כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2014 > דיסלדורף 2014 - לבלוב אביב
דיסלדורף 2014 - לבלוב אביב

מנוע מונע על ידי גז

דוכן חברת גלטיאה

אופנוע ים זול

אופנוע ים זול
גליון 58
מאת: גל קדר
 
חם היה השנה בתערוכת השיט בדיסלדורף. הטמפרטורה בחוץ לא ירדה מתחת ל- 3 מעלות צלסיוס ובכלל החורף השנה היה חם ויבש יותר, כך ספרו לנו ותיקי המציגים בתערוכה.
חם בחוץ, אבל האם היה גם חם בפנים? האם אפשר היה לסכם תערוכה מוצלחת או עוד תערוכה פושרת עקב המיתון הכלכלי העולמי? המארגנים דיווחו על עלייה יחסית במספר המבקרים לעומת השנה שעברה, המציגים איתם דיברנו היו אופטימיים יותר.
 
תעשיית השיט באירופה ספגה מכה קשה עקב המיתון העולמי שהחל בשנת 2008. מספנות רבות נסגרו, אחרות צמצמו קווי יצור ורוב יצרני הציוד הימי צמצמו את תקציבי השיווק והפרסום שלהן. באירופה הסתמנה מגמה של ירידה במרחבים של התערוכות הסגורות ועלייה בגודל התערוכות הפתוחות. הכוונה בתערוכות פתוחות היא שהתערוכות נערכות במרינות ומוצגים בהן כלי שיט בעגינה. לדוגמא: באנגליה, תערוכת לונדון איבדה מכוחה לעומת תערוכת סאוסטהמפטון ובצרפת הסתמנה השנה תערוכת קאן כתערוכה המובילה.
תערוכת,BOOT  המתקיימת בדיסלדורף, תערוכה המתקיימת באולמות סגורים, שמרה על הבכורה כתערוכה המובילה באירופה.
 
צוות כחול ביקר בשתי תערוכות (קאן ודיסלדורף) והוא מביא לפניכם את עיקרי רשמיו והחידושים אשר הוצגו בתערוכות אלו.
 
המחיר יורד וגם המוצר משתנה.
חלק מיצרני כלי השיט הבינו כי כלי השיט שלהם ממותגים גבוה מדי, הן מבחינת מחיר והן מבחינת אבזור. יצרן-על כמו OYSTER  הבריטי המייצר מספר מועט של דגמים בשנה, חווה ירידה במכירות של 2-3 יאכטות. הוא החליט "לחתוך" מעט במחיר ולהמשיך לייצר יאכטות באותה איכות גבוהה. מנגד, יצרניות היאכטות "הגדולות" המכוונות לפלח השוק הנמוך יותר נתקלו בבעיה, המחירים ביחס לשנים שלפני המשבר ירדו ב-25% עד 30%, המוצר נותר אותו מוצר והמרווחים נחתכו.
מהו הפתרון היצירתי עליו חשבו יצרניות כלי השיט? למכור את אותה יאכטה, אבל באבזור או גימור פחות או נחות. כך הוצגו השנה שלוש יאכטות מעניינות: ה"בנטו אושיניס 38" וה"בווריה איזי 9.7 " בגרסת ה"לופט" אשר מיועדת למפליגי חוף השבוע, יאכטה עם חלל פנימי אחד גדול וללא החלוקה הרגילה לתאי שינה. לצידן הוצגה ה"ורינטה", יאכטה המיוצרת על ידי תאגידHANSE  הגרמני תוך שימוש בתבניות יאכטות ישנות ועם רמת אבזור בסיסית בלבד (כמו אלקטרוניקה בסיסית בלבד) במחיר של 116,500 יורו לסירה של 44 פיט.
את שיא היצירתיות הפגינה חברתSEADOO  יצרנית אופנועי הים. החברה השיקה את אופנוע הים SPARK, אופנוע ים הבנוי מפלסטיק (ולא מפיברגלס) ולו מנוע של 90 כ"ס. המחיר? החל מ- 5,999 אירו כולל מע"מ. באם נשווה זאת לישראל, בה המע"מ כמעט זהה לגרמניה ולפני הוספת מיסי יבוא וכדומה בישראל, הרי שדגם ה-SPARK   יעלה כ- 30,000 ₪ לעומת הבא אחריו במחירון שיעלה כ-66,000 ₪. מחיר אטרקטיבי מאוד לכל הדעות.
 
הקהל מצביע ברגליים
בתערוכת דיסלדרוף ביקרו השנה כמעט 250,000 מבקרים ב-9 ימים, עלייה של 10% לעומת שנה שעברה. אין לנו נתונים על מספר המבקרים הישראלים בתערוכה, אולם לדברי היבואנים הישראלים אשר ביקרו בתערוכה, הימים היו עמוסים בדוברי עברית. מסתבר וזאת נקודה מעניינת למדי, כי בתערוכה נמכרו 2 יאכטות מפרש חדשות. הנוכחות הישראלית של יבואני היאכטות והציוד הימי הייתה כמעט מלאה, וכן נראו רבים מאנשי תעשיית השיט בישראל.
 
קצת מהמוצרים החדשים שהוצגו:
מעלית תורן (mast lift) - עלייה לתורן מעולם לא הייתה קלה יותר. מדובר במערכת מכנית המאפשרת טיפוס לראש התורן באופן פשוט ועצמאי. התוף המועלה לראש התורן על ידי מעלן וחבל דו כיווני, מאפשר עלייה או ירידה נוחה במינימום מאמץ לראש התורן. המוצר מיועד לתורן בגובה עד 13 מטר, ניתן כמובן להשתמש במוצר גם לצרכים אחרים, כמו העלאת אדם מהים, הרמת ציוד כבד ליאכטה ועוד.
פרטים נוספים באתר www.swi-tec.nl
 
מנוע חיצון המונע על ידי גז - אם ברכב כן, למה בכלי שיט לא? המנוע מתוצרת LEHR  מונע על ידי גז פרופן. כרגע מדובר בהנעת מנועי חיצון בעוצמה שבין 2.5 ל-10 כ"ס. מדובר במנועים שקטים אשר אינם מזהמים את הסביבה ואת שכבת האוזון. האם יחליף מוצר זה את מנועי הבנזין הקיימים כיום בשוק? במחיר של 999 אירו למנוע של 2.5 כ"ס שמחייב גם נשיאת מיכל גז, והעובדה שלא בכל חנות ניתן להחליף או למלא בלוני גז, נראה כי בינתיים מדובר במוצר ירוק אך לא בטווח מחיר תחרותי למנועי הבנזין. 
 
מנהל אישי וירטואלי ליאכטה הפרטית שלך - קנית יאכטה, בדקת אותה ומצאת שכל המערכות תקינות, אבל מה תעשה אם במפרץ מבודד המנוע לא יניע או דוד המים החמים ישבוק חיים? גלתיאה, חברת ישראלית מציאה פתרון. מערכת ניהול ממוחשבת לכלי שיט קטנים. עם ההצטרפות לשרות יגיע נציג החברה ליאכטה שלך, ימפה אותה ויהפוך כל תא ותא, יסרוק וירשום כל פריט ופריט. בעת תקלה, השייט יוצר קשר עם מוקד בו כל החומר של היאכטה וכן חומר טכני של היצרנים השונים מוצגים מול המוקדן האנושי. המוקדן מדריך את השייט (בשפתו) כיצד לפתור את התקלה. במידה והעזרה הטלפונית לא צלחה, המוקדן יתאם ביקור בעל מקצוע ביאכטה. לחברה רשימת בעלי מקצוע העובדים איתה בשיתוף פעולה בכל רחבי הים התיכון, מטרת החברה אינה להחליף את מנהלי היאכטות הגדולות אלא לסייע בניהול כלי שיט פרטיים עד 60 פיט.
ההתעניינות הגדולה במוצר, בעיקר של אנשי המקצוע אך גם של שייטים מהשורה, הייתה בהחלט מקור גאווה ישראלית.
    
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<