כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > קיאקים > לשבת על גג הקיאק
לשבת על גג הקיאק
בלי מנוע, בלי מפרשים ובלי מסעות פרסום אגרסיביים. קיאקי ה - SIT ON TOPS הפכו בשנים האחרונות לצעצוע הימי (והעממי) האולטימטיבי של חובבי הים הישראלי והעולמי. סקירה על כלי השיט המופלא הזה, שיודע לשוט למרחקים, להשתעשע עם הגלים, ואפילו להציל בחורות יפות ממלתעותיו של כריש רעב.
לשבת על גג הקיאק
גליון 8
מאת אשר וטורי
בלי מנוע, בלי מפרשים ובלי מסעות פרסום אגרסיביים. קיאקי ה - SIT ON TOPS הפכו בשנים האחרונות לצעצוע הימי (והעממי) האולטימטיבי של חובבי הים הישראלי והעולמי. סקירה על כלי השיט המופלא הזה, שיודע לשוט למרחקים, להשתעשע עם הגלים, ואפילו להציל בחורות יפות ממלתעותיו של כריש רעב.
אלפי אנשי מחקר ופיתוח של חברות תעשייתיות, מומחי שיווק, סקרי שוק, קבוצות מיקוד ומה לא, מושקעים מדי שנה במאמץ כביר שמטרתו אחת: מה יהיה ה"טרנד" המסחרי הבא. אותו מוצר שיכבוש לבבות של מיליוני בני אדם, יימכר כמו לחמניות טריות, יהפוך את הסטארט אפ שלו לסיפור ההצלחה של השנה (לפחות) ויזכה את יזמיו בהרבה כסף הרבה מאוד כסף, כמאמר הפרסומת של מפעל הפיס. ובכן, למוצר הזה בענף השיט לפחות, יש שם, קיאקי SIT ON TOPS שמשמעו בעברית חופשית: "יושב מלמעלה". קיאק ה- SIT ON TOPS נחשב לאחד מסוגי כלי השיט המדוברים והפופולריים ביותר בשנים האחרונות בתחום השיט בכלל ובענף הקיאקים בפרט.
הרעיון הבסיסי של ה SIT ON TOPS הוא פשוט, אך גאוני. במקום להשקיע מיליוני שעות ודולרים כדי לבסס ולהרחיב את מועדון "המשוגעים" לשיט בקיאקים מקצועיים, ואחר כך לשכנע שייטים לנסות את מזלם והנאתם בנהרות הגועשים של תורכיה או אפריקה, או במי האוקיאנוסים האקזוטיים של אזור אירלנד או אלסקה, כפי שזה נעשה עד לפני מספר שנים, פשוט לפנות אל הקהל בספורטיבי הרחב. אלה מביננו שרוצים לבלות את סוף השבוע או את חופשת הקיץ בבילוי ספורטיבי - משפחתי לא ממש מחייב. קצת לתפוס גלים, אולי לצלול או לדוג, בלי להיות מקצוען, ובלי לשבור את הראש יותר מדי.
נכון, נחמד לצפות ב"רואים עולם" באסקימואים המודרניים היוצאים לציד בין הקרחונים, או את מגלי העולם החדשים של הנשיונל ג'אוגרפיק במסעות מרתקים (ויקרים) עם קיאקים ארוכים ומתוחכמים. אבל לאזרח הממוצע של הכפר הגלובלי שלנו, בכלל זה הנקרא ישראלי יש אספירציות מצומצמות (וזולות) יותר. פשוט להעביר את החופשות בכיף ובשלום.
ה- SIT ON TOPS קולע במדויק לקהל היעד הזה שכן SIT ON TOPS הוא קיאק נוח וקל לתפעול. אפשר לצאת איתו לטיולים קצרים, לצלילות, לדייג, לתפיסת גלים, וגם אגב כך לקבל קצת כושר ולהוריד במעט את הכרס שצמחה לה יש מאין אחרי גיל הארבעים.
מה שמאפשר ל- SIT ON TOPS את היתרונות הללו הוא בראש וראשונה צורת הישיבה של השייט עליו. במקום ישיבה בתוכו, ישיבה על חלקו העליון. פשוטו כמשמעו. מה שהופך אותו לכלי שיט המזכיר יותר גלשן מאשר סירת משוטים.
ה- SIT ON TOPS מצטיין ביציבות על פני המים, מהירות גבוהה יחסית, ופשטות בהפעלה, כך שאין צורך באיזו שהיא הכשרה מוקדמת כדי להשתמש בו. בזכות תכונותיו אלה, ה- SIT ON TOPS מאפשר לערוך בעזרתו טיולי משפחות קצרים עם ילדים, ואפילו חבר משותק בקבוצת הנכים של מועדון הים "אתגרים", משייט אתו ללא קושי.
 
קיאק עם "אופי ישראלי"
SIT ON TOPS הוא למעשה הקיאק הרב תכליתי הראשון. אפשר לתפוס איתו גלים בסגנון ה"פרי סטייל", אפשר להשתמש בו לטיולים קצרים, מה שמכונה "טורינג" (TOURING ). בקיצור, לעשות כמעט כל מה שעולה על הדעת במימי החופים הארץ ישראלים. אולם היתרון הגדול של שילוב היכולות השונות, הוא למעשה גם החיסרון. שכן קיאק ה SIT ON TOP אינו מאפשר להתמקצע בכלום. "זה כמו להשוות רכב שטח מקצועני למכונית מצוינת אבל מכונית רגילה. המכונית הרגילה לעולם לא תצליח להתחרות בביצועים עם רכב השטח. אבל רכב השטח יודע לנסוע רק בשטח, כי הוא נבנה לשם כך, ואילו נסיעות מסוג אחר, הוא ממש לא שם. קיאק ה SIT ON TOT הוא הקיאק שיודע לעשות הכל, כמו מכונית רגילה ומצוינת, אבל שום דבר בצורה מקצועית באמת", מסביר אחד מיבואני הקיאקים לישראל.
כדי להבין במה מדובר, רצוי להשוות אותו לקיאק הרגיל. רמי צור, חבר נבחרת הקיאקים האולימפית של ישראל, שהשתתף באוליפידת סידני ועתיד לייצג את ישראל גם באולימפיאדה הבאה, אומר כי למעשה הדבר החשוב ביותר בכל קיאק, זה הצורה של תחתית הכלי.
רמי צור: "הקיאקים מתחלקים לשתי קבוצות. האחת, קיאקים קצרים ו"שמנים", והשניה קיאקים ארוכים וצרים. הראשונים, אינם משייטים בדרך כלל בקו ישר. הם מתאימים לגלים גבוהים ובינוניים. בקיצור, לפרי סטייל. לעומת זאת הקיאקים מן הסוג השני, הם ארוכים וצרים, ומתאימים למסעות ארוכים. למשל מסע באזור אלסקה".
הדוגמה של אלסקה עליה מדבר רמי צור איננה מקרית. שכן הקיאקים הארוכים והצרים המיועדים לטורינג, כוללים "חצאית" אותה לובשים, ואשר סוגרת את השייט עם הקיאק שלו, ואוטמת מפני כניסה של מי ים. אלא שמה שטוב לאלסקה ולארצות קרות, אינו מתאים בהכרח למזג האוויר הים תיכוני החם שלנו. רבים מן הקיאקיסטים השטים באזור זה גם למטרות "טורינג" (TOURING ) מעדיפים את ה- SIT ON TOPS . שכן ב- SIT ON TOPS הקיאק פתוח, חשוף לגלים ולשטפי מים מרעננים. פחות חם, פחות זיעה, הרבה יותר נעים. אין פלא שלא מעט קיאקיסטים מכנים את ה SIT ON TOPS- הקיאק עם האופי הישראלי.
 
מתהפך כמו בלון
מי שמעונין במסעות "טורינג" (TOURING ) קצרים יחסית, יכול למצוא ב- SIT ON TOPS בן ברית נוח למדי. שכן ב- SIT ON TOPS של קוברה (COBRA ) למשל, אפשר למצוא רצועות ושלל אבזור כפי שנראה בהמשך, להעמסת ציוד מגוון. כגון מזון ומים, מסמכים, טלפון סלולרי, ואפילו ציוד קשר וניווט. אם מתהפכים, לא נורא. ה- SIT ON TOPS בנוי כמו בלון, מה שמונע ממנו לשקוע ומאפשר לשייט להתהפך ללא קושי למצב המאפשר שיט. ממש כמו גלשן. מה שעושה אותו נפלא עבור שייטים מתחילים ללא רקע קודם. בקיאק "רגיל" לשם השוואה, ההתהפכות בים היא בעיה של ממש, וכדי להיחלץ ממנה יש צורך בידע מקצועי שנרכש בקורס מיוחד, ורצוי גם ניסיון קודם.
מבחינת מקום, רוב הקיאקים מסוג SIT ON TOPS בנויים לישיבה של שייט אחד או שניים. בעולם אפשר למצוא גם קיאקי SIT ON TOPS עם אפשרות לישיבה של 3 שייטים, אך בארץ הם אינם נפוצים. יחד עם זאת, שני מבוגרים עם ילד קטן, יכולים להסתדר על הקיאק הזוגי ללא קושי, (כמו בטאן-דם TANDEM ) ולבלות חופשה משפחתית מרתקת.
שתי החברות הבולטות בתחום זה בארץ הן קוברה (COBRA ) ופריון (PRIJON ). הדגם הבולט של פריון הוא ה"טוייסטר" (TOISTER ) הנחשב לדגם "צעיר" ודינמי, המתאים לשייטים בודדים ולא למשפחות. ה"טוייסטר" מומלץ מאוד לתפיסת גלים, ובעל יכולת גבוהה של ביצוע "טריקים" ופעלולים. "הטויסטר" הוא בעל מימדים קטנים יחסית, (חמוד נורא), קל לאחסון, נוח להובלה במכונית, ולאחר מכן לנשיאה על הכתף עד לקו המים.
המקביל של קוברה ל"טוייסטר" של פריון הוא ה"פליי" (PLAY ). מדובר בקיאק SIT ON TOPS שמחירו זול יחסית (כ- 2500 ש"ח) ונחשב לפופולרי מאוד בקרב שייטים בגיל מבוגר יחסית, המעוניינים לכייף בשבתות עם החבר'ה ואגב כך גם לשפר את הכושר הגופני.
דגם פופולרי נוסף של קוברה, הוא ה"אקספלורר" (EXPLORER ). דגם זה ארוך יחסית ל- SIT ON TOPS , 18 רגל. דגם זה תוכנן לשיוטים מהירים, באופן כזה שיוכל להגיע לשיא המהירות שלו תוך זמן קצר. ה"אקספלורר" מתאים לשיוטי "טורינג", שיוטים בים ומסעות ארוכים יחסית. יתרונו, ניתן לגמוע אתו מרחקים ארוכים בזמן קצר יותר ובמאמץ מצומצם.
דגם נוסף, ה"טורר" (TOURER ) הוא הדגם המומלץ יותר של קוברה לטיולים. קצר יותר (15 רגל) מן האקספדישן, ומתאים במיוחד למי שמעונין להגיע מנקודה אחת לשניה במכסימום יעילות ומהירות. קיאק הטורר מתאים לשיוט בתנאי ים שונים, ובאזורים מגוונים בכלל זה בלגונות ובאגמים (כינרת למשל).
אגב לכל הדגמים של קוברה, יש אחריות לכל החיים של הכלי.

מי שמעונין בקיאקי SIT ON TOPS מקצועיים (יקרים) הרבה יותר, יכול להזמינם ביבוא אישי מארה"ב או אוסטרליה. רמי צור למשל, בהיותו שייט קיאקים מקצוען, ממליץ על קיאק עשוי מסיבי פחם וקרבון מעורב באפוקסי. תערובת חומרים אלה, מפחיתה באופן ניכר את משקלו של הקיאק במים, והופכת אותו לכלי מהיר הרבה יותר – יתרון חשוב בתחרויות.
 
יש חיים אחרי גיל 40
דוגמא לשימוש פופולרי בקיאקי ה- SIT ON TOPS , ניתן למצוא בחבורת השייטים החובבים של רפי עין-דור ממושב גן שומרון. עין-דור, 45, היה אחד היוזמים של החבורה, כולם בשנות הארבעים ותחילת שנות החמישים של חייהם (הכי "זקן" הוא בן 52), הנפגשים אחת לשבוע ולפעמים יותר עם קיאקי ה SIT ON TOPS פליי שלהם לשיוט משותף.
יש בינהם חקלאים, אנשי הייטק ומקצועות חופשיים נוספים. הגרעין הקשה מונה 7 שייטים חובבים. חלקם מבנימינה, זיכרון יעקב והסביבה. הם נפגשים בדרך כלל בחוף שדות ים, 8 בבוקר, ויוצאים לים. חותרים כמה קילומטרים. עוצרים לשתות משהו, כמו בירה קרה, מנשנשים קצת ומקשקשים. אין לאן למהר. לא עושים תחרות עם אף אחד. הכל בכייף.
עין-דור: "אנחנו לא קיאקיסטים מקצועיים. קיאקי ה- SIT ON TOPS באופן כללי הם נהדרים במיוחד לאנשים כמונו. הדבר העיקרי אצלנו הוא החברותה, הקיאקים שלנו הם דגמים המתאימים לשייט ים (אוקיאנוס) קיאק למרחקים שאינם ארוכים יחסית. אלה קיאקים יותר יציבים, פחות מהירים. אבל כל אחד והעדפה שלו".
"זה התחיל כאשר לפני למעלה משנה חיפשתי תחום ספורטיבי להתעסק בו. בגילנו כבר חושבים על הדברים האלה. הגעתי לתחום השיט ומצאתי שזה ענף נהדר המשלב גם כייף, גם חברותה, גם ים. בסך הכל מדובר בענף ספורט די זול שלא דורש השקעה רבה, ומצד שני נותן הנאה גדולה".
"עניינתי בנושא את חברי הטוב מיכאל אורן, והוא הביא חברים אחרים. מה שנקרא, 'חבר מביא חבר'. בכל פגישה שלנו אנו שטים בערך 5-6 קילומטרים. זה מרחק לא רע עבור חובבים, אבל אנחנו עושים את זה בשביל הכייף. לפעמים אנחנו עושים מעין תחרויות בשביל ה'פאן'. אבל אלה לא תחרויות של ממש. אף אחד לא מחפש להשיג אף אחד. כשיש מישהו שלא עומד בקצב, חוזרים המובילים אחורה כדי לעזור לו להתקדם. גם עניין חברי וגם עניין בטיחותי. בסופו של דבר ים וגלים הם לא משחק ילדים".
"אם הדבר היה תלוי בנו, היינו נפגשים לשיט כזה הרבה יותר פעמים. אבל כולנו אנשים עובדים, עם זמן פנוי די מצומצם".
מה אתם אוהבים במיוחד בקיאק ה- SIT ON TOPS ?
עין-דור: " אני אוהב את השילוב של המהירות היחסית שהוא נותן לך, עם האפשרות לחתור למרחקים ארוכים בלי בעיות מיוחדות. קל לסחוב אותו לכל מקום, כולל במכונית, כך שאפשר לומר שזה ענף ספורט מאוד פרקטי".
"אם אני מנתח באופן כלכלי את הקיאק הזה במונחים של עלות מול תועלת, ניתן לומר שיחסית להשקעה, הקיאק נותן תמורה גבוהה ומספקת בהחלט".
מה עם הכושר גופני?
עין-דור: "בודאי. בספורט הזה יש שילוב דינמי של ספורט המפעיל שרירי בטן עם ספורט המפעיל שרירי רגליים, ידיים וגב. כך שבמשך הזמן מצאנו שחיזקנו לעצמנו באופן משמעותי את השרירים".
איפה בא לידי ביטוי הצד החברותי שלכם?
עין-דור: "ככל שהזמן עובר, אנחנו מתגבשים טוב יותר לחבורה מלוכדת. בכל שיט, החזקים עוזרים לחלשים. אנחנו לא "עוזבים פצוע בשטח". במשך הזמן כולנו קנינו חליפות, ואנחנו באים לשוט גם בחורף. בסך הכל כולנו מצאנו שזו אופציה נעימה מאוד לבילוי הזמן הפנוי שלנו. זה תחביב שנותן לנו תחושה של חופש וכמה שעות של הרגשה ממש נעימה בכל שבוע".
חשבתם לגדול, אולי מצטרפים חדשים?
עין-דור: אנחנו חבורה די מגובשת כיום, אבל פתוחים לקבלת שייטים נוספים. בכל שבת של שיט כזה, מתאספים סביבנו המון אנשים שמתלהבים מן הרעיון, ושואלים המון שאלות. אבל בין ההתלהבות הראשונית, והשאלות, לבין קבלת ההחלטה לקנות קיאק ולהצטרף לחבורה הקבועה, עוד ארוכה הדרך".
באיזה אזורים אתם אוהבים לשוט באופן מיוחד?
עין-דור: "אנחנו אוהבים את האזור של קיסריה. יש שם מסלולים יפים. איים קטנים וטבעיים, עתיקות. זה אזור מאוד מאוד יפה. לפעמים אנחנו שטים לכיוון חדרה ותחנת הכוח של חברת החשמל. אלה אזורים פחות צפופים מבחינת כלי שייט, ויותר נעימים. חוץ מזה הים באזור שלנו לעיתים קרובות סוער, כך שזה אף פעם לא משעמם".
מה בקשר למסעות רציניים יותר?
עין-דור: "ניסינו לצאת יחד לשייט בתורכיה, אבל שם ציוותו אותנו על "גיגית" ולא בקיאק SIT ON TOPS . כרגע אנו מתכננים מסע ארוך יותר בחופי הארץ, אבל אנחנו גם פתוחים למסעות בחו"ל".
 
מתאים גם לנכים
דוגמא טובה ליתרונות של ה- SIT ON TOPS כקיאק פשוט לתפעול, בא לידי ביטוי בשימוש היפה שעושה בהם חניך נכה מועדון "אתגרים" בניהולה של איילה לשר. איילה: "קיאקי ה- SIT ON TOPS לא מתאימים בדרך כלל למסעות ארוכים, כי אין בהם די מקום לאחסון ציוד כגון אוהל, גזיות, אוכל, וציוד נוסף, אבל חבר במועדון שלנו, נכה, משותק, החליט לנסות דווקא קיאק מן הסוג הזה, והופתע מאוד לטובה. קל לו לעלות ולרדת מן הקיאק, גם כאשר הוא מתהפך בים ועובדה זו הופכת את הקיאק לנוח לשימוש".
"יחד עם זאת, אני לא חושבת שניתן להשתמש בקיאקי ה- SIT ON TOPS למסעות ממש רציניים. אלא בעיקר לשייט של כמה קילומטרים לשם הכייף בקיץ בים פתוח, לתפיסת גלים".
לאחרונה התחילו מועדוני הצלילה בארץ להשתמש בקיאק כחלק מהחוויה הימית לחברים, וגם כחסכון בשעות המנוע של הסירות הממונעות המסיעות בדרך מן המועדון אל אתר הצלילה.
סאני, ממנהלי המועדון הימי "מדוזה" במרינה של הרצליה: "בדקנו ומצאנו כי קיאקי ה- SIT ON TOPS מתאימים גם לחתירה למרחק, וגם שיש באפשרותם לשאת את ציוד הצלילה בצורה טובה, נוחה ומאובטחת. על כן התחלנו לפני כמה חודשים לצאת כל שבת עם קבוצת הצוללנים שלנו על גבי קיאקים, חותרים עד לריף שנקבע לצלילה, קילומטר עד קילומטר וחצי מהמרינה, זורקים עוגן, קושרים את הקיאקים זה לזה, ונכנסים למים לצלילה. גומרים, יוצאים, חותרים חזרה למועדון".
מה ההבדל בשימוש בקיאקים לעומת סירות המנוע?
סאני: "מדובר בסוג שונה לחלוטין של פעילות. בעזרת החתירה אל נקודת המטרה, החבר'ה נעשים יותר אקטיביים ומעורבים בקטע הימי הזה, מהרגע שבו יוצאים מן המועדון. זה מוסיף לחווית הצלילה מימד נוסף של מאמץ פיסי וגם אתגר יחודי נוסף".
יש יתרון דווקא לקיאקי ה- SIT ON TOPS ?
סאני: "ודאי. זה קיאק מאוד מודולרי. הוא פשוט להפעלה ונותן לנו כמשתמשים המון חופש לבחור מה אנחנו רוצים לעשות איתו. הגמישות הזאת, ופשטות ההפעלה מאפשרים לנו לבצע בלי בעיות את פעילות הצלילה, מה שלא היינו יכולים לעשות עם קיאקים רגילים מכיוון שקיאקים רגילים מיועדים למטרה מקצועית אחת בלבד, והחברים שלנו לא היו יודעים להשתמש בהם. ה- SIT ON TOPS מאפשר גם חתירה למרחק, גם להסתדר עם גלים, וגם לעצור באמצע הים ולרדת לצלילה".
שימוש יפה בגישה הזאת, עושים ב"מדוזה" בקייטנות הימיות שהם עורכים מדי קיץ במרינה של הרצליה, וכן בחוגים לילדים הנערכים לאורך כל השנה. סאני: "הילדים משתלבים יפה מאוד במסגרת הזאת של חתירה, שיט וצלילת ניסיון. בקיאק הם הופכים מקבוצה מקרית של ילדים לחבורה מגובשת היטב".
בקייטנות (מגיל 8 ומעלה) חווים הילדים שיט אבובים, צלילת הכרות, גלישת גלים וכמובן שיט בקיאקי SIT ON TOPS קטנים מסוג פליי.
סאני: "הילדים לומדים אצלנו טכניקות של חתירה, איך לעלות לקיאק כאשר נופלים או מתהפכים. בדרך כלל עיקר הפעילות נעשית במים השקטים של המרינה, אבל אנחנו משתדלים לפחות פעם אחת לקחת אותם לים הפתוח אם הגלים לא גבוהים מדי כדי שיחושו את הים בעצמם על "בשרם".
השימושים הנוספים של ה- SIT ON TOPS מגוונים למדי. למשל, באוסטרליה נוהגים המצילים בחופים להשתמש בהם להצלה של מתרחצים טובעים, כתחליף משלהם לחסק'ה המסורתית הישראלית. לקיאקי ה- SIT ON TOPS האוסטרלים יש ידיות אחיזה מיוחדות, המאפשרות לטובע לטפס בעזרתם על הקיאק, או להגרר אל החוף.
 
פינוקים אפשריים
קיאקי ה- SIT ON TOPS מציעים מבחר פינוקים ואביזרים המתחברים לקיאק ועושים את השיט בו לכייפי יותר. רשימת הפינוקים כוללת משענות גב מיוחדות לנוחיות השייט, רצועות רגליים הממלאות תפקיד חשוב מאוד להתחברות לקיאק. "אני ממליץ על הרצועות בחום, במיוחד כאשר הקיאק נמצא בהטיה בגלל הגלים של הים", אומר רמי צור "מכיוון שהרצועות ממש קושרות אותך ושומרות עליך".
אביזרים נוספים הם התאים האטומים למיניהם לאחסון של הארנק, הטלפון הסלולרי, ציוד ניווט (G.P.S. ), ציוד דייג, אוכל, בלוני צלילה, משקפי שמש ומה לא. גלגלי עזר לגרירה בחוף, ואפילו אפשרות להתקנת הגה ומנוע חשמלי קטנטן.
 
חוויות מיוחדות?
מתברר כי עבור שייטי קיאקי ה- SIT ON TOPS החוויה העיקרית היא ה'פאן', החבר'ה ומצב הרוח הטוב. יחד עם זאת, רמי צור אוהב לספר על דגים שקופצים לו מדי פעם על הרגליים יחד עם שטפי המים, וזה נחמד.
אגב, לחובבי ה- SIT ON TOPS יש אתר מיוחד באינטרנט המדווח על חידושים וסיפורים מן הענף. אחד הסיפורים האחרונים קשור לשייט SIT ON TOPS מהפסיפיק המספר כיצד חילץ בעזרת הקיאק שלו בחורה צעירה ממלתעותיו של כריש לבן – לא פחות.
מה שבטוח, קיאקי ה- SIT ON TOPS אינם משעממים.

 

כמה זה עולה לנו?
קיאק גלים טוויסטר 2,290.00 ש"ח
קיאק פאן פליי 2,200.00 ש"ח
קיאק לצלילה וטילו 2,480.00 ש"ח
קיאק זוגי טנדם 3,700.00 ש"ח
קיאק טיולים טורר 4,400.00 ש"ח
המחירים כוללים מע"מ ואחריות לכל החיים.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<