר נופש וגן עדן ליאכטות VIAREGGOIO שבטוסקנה. יש בה הכול, חנויות ציוד, אנשי מקצוע, מספנות ועוד, הכל ליאכטות, התאהבתי! התחלתי לפקח על פרויקט בניה של מפרשית גדולה מדגם חדש ומוצלח בשם STAR, במרינה הרצליה יש שתי נציגות לדגם המנוהלות ע"י חברת תלתנית, אחרות שטות להן בים התיכון. הפרויקט היה מעשיר מאוד ושם התחלתי את צעדי המעשיים הראשונים שחיברו את הלימודים והחלום למציאות.

בתום הפרויקט, כמו בסרטים, התאהבתי בבחור איטלקי, שייט מקצועי שהשתתף ב AMERICAS CUP וקיבלתי הצעת עבודה כמעצבת במספנת VISMARA. אז החלטתי להישאר. מספנת VISMARA מייצרת סירות מנוע ומפרש מקרבון וטכנולוגיות מתקדמות בייצור לפי הזמנה, עיצבנו סירות לבעלים של חברת ,BUSH לסטייליסט של GUESS, למנכ"ל של PIRRELLI ולכמה פוליטיקאים איטלקיים. הדובדבן היה סירת מפרש 80 פיט בשם LUCE GUIDA המיועדת לנסיכה של כווית (מאנאר שעל שמה נקראת הסירה בשפה האיטלקית). מלבד העיצוב המאוד מיוחד התבקשנו לתכנן לה ג'קוזי בירכתי הסירה לימים קשים של מדוזות וללילות חמים. מספנת VISMARA מייצגת את BALTIC YACHTS באירופה ובמסגרת כל הפרויקטים השתתפנו גם בבניית ה- BALTIC 72 STIG אחותה הצעירה של RAN למי שמכיר. ממעצבת הפכתי למנהלת השיווק והמכירות של המספנה מה שאיפשר לי להגשים את כל אותן פנטזיות שקראתי עליהן ב- YACHTING WORLD ולסקור תחרויות מהגדולות בעולם. בין לבין פגשתי את חברי היקר עומר ברנד, שייט תחרותי מצוין שכבר שנים מתחרה בחו"ל, הייתה ביננו גאווה ישראלית סמויה.
בזכות ה MASCALZONE ITALIANO שלי ובמסגרת העבודה הפלגתי כאשת מעלנים וג'ולי על סירה תחרותית בה זכינו בהמון גביעים. אחת החוויות המדהימות שהייתה לי היא השתתפות ב COPPA DEL REY שבפלמה. הפלגתי ביחד עם שייטים מקצועיים ומוערכים מה- AMERICAS CUP שנראו כמו הכלאה של אנשי סומו עם שחקני כדורסל. התחרינו ב RAN, שבזמנו עדיין הייתה בבעלות מנכ"ל חברת SKYPE ועוד שתי יאכטות מהטובות בעולם והגענו למקום שלישי, אני זוכרת שברוח גבית טסנו והפחד הגדול שלי היה שאני פשוט אעוף או סתם אדרס ע"י אחד מאנשי הצוות. האמוציות, האדרנלין, השקט והריכוז המוחלט בסירה הדהים אותי, זו מקצועיות אמיתית, כל אחד מרוכז ועושה את זה בשקט ובערנות, הכי טוב שאפשר, עבודת צוות מדהימה, ניסיון, טקטיקה מחושבת ואינטואיציה.

 הייתי בשמיים. הייתי בים. עכשיו אני בארץ.   
 
 

 לאלו מכם המתעניינים בלימודי עיצוב כלי שיט באיטליה, אני מצרפת מספר טיפים שימושיים: יש מספר תהליכים להרשמה ללימודים באיטליה, אני ממליצה לעשות זאת דרך המכון לתרבות איטליה ברחוב המרד 25 בתל אביב. לכל אוניברסיטה תנאי קבלה שונים ולרוב הלימודים באיטלקית. מה שנחוץ הוא לעבור מכינה בארץ למבחן הקבלה וללמוד את השפה האיטלקית שבכל מקרה תהיה נחוצה. המוסדות האיטלקיים מבקשים גם פסיכומטרי, הציון בזמנו לא היה משמעותי. בנוסף יש להגיע לשגרירות להוצאת ויזת סטודנט. על מנת לקבל את הויזה יש להציג הוכחה בנקאית שתאשר יכולות כלכליות במהלך הלימודים. אני ממליצה להתעדכן מול המכון ולהיכנס בפייסבוק לקבוצות של ישראלים באיטליה כדי לקבל את כל הטיפים הקטנים. ההתחלה לא קלה אך לא צריך להתייאש, מתרגלים למנטליות האיטלקית ולומדים להעריך את כל הדברים הנפלאים שיש בה.
 
אשמח לנדב מידע נוסףולעזור למי שרוצה ללמוד עיצוב באיטליה, צרו קשר דרך מערכת כחול kaddar@kaddar.com

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<