גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > היאכטה כבית קיץ
היאכטה כבית קיץ
בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות ישראלים יוצאים למסעות שיט ארוכים. בין אם מדובר בזוגות פנסיונרים או בזוגות צעירים בתחילת דרכם, מדובר במגמה חדשה בקרב שייטי ישראל – החלפת הבית ביאכטה לתקופה ארוכה. פגשנו את אלית ופיני שחף, לשיחה על ים, יאכטה, זוגיות וגם מערכות יחסים ימיות

פיני ואלית שחף

פיני ואלית שחף

כתבה: אדר ריכטר

פעם בשנה עוזבים אלית ופיני הכל ומתמסרים לריח המלח, למפרשים, לטורקיז של המפרצים. הם מתפנים להכיר אנשים ותרבויות ממקומות רחוקים. בני הזוג שחף, בשנות ה-60 לחייהם, מפליגים עם היאכטה שלהם מדי חצי שנה הרחק ולזמן בלתי ידוע מראש, עולים על הסיפון ומנפנפים לשגרת החיים המייגעת לשלום, כשהם משאירים קצף לעכברי המשרדים ולשוכני כורסאות הטלוויזיה.

"זה שונה ממודל החופש של ההפלגות", הם מתארים בשיחה , "אנחנו בחרנו לבלות את החצי הקייצי של השנה ביאכטה בחו"ל ואת החורף בארץ. אנחנו אוהבים לשוט בים התיכון וחווים כל מקום אליו אנחנו מגיעים, מתערים בקהילת היאכטונרים המקומית ובעצם מנהלים חיי יומיום על היאכטה, הולכים לשוק ומכירים את השכנים. יש לא מעט אנשים כמונו בעולם שעושים את זה ולוקחים פסק זמן מהחיים, בדרך כלל מדובר בזוגות, או משפחות צעירות עם ילדים קטנים, גם ישראליות, שלא תלויים עדיין בבתי ספר ומסגרות רשמיות. לצידם יש את הפנסיונרים שפרשו מהעבודה ומקדישים את הזמן לבילוי על היאכטה. בדרך כלל כל אחד שם לעצמו יעד כלשהו כמו להקיף את העולם למשל".

את העוגן שלהם בים הטילו בני הזוג כבר בצעירותם. "פיני נולד במים", הם מספרים, "אני מפליג מגיל צעיר, עוד מבית ספר עממי, דרך חברות באגודות ימיות, שיוטים ושירות של 25 שנה בחיל הים. גם אני תמיד אהבתי את הים כל החיים", מעידה על עצמה אלית, "בהתחלה שטתי בסירות קטנות, הייתי מקיאה את נשמתי ואז בסירות יותר גדולות, אז כבר הפסקתי להקיא". היא נולדה בחיפה אל מול הים, הוא נולד בתל אביב ליד המזח וכך התפתחה האהבה לים עוד מילדות.

ובאהבה, בין האדם לים ובין בני זוג, יש כמה עקרונות שחשוב לשמור עליהם, כמו הבנה וכבוד הדדי: "צריך שתהיה זוגיות טובה, כי זה שני אנשים ביחד במרחב מאוד קטן. זה תא לחץ, לפעמים רוצים לזרוק אחד את השני למים אבל בסוף מתפייסים. מסתבר שהמרחב הקטן יכול להספיק ולא חייבים 10 חדרים", הם אומרים. השניים בוחרים להתגמש גם כשמדובר במערכת היחסים שהם מנהלים עם הים: "אם לא מוכרחים, אנחנו לא נלחמים במזג האוויר. התחזית היא התנ"ך שלנו ועל פיה יישק דבר. בדרך כלל אנחנו מפליגים ברציפות 48 שעות עד שלושה ימים עם הפסקות למנוחת לילה. אנחנו משתדלים לא לצאת להפלגות לילה".

בשנות ה-80 ולמשך 15 שנה הם החזיקו יחד עם שותף בסירת קולביק 40, שעגנה במרינה בתל אביב. בעידן שלפני טיסות הצ'רטר, הםנהגו לצאת לגיחות קצרות בסופי שבוע או באמצעו, בעיקר לטורקיה, קפריסין ואיי יוון. לאחר שפיני פרש מהשירות הצבאי, הם רכשו בשותפות יאכטה מדגם אמל ויצאו להפלגות במזרח הרחוק: סינגפור, איי תאילנד, מלזיה משני צידיה, איי אנדמן, סרילנקה והודו. בהודו מכרו את חלקם ביאכטה לשותף וקנו יאכטה מדגם 'זנו 45', איתה הם מפליגים עד היום.

מאיפה אתם יוצאים להפלגות ואיזה יעדים מועדפים עליכם?

"הפלגנו עונה אחת בטורקיה, עונה אחת  במלטה והתאהבנו בסרדיניה, שם אנחנו מפליגים ב-4-5 שנים האחרונות. אנחנו מגיעים לשם בתחילת הקיץ, בסביבות אפריל-מאי ואוהבים לצאת משם לערים בארצות הים התיכון, כמו ספרד ואיטליה. תמיד יש דילמה אם לחזור למקום שאנחנו מאוד אוהבים, כמו האי אלבה, או לנסות מקומות חדשים. המקומות שאנחנו עוגנים בהם הם מקומות קיט ואנחנו משתדלים לא להגיע למרינות באירופה כי הן יקרות בתקופת הקיץ ומעדיפים להגיע למעגנים עירוניים או למפרצים. אמנם התנאים פחות נוחים, כי אין מים וחשמל, אבל אז אנחנו פשוט קונים מים והופכים לאוטונומיה כשאנחנו מייצרים חשמל על ידי גנרטור. יש גם מקומות שאנחנו מגיעים אליהם בעיקר כי הם מתפקדים על תקן של בסיסי הצטיידות. לא בכל כפר או בכל עיירה קטנה יש סופרמרקט גדול, או מקום להשיג דלק".

כך מתפקדת היאכטה למעשה כבית קיט צף ונייד. הציוד ביאכטה נשאר שם באופן קבוע (כמו בגדים למשל, כך שאין צורך לארוז מחדש לפני כל יציאה לשייט בן חצי שנה). אלית מיטיבה להגדיר זאת: "זה ממש בית קיץ, דירת סטודיו צפה יפה ונחמדה".

במסגרת ההתערות בתרבות המקומית, חווים הזוג שחף גם את חיי החברה בכל מקום אליו הם מגיעים. "חיי חברה זה משהו שמאפיין את החיים של הקרוזרים. יש לנו שני זוגות אופניים ביאכטה, לפעמים אנחנו שוכרים רכב ואז נפגשים עם חברים או עם אנשים בלתי מוכרים מכל העולם. בדרך כלל אנחנו יוצרים קשר עם זוגות באותו  גיל, כך שיש נושאי עניין משותפים והם תמיד מתעניינים בישראל. לפעמים נפגשים בהזדמנויות אחרות ולפעמים לעולם לא, חלק מהם נשארים חברים קרובים איתם אנחנו נשארים בקשר גם בחודשי החורף ואותם אנחנו מארחים בארץ".

איך מתמודדים עם אורחים שמגיעים לבקר אתכם ביאכטה?

"זו לא התמודדות, זה כיף ושמחה. בדרך כלל האורחים או בני המשפחה באים להתארח למשך שבוע, מפליגים איתנו, לפעמים מקיאים ולפעמים לא, אבל תמיד הם נכנסים לשגרת החיים שלנו ואנחנו משתדלים לתת להם תנאים טובים, לשכור מכונית יחד ולטייל בכל מקום אליו אנחנו מגיעים".

איזה הכנות רגשיות ופיזיות צריך לעשות לכל הפלגה?

"אין הרבה הכנות מיוחדות, כי זה כבר חלק משגרת החיים. יש הכנות בעיקר של הצטיידות של דברים שבחו"ל קשה לפעמים להשיג, כמו טחינה למשל, שקשה למצוא ברוב העולם המערבי וגם חלקי חילוף. מבחינה רגשית צריך להתכונן לפרידה הזמנית מהנכד, הילדים והחברים. מבחינה פיזית בשגרת היומיום בארץ אנחנו ממילא מקפידים לבקר בחדר כושר וצועדים כל יום על שפת הים, כך שגם מבחינה גופנית אין צורך בהיערכות מיוחדת מראש. אנחנו אנשים ספורטיביים וגם רוב האנשים השייטים שאנחנו פוגשים הם די בכושר. החיים האלה מביאים אותך לרצות להיות בכושר, אבל גם אנשים בני 80 שאנחנו פוגשים הם לא תמיד בכושר וגם זה בסדר".

סוג כזה של מודל שייט, שהוא אינו עזיבה של הארץ עם ביקיני בתיק לחופשות בטן-גב קצובות בזמן, באמצע האוקיינוס, אלא כולל מיני-השתקעות במקום זר ושאיבת הנאה מאורח החיים ומנהגי המקום, אינו מתאים כמובן לכל סקיפר. הסגנון צריך להתאים לשייט מבחינת הזמן שעומד לרשותו, המחויבויות שמעמידים בפניו חיי היומיום והאופי האישי. הזוג שחף מדגישים שלמרות הכל, הנתק מהמציאות אינו מוחלט וכי מדובר בשגרת חיים שלא כוללת רק בטלה "שנינו מתפעלים את היאכטה ועסוקים כל הזמן בתפעול היאכטה בזמן הפלגה וב"מפרצנות" (הסלנג הפנימי לרביצה על היאכטה ללא הפלגה והנאה מהכיף שבמפרצים). אנחנו מנסים להפליג רק במפרשים ולא במנוע כי אחרת משעמם לפיני, וחיי החברה, אמנם ארעים, אבל כיפים ונהדרים. בעידן התקשורת שכולל תוכנות כמו 'סקייפ' ו'ווייבר' אין בעיה של תקשורת עם הבית והילדים, ולא מרגישים מנותקים. בסוף העונה תמיד חוזרים לארץ".

במסגרת אורח החיים המיוחד הזה, מנהלים הזוג שחף יומן מסע, כשסוף כל פרק כזה נחתם בברכת הימאים: שלעולם לא נשתה מי-ים ושלא יקראו משט על שמנו.

 

לרכישת מנוי לחצו באמצעות PAYPAL לחצו על הקישור למטה.

העיתון ישלח לכתובת שתזינו באתר PAYPAL.
נודה על הזנת מספר טלפון על מנת שנוכל לחזור אליכם במידת הצורך.

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<