גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות באירופה > חופשת שיט. בעיקר שיט
חופשת שיט. בעיקר שיט
מדריך השיט ערן קלץ יצא עם חניכיו לקורס מתקדם באיים הקנאריים, השם מעיד על הפעילות: חופשת שיט מתמקדת בעיקר ב.......שיט! האם אתם באמת אוהבים להפליג?
אני משתדל לא לסרב להזדמנויות להפליג כשהן "חובטות בפרצופי" (למרות שכבר מספר פעמים הן חבטו חזק, סירבתי למגינת ליבי, ונשארתי עם צלקות נפשיות). כשהבוס ביקש באתרעה קצרה שאעביר קורס IYT Yacht master באיים הקנאריים עשיתי את עצמי מתלבט, קניתי זר פרחים לזוגתי, ועליתי על מטוס עם הספר Heavy weather sailing של Bruce. לא יכולתי לפספס את האירוניה במצבי, כאשר כ

ערן קלץ אל מול פסגת הטיידה

הר הטיידה בחרטום

מבנה קולוניאליסטי בקצה שובר הגלים

האיים הקנאריים הינם קבוצה של 7 איים המשתרעים בטווח של 50 עד 300 מייל מערבית לחופי מרוקו, וכ- 230 מייל דרומית לאי מדירה הפורטוגזי. האיים משתייכים לכתר הספרדי, אך אינם מוגדרים כחלק מהאיחוד האירופאי. המפורסם והמתוייר שבהם הינו האי טנריף (Tenerife), המהווה אבן שואבת לתיירות אירופאית, יש בו דירות נופש, מגרשי גולף, נוף געשי, מסלולי טיול רגליים וחופי גלישה ורביצה אינסופיים. מיקומם של האיים הקנאריים במזרח האוקיאנוס האטלנטי חושף אותם לרוחות צפוניות, צפוניות-מזרחיות חזקות ויציבות יחסית, כחלק מהסירקולציה של הרמה האזורית ורוחות הסחר. רוחות אלו קיבלו את שמן בדין, כאשר כמעט כל תנועת הסוחר והצי הספרדי לאורך שנות הקולוניאליזם בדרום ומרכז אמריקה נשענו עליהן, כמו גם רוב חוצי האטלנטי ממזרח למערב. קולומבוס הכיר את משטר הרוחות הזה ונשען עליו בתכנונו לחצות את האוקיאנוס ולהגיע ליפן (ומשם לשאול על הדרך להודו). על בסיס הסינופטיקה היציבה, יש לקחת בחשבון אפקט טופוגרפי מקומי שיסודו בהפרשים תרמיים בקרבת החוף בגלל הקרקע הוולקנית. אפקט זה מייצר שרוולי האצת רוח ידועים וממופים בקרבת החוף, ואז הרוח מאיצה באחת (ממש ניתן להבחין בקו הגבול על המים) בכ- 15 קשרים מעבר לצפוי בתחזית האזורית.
 
עם מגרש משחקים שכזה, צריך לבוא מוכנים. שכרנו יאכטה במרינה Radazul, קילומטרים ספורים דרומית ל-Santa Cruz, העיר המרכזית בטנריף. היאכטות מצוידות בסטנדרט מורחב מהמוכר בחברות הצ'ארטר הים-תיכוניות: מפרשים רזרביים, דרגת צמצום שלישי למפרש ראשי, EPIRB, מכשיר חיתוך (cutter) ליתרי מתכת (וונטות), תיק עזרה ראשונה מעולה, אורות ניווט רזרביים ורתמות בטיחות עם חגורת הצלה מתנפחת. גם ההכנה שלנו הייתה בהתאם וכללה Sea trial, תדרוך ותרגולות בטיחות. ניצלנו חלון הזדמנויות מטאורולוגי מתאים ויצאנו לדרך עם צוות דרוך ומוכן להפלגה בקדמית מול ים בינוני כ-60 מייל היישר לעבר מרינה Las Palmas באי Gran Canaria המוכרת בעיקר משיוט ה-ARC Rally היוצא ממנה לחציית האוקיאנוס האטלנטי. למעשה המרינה הענקית נמצאת בתוך נמל מסחרי גדול, מה שהופך את הכניסה למעניינת וצבעונית יותר. לצערנו בפברואר המרינה איננה שוקקת חיים כמו בעונת החצייה, האווירה מעט רדומה והמסעדות והבארים נסגרים מוקדם יחסית. עם זאת, התשתית הענפה של חנויות ימיות ובעלי מקצוע הופכת את Las Palmas למקום מצוין לטובת שדרוגים טכניים או תיקונים ליאכטה. ב-Gran Canaria מעגנים נוספים אך קטנים משמעותית, וחלקם חשופים חלקית לגלי גיבוע לעיתים קרובות.
מ- Las Palmas המשכנו דרומה ומערבה לאי La Gomera השוכן מערבית לטנריף. לג של 100 מייל, החוצה את תעלת טנריף (בין טנריף ל-Gran Canaria) החשופה לחלוטין לרוחות הסחר. הרוחות לא אכזבו, ותחזית של כ-25 קשרים צפ'-מז' הגשימה עצמה מוקדם מהצפוי, והפכה לרוח יציבה של 40 קשר, וים שעלה ל-5 מ' בירכתיים. אף בר דעת לא בוחר ביודעין להפליג כך, אבל עבודה זהירה של החניכים והחזקת הגה מדויקת הפכה את ההפלגה לנסבלת ונשלטת, תוך כדי התחמקויות מאניות סוחר רבות הנעות בתעלה. הסתרת הרוח של רכסי ההרים של טנריף איחרה לבוא. זה היה לילה ארוך עבורי... ופתאום, באחת, עם הזריחה ועם חציית הפינה הדר'-מע' של טנריף, הים השתתק לחלוטין. אזור ההסתרה הזה ידוע כאזור קינון של לווייתנים ודולפינים, ומרכז ספינות תיירים המחפשים אותם. הצטרפנו לחיפושים אך העלנו חרס בידינו, וזיעה בפנינו עקב האוויר העומד. מיילים בודדים לפני היעד (San Sebastian ב-La Gomera), הרוח עלתה בפתאומיות מ- 0 ל- 30 קשר תוך רגע, בדיוק באזור ההאצה עפ"י המפה, ואנחנו "זוכים" לגלסס שוב, סחוטים אך מחייכים - המסר נקלט היטב: אסור להיות פה שאנן לרגע, בדיוק בשביל זה באנו לכאן. צמצום זריז והכל מסתדר. ב-San Sebastian כאילו לא קרה דבר הלילה - השמש זורחת והרוח קלילה ומתאימה מאוד לבירה של צהריים, סיור בעיר והכנות למסיבות הקרנבל הערב. במקום זה ערך כריסטופר קולומבוס את תפילת המיסה האחרונה לפני יציאתו למסע המפורסם, וככל הנראה רקם יחסים מיוחדים עם אצילה מקומית. האי La Gomera מרהיב ביופיו הפראי, רצוף הרים וולקנים מכוסים ירוק, יערות ונהרות, עם נופו המדהים של הר ה- Teide בטנריף, פסגה קונית מושלגת בגובה 3,718 מ' (הגבוהה בספרד) הנשקפת מכל מקום בים ובאי השכן. רשמתי לפני את שכיית החמדה הזו, ועוד אשוב בעתיד עם תרמיל טיולים לתור ברגליי את האי המקסים הזה.
 
לא נופלים פעמיים בפח. למחרת כבר יצאנו ערוכים אלי קרב לשרוול ההאצה מזרחית ל-La Gomera, ואכן הרוח לא אכזבה. מי שכן אכזב הם הלווייתנים שלא באו, רק להקות דולפינים מועטות פיצו אותנו במידת מה. ועתה, לאתגר האחרון - טיפוס במעלה הרוח, בתוך שרוול ההאצה, נגד הרוח האדירה שהעיפה אותנו לדרום טנריף. בקשר כבר מדווחים מדי שעה PANPAN על גולש רוח שנסחף מדרום האי וטרם נמצא, ומשעה לשעה הפרוגנוזה שלו מתדרדרת. עבורנו, גלסוס מ- Las Galletas ל- San Miguel, מרחק אווירי של כ-3 מייל, ארך כ-3 שעות, עד שהחניכים למדו להילחם על החזקת הגה ברוח קדמית כראוי. לצערי החוף של דרום טנריף איננו אטרקטיבי עבור יאכטות. אין אזורי עגינה מוגנים עם קרקע מתאימה והמרינות שוכנות בלב קומפלקסים תיירותיים של דירות נופש ומגרשי גולף, בעיקר עבור תיירות מגרמניה. לא הצטערתי לעזוב ולהמשיך צפונה חזרה ל- Radazul. רוח של כ-16 קשרים בלבד טפחה על פנינו ואפשרה לנו לחזור בקלות יחסית. מספר ימים קודם דיווחו יאכטונרים רבים על 50 קשרים באזור. אם לצטט ימאי בריטי שנשאל איך מזג האוויר שם בחוץ (כאשר הרוח משתוללת אימים) - "The weather is quite fresh". בריטים....
 
 
אז מה יש לנו, שייטים ים-תיכוניים שכמונו, לחפש שם? קודם כל שיט, והכוונה לשיט Proper, לא למנהלות שסביבו (עגינה, רתיקה, מסעדות, מקלחות). צריך לאהוב את המסע בים כדי ליהנות פה מצ'ארטר. פירות הים בחוף מתוקים יותר והבירה מרווה יותר, כאשר פניך מתובלים במלח ים אטלנטי משובח, הסירה קשורה לבטח ברציף לאחר יום הפלגה מאתגר והמנועים שבראשך מורידים סל"ד בהדרגה. צריך להיות יאכטונר בדם כדי להבין. תבינו.
 
 
הקרנבל
הקרנבל באיים הקנאריים נחשב לקרנבל השני בגודלו בעולם אחרי ברזיל. הוא מתחיל בסוף פברואר, נמשך כשבועיים ומסמל את תחילת צום הלנט, במהלכו נמנעים הקתולים מאכילת בשר במשך 40 יום לפני חג הפסחא (ככל הנראה המקור הלטיני הינו Carne vale שפירושו "להתראות לבשר"). בערים המרכזיות ניתן להיות עדים לחגיגה מתמשכת אל תוך הלילה, עם תהלוכות מטורפות של תחפושות.  כמעט כל המקומיים, משקיעים כסף רב ומאמצים כבירים במקוריות ובצבעוניות. בימים מסוימים מתקיימים אירועים מיוחדים כגון בחירת מלכת הקרנבל מקרב יפהפיות מקומיות, מצעד להקות ריקוד, הופעות ומסיבות, מצעדים של סמבה עם רקדניות עטורות נוצות ממש כפי שדמיינתי את הקרנבל בברזיל, תחפושות Cross-gender וטקס "קבורת הסרדין". בערים ובכפרים הקטנים יותר ניתן לחוות מנקודת מבט אינטימית יותר את חגיגות המקומיים, המתירות כל רסן בכל האמור לריקוד, שעות שינה, אכילה וכמובן שתייה כיד המלך.
 

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<