גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2015 > גורדון בחוף הילטון
גורדון בחוף הילטון
מסתבר שכמה מטובי הקיאקיסטים בעולם הם תושבי בריטניה הגדולה, ערש שייט היאכטות. למה דווקא באי למוד גשמים, סערות, זרמים חזקים, וגאות ושפל, יש קיאקיסטים כל כך טובים? כנראה שיש משהו מיוחד במים הקרים של המחוזות הנידחים בממלכה. לפני שנתיים אירח מועדון לב הים בחוף הילטון בתל אביב את המדריך המעולה מוויילס, פיט ג'ונס, שהעביר סימפוזיון מתקדם לחתירה בקיאק. השנה הגיע לכאן מדריך קיאקים מהצמרת העולמית - גורדון בראון, הסקוטי.
מזג האוויר לא האיר פנים לסימפוזיון - או יותר נכון האיר פנים יותר מדי. שבוע אחרי א
כתב וצילם יורם שרת
 
לא היה קל לראיין את הקיאקיסטים. כשעלו לחוף מהאימון. כשהם עלו למועדון הם עטו מיד על הארוחה החמה שהמתינה להם, קשה לדבר בפה מלא, וגם לא מצאתי התלהבות רבה לשתף אותי בחוויות החתירה. כפי שהסביר לי ארז, חבר המועדון, בין נגיסה לנגיסה, "אנחנו לא רוצים שיבואו המונים. חשוב לנו לשמור על השקט הזה. בשביל זה אנו באים לכאן, פעמיים - שלוש בשבוע מוקדם בבוקר." תהיתי, האם אנשים בוחרים בקיאק כי הם אינדיבידואליסטים, או שהשהות לבד בכלי עושה אותם לכאלה?
"בכל זאת, מה אתה יכול לומר על הסימפוזיון?"
"אנו לומדים כאן חתירה נכונה והתנהגות במצבי קיצון ממדריך שצבר ידע במשך למעלה מ-40 שנה. לצערנו, הים כאן לא מספק די מצבי קיצון, ואנו שוקלים לנסוע לסקוטלנד כדי להתנסות בתנאים מאתגרים יותר."
 
ההתלהבות מגורדון גדולה מאוד. יש הרבה מאוד מה ללמוד ממנו. מסכמת נירה, מנהלת המועדון, "גורדון הוא אחד המדריכים הטובים ביותר שבהם נתקלתי. הידע שלו מאוד מעמיק. הוא כריזמטי ... מדריך מושלם. אם הייתי צריכה לבחור מדריך לחיים, הייתי בוחרת בו."
"ומה לגבי הקיאקיסטים אצלך במועדון?"
"הם מכירים את הים ויודעים להיזהר ממנו כשצריך. הבאנו לכאן את גורדון בשביל לשפר את הידע עוד יותר. הם היחידים במים כשיש סערה רצינית, כשהים מסוכן והגלים עולים, צריך קור-רוח רב ויש להם את זה. אף אחד לא נכנס לים חוץ מאתנו."
"מה הגבולות מבחינת מצב ים, רוח וגלים?"
"אני לא קובעת גבולות, כל אחד מציב לעצמו את הגבול האישי שלו. זה ספורט אתגרי, עם הרבה אדרנלין.. אבל המהירות בספורט החתירה לא גבוהה, והסכנה לא גדולה כמו באופניים או בספורט מהיר אחר, שבהם אם אתה נופל - אתה מתרסק. כשאתה נופל למים זה לא נעים, זה מפחיד ומעט מלחיץ, אבל סטטיסטית הים פחות מסוכן, סטטיסטית רוב הקיאקיסטים שורדים."
בחשש מסוים שאלתי את נירה כמה מחברי המועדון נכנסו לסטטיסטיקה של אלה שלא שורדים, היא חשבה רגע (אולי רגע ארוך מדי) ואמרה, "אצלנו לא היו מקרים כאלה כלל", נרגעתי.
נפניתי עכשיו לגורדון. הוא לא זוכר את הפעם הראשונה שחתר בקיאק, אבל "כבר בגיל 9 קיבלתי את קיאק הים הראשון שלי. במשך השנים למדתי בעיקר מה לא לעשות. הייתי מכונאי רכב במשך 24 שנה, ואחרי זה רציתי להקדיש כל זמני לקיאק – שיש בוקצת פחות חלקים נעים מאשר במכונית... התחתנתי, עברתי לאי סקיי ופתחתי שם בית ספר משלי לקיאקים. אני מאמן במים כ-250 יום בשנה. אנשים באים לקורסים מכל העולם: מאמריקה, יפן, ניו זילנד - ואפילו מישראל!".
"מה לגבי מזג האוויר? לא קר, גשום ומעורפל?"
"מזג האוויר אצלנו משתנה. אנחנו ב-57 מעלות צפון, כמובן שהמים יותר קרים. אין גלי חוף אבל יש גלי גיבוע גבוהים שמתנפצים על הסלעים. לגבי ערפל - יש יותר אצלכם היום מאשר בשנה שלמה בסקיי. מכיוון שהמים קרים, והאוויר קר, לא מתפתח ערפל. שאלת אותי על התהפכויות. זה חלק מהמשחק. אבל תוך חמש דקות מתחילים לאבד תחושה באצבעות, ותוך חצי שעה הקיאקיסט לא יכול לעזור לעצמו. וכן, יש גשם - לפעמים." האם זה אנדרסטייטמנט בריטי או קמצנות סקוטית?
"מה אתה אומר על האנשים כאן?"
"הם פנטסטיים, ברמה גבוהה. רגילים לחתור בגלים. אני רק מלטש את מה שהם כבר יודעים."
בינתיים ארז סיים לאכול, ושאלתי אותו, "יש לך משהו להוסיף לסיום?"
"הים בשבילי הוא תחליף לפסיכולוג, אז..."
בנקודה זאת קטעתי אותו וסיימתי את הראיון. את החלק הזה כולנו מכירים!

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<