גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2015 > מדריך למחפשת עבודה: להתחיל לעבוד כאשת צוות על יאכטת על
מדריך למחפשת עבודה: להתחיל לעבוד כאשת צוות על יאכטת על
כלי השיט הגדולים בעולם אינם יכולים להתנהל מעצמם. הבעלים מגיעים ומצפים למצוא את כלי השיט נקי, מאורגן ומוכן להפלגה. הבעלים מפליג על כלי השיט במקומות שהוא מעוניין ומצפה שכלי השיט יצפה לו שם מוכן, מתודלק ומבריק.
לצורך אחזקת היאכטות המכונות יאכטות-על יש צורך באנשי צוות: ימאים, מכונאים, אנשי ניקיון, טבחים ולעיתים אף דיילות. אלה, עבדה בניהול יאכטות-על במשך 4 שנים בארץ ובחו"ל, והיא מעבירה לנו את מסקנותיה משנים אלו.

כתבה: אלה ויגלמן
צילום: גל קדר
 
העבודה כאיש צוות על יאכטה בכל מקום בעולם מאפשרת לקיים אורח חיים מעניין ולא שגרתי. אנשי הצוות מגיעים לכלי השיט ממדינות שונות וכתמורה נוספת לשכרם הם נהנים מהזדמנות להפליג ולטייל, להכיר אנשים ותרבויות חדשות.
בפועל, תפקידו הבסיסי והראשוני של איש צוות הוא לדאוג לתחזוקה ולתפעול השוטף של כלי השיט מבחינה טכנית, תוך שמירה על בטיחות. תפקיד נוסף של איש צוות הוא להעניק לבעלים ולאורחים חווית אירוח בלתי נשכחת, במלון יוקרתי על המים. העבודה המתאגרת היא מסביב לשעון וכרוכה בשהות על היאכטה לפרקי זמן רצופים, לעיתים אף של מספר חודשים, ביעדים מרהיבים יותר או פחות.
הדרישות למספר אנשי הצוות המינימלי משתנה מיאכטה ליאכטה. מספר אנשי הצוות נגזר בראשונה מגודלו של כלי השייט ומדרישות כושר השיט שלו המשתנות מדרישות הרישום במדינות השונות. גורם נוסף המכתיב את מספר אנשי הצוות הוא האם היאכטה הינה פרטית או מסחרית. יאכטה שרשומה כמסחרית, מיועדת להיות מושכרת לפרקי זמן של שבועות בודדים כל מחזור ומתפקדת כבית מלון עם רמת אירוח ושירות בסטנדרטים גבוהים מאוד.
בקיץ שעבר נכנסו לתוקף תקנות ה- Maritime Labour Convention אשר מקנות לאנשי הצוות על יאכטות מסחריות זכויות עבודה כגון פיקוח על שעות עבודה ומנוחה, הבטחת הכנסה במקרה של אובדן כושר עבודה ועוד. מימוש תקנות אלה מהווה פריצת דרך בתעשיית השיט המסחרי בכלל ובהעסקת אנשי הצוות בפרט.
 
בכל יאכטה או כלי שיט המעסיק אנשי צוות יש תפקידים המוגדרים עונתיים, כמו למשל שף ודיילת, ויש תפקידים קבועים כמו קפטן ומכונאי. הדרישות הבסיסיות לעבודה על יאכטה הן אישור רפואי מוכר על ידי התעשייה, ה- ENG1 או ה-  ML5, וקורס בטיחות בסיסי, ה- STCW95.
 
ישנם מספר תפקידי סיפון עיקריים לאנשי הצוות, עם התמדה ואהבה לנושא ניתן להתקדם בענף:
 
איש סיפון:
איש הסיפון עוזר לתפעל את היאכטה בכל מה שקשור בסיפון, כגון חבלים, פנדרים, ניקיון ותחזוקה שוטפת של החלק החיצוני של היאכטה. כל ידע קודם בתחום הימאות וכן תעודת צלילה או ניסיון בספורט ימי מהווה יתרון. לתפקד כאיש הסיפון מהווה התחלה מיטבית למי שחדש בתעשיית השיט ורוצה להתקדם בה, שכן זה הוא הצעד הראשון להתחלת הדרך ולצבירת ניסיון.
 
דיילת:
הדיילת אחראית לכך שפנים הסירה יהיה שמור ומתוחזק ברמה גבוהה בכל זמן נתון. תפקידה של הדיילת כולל עריכת שולחן, הגשת אוכל, ניקיון של פנים הסירה, וכן תכנון אירועים ומסיבות על היאכטה והזמנת אטרקציות בילוי ביבשה לאורחים במקומות העגינה השונים.
תפקידה של הדיילת להבטיח את ההנאה של האורחים תוך מתן רמת שירות מאוד גבוהה. מהדיילת נדרש להיות בעלת יחסי אנוש טובים, בעלת גישה חיובית, בעלת חוש יצירתי ובעלת יוזמה, כך שהיא תהיה תמיד צעד אחד לפני האורחים.
על מנת להתקבל לעבודה כדיילת, בנוסף לאישור הרפואי ול STCW95, נדרש ניסיון קודם במלצרות או בעבודה בבתי מלון. בנוסף על כך, כל קורס או ידע קודם בתחום אירוח היוקרה יהווה יתרון. ישנן יאכטות שידרשו הכשרה ייעודית בנושאים ספציפיים כגון הגשה, אירוח, משקאות ויינות בהתאם לדרישות הבעלים.
 
מכונאי:
המכונאי אחראי על הכשירות הימית של היאכטה ועל תפעולה המכני, בהתאם לתקני הבטיחות. התפקיד מתאים למי שיש לו חוש טכני, בעל ידע ויכולת לתחזק ולהפעיל אופנועי ים, מערכות מיזוג אוויר, מנועים, גנרטורים, מערכות חשמל, מערכות ניווט ועוד, וכן יכולת התמודדות עם תקלות טכניות בלתי צפויות ופתאומיות בכלי השיט במקומות מרוחקים.
ככל שהיאכטה יותר גדולה, נדרשת מיומנות רבה יותר והכשרה נרחבת יותר למכונאי. הדרישות לתפקיד היא תעודת מכונאי המוכרת על ידי מדינת הדגל כמו AEC ו MEOL או Y4/Y3/Y2/Y1.
 
שף/טבח :
השף מנצח על כל תחום המזון ביאכטה - שף מוצלח קובע את ההבדל בין חוויה מהנה לחוויה יוצאת מן הכלל. מטבח היאכטה, בדרך כלל, יהיה מאובזר ומפואר כמו במסעדת יוקרה, ותפקידו של השף כולל את הזמנת ורכישת המוצרים, ארגון ההכנות לארוחות ובישול (רוב) הארוחות המוגשות ביאכטה לאורחים ולצוות.
מנסיוני אני יכולה לומר כי בנוסף להכשרה הקולינרית, על השף להיות מאורגן, מסודר ובעל יכולת אלתור מפותחת. באחריותו של השף לדאוג לאוכל בכל מקום שבה היאכטה נמצאת בעולם ולכן עליו לגלות תושייה ויצירתיות במקומות חדשים ולא מוכרים. השף יידרש להכשרה פורמלית בתחום הקולינריה ובסירות מסחריות הדרישה ל: Hygiene and food safety certificate היא חובה. בדרך כלל השף יהיה בקשר ישיר עם הבעלים או האורחים על מנת לבנות יחד תפריט מותאם אישית בהתאם להעדפותיהם על מנת להבטיח חוויה בלתי נשכחת.
 
קצין ראשון:
קצין ראשון הוא מספר 2 ביאכטה ומשמש כיד ימינו של הקפטן. במסגרת תפקידו יעזור הקצין הראשון לקפטן לפקד ולפקח על כל התחומים. הקצין הראשון ישתתף ויעזור בתכנון מסלולי הפלגה, בניווט ובתפעול הכללי של היאכטה, כל זאת בפיקוחו של הקפטן.
בנוסף ל: STCW95, הקצין הראשון יידרש לרישיון על סירת השירות Powerboat level II משום שהוא יפעיל את סירת השירות לצרכים יומיומיים של היאכטה וכן לצרכי בידור של האורחים בהפעלת ספורט מים. תפקיד זה הינו שלב הכרחי בצבירת ניסיון ומיומנות על יאכטות למי שמעוניין להתפתח ולהתקדם לתפקיד קפטן.
 
קפטן:
תפקיד הקפטן הוא התפקיד החשוב ביותר על היאכטה. הקפטן מוביל ומפקח על כל ההיבטים בתפעול היאכטה והוא אחראי על ניהול אנשי הצוות, על ההיבטים הטכניים, על הבטיחות ועל האורחים. הקפטן שולט בכל זמן נתון במה שמתרחש ביאכטה, מהפרטים הקטנים ועד לגדולים, לא בכדי זהו התפקיד עם ההכנסה הגבוהה ביותר בתחום.
הקפטן מדווח לבעלים או לחברת הניהול, וכן עוסק בהיבטים הכספיים והניהוליים של היאכטה ונדרש להיות בעל יכולת התמודדות עם מיקרים וסיטואציות מורכבות.
הדרישות לתפקיד קפטן על יאכטה בחו"ל הן בהתאם למדינת הרישום. קיימים מספר גופים אשר מסמיכים את רשיונות הקפטן, למשל, אם היאכטה רשומה בדגל ארה"ב, יש לאשר את הרישיון של הקפטן עם משמר החופים האמריקאי United States Coast Guard או להוציא רשיון באחד מהמוסדות המורשים מטעמם.
באירופה הרוב הגדול של היאכטות, בעיקר המסחריות, רשומות בדגל בריטי או באחת מקבוצות הדגלים הבריטיים (רד אינסיין) כדוגמת איי קיימן וגיברלטר. הרישיון צריך להיות מוכר על ידי הרספ"ן הבריטי- Maritime and Coastguard Agency וניתן להוציאו מטעם ה Royal Yachting Association.
במקרים בהם יש הסמכה וניסיון רב ומדינת הרישום אינה משויכת לאחד מהדגלים הבריטיים, יש אפשרות לעבור תהליך קצר של הסמכה לפי הדגל.
 
מתי ואיפה לחפש עבודה בתחום:
במהלך הקיץ, רוב היאכטות שנמל הבסיס שלהן באירופה יפליגו באיזור הריביירה הצרפתית ובים התיכון, לכן זמן אידיאלי לחפש עבודה במקומות אלה הוא לפני תחילת העונה בחודשים אפריל-מאי. בדרום אירופה ממוקמות רוב סוכנויות ההשמה של הצוותים, באנטיב שבדרום צרפת, בנוסף ממוקמים באנטיב בתי ספר רבים, המציעים כמעט את כל סוגי ההכשרות הדרושות לעבודה כאיש צוות, מקומות לינה ייעודיים לאנשי צוות שמחפשים עבודה, ייעוץ תעסוקתי בתחום ובאופן כללי כל מה שצריך על מנת להתחיל את הדרך בתעשייה.
חשוב לציין שיש לדאוג לאשרת עבודה רלוונטית לאיזור שבו מעוניינים לעבוד, עוד מארץ המוצא, על מנת למנוע עיכובים בתהליך הגיוס. בסופו של הקיץ בסביבות ספטמבר-אוקטובר רוב היאכטות יסיימו את העונה בים התיכון ויעברו לביצוע עבודות תחזוקה באיזור הריוויירה הצרפתית, בזמן שחלקן תעשנה את דרכן לעונת החורף באיים הקריביים.
 
איש צוות המעוניין לעבוד על יאכטות גם בחורף יכול לחפש עבודה על יאכטות הממשיכות לאיים הקריביים ברגע שסיים את העונה בים התיכון או לחפש עבודה בארה"ב בפורט לודרדייל שבפלורידה שהיא המקבילה האמריקאית לאנטיב.
 
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<