גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > גליונות > גליון 64 - אוקטובר 2015
גליון 64 - אוקטובר 2015
שנה טובה וחג שמח לכל הקוראים והשייטים!

כחול 64
ראיון עם עמרם בן ישי – מנהל מחלקת כלי שיט קטנים
עמרם בן ישי מונה לאחרונה כמנהל המחלקה לכלי שיט קטנים (כש"ק) ברשות הספנות והנמלים (רספ"ן). רספ"ן היא רשות השייכת למשרד התחבורה והיא הרגולטור האחראי על נמלי ישראל כולל המרינות, הספנות הישראלית כולל יאכטות וכלי שיט קטנים וימאים כולל משיטי כלי שיט קטנים. הגוף המטפל בכלי שיט קטנים ומשיטיהם הוא מחלקת הקש"ק. באנשי מחלקה זאת נפגש כל שייט, בין אם במהלך בחינות המשיט, בטיפול ברישום וברישוי כלי השיט או כאשר מוגש דו"ח על עבירת שיט. לרגל כניסתו לתפקיד, נפגשנו עם עמרם  מנהל המחלקה חדש, לשיחה על פעילות המחלקה ולשמוע ממנו מה צופה לנו העתיד בתחום. היה מעניין.

בת הים הקטנה ובת הים הגדולה
חליפת סערה טובה, כובע צמר, ביגוד טרמי כפפות שיט עבות, מגפיים, היו רק חלק מהציוד שארזתי להפלגה בים הבלטי. במדריך החופאות קראתי כי בחודשי הקיץ הטמפרטורה בלילה יכולה לרדת לסביבות 10 מעלות ופחות, בצירוף רוחות של 30 קשר ומעלה מלוות בסערות ברקים וגשם. איזי, הסקיפר המארח שלח לי מסרון מעודד יום לפני הטיסה: תביא ביגוד חם - קצת קריר. עם תחזיות אופטימיות כאלו וזיכרונות מהפלגות קרות עד קפואות שהפלגתי בים הבלטי בעבר הגענו זוגתי ואני לקופנהגן.

נכנסים לים התיכון
יניב ראובני, מספר לנו על חוויית הפלגה ראשונה באוקיאנוס האטלנטי, ביאכטה מפרשית חדשה מהמפעל. מומלץ לכל מי שמקבל יאכטה חדשה באוקיאנוס או מתכנן בקרוב הפלגה בצרפת ופורטוגל, מהצד האטלנטי של המדינות הללו. חמישה חודשים של המתנה הגיעו לקיצם, חמישה חודשים של תכנון מאז הטלפון ההוא של חבר אשר ביקש ממני להביא את היאכטה החדשה אשר רכש במערב צרפת, בהפלגה לארץ למרינה הרצליה.
היאכטה, קטמרן מדגםLagoon 450 , חדשה, אורכה 14 מטר ורוחבה כ - 8 מטר, קיבלה את השם "גלובליה".
בחמשת החודשים שחלפו מהטלפון עד הטיסה לצרפת תכננו עד הפרט האחרון כיצד יראה המסע, אילו לגים (בלקסיקון המקצועי הכוונה לקטעים) נעבור ובכמה זמן. תכננו באיזו שעה נצא לדרך על מנת להגיע ליעד הבא בשעה סבירה ולא באמצע הלילה. אך בים, כפי שאתם מבינים, תכנון לחוד ומציאות לחוד. 

השיט הישראלי: שנה לפני המשחקים האולימפיים בריו.
 בשנת 2016 יפתחו המשחקים האולימפיים בריו, ברזיל. זאת הזדמנות לסקירת מצבו של ענף השיט, ענף שעד לא מזמן היה הספורט הייצוגי מספר אחד של ישראל, והביא שלל מדליות מכובד מתחרויות בינלאומיות. כשבודקים את ההיסטוריה של ישראל במשחקים האולימפיים, אפשר לראות שהשיט הישראלי זכה לייצוג רציף מאז אולימפיאדת מינכן 1972(ממנה פרש הצוות הישראלי, מיכאלי וניר, בשל התקפת הטרור אשר גבתה את חייהם של 11 ספורטאים ישראלים). מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת החל השייט הישראלי להיראות על דוכני המנצחים באירועים הבינלאומיים. אמנם ברוקמן ופרידלנדר, אשר היו בשיאם עם תוצאות מעוררות ציפיות למדליה, לא התחרו במוסקבה 1980, בשל החרם של ארה"ב אליו הצטרפה ישראל, אך מאז משחקי מוסקבה שלחנו כמעט לכל אולימפיאדה, לפחות שייטי דגם אחד, בעלי פוטנציאל למדליה. זה המשיך בסיאול 88׳, בה פספסנו את המדליה הראשונה של סלע ואמיר עקב יום כיפור, והמשיך בנציגים מצוינים גם באולימפיאדות הבאות. 
 
בחירת גלאי דגים – איך לבחור את הדגם האידיאלי בשבילך
 אחד מהכלים החשובים ביותר בארסנל של כל דייג הוא גלאי דגים או גלאי דגים משולב תווין. רבים יטענו שגלאי דגים הוא הכלי החשוב ביותר כדי לתפוס בעקביות דגים רבים וגדולים יותר, ואנו נוטים להסכים. גלאי דגים, גם אם הם מדגמים פשוטים, נותנים מידע בסיסי על העומק והטמפרטורה, ואילו הדגמים המתקדמים יותר יכולים גם לייצר מפות בתימטריות (מיפוי קרקעית הים) בשילוב הדמיה צילומית תלת-מימדית של קרקעית הים, בנוסף למפה האלקטרונית הקיימת בצג כשכבות מידע ווקטוריות. המערכות מסוגלות גם להשתלב במערכות אחרות בספינה כגון downriggers והגה אוטומטי. למידע שגלאי-הדגים נותן לדייג יש ערך רב והוא, לרוב, הגורם המכריע בבחירת אתר הדיג. שימוש נכון במידע שמתקבל מגלאי הדגים מהווה את ההבדל בין בזבוז יום שלם בניסיונות לדוג לבין בילוי יום בתפיסת דגים.  

החלום ושברו - אגם גארדה –איטליה
כאשר נכנס  חודש אוגוסט, והילדים יוצאים לחופשה הגדולה שלאחר הקייטנות, צריך לחשוב כיצד מעסיקים את הילדים (וההורים) במשך חודש חם נוסף. כאשר עלה הרעיון לבלות שבוע לחופי אגם גרדה באיטליה הידוע כגן עדן לגלישת רוח ושייט מפרשיות, לא סרבתי. החיבור הישיר בין חופשת בטן גב במלון מומלץ, לבין שיט באגם נראה מבטיח, הלכנו על זה. הפנטזיה שלי כבר עבדה שעות נוספות עם רוחות של 20 קשר בקדמית חדה.  

וגם: פרק מספרו של יוסי גפן, "עננים ברוח", הפלגה מקפריסין לישראל ביאכטה חדשה, וכמובן המדורים הקבועים: לומדים לשוט, המדור המשפטי, מדור הספר ומדור הוויקבורד


 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<