גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > גליונות > גליון ה-60 נשים - אוקטובר 2014
גליון ה-60 נשים - אוקטובר 2014
את גליון ה-60 החלטנו להקדיש לשייטות הרבות שמפליגות בישראל ונמשכות לים הכחול הגדול. הכתבות נכתבו על שייטות, על ידי שייטות ועל מנת שנוכל להסביר יותר טוב במה מדובר, הפעם נביא כאן את מדור העורכת במלואו ולא את פרוט הכתבות השונות.
קריאה מהנה!

גליון כחול 60 - גליון המוקדש לשייטות
מדור העורכת - מיכל קדר

לפני מספר חודשים, כאשר החלנו להתלבט ולחשוב מה יהיה נושאו של גליון ה-60 עלה הרעיון לכתוב על נשים ושיט. כשהחלטנו, בהתייעצות עם שאר חברי המערכת על גיליון שיוקדש לנשים, חשבתי שהרעיון טוב. לא שיערתי לי את עוצמת הגלים שהנושא יעורר. הענות הקוראות והקוראים לסיוע בכתיבת התוכן הייתה מרשימה, ואני חושבת כי העיתון שלפניכם מעניין ושונה מהגיליונות שיצאו עד כה.
אני מלווה את השיט בארץ משנת 1968. כן, כבר הרבה מאד שנים. נחשפתי לספורט השיט דרך האהבה. החבר שלי דאז, (והיום בעלי) לקח אותי להפליג כבר בפגישה השנייה שלנו. הפלגנו במפרשית מדגם "סאן פיש", (הייתה פעם סירה כזו) ויצאנו לים דרך שפך הירקון.

האהבה המשותפת שטיפחנו גיורא ואני לנושא הביאה אותי, כאישה, להתנסות ברוב סוגי הספורט הימי. במקרים רבים הייתי הראשונה להפליג בכלי שיט מיד עם הגעתם לישראל. כך הפלגתי ראשונה בלייזר וגלשתי על גלשן הרוח הראשון שהושק בישראל ב 1974. כשמפעל סנפיר ייצר מפרשיות מדגם גלית לשייט בודד הפלגתי בהן ואף זכיתי במקומות מכובדים בתחרויות שיט שהתקיימו בתחילת שנות השמונים. הייתי אז די יחידה בתחום, למעט אילנה קליגר האגדית ונשים ספורות נוספות.
ילדי התחילו להפליג איתנו מגיל שנה. הפלגתי הרבה עם משפחתי כשההרכב היה הורי וילדי. בנוסף הפלגנו עם המשפחה המורחבת ועם חברים במקומות רחוקים ומרתקים על גבי הגלובוס, אך עד היום אני מעדיפה וממשיכה להפליג עם המשפחה. ההרכב השתנה עם השנים ולאחרונה נוספו אף הנכדים. השנה הפלגתי עם משפחתי הקרובה, 12 נפשות על קטמרן ששכרנו ביוון. היה צפוף אבל סיימנו עם טעם של עוד. אהבת הים המשפחתית עוברת הלאה. כשאנו על הסיפון יש 5 סקיפרים עם תעודות וניסיון וכיום הפיקוד עבר לדור הצעיר כשבכור הנכדים (בן 6) כבר אחראי על הורדת והעלאת העוגן.
 
לאור כל הכתוב מעלה ומכיוון שעם השנים עזבתי במעט את המפרשיות הקטנות והרטובות לטובת סיפון של יאכטה, התרגשתי לקבל את הכתבות הרבות על פעילות נשים, צעירות יותר וצעירות עוד יותר, בתחומים השונים של השיט. בעקבות קריאת החומר לגיליון אף התפתיתי ועליתי על סאפ מתנפח בהפלגתנו האחרונה, ואין ספק שאחזור אליו.
בגיליון זה תוכלו לקרוא על נשים המצליחות להגשים את חלומותיהן, עם נחישות, כוח רצון, התמדה ועקשנות, הן מצליחות להשתלב (לעיתים תוך ויתורים) ולחבר את האהבה לים לחייהן הפרטיים והמשפחתיים:
עימנואל תימור משתפת אותנו באחד ממסעותיה חוצי האוקיינוסים, בחורה צעירה עם שלושה גברים, היא יודעת את מקומה, היא יודעת את עבודתה והיותה אישה איננה מפריעה לה להיות אחת בין שווים, וכשמשהו מפריע לה, היא פותחת את הנושא ופותרת את הבעיה.
 
גם הספר - בת האוקיאנוס מציג לנו ילדה/אישה, יחידה על סיפון אניית קיטור המובילה משאות בדרום כדור הארץ. הילדה, שאיננה מבינה בדיוק את היותה שונה, איננה מקבלת הנחות על מעשיה והתנהגותה. ומילה בנוסף, על הספר שנכתב על ידי אישה על חייה בים המליץ לי קורא של העיתון שהתקשר אלי עם יציאת הגיליון הקודם וחלק איתי את הנאתו מקריאת שני ספרי ים שנכתבו על ידי נשים. תודה לך אסף.
לעומת הנשים המרגישות שוות בין שווים, נמצא את הנשים אשר בוחרות להפליג, להתחרות וליהנות מהספורט הימי בחברת נשים. אין להן כלום נגד המין הגברי, אך האווירה הנשית, החברותית, השורה בין הנשים בשיט, מועדפת על ידן, כמו הצוות הנשי של מתחרות הוולוו אושן.
בהמשך נפגוש את הנשים שבחרו להפליג עם בני זוגן - דואט. הנשים אשר בחרו להפליג יחד, מספרות על ההבנה הגדולה בין בני הזוג ועל מקומן ביאכטה, בין אם כסקיפרית או כמספר שתיים של הבעל. כולן – באו מאהבה. מיטיבה לתאר את ההחלטה מירי שפירא, חברתי שסיימה לאחרונה להקיף את העולם עם בעלה.
 
וכפי שתראו במאמרו של גל, הגבר היחידי שכותב בגיליון זה, אשר ראיין את אור, קצינה – חובלת, גם בחיל הים, במקום הגברי ביותר, מוצאות נשים את מקומן. אור, קצינה יחידה על סטי"ל, ישנה במגורי קצינים, לא במגורי "בנות", למעט שירותים משלה, אין לה הנחות, היא מרגישה ממש כמו כולם ומקבלת תנאים זהים לקצינים שמשרתים איתה על סיפון הסטי"ל.
 
בגיליון נמצא עוד סיפורים על שייטות, גולשות, חותרות, נשים שהפכו תחביב למקצוע, המשותף לכולן היא האהבה לים - כל אחת בתחומה אוהבת את הים ואת החברה שמסביבה, ללא קשר למין ומגדר.
 
נשוב נפגש על המים,
מיכל קדר 

סקירת הכתבות במגזין:
 • אורחת מהים: אילנה קליגר - רוני מולה
 • אז אתה הקפטיין? ומה את??? - אבירמה גולן
 • מפקדת או לוחמת - גל קדר
 • הנשים לשיט - מירב דוסטר
 • מקובה למיורקה, אישה אחת שלושה גברים- עימנואל תימור
 • מתכננת מסלול מחדש - מירי שפירא
 • מפליגים בזוג, מתחרים בשניים - איריס ארבל
 • מהדרכת סטי"ל לאדריכלות ימית- סירוה של שייטת ישראלית שחוותה חוויות ימיות מופלאות - מיה בח
 • הכירות את TEAM SCA צוות הנשים ב-VOLVO OCEAN RACE - רוני מולה
 • שטות ביחד - רוני מולה
 • רק אני וה- SUP שלי - קרין עירוני
 • ים של אופנה - רותם רייצ'ל חן
 • מדור לומדים לשוט - לינור קליגר
 • מדור ספורט ימי מוטורי - מעיין פורטר אליהו
 • מדור משפטי- עו"ד מירב נור
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<