כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2014 > איך לקרוא לה?
איך לקרוא לה?
תתחדשו, קניתם יאכטה חדשה. אחד הטקסים המרגשים לדברי כל יאכטונר הוא טקס השקת היאכטה. ההרגשה היא שלא מדובר רק בטקס סי מלי, כי רבים מאתנו ישוו זאת להולדת תינוק, ורואים ביאכטה שלהם דמות אנושית לכל דבר. ליאכטה, כמו לתינוק, נהוג לתת שם.
  כתב וצילם גל קדר
 
זוהי מסורת ארוכת שנים, שהחלה בימים בהם הימאים האמינו כי שם הספינה יגן עליה מתלאות הדרך, זעמו של נפטון והסכנות הצפויות. אך בבואנו לתת שם ליאכטה  ישנם מספר דברים שכדאי לחשוב עליהם, כמו הכיוון הכללי למתן השם:
האם אתם רוצים להנציח ביאכטה זיכרון מסוים?
האם היאכטה היא גם בית או בית שני?
האם המשפחה אוהבת לשוט ורוצה לקחת חלק בבחירת השם?
והאם בכלל אתם רוצים להחליף את השם?
האם להחליף שם ליאכטה?
על פי מיטב המסורת הימית, שם של יאכטה הוא כמו שם של אדם. באם תחליפו שם של יאכטה בעצם פגעתם במזל שלה והמטתם עליה מזל רע. לכן, חשבו פעמיים האם אתם רוצים עסק עם נפטון, או שאתם סומכים ואוהבים את השם הקיים.
 
שם קליט או מתוחכם?
"שחף" "גלית" או "שרון" ,הם שמות פשוטים להגיה ולאיות בקשר במידת הצורך. אך לעיתים אנו בוחרים בשמות מתוחכמים אשר ומתאהבים בהם,מהרגע הראשון, ולא עוצרים לחשוב על  על מצב בו נצטרך לאיית אותם או לקרוא בקשר,  האם יהיה לנו נח לקרוא ליאכטה שלנו: "מלכת שבא" או "נסיכת הרצליה"?
 
משמעות בעברית או בין לאומית?
בהמשך לבחירה בשם קליט או מתוחכם, לשם היאכטה משמעות שונה בשפה בה אנו מדברים. למשל, השם "Fishy Business" תנסו לתרגם אותו לעברית, תצליחו? או האם תרצו בכלל לתרגם שם שכזה?
ומה לגבי השם "My Toy"  אותו קל לתרגם ל"צעצוע שלי".  אבל איך תתרגמו את השם "sea horse"  לעברית: סוס ים? סוסון ים? וזאת עוד דוגמא קלה יחסית. אם אתם מפליגים הרבה לחו"ל, תחשבו  שם שאפשר יהיה להגות אותו גם בשפה זרה, ואת השם "לב ים" "אי בודד" או ה"בית של פיסטוק" תשאירו בישראל.
 
מה קורה אם?
יש לי חבר שקרא ליאכטה שלו "ליידי S2". אירע מה שאירע, והיאכטה נשרפה. מי זו אותה ליידי שנשרפה? רק לחבר (השאלה מי היא ליידי S1  תישאר פתוחה כנראה..). אבל לכל מי שרוצה לקרוא ליאכטה שלו על שם אדם אהוב, תחשבו טוב מה יקרה במידה והיאכטה תטבע, תשקע, תישרף או כל צרה אחרת. לספר כי היאכטה שלי, "שושנה" נשרפה, ושלאשתי קוראים שושנה, לא נעים... מנגד, תוכלו גם להזהיר את העוגנים לידכם לגבי מצב היאכטה שלכם אם תקראו לה: Sunk" twice" . כך גם קונים פוטנציאלים ידעו מה לבדוק לפני רכישה.
 
משחקי מילים?
אם אתם אוהבים לדוג, תקראו ליאכטה שלכם ""Fishing impossible. אם אתם אוהבים להפליג עם הרוח, השם "Gone with wind" יכול להתאים לכם. שמעתי גם על שמות נוספים: Vitamin sea ו XTAZ  שיכול גם להיות Extaza או Egg-Sta-Sea
 
התאם את השם לכלי השיט
לא כל שם מתאים לכל סירה. לסירת דיג שם שונה מאשר לאונית מטען, וליאכטה מפרשית שם שונה מאשר ליאכטה מנועית. כך, השם sea hunter  מתאים יותר לאוהבי הדיג, בעוד השם "sailsong" יתאים יותר לאוהבי המפרשיות שביננו. לאוהבי ההרפתקאות, השם "sail away" יתאים. לאלו שאוהבים הפלגות אקשן ואדרנלין, הייתי הולך משהו בסגנון   השם Black Betty"" על שם אונית הפיראטים הידועה .
 
שם ארוך או קצר?
זה כבר תלוי בכם. אבל אם אתם רוצים ששם היאכטה יתנוסס בגאון על גבי הירכתיים, שם ע"פ החוק הימי הוא אמור להופיע, ויש לכם ירכתיים צרים או מלאים בציוד שלא יאפשרו לשם להתנוסס בגאון,  תחשבו טוב אם השם "No money no love" או השם "The fastest fish at sea" הם המתאימים לכם, או שמא OZ או NOAH יתאימו יותר לכלי השיט שלכם.
 
 
מה אומר החוק?
על פי דרישות מדינת הדגל של כלי השיט בו היאכטה שלכם רשומה, חייב להיות לכלי השיט גם שם וגם מספר רישום. מספר הרישום ושם כלי השיט צריכים להופיע על גבי כלי השיט במקום בולט.  בדרך כלל שם כלי השיט יופיע בירכתיים ביחד עם מדינת הרישום,  ודגל מדינת הרישוםמספר הרישום יופיע בדופן היאכטה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<