גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2015 > הבטחות כמו חול... חלום הגדלת המרינה בצפון הולך ומתרחק
הבטחות כמו חול... חלום הגדלת המרינה בצפון הולך ומתרחק
בגיליון כחול 55 שיצא בחודש יולי 2013, דיווחנו על יוזמת ״די לחלום״ של שייטי חיפה להרחבת המרינה בקישון (מעגן שביט). באותו הזמן, בין היתר בעקבות ההפגנה והעצומות, הובטח לראשי המאבק שיש כוונה להרחיב את המרינה לפתרון מצוקת מקומות העגינה, לשפר את התשתיות ועוד. ההבטחות נמוגו במסגרת תכנית המתאר החדשה של חיפה (חפ/2000). לא רק שאין בשורות טובות לשייטים ולחובבי הספורט הימי - האופק נראה קודר מתמיד!

מאת ישי יחזקאל
 
מפרץ חיפה הינו המפרץ טבעי, הגדול והיחיד של מדינת ישראל בים התיכון. מעגן שביט שהוא חלק מנמל הקישון, הינו מעגן דיג ראשי בישראל ומשמש כמרינה המרכזית בצפון. כיום המעגן משרת כ-400 כלי שיט פרטיים, יאכטות, סירות וסירות דיג. חיפאים רבים וחובבי השיט בפרט, מדמיינים ברוחם זה שנים מעין ״ריביירה״ ישראלית המתחילה בחיפה ומצפינה עד עכו, אך למדינה ולעירייה חזון אחר, חזון בו חיפה הופכת לעיר מגה-תעשייתית עם נמל עצום שיהרוס שניים מהנכסים העיקריים שלה - הנוף וחופי הים שבקריות ו״על הדרך״ - יגרום נזק בלתי הפיך לענף השיט. עפ״י תכנית המתאר החדשה של חיפה, ברור שהרשויות מעוניינות בהקמת נמל חדש עבור אוניות ענק (רצוי כמובן נמל פרטי) על חשבון כל דבר אחר. אין כל תכנית להגדלת המרינה או הקמת חדשה. יתרה מזאת, יש לא מעט הגבלות ואיומים על המעט הקיים: מועדוני השיט בכניסה לנמל הקישון עומדים בפני סכנת פינוי עקב צרכי תפעול של חנ״י (חברת נמלי ישראל), זמני הכניסה והיציאה ממעגן שביט אמורים להתארך לכ-30-50 דקות אחרי השלמת שלב ב׳ של נמל המפרץ, תהיינה הגבלות (״עוצר יציאות״) בעת קשירת אניות ענק בנמל ובכלל, הרחבת המעגן והוספת מקומות העגינה תבוטלנה עקב חוסר עניין של חנ״י.
 
זה זמן רב שהשייטים בחיפה דורשים את הפרדת השיט המסחרי מהשיט הספורטיבי, הוספת מרינה ומועדוני שיט לתכנית (או הרחבת הקיים, במתווה הגיוני) וכן הפרדת חופי הרחצה מפעילות השיט - כל זה כבר לא יקרה עפ״י חפ/2000. לתכנית, השלכות חמורות גם על תחומים נוספים היכולים להשפיע על התיירות הנכנסת. למשל, ההחלטה שלא להאריך את שדה התעופה בכמה מאות מטרים (לשדה תעופה ״דרגה 2״), דבר שיכל לפתוח את השדה לתנועת מטוסים גדולים יותר, ואת העיר לתיירות נכנסת בכלל (צליינים לצפון) ולתיירות שיט בפרט. עניין נוסף הוא הנזק הסביבתי בחוף, מעבר לנמל ענק שימלא את הים בנוף תעשייתי. בתי הזיקוק שיגדלו פי שניים ויותר כדי לייצר לפחות כפליים תזקיקי דלק (בעיקר לייצוא) וכן מה שקרוי ״עורף הנמל״. נמל ענק זקוק הרי גם לתשתיות רבות ועורף לוגיסטי הכולל אזורי אחסון למכולות, חוות אחסון דלקים וחומרים מסוכנים, חיזוק התשתית התחבורתית ועוד. יש אף רמיזות על סגירת שדה התעופה עקב הצורך בשטחים לנמל הימי החדש. 
 
לאחר ההפגנה והמאבק שהחל ב- 2013, הגיעו ראשי המאבק לפגישות עם נציגי עיריית חיפה, חנ״י ומשרד התחבורה. לאנשי ״די לחלום״ אפילו נשלח מכתב מלשכת שר התחבורה (20.1.14) בו נאמר: ״נושא הרחבת מעגן שביט נמצא בהחלט בסדר יומו של משרד התחבורה, במסגרת הפרויקטים הנמליים השונים. יחד עם זאת, יש להביא בחשבון כי תעדוף הפרויקטים במסגרת תקציבי הפיתוח נקבע על בסיס תרומתם למשק תוך התחשבות בצרכי הספורט הימי ותרבות הפנאי של תושבי המדינה״. עברו שנתיים מההפגנה ושנה ממועד המכתב בו מצויין שחנ״י תפעל למען שיפור שירותי העגינה, תוסיף רציפים ועוד ונראה שה״תעדוף״ ניצח את עולם השיט או כפי שנהוג לומר במחוזותינו: ״הבטחות כמו חול ואין מה לאכול״...
 
את המאבק לשינוי התכנית שתגזור את גורל האזור לעשרות שנים מובילה כיום תנועת ״חיים בחיפה״ בראשות עינת קליש רותם, שהייתה מועמדת לראשות העירייה וכיום משמשת כחברת מועצת העיר ויו״ר הסיעה הגדולה באופוזיציה העירונית. התנועה בראשותה, הכינה מצגת מנומקת היטב להתנגדויות לתכנית (סרוק את הקוד לצפייה) עוד בולטים במאבק הם ״די לחלום״ של השייטים, עם ליז לוסקי, אביב עצמון, שליו זומר מ״דרך הים״, יוחאי פלצור ורבים וטובים שאת פעילותם סיקרנו בעבר (חפשו בפייסבוק: די-לחלום-מרינה-בחיפה) ותנועת ״הירוקים של חיפה״ שלהם השגות נוספות בעיקר בתחום איכות המים והחיים בעיר עקב יישום התכנית.
 
חיפאים רבים הביעו את התנגדותם לתכנית. בין ההתנגדויות המנומקות והרלוונטיות לציבור בשייטים היו אלה של ירון כרמי, שייט וגולש ותיק, עורך באתר האינטרנט ״חי פה״ ושל שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים, שכיהן כסגן ראש העיר וחבר מועצה. יש לזכור, שבמסגרת תפקידו כסגן ראש העיר, החזיק בתיק מינהל ההנדסה. למרות שהיה בין יוזמי התכנית המקורית, הביע ביוני 2014 השגות רבות לתכנית המתאר הסופית, ביניהן, תחת הכותרת ״מ״חור שחור - לכתם לבן״ כתב: ״תכנית המתאר החדשה לא תחדש את פני חיפה, שכן אזור המפרץ הבעייתי הוחרג ממנה! כפי שהוחרג מהועדה המקומית חיפה והועבר לסמכותה של ועדה מקומית ״משותפת״, שרק הציבור בפועל אינו משותף בה. זהו סידור חלומי לבעלי המפעלים ואסוני למרחב ״עוטף מפרץ״ ולתושביו.״ (בכינוי ״כתם לבן״ התייחס גלבהרט לתשריט המוצע בו אזור הנמל העתידי מצוין בלבן).
 
מערכת ״כחול״ מצטרפת לקריאת המתנגדים  לתכנית וקוראת  לציבור השייטים, להצטרף בצורה פעילה למאבק ביישומה שתפגע בצורה קשה בשיט ובספורט הימי בישראל 
 
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<