גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2015 > SALONE NAUTICO תערוכת הספינות בגנואה/ איטליה
SALONE NAUTICO תערוכת הספינות בגנואה/ איטליה
אחת לכמה שניים מגיע טלפון מגל קדר, שנפתח בשאלה: אתה יכול? פנוי? אני מבין את משמעות הביטוי הישראלי הוותיק 'דין התנועה' ....? השנה, שלושה שבועות אחרי שיחת הטלפון הזאת אני על המטוס בדרך לתערוכת הסירות בגנואה כעיתונאי אורח של UCINA והמשרד הממשלתי האיטלקי לפיתוח כלכלי.
בגנוTה פועל הנמל הגדול ביותר באיטליה והשני בגדלו בים התיכון. הנמל שוכן במפרץ בו המים החמים של הים התיכון יחד עם האוויר הקר הנושב מהרי האלפים יוצרים את שקעי גנואה הכל כך ידועים באזורינו. העיר גנואה היא בעלת היסטוריה עשירה,

גרנד סוליי 46

אבו 43

טל ברמן אוחז בהגה ה - VOR 70
 כתב - דוקטור טל ברמן
צילום - יח"צ
 
אחת לכמה שנים מגיע טלפון מגל קדר, שנפתח בשאלה: אתה יכול? פנוי? אני מבין את משמעות הביטוי הישראלי הוותיק 'דין התנועה' ....? השנה, שלושה שבועות אחרי שיחת הטלפון הזאת  אני על המטוס בדרך לתערוכת הסירות בגנואה כעיתונאי אורח של UCINA  והמשרד הממשלתי האיטלקי לפיתוח כלכלי.
בגנואה פועל הנמל  הגדול ביותר באיטליה  והשני בגדלו בים התיכון.  הנמל שוכן במפרץ בו המים החמים של הים התיכון יחד עם האוויר הקר הנושב מהרי האלפים יוצרים את שקעי גנואה הכל כך ידועים  באזורינו. העיר גנואה היא בעלת היסטוריה  עשירה,  זוהי העיר בה נולד קולומבוס. העיר בה ישב מרקו פולו בכלא וכאן הוא העלה את קורות  מסעותיו למזרח,  לרוסטיצ'לו דה פיזה. זאת העיר ממנה הפליג גריבלדי ל"מסע האלף" לשחרורה ולאיחודה של איטליה העיר בה הומצא רוטב הפסטו, דהיינו, יש סיבות רבות, טובות, ומצדקות, מדוע  UNESCO  הכירה במורשת של העיר כמורשת שאותה צריך לשמר ומדוע בשנת 2004 הכריז  האיחוד האירופי, על העיר כבירת התרבות האירופאית.
יש לא מעט תערוכות שייט גדולות ומרשימות באירופה. בדיסלרדוף, גרמניה, מתקיימת התערוכה הגדולה ביותר. בסאות'המפטון, אנגליה, מתקיימת התערוכה הגדולה ביותר של סירות המוצגות במים. בגנואה זאת תערוכת הסירות הגדולה ביותר בהים התיכון.
 
 
תערוכת הספינות של גנואה 2015 היא תצוגה מרשימה של  תעשיית השייט האיטלקית,  מאז שנת 1961 מתקיים אירוע זה. כבר חמישים וחמש שנים ברציפות. השנה, מהשלושים לספטמבר ועד לחמישי לאוקטובר הפכה העיר גנואה למלכת הים והשיט. כמעט כל יצרני הסירות האירופיות נטלו חלק בתערוכה, הנמל הייחודי של העיר הפך לחלל פעיל של  200,000 מ"ר של תצוגות, חצי מהתצוגה התמקמה  לאורך המזחים וחצי בשטחים המקורים.  760 מציגים מכל רחבי העולם מציגים בתערוכה.  כ- 1000 סירות  מכל הסוגים, והגדלים. ממפרשיות, סירות מפרש, יאכטות, סירות מנועיות, יאכטות מנועיות, יאכטות יוקרה, מגה-יאכט, וקטמורנים  פזורות לאורך הרציפים ובאזורים המקורים  
למאה וארבעים העיתונאים משהגיעו משלושים ושש מדינות וכלי תקשורת שונים כדי לסקר את התערוכה זה היה שבוע של חלום, 360 מעלות של חוויה עוצרת נשימה: לעולם השייט . זאת הייתה חגיגה של ממש. 
היום הראשון נפתח לכאורה בצורה שגרתית במסיבת עיתונאים מהסוג הנפוץ באירועים שכאלו. אבל לא לקח זמן רב ועבורי החלה חוויה חד פעמית  בשעה שמתוך שלל ההודעות לעיתונות שנחתו על אוזני המשתתפים, ברצף ובקצב האופייני  לקצב וללהט האיטלקי, שאליהם האזנתי בחצי אוזן ,הבנתי שיש אפשרות ששלושה עיתונאים (מתוך 140 עיתונאים) יצטרפו לתחרות שייט היום ומחר. לפני שהספקתי להגיד מרקו פולו, לפני שהספקתי להבין בדיוק במה מדובר הבנתי שלסיור על המזחים וסקירת הסירות והחברות המציגות יהיה מספיק זמן. ממקומי בשורה האחרונה במסיבת העיתונאים ,  כרטיס הביקור שלי  היה הראשון שנחת על שולחן המארגנים. בערך שעה לאחר מכן  מצאתי  את עצמי חותם על טופס ויתור אחריות. מודד בגדים של ה- Volvo Ocean Race (VOR) ומצוות לצוות ה- Vestas. ואיך כל זה קרה? אנשי יחסי הציבור של שיוט ה- VOR  שהבינו כי התערוכה בגאנוה היא הזדמנות מצוינת לקדם ולשווק את השיוט הבא שלהם וארגנו במסגרת התערוכה מספר שיוטי  match race. בהשתתפות  שתי הסירות ה-Vestas  וצוות הבנות על סיפון ה- SCA.
למי שלא בקיא, או שכח את מה שידע על  הVestas. למרות שאני לא חושב שישנו שייט שפספס את הדרמה שליוותה את הVestas, כאשר בלילה של ה29 בנובמבר 2014, במהלך שיוט הVOR הקבוצה הפינית בפקודו של הסקיפר כריס ניקלסון (Chris Nicholson), מאוסטרליה, באמצע האוקיינוס ההודי בלג השני של השיוט, בקטע שבין קיפטאון לבין אבו דאבי, במהירות של 19 קשר עלתה   על שונית אלמוגים והצוות נאלץ לנטוש את הסירה, שניזוקה קשות.
 
וכך מצאתי את עצמי לא רק מפליג לקו הזינוק שמול העיר גנואה, אלא מקבל ראיון בלעדי עם   הסקיפר של הVestas כריס נקלסון  וניל קוקס מאוסטרליה (Neil Cox) שהוא מנהל החוף של הסירה, האיש שהיה מופקד על תיקון הסירה במספנה באיטליה. שניהם סיפרו על הלילה ההוא בחודש נובמבר, על הרגע שצוות הסירה מצא את עצמו  במהירות של קרוב לעשרים קשרים עולה על שונית בלב האוקיניוס ההודי , כיצד הם נאלצו לנטוש את הסירה על השונית,  וכיצד אחרי שלושה שבועות, חזר הצוות בפיקדו של ניקלסון לשונית  כדי לפירוק הציוד מהסירה. מה נעשה כדי לשמור על הציוד. השלבים השונים שכללו ניסור התורן, איבוד הקיל של הסירה. הצפת הסירה כל מה שנדרש מהם בכדי לגרור את  הסירה קודם לצד העמוק של השונית ולאחר מכן על ספינת מכולות שהעמיסה והשיטה את הספינה  כ-5000 מייל מהשונית, למספנת Persico  שהיא אחת מארבעה מספנות שהיו חלק מהקונצרטיום לבנית סירות ה- Volvo Ocean 65. בעוד כריס הסקיפר שם דגש על נאמנות הצוות, וחזר והדגיש שכל הצוות שהיה על הסירה, בזמן העלייה על השונית, למעט הנווט (מעניין למה) ואיש צוות נוסף שקיבל הצעה שאי אפשר לסרב לה במסגרת שיוטי האמרקאן קאפ, עדין  נכללים בצוות של הVestas. ניל מנהל החוף של הסירה בחר באופן טבעי  להדגיש את מורכבות  התיקון של הסירה  או ליתר דיוק בנייתה מחדש, כי, למעט הסיפון וחלק מהציוד האלקטרוני כל הסירה כל שאר חלקי הסירה נבנו   מחדש. תוך כחצי שנה, במספנה באיטליה, בעלות של כארבעה מיליון יורו. דהיינו, מחיר התיקון היה  כמחיר סירה חדשה. הסירה שוקלת כ- 12.5 טון, ארבעה קילוגרם בלבד, יותר מהסירה המקורית, לאחר תיקון הסירה, עוד הספיק הצוות להגיע לקו הזינוק בליסבון, פורטוגל, ולהצטרף חזרה לשיוט ה-VOR    לשני הקטעים האחרונים של השיוט בדרך לגמר בגוטנברג שבשוודיה.
כפי שרואים בתמונה, אחרי הדרמה באוקינוס ההודי, ניקלסון הבין שהוא צריך להפקיד את ההגה בידיים אמונות לשיוט כנגד צוות הבנות על סיפון ה- SCA. אחרי שניצחנו את צוות הSCA, חזרתי לחוף.
 
 נאמן לשליחות העיתונאית שלקחתי לעצמי, לא נחתי על זרי הדפנה. ואחרי שחזרתי לחוף פניתי לסיקור התערוכה. קשה להסביר ולתאר  את  החשיפה לציוד, למערכות ניווט, מערכות שליטה, לכלי שייט, אליה נחשפו מבקרי התערוכה. מסירות משוטים ועד מגה-יאכט, מסקסטנט ועד למערכות ניווט משוכללות, ממדי מתח ועד מערכות שליטה משוכללות,   מנועי אוניות עשויים מחומרים מורכבים,  חומרי ניקוי לסיפון, אביזרי אופנה, חבלים, גלגלות, פרזול, עוגנים..... כל אלו לצד הסירות רבות, מפרשיות סירות מנוע, סירות חצי קשיחות.  שהוצגו לאורך מזרחים ארוכים. בתערוכה הוצגו כמה וכמה סירות שיכולות להיחשב כסירות הדגל של התעשייה האיטלקית כ-  Mylius 76 הSolaris 58, אולם נראה  כי הבכורה בתערוכה, שייכת  ה- Brenta 80. .
 
מכל שפע הציוד והסירות אליו נחשפתי במהלך התערוכה, בחרתי להבליט מספר סירות שלא ראיתי אותן בארץ מה שמעורר את השאלה, למה לא ?
 
על המזח, לפני העלייה לסיפון  Grand Soleil 46LC (long cruise) חיכתה לי מאיה בח, ישראלית מנהלת פרויקט הבניה ושיווק המוצר במספנת גרנד סוליל ונציגת המותג בארץ. בימים אלה מאיה מנהלת את פרויקט הבניה החדש של  Grand Soleil 58 Performance  שיושק לראשונה באביב 2016. מאיה הייתה מאוד גאה (ובצדק) לספר שמספנת החברה כבר חתמה של מכירה של חמש סירות ("על הנייר").
הקונספט של 46LC בא לענות על הצורך של לקוחות ותיקים ונאמנים של החברה המתבגרים שמבקשים להחליף את סירות הפרופרמנס שלהם לסירות נוחות יותר שמתאימות להפלגות ארוכות באוקינוסים. צורך זה כמו גם הרצון לפנות לקהלים חדשים הובילו לפיתוח ה- 46LC . הסירה מעוצבת כסירת blue water, סירה שאפשר להפליג בה  לטווחים ארוכים. הסירה מרווחת, עם חללים גדולים יש בה מקומות אחסון רבים. הקוקפיט המרווח שממוקם מלפני ההגה יכול בקלות להכיל 10 אנשים. על מנת לשמור על קוקפיט נקי ללא חבלים וגלגלות, כל מערכת הגלגלות של המפרש הראשי מותקנת  על קשת העשויה מקרבון מעל הקבינה שגם מחזיקה את הבימני. הסירה מתוכננת כך שגם לשייט בודד או זוג יהיה קל ונוח להפעיל אותה. הקבינה מעוצבת בקווים נקיים. חלונות סביב מאפשרים מבט של 360 מעלות לנעשה מחוץ לסירה. הסירה בהחלט מעוצבת על פי כמיטב המסורת של "Made in Italy"  ונראית גדולה מ- 46 רגל ובהחלט שווה את ההתעניינות גם של הקהל הישראלי.
 
 
בהמשך המזח הוצגו הסירות של  Italia Yachts . מספנה הממוקמת באזור ונציה ומייצרת כ- 25-30 סירות בשנה, באורכים שבין עשר לשש עשרה מטר. אני סירתי בסירת ה- 10.98IY  (36 רגל). קרוזיר ריסר, בעלת קווי עיצוב וגימורים איטלקים עם כיסוי ההגה המצופה עור, הקוקפיט מצופה עץ טיק, המדוגם, שנפתח כמדף מאחורי  הסירה.  ההצ'ים (צוהר - hatches) השקועים לתוך גג הקבינה. הסירה קלה, ארבע וחצי טון, מהירה. ניתן  לעצב את הסירה עם שתי קבינות או שלוש, לפי בחירת המזמין . T  קייל השוקל 1500 ק"ג נותן מומנט טוב לייצוב הסירה. הסירה מאוד משכה את לבי, כל דבר היה במקום שציפיתי למצוא אותו, הסירה פשוט נראית מזמינה. מחיר הדגם מתחיל מ-175 אלף יורו והדגם המאובזר ביותר מגיע ל 200 אלף יורו.
 
 ואם זה לא מספיק במהלך הסיור מתקבל הודעת טקסט  שבשעה אחת בצהרים יחשפו במסיבת עיתונאים את ה- Evo 43 סירת קונספט איטלקית.  וכביטוי הלשוני הנהוג במקומותינו אין לתאר!
אי אפשר היה לעבור על יד הסירה הזו ולפספס אותה על עיצוב הסירה אחראי ובי רוסי (Rossi Navi) אחד מהמעצבים האיטלקיים המפורסמים של סירות המגה-יאכט. אפשר לכתוב גיליון שלם  על החדשנות של הסירה. החל בעיצוב, בקוקפיט המתרחב, זאת סירה שכל מהותה אומרת התבוננות אל העתיד. וכמאמר הקלישאה תמונה אחת שווה אלף מילים אז  הנה מספר תמונות ישכנעו כל אחד ללכת ולבדוק את הסירה בצורה רצינית יותר  ברשת .
 
לסיום היום הלכתי לעשות מבחן ים לאחת מסירות החצי קשיחות שעמדו באחד הרציפים, ה- e-motion 29. סירה חצי קשיחה עם שני מנועים אימתניים. יצאנו לים, לקחתי את ההגה לידיים ועשיתי לסירה מבחן, כמו שאני מבין ויודע, תאוצות, מהירות, עם הגלים כנגד הגלים סיבובים ועוד. אומר זאת כך, "הגולם יכול לקום על יוצרו" יש לי ניסיון של יותר משלושים שנה בהפלגה בסירות חצי קשיחות. בשנים האחרונות הסירות נהיו כל כך עוצמתיות, מהירות ולא סלחניות למשתמש הלא מקצועי שאני בפירוש חושש שיש סכנה בהפקדת כלים עוצמתיים שכאלה בידיים חסרות ניסיון, לא מקצועיות

אז מה היה לנו? אחרי מספר שנים של מיתון עמוק בתעשיית השייט האיטלקית רואים בברור כי תעשיית היאכטות האיטלקית יצאה  מהמיתון בו הייתה שרויה בשנים האחרונות, וזה בא לידי ביטוי בחגיגה של שייט וחדשנות. אז למי שכבר היה בתערוכות בדיסלדורף וסאופהמתון ממומלץ מאוד להגיע ולבקר בגנואה בשנה הבאה. 


 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<