כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2014 > עדכון חשוב לגבי ויזות תיירים למפליגים לטווח ארוך בתורכיה
עדכון חשוב לגבי ויזות תיירים למפליגים לטווח ארוך בתורכיה
בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים רבים ביחס לתייר בתורכיה. החוקים משתנים ונאכפים, כך שמצאנו לנכון לחזור ולהזכיר מה הן הדרישות מתייר הנכנס לתורכיה כשייט, דהיינו, לשהות ארוכה יותר מאשר סופ"ש או שבועיים הפלגה.
 
עדכון זה רלוונטי למבקרים המגיעים לתורכיה מספר פעמים בשנה או לתקופות ארוכות. מאז שהוצגה ויזת "90 ב-180" ב-2012, פקידי הגבול נטו לאכוף את החוק באופן רופף ולא אחיד. כמו כן, הייתה הבנה שויזת תייר מאפשרת למחזיק בה להישאר בתורכיה עד 90 יום, כל עוד הויזה בתוקף. כיום מפורש החוק באופן שונה, ונאכף בקפידה. הויזה עדיין תקפה ל- 180 יום, אבל מקסימום השהייה למשך 90 יום מחושב באופן שונה.
תיירים שרכשו ויזה יכולים לשהות בתורכיה עד 90 יום, ו-90 הימים יכולים להיות מפוצלים על פני ביקורים מרובים. יחד עם זאת (וזה ההבדל המשמעותי), מספר הימים ששהית בתורכיה יחושבו על ידי חישוב לאחור מהיום שבו עזבת. במקרים מסוימים זה יכלול זמן שהייה בתורכיה שנעשה בויזה קודמת.
אנשים רבים שלא הבינו את השינוי בחוק קיבלו קנסות על שהיית יתר, כיוון שהם חשבו בטעות שויזה חדשה, משמעותה התחלה חדשה.
 
דרישות ותנאים לקבלת ויזת תייר בתורכיה:
החל מהראשון לפברואר 2012,  ויזת תיירים או מבקרים תקפה ל-180 יום, אך המחזיקים בויזה זו יכולים לשהות בתורכיה עד 90 יום בכל תקופה של 180 ימים. ויזות מרובות אפשריות אך ורק אם מספר הימים הכולל אינו עולה על 180 יום. כל החישובים צריכים לכלול את תאריכי הכניסה והיציאה.
חוקים אלה מיישרים קו עם החוקים ע"פ אמנת שנגן, ופירושם זהה לאלה הנהוגים במדינות החתומות על האמנה. במשך 2012-2013 לא נעשתה אכיפה של החוקים הללו ומבקרים רבים הרוויחו מכך, אך כיום המצב שונה. החוקים נאכפים בקשיחות,  וקנסות על שהיית יתר הם דבר שכיח. מבקרים תדירים צריכים להיות זהירים יותר בתכנון תאריכי הביקור שלהם, שכן 90 ימים בכל תקופת זמן  של 180 ימים עלולה להיות במשך תוקף של יותר מויזה אחת.
 
מה בדיוק השתנה?
עד כה התאפשרה שהייה של 90 יום בתורכיה בכל ויזה חדשה שנרכשה, התאריך הקובע היה התאריך בו נרכשה הויזה והתאריכים חושבו קדימה. כיום, הויזה  עדיין מאפשרת שהייה של 90 יום, אך הימים  מחושבים לאחור,כלומר, מתאריך היציאה האחרון מתורכיה.  כלומר, כשאתה יוצא מתורכיה, יספרו לאחור 180 ימים, ומתוכם  יחשבו כמה ימים שהית בתורכיה במשך 180 הימים הללו.
 
המלל שמופיע על הויזה:
"ויזת כניסה רב-פעמית תקפה עבור זמן שהייה מתוכנן של לא יותר מ-90 ימים במשך פרק זמן של 180 ימים. משך הויזה מתחיל מתאריך הכניסה לתורכיה. למחזיק הויזה אין זכות לעבוד בתורכיה".
 
ניתן לרכוש את הויזה בתשלום במזומן במהלך ביקורת הגבולות, או לרכוש אותה אונליין www.evisa.gov.tr/en/
 


אמנת שֶנְגֶן
אמנת שֶנְגֶן היא הסכם שנחתם בין מדינות באירופה על הנהגת מדיניות הגירה וביקורת גבולות מתואמת. על האמנה חתומות 29 מדינות (כל מדינות האיחוד האירופי מלבד בריטניה ואירלנד, בתוספת שווייץ, ליכטנשטיין, נורבגיה ואיסלנד שאינן חברות באיחוד). מבין המדינות החתומות, רק 26 מיישמות את התוכנית הלכה למעשה, והאחרות מתכננות להצטרף במועד מאוחר יותר. בין המדינות המיישמות את האמנה הוסרה ביקורת הגבולות והונהגה ויזה אחידה (ויזת שנגן, התקפה לכל 26 המדינות).  עם זאת, מדיניות ההגירה נשארה באחריות כל מדינה בנפרד.
אזרחי המדינות מחוץ לאיחוד האירופי שיש להם אישור שהייה באחת ממדינות שנגן, רשאים להיכנס לכל אחת מהמדינות האחרות ולשהות בהן עד שלושה חודשים. כדי לשהות באחת המדינות תקופה ארוכה יותר עליהם לקבל אישור שהייה ממדינה זו. אזרחי חוץ שיש להם אישור למגורים ארוכי טווח באחת ממדינות שנגן רשאים, בנסיבות מסוימות, להתגורר במדינות אחרות החתומות על האמנה.
אמנת שנגן לא רק שמסירה את ביקורת הגבולות בין המדינות החברות, אלא היא גם קובעת כי על החברות לתאם את ביקורת הגבולות החיצונית שלהן (כלומר, כלפי מדינות שאינן חברות בהסכם). פרטים לגבי מערך ביקרות הגבולות, פיקוח על הגבולות והתנאים הנדרשים כדי להתיר לאדם להיכנס לאזור שנגן, מתוארים בפרטי פרטים בתקנת האיחוד האירופי בשם "קוד גבולות שנגן". ספציפית סעיף 7 של הקוד,  קובע כי כל אדם הנכנס אל אזור שנגן מן החוץ עובר בדיקה מינימלית, הכוללת את וידוא זהותו על סמך מסמך מזהה.  ואילו אזרחי מדינות שלישיות,  חייבים לעבור בדיקה מקיפה יותר, הכוללת גם את כל הדרישות לכניסה: מסמכים, ויזה, סטטוס תעסוקתי, אמצעי מימון, שיקולים ביטחוניים וכיוצא בזה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<