גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > פנלים סולריים + גגון = שניים במחיר של אחד
פנלים סולריים + גגון = שניים במחיר של אחד
כל בעל יאכטה שואף להיות בלתי תלוי ועצמאי עד כמה שאפשר. בין אם מדובר במים, דלק, מזון או כל דבר אחר. על אחת כמה וכמה כשמדובר באנרגיה. כל אחד מאתנו בשלב כזה או אחר יבדוק את האפשרות להתקין בספינה מקור אנרגיה "ירוקה" שישחרר אותנו מהתלות במתח החוף והעלויות הכרוכות בו.
מאת מנחם לב
 
כל בעל יאכטה שואף להיות בלתי תלוי ועצמאי עד כמה שאפשר. בין אם מדובר במים, דלק, מזון או כל דבר אחר. על אחת כמה וכמה כשמדובר באנרגיה. כל אחד מאתנו בשלב כזה או אחר יבדוק את האפשרות להתקין בספינה מקור אנרגיה "ירוקה" שישחרר אותנו מהתלות במתח החוף והעלויות הכרוכות בו.
כך גם אני בתורי התחלתי לבדוק את האפשרויות הזמינות ליצור אנרגיה ירוקה.
האפשרויות הזמינות שעמדו בפני היו:
א.      גנרטור רוח
ב.      גנרטור נגרר (מתאים להפלגה בלבד)
ג.       פנלים סולריים
ד.       
משלושת האפשרויות העדפתי את הפנלים הסולריים מכיוון שהם אינם כוללים חלקים נעים עם הרעש והרעידות הכרוכים בהם.
 
הרעיון המקורי היה לבנות גגון חדש ולהתקין מעליו את הפנלים הסולריים. המחשבה הבאה היתה שמכיוון שאני כבר משקיע כסף בגגון חדש עדיף לבנות גגון קשיח מסיבי זכוכית שיהיה אטום למים וישמש בסיס יציב וחזק לפנלים הסולריים. הפתרון שנראה סביר ונכון החל לאבד את חנו ככל שהתקרב מועד תחילת העבודה. עצם המחשבה של עבודה עם סיבי זכוכית גרמה לי להתחיל להתגרד בכל הגוף והעלתה בי נשכחות בלתי נעימות מהתקופה בה הייתי סטודנט בטכניון ועבדתי בחופשים בימית תעשיות בבניית סירות וגלשנים.
אז חלפה בי המחשבה מדוע בעצם אני צריך את הגגון? למה שלא נשתמש בפנלים הסולריים בתור החיפוי מעל הקוקפיט במקום סיבי הזכוכית? זה כבר הרגיש הרבה יותר נכון ופחות מגרד...
האתגר הראשון היה למצוא פנלים בגודל שיכסה את הקוקפיט (2 X 2 מטר) החיפוש הראשוני היה די מאכזב. הפנלים שמצאתי היו קטנים ויקרים יחסית. בעצתו של אבי גל ממספנת תל אביב פניתי ליבואן חיפאי שהיה לו בדיוק את מה שחיפשתי: פנלים בגודל 1X2 מטר, בהספק 300 וואט כל אחד ובמחיר שווה לכל נפש.
לאחר שהפנלים נרכשו והגיעו למספנה ניגשנו לתכנון הפרטים של המבנה שעליו יותקנו הפנלים. כדי לחסוך בעלויות הגישה הייתה להתאים את מבנה הצינורות הקיים למשימה החדשה. הפנלים יותקנו לתוך מסגרת פלב"מ (נירוסטה) שתחובר למבנה שתמך בגגון הקיים. עד כאן הכול טוב ויפה אבל המסגרת המרובעת סירבה "להתיישב" על הבסיסים הקשתיים שהחזיקו את אריג הגגון המקורי. איך שלא ניסינו להתאים את המסגרת היא בלטה בצד אחד ובצבצה בצד האחר. הנה הצורך הקלאסי להתאים יתד עגול בחור מרובע. את הרעיון הגואל העלה שוב אבי גל מהמספנה, בואו נחתוך את הקשתות ונלחים את המסגרת ישירות למקטעים התומכים, כמה פשוט ככה גאוני וכך היה.
ביום המיועד הגיע מיכאל עם ציוד המסגרות וביצע את העבודה. לאחר שהפנלים הותקנו במקומם היה צורך לחזק מעט את המבנה כדי למנוע תנועה אופקית עקב משקל הפנלים ובזאת הושלמה עבודת המסגרות.
כל מה שנשאר היה להתקין מסגרת עץ דקורטיבי מסביב למסגרת כדי "לעדן" מעט את המראה המתכתי ולאטום את המרווח בין המסגרת לפנלים למניעת חדירה של מים. את העבודה השלימו יריעות צד ומגן נתזים שנתפרו על פי המידות החדשות של המבנה.
ההתקנה החשמלית הינה פשוטה יחסית ודי סטנדרטית, על פי המלצות בעלי מקצוע רכשתי בקר טעינה מסוג MPPT 45 כדי שניתן יהיה לחבר את הפנלים בטור ולהקטין את אובדן החשמל בהולכה.
התוצאה הסופית עלתה על הציפיות. כמות החשמל המיוצרת עולה בהרבה על הצרכים השוטפים של הספינה ביום יום והקוקפיט נשאר יבש בכל מזג אויר.
הרי לכם שניים במחיר של אחד.
 
 
 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<