גליון כחול 86 
דף הבית > כתבות טכניות > המנוע ומערכת הדלק > הכר את המנוע – טיפול בשסתומים
הכר את המנוע – טיפול בשסתומים
לשסתום במנוע ימי יש תפקיד חשוב מאוד בקביעת איכות שריפת הדלק בתוך המנוע.
באופן ישיר, השריפה משפיעה על ביצועי המנוע, תצרוכת הדלק ושמירה על חיי המנוע. טיפול נכון ושוטף בשסתומים יכול להאריך את חיי המנוע ולהבטיח את עבודתו למשך זמן רב.
את השסתומים מומלץ לפרק ולנקות אחת לשנה, אולם זאת לא עבודה לשייט החובב אלא עבודה שצריכה להתבצע על ידי בעל מקצוע שידע לפרק ולהשיב למקום ובאופן שלא יפגע בביצועי המנוע את כל החלקים.
הכתבה הבאה לא באה ללמדכם לבצע טיפול לשסתומי המנוע, אלא באה להאיר במבט נוסף את הטיפול שאותו מבצע המכונאי למנוע היאכטה שלכם. טיפים אלו טובים לידע כללי בלבד ואינם באים כתחליף לטיפול מנוע על ידי מכונאי מוסמך. רוב המכונאים מבצעים פרוק השסתומים מהמנוע בלבד, ואת הטיפול בהם משאירים למכון שיפוץ שסתומים.
השסתומים נמצאים מתחת לכיסוי אותו יש לפרק כשלב מקדים, גם פעולה זו מתבצעת על ידי בעל מקצוע.

להלן שלבי העבודה שיבצע המכונאי בבואו לטפל במנוע:
1. בדיקה חיצונית של המנוע. לפני תחילת העבודה יבדוק המכונאי היטב את המנוע לגילוי דליפות דלק או שמן. מכיוון שמדובר בעבודה גדולה, המכונאי ינצל את פירוק המנוע גם לבדיקה וטיפול בתקלות אחרות אשר אולי קיימות (כמובן באישור בעל כלי השיט).
2 . כיסוי ראש הצילינדרים. על מנת להגיע לשסתום יש לפרק את ראש המנוע וחלקים אחרים. המכונאי יכסה את ראש המנוע ואת ראש השסתום באמצעות מטלית, ויוודא ששום חלק לא נופל לשיפולי תא המנוע. כולנו יודעים שלמצוא חלקים שנעלמו מתחת למנוע זה לא דבר פשוט, גם לא למכונאי עם ניסיון.
בנוסף, כדאי להניח סמרטוט בתחתית תא המנוע שיאגור דלק במידה וידלוף, וימנע לכלוך.
3 . בדיקה באמצעות מד לחץ: לפני פתיחת השסתום, יבדוק המכונאי את המנוע בעזרת מכשירים מיוחדים לבדיקת לחץ דלק ושמן במערכות. בדיקות אלו יכולות להצביע על מצבו של המנוע ותקינותו. מכונאי מוסמך מחזיק אצלו את המכשור המתאים לבדיקות אלו.
4 . הוצאת השסתומים. שלב זה נעשה בזהירות על מנת שלא יאבדו חלקים חשובים. את החלקים מניחים בדרך כלל על גבי מטלית או לוח עץ על מנת שהשסתום לא יישרט. חשוב לשמור על מיקומי השסתומים ולא להכניס שסתום למקום של שסתום אחר.
5 . טבילת חלקי השסתום בדיזל או בנפט, זאת כדי לשמור ולנקות את כל החלקים שפורקו משאריות פיח ודלק.
6 . בדיקת הקפיץ. יש לבדוק את הקפיץ לאורכו, ואת גמישותו. במידה ואורכו אינו כאורך הנחיות היצרן או שחל כיפוף בקפיץ יש להחליפו. ניתן גם לבדוק את הקפיץ באמצעות ציוד מיוחד אשר נמצא אצל בעלי המקצוע.
7 . בדיקת המחט, הסרת הפיח, הבדיקה והטיפול נעשים באמצעות נייר זכוכית או מברג גס. לפני ההרכבה יש לשמן מעט את המחט.
8 . יש לבדוק כי חורי ריסוס הדלק והנחיריים נקיים: המכונאי ינקה את פתחי התזת הדלק בשסתום בעזרת סמרטוט לח. יבדוק בבדיקת ראייה כי הם אינם סתומים וכי לא הצטבר בהם לכלוך במקומות חבויים. את ניקוי הנחיריים ופתיחתם מבצעים בעלי מקצוע בלבד, אשר כחלק מהבדיקה בודקים כי הדלק מרוסס מהנחיר ואינו מותז.
9. בדיקת השסתום לאחר השיפוץ: לאחר גמר השיפוץ והרכבת השסתום מחדש, יש לבדוק את לחץ הפתיחה והתזת הדלק במכונת בדיקת שסתום דלק. המכונאי ישתמש במשקפיים וכפפות בעת ביצוע הבדיקות. בבדיקה ייבדק מה צריך להיות יחס ההזרקה על פי ספר המנוע, והמכונאי יגדיל או יקטין את הלחץ בעזרת בורג הלחץ הנמצא בחלקו העליון של השסתום.
 
זהו, המנוע שלך מוכן לפעולה.
הנע אותו, בדוק שהוא פועל כראוי תוך כדי העלאת והורדת סל"ד ליד הרציף. בדוק שהשסתומים סגורים היטב ודלק אינו משפריץ ונוזל בחלל תא המנוע.
הפלגה בטוחה! 
 
 

מה זה שסתום?
תפקיד השסתום הינו ויסות כניסת אוויר או תערובת של בנזין ואוויר לצילינדר. בכל מנוע יש בדרך כלל שני שסתומים: יניקת אוויר טרי ופליטת הגזים לאחר שריפת האוויר או התערובת אל צינור הפליטה. לכל צילינדר במנוע יש שני שסתומים, ולכן לרוב מספר השסתומים יהיה כפול ממספר הצילינדרים, למרות שכיום ניתן למצוא גם מנועים עם יותר שסתומים לכל צילינדר.
תזמון פתיחת וסגירת השסתומים מתבצע על ידי גל הזיזים שבמנוע, הפתיחה או הסגירה מתבצעת על ידי קפיצים חזקים מאוד המיועדים לעבודה בעומס ובתנאים קשים, עקב תנועת השסתום אלפי פעמים בדקה.

 הביא לדפוס גל קדר בשיתוף עם ינקי - יעקב לינדנר עבודות ימיות במרינה הרצליה.
 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<