גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2015 > שיגעון השיט הצרפתי - תערוכת השיט פאריס 2015
שיגעון השיט הצרפתי - תערוכת השיט פאריס 2015
ב 6 לדצמבר עמדו 500 חותרי סאפ על קו הזינוק בנהר סיין החוצה את פאריז. המארגנים הודיעו לצופים הרועדים מקור כי הם צופים בתחרות הסאפ הגדולה בעולם. אני לא יודע אם זאת התחרות הגדולה בעולם אבל בלי ספק תחרות סאפ בלב פאריס כשברקע ברקע מגדל אייפל היא חוויה מיוחדת. אירוע זה (13 ק"מ למקצוענים ו11 ק"מ לחובבים) בא לציין את פתיחת תערוכת השיט של פאריס. אין ספק פתיחה מרשימה.

גיורא קדר ליד סאפ קטן


כתב גיורא קדר
צילום -  מיכל קדר / - autic SUP Paris Crossing ©Raoul Dobremel / AFP / Nautic 2015

תערוכת השיט של פריס היא אירוע מכונן בסצנת השיט של אירופה מזה עשרות שנים. כבירת צרפת, מעצמת השיט הגדולה בעולם, היא אמורה לארח בתחילת דצמבר את יצרני וצרכני השיט מצרפת ומהעולם כולו. אך מזה כמה שנים ישנה הרגשה שתערוכה גדולה זו נמצאת בנסיגה. אמנם היא עדיין מושכת קהל רב אך יותר ויותר יצרנים לא צרפתים מדלגים עליה ועל תערוכת השיט של לונדון ומעדיפים את תערוכת דיסלדורף (סוף ינואר), גרמניה. במקביל עולה חשיבותן של התערוכות הצרפתיות הנערכות במרינות כמו קאן (חוף הים התיכון) ולה רושל (החוף האטלנטי). עלייתן של תערוכות אלה מוסבר בעיקר בעלויות העתק הנדרשות לשינוע יבשתי של יאכטות גדולות. אם בתערוכת פאריס הראשונה בה ביקרתי ב 1973, היאכטות הגדולות היו של 40 רגל, בתערוכה השנה הוצגה יאכטה של 70 רגל. לכל האמור לעיל נוספה גם התקפת הטרור שחוותה פריס בנובמבר, הייתה לה השפעה דרמטית על מספר המבקרים בתערוכה. לשבחם של המארגנים והמציגים יש לומר שהם שידרו "עסקים כרגיל" אמנם עם בדיקות ביטחוניות קפדניות במונחים צרפתים, רגילות במונחי קניון ישראלי מצוי. בחרתי לספר לכם על כמה מוצגים ומצגים. למען הגילוי הנאות אקדים ואומר שהם לא בהכרח המוצגים החשובים בתערוכה אלה "סתם" מוצגים המעניינים, לפחות אותי.
 
אפתח בנושא בטיחות ומהירות. שייט המפרשים מעלה הילוך בנושא מהירות ההפלגה. טכניקת "כנף הגלישה" (FOIL), שבה מפרשית מפליגה תוך שהיא גולשת על כנף ומגיעה למהירויות מדהימות הולכת וצוברת תאוצה. אם לפני שנתיים ראינו מפרשיות קטמרן כאלו בתחרויות האמריקאן קאפ, היום אפשר כבר לקנות מגוון שלם של מפרשיות בעלות כנף גלישה. בתערוכה פגשנו את חברת KER FOILS המציגה גלשן רוח וסאפ אשר לתחתיתם מוצמדת כנף גלישה הניתנת לפירוק. גלשן הרוח זקוק לרוח של 10 קשר ומפרש של 7 מטר מרובע כדי להתחיל לגלוש על הכנף. היצרן מספר כי ייצר כבר 100 גלשנים כאלה (www.kerfoils.fr).
גלישה ושיט בכלים אלו יוצרים מצבים שלא היו מוכרים בשיט. התהפכות תוך כדי שיט במהירות של 20 קשר יכולה להביא לפציעות קשות. התהפכות קטמרן של האמריקן קאפ לפני שנתיים גרמה למותו של שייט. בתערוכה ראינו מגוון ציוד בטיחות המתאים יותר לתערוכת אופנועים. קסדות ומגיני גפים וחזה, המשותף להם הוא קלות המשקל ויכולת הציפה.
לאורך שנים תעשיית השיט הצרפתית מובילה ביצור יאכטות קטמרן. היצרנים הצרפתים כמו: לאגון, פנטיין-פאזו, קאטנה-באלי, אוטמר ונאוטק מובילים את השוק העולמי ובמידה מסוימת הם מונופול. 70% מהיצור שלהן מיוצא ללקוחות מחוץ לצרפת. לאורך שנים הם התמקדו ביצור קטמרן - מפרשית. לאחר משבר 2008 - 2009 החלו המפעלים הצרפתים לשים דגש גובר והולך על יצור קטמרן מנועי. קטמרן מנועי נותן שטח סיפון גדול שניתן להשיט אותו במנועים קטנים יותר מאשר יאכטות מנוע בתצורת גוף אחד. לאגון, יצרנית הקטמרן הגדולה בעולם הודיעה כי 10% מהקטמרנים אותם היא מייצרת הן מנועיות. זאת לעומת 15% מהיצור של פאנטן-פאזו, בתערוכה משכו קטמרן המנוע התעניינות רבה.
לפני  כמה שנים הוזמנתי על ידי היצרן הצרפתי המוביל ז'אנו, להפלגת ניסיון ביאכטה תחרותית. ההפלגה נערכה בחוף האטלנטי של צרפת. היה יום מקפיא, נשבה רוח חזקה וערפל הגביל את הראות, קשה להאמין אך בים היו מאות יאכטות. עשרות מהן בשיוט תחרותי. הקולגות האירופאים שלי אומרים שבאף מדינה אין שייטים מטורפים במספרים הצרפתיים. הסיפור של איוון בורגנון הוא אולי ההדגמה של "שיגעון השיט הצרפתי". פגשתי באיוון בתערוכה ליד קטמרן חופית נטולת קבינה בת 6.2  מטר. עם הצעצוע הזה איון הקיף את העולם בהפלגת יחיד! על מנת שההפלגה תהיה מעניינת הוא לקח אייתו רק מצפן וסקסטנט. איך ישנת? אני שואל," היה לי הגה אוטומטי שהופעל על ידי אנרגיית שמש. נרדמתי כל פעם לכ- 10 דקות עם המיתר ביד" 8-10 שעות ביום הוא היה צריך לנהוג ידני כדי לחסוך באנרגיה. הוא התהפך מספר פעמים, אך בעזרת התקן מעניין אותו הדגים לי הפך את הסירה חזרה. בסרילנקה לאחר כשנה של הפלגה, התרסקה הסירה על החוף. זה אירע לאחר שאיון התמוטט, אחרי ארבעה ימים ללא שינה. הוא לא ויתר, טס לצרפת ייצר סירה חדשה והטיס אותה לסרילנקה. בסתיו השנה הוא השלים את המשימה, לאחר שהפליג בהפלגת סולו דרך מיצרי באב אל מנדב, שגעון בפני עצמו. קשה להאמין כמה מפעלי "שיט אקסטרים" יוצאים מצרפת כל שנה, חלקם מציגים בתערוכה, המגוון גדול, החל משיוטי יחיד מצרפת לניו יורק, לברזיל, לקריביים, לאורך חופי אירופה ובוודאי יש נוספים. בדוכן אחד הוצבה סירת חתירה באורך של כ 4 מטר. הגוף המסחרי שהציג אותו מארגן כל שנה תחרות חתירה מסנגל שבאפריקה לגינאה הצרפתית באמריקה. לחברה המארגנת יש 20 סירות חתירה כאלה הכוללות תא קטן המאפשר שינה. התענוג עולה 65 אלף יורו למשתתף לא כולל טיסות. אתם מוזמנים.
 
בתערוכה הוצג סאפ באורך של 6.3 מטר, שניבנה על מנת לחצות את האוקיינוס האטלנטי. החותר, צרפתי אתלטי בן 38 בשם ניקולאס גארוסי, הסביר לכל מתעניין (היו רבים) איך הוא מתעתד לחתור 2,485 מייל במשך כחודשים, מאיי קייפ ורדה בחוף האפריקאי, ולנחות לאחר כ 60 יום באי מרטיניק שבקריביים. איחלנו לו בהצלחה. שגעון שיט צרפתי-כבר אמרנו?           
     
               
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<