גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2015 > יאכטה התרסקה על שובר הגלים בהרצליה
יאכטה התרסקה על שובר הגלים בהרצליה
בסוף נובמבר יצאה יאכטה מפרשית באורך כ-30 פיט להפלגה קצרה מול חופי הרצליה. היאכטה בנויה מאלומיניום, דגם ברוס רוברטס אוישה על ידי 4 מפליגים. הסקיפר היה בעל היאכטה. בעת היציאה לים, נשבה רוח של עד 10 קשרים, לא הייתה עננות. הים היה גלי, עם גלי גיבוע של כ- 1.2 מטר בקרבת החוף.

יאכטה על הסלעים
 בסוף נובמבר יצאה יאכטה מפרשית באורך כ-30 פיט להפלגה קצרה מול חופי הרצליה. היאכטה בנויה מאלומיניום, דגם ברוס רוברטס אוישה על ידי 4 מפליגים. הסקיפר היה בעל היאכטה. בעת היציאה לים, נשבה רוח של עד 10 קשרים, לא הייתה עננות. הים היה גלי, עם גלי גיבוע של כ- 1.2 מטר בקרבת החוף.
לאחר זמן הפלגה מסוים הבחינו המפליגים בעננות הנכנסת ממערב, המבשרת על כניסת חזית. הוחלט על חזרה למרינה, הצוות קיפל מפרשים והחל בהפלגה לכיוון המרינה. באותה עת היאכטה הייתה כ-500 מטר צפונית לפתח המרינה, וכ-100 מטר מערבית  משוברי הגלים של חוף הרחצה של הרצליה.
 
בשלב זה הבחין הסקיפר בעשן המיתמר מתוך היאכטה. הוא ירד לנסות לכבות את האש והפעיל מטף לעבר מיטה בתא הראשי.חלל הפנים היאכטה התמלא בעשן והסקיפר יצא ממנו. במקביל, גלי הגיבוע סחפו את היאכטה מזרחה לכיוון שובר הגלים. כאשר הסקיפר הבחין בקרבה המסוכנת לשובר הגלים הוא הורה על פתיחת מפרשים, אך הרוח החלשה יחסית לעוצמת הגלים (לאחר האירוע נצפו שבירות גלים כ-50 מטר מערבית לשובר הגלים) לא אפשרו ליאכטה להתרחק משוברי הגלים באמצעות כוח מפרשים בלבד. פגיעה בשובר הגלים הפכה לודאית.
 הצוות ניסה להתקשר לקבלת סיוע ממשרדי בית הספר לשיט "תשוט ביי סי טיים" במרינה הרצליה, אך הניסיון היה מאוחר מדי. היאכטה התיישבה על שובר הגלים, כאשר התורן שנשבר וככל הנראה נתפס בעצם תת מימי מונע ממנה להפליג ומקבע אותה אל השובר.
 
הצוות הצליח לקפוץ למים ברגע האחרון לפני הפגיעה בשובר הגלים, כאשר הסקיפר נטש אחרון. הצוות נאסף על ידי מצילי חוף הרחצה ועל ידי סירות מרינה הרצליה וביה"ס לשיט תשוט ביי סי טיים. בשל גלי הגיבוע לא ניתן היה לנסות לחלץ את היאכטה אשר התרסקה על שובר הגלים במהלך הלילה.
 
כיצד ניתן היה למנוע מקרה זה?
 ראשית, הגורם אשר גרם לבעיה הראשונית הינו השריפה אשר פרצה בתוך היאכטה. לא ניתן לדעת מה מקור האש, אולם עצם העובדה כי תא המגורים היה אפוף בעשן מנע מהצוות להטיל עוגן וכן לחגור חגורות הצלה טרם הנטישה.
 לגבי הפגיעה בשובר הגלים, השילוב בין גלי הגיבוע החזקים ורוח שלא נשבה גרמה לאבדן שליטה על היאכטה. במצב שכזה יש להימנע מהפלגה קרובה ומקבילה לחוף. יש לבצע את הכניסה או היציאה מהמרינה תוך חשיפה מזערית של דופן היאכטה לגלים. יש לנסות להבטיח טווח מהחוף אשר ישאיר לצוות מספיק זמן למקרים ותגובות.
 
אין ספק שהטלת עוגן הייתה יכולה למנוע את המצב או ל"קנות" לצוות עוד כמה דקות חשובות בהן ניתן היה לנסות ולסייע להם, אך החלטת הסקיפר לנסות ראשית להתחמק בהפלגה הייתה נכונה יותר. הטלת עוגן בטווח קרוב לחוף עלולה להסתיים במצב שבו העוגן לא יתפס, ניסיון להתחמק ללב ים הוא עדיף.
אפשרות נוספת היא ניסיון להחיף את היאכטה בין שוברי הגלים אל החוף החולי. מצב זה פחות מסוכן לצוות. סביר שבמקרה כזה גם הנזק ליאכטה היה קטן יותר.
אנשי הצוות נצלו בזכות פעולה מהירה של צוות המרינה ואנשי בית הספר תשוט. באותו יום משרד הבריאות סגר את חופי הרחצה בשל זיהום, ולא היו גולשים במים, המצילים בתחנת ההצלה פעלו כראוי מיד כאשר הבחינו באירוע. במידה והיו גולשי גלים באותו יום בים היו יותר עיניים וידיים שיכלו לסייע ולהציל, ביחוד כאשר אנשי צוות קופצים למים ללא חגורות הצלה, בים סוער ובקרבת שובר גלים, האירוע היה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע. המסקנה הנדרשת הינה שכדאי מאוד שאביזרי ציפה, או חגורות הצלה יהיו בהישג יד בכל עת, קל וחומר כאשר יוצאים להפליג במזג אויר לא יציב.
 
אבדן יאכטה הוא תמיד אירוע עצוב. במקרה זה העצב גדול יותר,.היאכטה הזו נבנתה בבניה אישית על ידי הבעלים במשך שנים רבות והפליגה מיילים לא מועטים בישראל ובים התיכון. נקווה כי כולנו נלמד ממקרה זה ונאחל לצוות היאכטה כי ההפלגות הבאות יהיו מהנות ושקטות.

 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<