כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > קיאקים > קטן אבל בטוח
קטן אבל בטוח
הקיאק נחשב בקרב אנשי הים ככלי בטוח ונוח יחסית. מתחילה הוא יועד לשייט חופים ונהרות יותר מאשר לחציית אוקיאנוסים. יתר על כן, תפעולו פשוט ונוח. משוטים, אביזרי בטיחות בסיסיים וזה כמעט הכל. אלא שבתנאי ים או נהר מסוימים, גם הכלי הסימפטי הזה, עשוי להיות בעייתי ומסוכן. בסך הכל בין אם מדובר בנהר גועש או בים סוער, יש לנו עסק עם הטבע. וטבע כמו טבע יכול להיות נפלא אבל גם בלתי צפוי לחלוטין. במצב עניינים כזה, לא נותר אלא לתת לטבע את הכבוד הראוי ולהתכונן כיאות.
 
קטן אבל בטוח
גליון 11
מאת אשר וטורי וזיו בן-יוסף
הקיאק נחשב בקרב אנשי הים ככלי בטוח ונוח יחסית. מתחילה הוא יועד לשייט חופים ונהרות יותר מאשר לחציית אוקיאנוסים. יתר על כן, תפעולו פשוט ונוח. משוטים, אביזרי בטיחות בסיסיים וזה כמעט הכל. אלא שבתנאי ים או נהר מסוימים, גם הכלי הסימפטי הזה, עשוי להיות בעייתי ומסוכן. בסך הכל בין אם מדובר בנהר גועש או בים סוער, יש לנו עסק עם הטבע. וטבע כמו טבע יכול להיות נפלא אבל גם בלתי צפוי לחלוטין. במצב עניינים כזה, לא נותר אלא לתת לטבע את הכבוד הראוי ולהתכונן כיאות.
מיומנות, קואורדינציה וכבוד לים
מיומנות בסיסית ניתן לרכוש באמצעות אחד מהקורסים המקצועיים המתקיימים במועדוני השיט השונים ברחבי הארץ לאורך חופי הים התיכון וים סוף, (כמו בבית הספר "לב הים" במרינה בתל אביב). קורס השטת קיאק עשוי להמשך שלושה עד ארבעה ימים. במהלך הקורס רוכש התלמיד מהר מאוד את המיומנויות הפיסיות לתפעול שוטף של הכלי. תלמיד בעל כישורים טבעיים יוצאי דופן או בעל רקע קודם, עשוי להפוך לשייט קיאק מדופלם אפילו כעבור יומיים. קצת איזון, קצת קואורדינציה. טכניקה אלמנטרית. חוקי משחק בסיסיים, בטיחות. מי שמעונין להפוך למקצוען של ממש, יצטרך להשתמש בשירותיו הטובים של מאמן טוב, בעזרתו ניתן להתמקצע יותר ולרכוש מיומנויות מתקדמות, בכלל זה סיבובים חדים, נוהלי התהפכות וכדומה.
יחד עם זאת, הקורס, בעיקר הקורס הבסיסי, כשמו הוא רק ההתחלה. שכן הקיאק בנוי כך שיוכל לנוע בשלוש רמות מהירות. כל רמה מותאמת לשלושה תנאי שטח שונים. ים חלק, ים גלי, ורוחות חזקות. על אף העובדה שמשקלו ומבנהו של הקיאק מותאמים להתמודדות גם עם ים גלי וגם עם חוף זרוע סלעים וריפים, יותר מאשר כלי שיט קטנים אחרים, יש צורך לרכוש את המיומנויות הדרושות להתמודדות עם מצבים אלה. המסקנה היא שגם אם הנתונים הפיסיים של הקיאק מאפשרים פוטנציאל שיוט גדול מאוד, ללא שיעורים ותרגולות לא ניתן יהיה להוציאן מן הכוח אל הפועל.
ככלל, ראוי לזכור כי לכל כלי שיט יש את צורת הכניסה שלו לים. בין אם מדובר באנייה של "צים" או בקיאק קטן. בשני המקרים יש להקפיד על מה שמכונה "משמעת ימית", להיות מודע לתנאי מזג האוויר, להיות מודע ליכולתך להתמודד עם הים, להכיר במגבלותיך כשייט, ולא להתבייש להודות "הים הזה גדול עלי" ולהישאר בחוף. שייטים וותיקים יאמרו לך שלקבל כישורים כאלה לוקח לפעמים שנים.
 
צפוף במים הטריטוריאליים
מספר חובבי ספורט שייט הקיאקים עולה בהתמדה מדי שנה. מספר בעלי הקיאקים בישראל נאמד כיום בלמעלה מ- 1000 והמספר גדל בהתמדה. לצידם, אלפי שייטים נוספים שוכרים קיאקים בחופי הרחצה של הים התיכון, ים סוף (אילת) והכינרת לפרקי זמן מוגבלים של כמה שעות וממלאים את רצועות החוף הצרות. מטבע הדברים, ככל שגדלה הצפיפות בתחום המים של כלי שיט קטנים, עולה רמת הסיכון מתאונות. בין קיאק לקיאק או לכלי שיט אחר, בין קיאק לשחיין, ובין קיאק לבין עצמו בדרך כלל בגלל תנאי ים קשים וחוסר יכולת להתמודד איתם. תאונות עלולות להתרחש גם בשל צירוף של מספר סיבות ולא בשל סיבה אחת בודדת.
סכנה נוספת חבויה ברמת המקצוענות של הקיאקיסט. מאחר וענף ספורט זה הופך להיות יותר עממי ושווה לכל נפש, יורדת רמת המקצוענות הכללית של הענף. ככל שיורדת הרמה המקצועית, כך קטנה יכולת ההתמודדות הממוצעת של השייטים עם סכנות הקיאק ועם סכנות הים. במצב עניינים כזה, הולכת וגדלה החשיבות שיש לייחס להקפדה על כללי בטיחות.
 
כללי בטיחות
א. כללי בטיחות בסיסיים: רוב השייט בקיאק מתבצע בתקופת האביב והקיץ, בעיקר בשעות היום. המסקנה המתבקשת - חם, אפילו חם מאוד בקיאק, על כן בראש וראשונה יש להקפיד על ההגנה מפני השמש הקופחת. כובע רחב שוליים או קסקט על הראש. קרם שיזוף וחולצה ארוכת שרוולים להגנה מפני הקרינה ובעיקר הרבה מים לשתיה. שום ברזיה לא ממתינה לכם בין הגלים והתייבשות באמצע השיט יכולה להיות בלתי נעימה ואף מסוכנת.
ב. כללי התנהגות בים-: הים הוא כיף אדיר. יחד עם זאת יש צורך לדעת איך להיזהר ממנו. עד לאיזה מרחק מהחוף כדאי להתרחק? עניין אידווידואלי. בדרך כלל מרבית שייטי הקיאקים לא מתרחקים מעבר לרצועת 100 מטרים מן החוף. יש גלים? יש סלעים? כל אלה הם פרמטרים שיש לקחת בחשבון, ולהתנהג בהתאם. בחר את הזווית הנכונה. לעיתים קרובות, אלמנטים בעייתיים כמו רוח וגלים, יכולים להפוך לאלמנטים מועילים בם תוכל להשתמש לתועלתך. פקח עיניים. נסה לקרוא את מה שתנאי הים משדרים אליך ופעל בהתאם.
ג . יידוע: פועל יוצא מהכלל הקודם הוא לדאוג ליידע אדם נוסף אחד לפחות למקום המצאך. גם אם האדם הנוסף לא ישוט לצידך (אגב, דבר המומלץ מאוד), חשוב שיפקח עליך עיניים מהחוף. אשתקד אירעה תאונה לשייט קיאק מול אחד מחופי תל אביב. השייט עף מהקיאק, איבד את הכרתו והמשיך לצוף עם חגורת ההצלה שלו. למזלו מתרחצים על החוף הבחינו שמשהו לא כשורה איתו, והזעיקו מציל שחש לעזרתו.  במקרה זה כשפסע היה בינו לבין אסון, שייט הקיאק כלל לא טרח ליידע איש לגבי המצאותו בשיוט בים. אישתו חשבה שהוא בעבודה, חבריו לא ידעו מה איתו. לא בכל מקום ניתן לסמוך על הימצאותם וערנותם של אנשים בחוף.
ד.הכר את עצמך: אם חשבת שלהכיר את הים זה דבר מסובך, הרי שכעת אתה נדרש להכיר את עצמך. משימה לא תמיד קלה. הגעת לחוף, ים סוער. האם אתה באמת ובתמים מסוגל להתמודד איתו בהצלחה. חוף סלעי. האם באמת ובתמים אתה יודע לתמרן בין האבנים החלקות? הערכה נכונה של יכולותיך, היכולת להודות "זה לא בשבילי", לקפל את הציוד וללכת הביתה, אלה מסוג התכונות העשויות למנוע מצבים בלתי נעימים ובלתי סימפטיים. הקיאק- כאמור כלי פשוט לתפעול אבל דורש מיומנויות בסיסיות כדי שיהפוך לכלי בטוח ומהנה. למשל בקיאק פתוח (SIT ON TOP ), קיאק שכיח לאורך חופי ישראל, אין לקשור את הרגל של השייט לגוף הקיאק כמו בגלשנים. למה? בגלל המאסה של הכלי, חבטה כבדה מן הגלים הגדולים אל המים בעוד הרגל קשורה לקיאק עלולה להסתיים פשוט בהיתלשותה של הרגל. אמנם לא מדובר בכלי מסובך אבל כלל חשוב נוסף הקשור להכנת הקיאק לשיוט הוא לוודא כי כל הפקקים שלו סגורים הרמטית. פקקים פתוחים, סתם בגלל חוסר תשומת לב יגרמו לכניסת מים לדפנות דבר שיגרור אחריו את טביעתו הוודאית של הכלי לעיתים אפילו 20 מטרים מן החוף.
ה. כללי קו החוף: קו החוף של המים הוא בדרך כלל בעייתי. גלים חזקים המתנפצים אל היבשה, ומה שיותר מסוכן, מצב שבו הם מתנפצים על סלעים. בתנאי שטח כאלה, היזרקות מתוך הכלי וחבטה בסלע עלולה להיות במקרה הטוב בלתי נעימה ובמקרה הרע מסוכנת. כדי לצמצם נזקים במקרים כגון אלה, יש לחבוש כל זמן השיוט קסדה על הראש.
ו. לבוש: מלבד הקסדה שהיא בגדר חובה, מומלץ על חולצה עם שרוולים ארוכים ונעליים כאשר הכוונה לשיוט באזורים סלעיים לאורך החוף או נתיב הנהר. בחורף יש להקפיד על לבוש מסוג שונה. נעליים, חליפות תרמיות, ומעיל רוח שיעשו לך את השיט נעים וחם יותר.
 
בדיקות ראשוניות
בשלב ראשון, לפני הכניסה למים, יש לבדוק שהקיאק שלם ללא פגם כלשהו. כגון חורים, סדקים וכדומה. חובה גם לוודא כי הפקקים סגורים. בשלב הבא, דואגים לציוד. כל פריט צריך להיות קשור היטב לקיאק. יחד עם זאת, השייט עצמו צריך להיות חופשי מקשירות כלשהן לסירה או לציוד. מי שיקשור עצמו עלול למצוא עצמו מקדיש זמן רב שלא תמיד בנמצא בהתרת הקשרים עם החבל. הציוד הבסיסי כולל חגורת הצלה (ציפה) וקסדה. מיכל עם מי שתייה, "ליש" (חבל המחבר בין הקיאק למשוט) כדי שלא יסחף במים. מומלץ להשתמש בחבל דמוי חוט טלפון כדי שלא יסתבך.
מצב הים: תנאי הים חשובים באופן מיוחד כדי לברר את אפשרויות השיוט. את תחזית מזג האוויר לימים ולשעות הקרובות ניתן לברר באתר האינטרנט ISRACOM שם ניתן גם לצפות בתמונות ממצלמות המצלמות את החוף בזמן אמת. ניתן גם להסתייע בתקליט של תחזית מזג האוויר אליו ניתן להתקשר מכמה נקודות לאורך החוף. כגון בחוף הדולפינריום בתל אביב, חוף שדות ים, חוף אשדוד וחוף נהרייה. בתחזית ניתן למצוא נתונים עדכניים לגבי מצב הרוח, גובה הגלים וגם גובה הטמפרטורות במים ומחוצה להם.  אין נתונים של ים המתאימים באופן מיוחד לשיוט בקיאק. תנאי השיט הרצויים נקבעים באופן אינדוידואלי על ידי כל אחד מן השייטים. השייט צריך להיות מודע ליכולותיו, ולהחליט אילו תנאי ים מתאימים לו. ים גלי עשוי להיחשב לנהדר במיוחד עבור שייט אחד, ואילו אחר יציץ, יפגע, ויחליט לקפל את הציוד ולחזור הביתה.
חשוב לציין כי מקצוענים המעדיפים ים סוער וגלי, אינם מחליטים החלטה של רגע, אלא נערכים מראש לתנאי הים הסוער ומצטיידים בציוד מתאים.
כללי התנהגות בים: הקיאק הוא כלי שיט המותאם בעיקר לשייט חופים. על כן, אפשר למצות את יכולתו ולהפיק ממנו את מירב ההנאה גם בשיוט של עד 100 מטרים מן החוף. באזור זה המים מספיק עמוקים, המרחב מספיק פתוח, למעשה כמעט כל מה שצריך לשיוט בכייף. יחד עם זאת, ההקפדה שלא להתרחק יתר על המידה מן החוף, מבטיחה את יכולתו של השייט לחזור לחוף בשעה סבירה לפני רדת החשיכה. שכן שיוט בלילה ללא ציוד מתאים כרוך בדרך כלל בבעיה של ראות וחושף את השייט והקיאק לפגיעה מסירות מנוע שאינן מבחינות בהם.
בשלב הבא, אתה נדרש פעם נוספת להעריך את כישוריך הימיים. כבר מרגע הכניסה למים, רצוי לסמן לעצמך את מקום הזרמים, מאיפה קל יהיה לצאת החוצה. לאן מובילים הזרמים. האם הם מתנפצים על ריף סלעי. בדרך כלל גל גבוה יכול להניף אותך אל על ולהישבר יחד אתך חזרה לתוך המים. במקרה של ריף, אין לך מספיק עומק מים כדי להתערבל איתם, ואז טובים סיכוייך להיחבט בסלע.
זיו בן יוסף, מבכירי שייטי הקיאקים בישראל (חברת ימית) מסביר כי חשוב לראות איך לזרום עם הזרמים ולא נגדם, וכך להשתמש בהם למטרותיך. לעיתים כשהעניינים מסתבכים, אתה עשוי להתגעגע לכל פיסת מידע שאספת מראש על תנאי הים. מידע זה עשוי במצבים כאלה להיות הכרחי ומועיל. ככלל, עיקר ההתמודדות עם הים היא בפעולות הכנה ומניעה. בתוך הים עצמו, אתה מוצא עצמך לעיתים קרובות מוגבל ביכולת התמרון שלך. אין מה לעשות. או שאתה מבסוט ונהנה או שאתה בבעיה ומחפש איך לצאת כמה שיותר מהר.
איך אתה מעריך את רמת הסיכון?
זיו בן יוסף: "בסך הכל אנחנו מדברים על שיוט סמוך לחוף. לכן לא צפוי לקרות משהוא קטסטרופלי אפילו לקיאקיסט מתחיל". "חוץ מזה, הקיאק הוא כלי חלול שצף על המים ולא אמור לטבוע. תמיד אפשר להשתמש בו כמעין מצוף כדי להיחלץ מסכנות".
מה קורה כשהגלים זורקים אותך ואת הקיאק למים, אפשר להסתבך לא?
זיו: "לא במיוחד. בעיקרון יש להחזיק חזק את הקיאק עד שהוא יצוף לשטח ימי רגוע. לא להלחם. לחפש את המוצא הכי נוח, לעלות חזרה על הקיאק ולחזור לחוף".
מה קורה כשציוד כמו משוט נופל לים ונסחף?
זיו: "לא צריך להתרגש. במקרה הגרוע ביותר, אפשר לצוף עד לחוף, ומאוחר יותר לאסוף את הציוד שקרוב לודאי יסחף לחוף גם כן".
 
שיוט מקצועני
קיאקיסטים מקצוענים מחפשים בדרך כלל אזורי ים המתאפיינים בגלים גבוהים וקצרים (מהסוג החביב על גולשי גלים) או נהרות
גועשים. מקצוען יעדיף לא לשוט בים שקט. השייט במים סוערים, מצריך הקפדה על כללי זהירות מיוחדים:
לא לחתור לבד. תמיד עם בן זוג אחד לפחות. ים סוער צופן תקלות והפתעות, לא תמיד נעימות. יתכן והחבר יהיה האדם היחיד שיסייע לך להיחלץ מה'ברוך'. סימנים מוסכמים. כדי לאפשר שיתוף פעולה יעיל ופורה עם בן הזוג, חשוב לקבוע מראש סימנים מוסכמים לתקשורת בין אישית. ים סוער הוא מקום גרוע לשמוע אחד את השני, לכן תנועות מוסכמות בידיים ישמשו כדרך התקשרות יחידה ויעילה.
כדי לפשט את העניין, ניתן להשתמש בשפת הסימנים הבינלאומית, באמצעותה ניתן להצביע על מקומות מסוכנים ובעיות מיוחדות. למעונינים יש באינטרנט מידע למכביר בעניין זה. ניתן גם להשתמש בספרות מקצועית רלוונטית. בחברת ימית במרינה בת"א ישמחו לסייע בנושא זה.
ציוד ייעודי לעזרה. מדובר בציוד כבד ומסובך כגון חבלים וציוד גרירה. כדי שניתן יהיה להשתמש בו, יש צורך באדם נוסף שישוט בקיאק שלו לצידך. על כן חשוב לא לשכוח להצטייד בציוד הגרירה והחילוץ לפני היציאה לים.
 
ציוד ההצלה הייעודי כולל:
חבל זריקה לטווח של 15 עד 20 מטרים. החבל מאפשר לקשור שני קיאקים.
רצועת גרירה מיוחדת אותה ניתן לקשור למותניים של השייט. כדי לאפשר היחלצות מהירה בשעת סכנה, רצועת הגרירה כוללת תופסן שחרור מהיר בעת הצורך.  ציוד זה אמור לאפשר חילוץ של שייט בבעיה, כגון שייט שאינו חש בטוב, שייט שנחבל, שייט שפרק כתף, שייט שגבו 'נתפס', שייט שנטש ציוד וכדומה. אלה מצבים שכיחים למדי. |
בלוני אוויר. כלי שיט חלולים עלולים בגלל תקלה להתמלא במים. לשם כך כדאי להצטייד בבלוני אוויר העשויים למלא חזרה בקיאק עד מחצית מנפח האוויר שלו, וכך להפוך אותו מסירה למצוף היכול להוביל אותך אל החוף בבטחה.
 
קיאקי טיולים (טורינג)
קיאקים המיועדים לטיולים ארוכים, אינם מרבים להימצא בקו החוף. לכן נושא ההתמודדות עם גלי החוף אינו מהותי עבורם. הנקודה הבעייתית והקריטית במקרה זה היא ההתמודדות עם ים עמוק באזור מאוד מרוחק מן היבשה. המצב הופך להיות סבוך במיוחד בים גלי ורוח חזקה. יתר על כן, קיאקים אלה שטים ממקום למקום, גולשים שעות בלתי צפויות, כך שנוסף להתמודדות עם הים יש להתמודד עם העייפות הגדולה וחוסר היכולת לעמוד בלוחות הזמנים שהגוף מכתיב.
במקרים כגון אלה, קיימת חשיבות גדולה לשמור על חום הגוף במיוחד בחורף. בימים קרים, ללא שמירה על חום הגוף מפאת היותו עטוף בבגדים רטובים, במיוחד באזור מרוחק, ועם רוח קרה וחזקה, סביר להניח שהסיכויים לחלות גבוהים. לעומת זאת בחודשי הקיץ הבעיה העיקרית היא להימנע מהתייבשות.
המסקנה היא שבתחום הקיאקים לטיולים, קיימת חשיבות עליונה להקפדה על כללי הזהירות והמשמעת הימית. חשיבות מיוחדת נודעת להתמצאות בנוהלי הסיוע בים. סביר להניח שבטיולים כגון אלה הסיכויים להזדקק בנהלים אלה תהיה גבוהה הרבה יותר מאשר בשיוט חופים חביב של שבת בבוקר.
ציוד – הציוד ההכרחי כולל בראש וראשונה לבוש מתאים. במקרה זה לא מדובר בהתאמה לצו האופנה אלא בפריטים חיוניים להישרדות בתנאים קשים. בקיץ כובע מצחייה או כובע רחב שוליים, קרם הגנה, חולצה עם שרוולים ארוכים. חשוב להצטייד בבגדים יבשים ארוזים בתיק אטום בפני מים, אותם ניתן יהיה ללבוש בעת הצורך עם ההגעה לחוף. ההגנה מפני השמש בקיץ קריטית. בתוך המים לא תמיד חשים מיד בהתייבשות. במיוחד כשממילא הגוף עייף וכבר אינו מגיב ועירני כמו בתחילת המסע. בחורף יש להצטייד בביגוד תרמי.יתרונם של פריטי ביגוד מסוג זה בכך שמחד הם מייבשים את הגוף, מאידך הם מבודדים ושומרים על חום הגוף. לאלה ניתן להוסיף בגדים תחתונים מניאופרין. גופיה, תחתונים או חליפה מלאה. פריט הכרחי נוסף בחורף הוא מעיל. רצוי מעיל רוח.
המהדרין יכולים להצטייד בחליפות המותאמות לכל סוג של חתירה ולישיבה בקיאק. חליפות בגדים אלה כוללות כתפיות מיוחדות וכדומה והן נוחות להפליא. לא מדובר בלוקסוס, אלא בפריטים חיוניים.
ההתנהגות במים- המטרה המרכזית מבחינה בטיחותית בשיוטים ארוכים היא לשהות מינימום זמן במים. אם נופלים יש לחזור לקיאק במהירות האפשרית. נושא זה חשוב במיוחד בחורף. שכן הגוף מתקרר למרות חליפות השיט. יתר על כן, שהות ממושכת במים ותרגולי הכניסה והיציאה מן הקיאק לים מתישים מאוד. יש לזכור כי אנרגיה וכוח בתנאי שיוט קשים, הם בגדר משאב יקר מאוד החיוני להישרדות.
תרגולות חילוץ - במקרה של נפילה למים או התהפכות, מפעילים בדרך כלל טכניקות הצלה קבוצתיות אם כי קיימות גם מספר טכניקות אישיות. במקרה של חדירת מים לקיאק, יש להשתמש במשאבה כדי לשאוב את המים החוצה. בקיץ ניתן לעשות זאת בנחת, בלי לחץ ואז להמשיך ולחתור. בחורף המהירות משמעותית מאוד, שכן המים בקיאק עלולים להשפיע לרעה על חום הגוף.
טכניקות החילוץ וההצלה הקבוצתיות, מבוססות על עזרה הדדית. טכניקות אישיות ותרגולות אישיות ניתן ללמוד בקורסי שיוט בקיאק הניתנים בכמה מקומות בארץ. יתר על כן, יש בנמצא בארץ ספרות ענפה בתחום זה.
ככלל, העזרה ההדדית בטיולים ארוכים בלב ים היא קריטית. חשוב לעזור לחלשים כדי שיעמדו בקצב, במיוחד בתנאי מזג אוויר קשים. לכן ראש הקבוצה יוצא בדרך כלל עם קיאק זוגי הנועד לשאת שייט חבר שכוחותיו לא עמדו במסע.
במידה ויוצאים בקבוצה, חשוב לשמור על קשר עין. בכלל, נהוג לצאת לים במבנה מסוים של חלוקה לזוגות וקיאק מוביל. המבנה חשוב במיוחד בזמן סערה כאשר תנאי הראות קשים ויש צורך בסיוע הדדי.
מסעות ארוכים במיוחד
לאחרונה רבים הקיאקיסטים היוצאים למסעות באלסקה, תאילנד ועוד מקומות אקזוטיים ברחבי העולם. לפני יציאה למסע מעין זה, יש לעבור סדרות הכנה ואימונים המתייחסים לנתונים האופייניים למקום אליו אנו מיעדים את הטיול.
ציוד מומלץ:
מפה עדכנית של המסלול אותו אנו אמורים לעבור. כלל ראשון חשוב במקרה זה הוא למידה מראש של המסלול.
מכשיר קשר. כתחליף ניתן להשתמש גם בטלפון סלולרי או טלפון לוויני.
שקית אטומה למכשירים אלקטרוניים.
ציוד ניווט. מצפן או GPS .
משרוקית. המשרוקית משמשת לסימון מקום וכאזהרה מפני סכנה בתנאי ראות לא טובים כאשר אין דרך אחרת להתריע.
פנס מנצנץ לשעות החשיכה, כדי לראות ובעיקר כדי להיראות.
ערכת עזרה ראשונה בסיסית.
משאבה להוצאת המים מהקיאק.
משוט רזרווי לפחות אחד בקבוצה.
בגדים להחלפה בשק אטום.
חגורות ציפה
חבל ליש וחוט זריקה ללא קשרים.
ולבסוף מספיק מזון ושתייה.
תרגולות –
התרגולת הבסיסית לחילוץ בשעת התהפכות מכונה "אסקימו רול". מדובר בתרגולת קשה לביצוע הדורשת מיומנות רבה. בהנחה שלא ניתן לבצע חילץ אסקימוסי, יש להיחלץ מן הקיאק, ולהיעזר במכשיר הנקרא פדל פלאנש. כלי זה הוא מעין בלון המתלבש על המשוט. החיבור של המשוט, הכלי ודופן הקיאק יוצרים משולש המאפשר להעביר לקיאק ציוד בנוחות יחסית. משולש זה גם מקל על השייט לחזור לקיאק שלו.
עם החזרה לקיאק, מבצעים בדיקת ציוד כדי לוודא שהכל נמצא, מחזירים את הפדל פלאנש למקומו, וממשיכים במסע.
תרגולת נוספת מכונה I RESCUE . במקרה שהקיאק מתהפך ומתמלא במים, מתקרב אליך קיאק מחלץ ונעמד מולך בזוית של 90 מעלות. בשלב הבא, שייט הקיאק המחלץ מעלה את הקיאק ההפוך על הקיאק שלו, ומנער אותו כמו נדנדה במטרה להוציא ממנו את כל המים שחדרו. לאחר מכן, הופך שוב את הקיאק למצבו הטבעי במים, השייט מטפס עליו וממשיכים הלאה.
כללים בנהר
כאן הזרם חזק.
חילוץ מהחוף יתבצע באמצעות חבל אותו זורק מהגדה האדם המחלץ אל השייט בקיאק. רצוי מאד אם רק ניתן שהמחלץ יקשור את החבל גם לעצם המחובר לקרקע ולא יסמוך על כוחו הפיסי בלבד. יש להתחשב בזרם ולדאוג שלא יגרור אותך למים או יצמיד אותך לסלע. חילוץ על ידי שחיה, מתבצע עם הזרם כששוכבים על הגב. הראש במעלה הזרם והרגליים לכיוון הזרימה. היתרון במקרה זה הוא שבמקרה של חבטה עדיף שיפגעו הרגליים ולא הראש. כמו כן, כך יכול השייט לראות לאן הזרם מוביל אותו, וגם לקיים קשר עין עם המחלצים.
שייט נעים ובטוח … .
 
כתבה זו נכתבה בשיתוף עם ימית סחר בע"מ
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<