כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > קיאקים > קיאקים משיטים בכייף
קיאקים משיטים בכייף
איך לגמור את השיעור הראשון, מבלי לבלוע את כל המים באגן המזרחי של הים התיכון. נטע דגן ממועדון "לב הים" מלמדת כיצד להשיט טורינג קיאק במימי חוף הילטון בתל אביב, ליהנות, ואפילו לחזור הביתה בשלום.
 קיאק משיטים בכייף
גליון 12

 
מאת אשר וטורי וזיו בן יוסף
 
איך לגמור את השיעור הראשון, מבלי לבלוע את כל המים באגן המזרחי של הים התיכון. נטע דגן ממועדון "לב הים" מלמדת כיצד להשיט טורינג קיאק במימי חוף הילטון בתל אביב, ליהנות, ואפילו לחזור הביתה בשלום.
שיוט קיאקים הוא ספורט מלהיב, מהנה מאוד. אבל יחד עם זאת גם ענף ספורט מקצועי מאוד שכדי ליהנות ממנו יש צורך בהשתלמות מקצועית. אמנם, קורסי הקיאקים לא נועדו להפוך אף אחד לאלוף אולימפי, אלא להעניק לכל מי שמתוודע לראשונה בחייו לספורט הקיאקים, מיומנויות בסיסיות בהשטת הכלי, הכרות עם הציוד המיוחד שלו ודרכי התפעול שלו, וכמובן דרכי ההתמודדות של הקיאק עם מקווי המים השונים. נהרות כמו הירדן במקרה של ישראל, אגמים, בעיקר הכינרת, וכמובן הים הפתוח, ים סוף באילת או הים התיכון.
מקום חשוב בכל קורס קיאקים, ממלא הצד הבטיחותי. החל מהכרות ותפעול הציוד הקבוע הדרוש בכל יציאה לים, הכנות נדרשות, כללי התנהגות בסיסיים ולבסוף נהלי חילוץ וסיוע הדדיים בים הפתוח. חשוב לזכור כי התהפכויות של הקיאק בים הן עניין יום יומי וטרוויאלי למדי - הן בים רגוע, ובודאי בים גלי. החוכמה היא לא רק לדעת להיחלץ ולחזור לקיאק במקרה של התהפכות, אלא גם לדעת להימנע מן המצבים הללו מראש.
אחד מבתי הספר המקצועיים בתחום זה הוא מועדון הקיאקים "לב הים" הממוקם בחוף הילטון, סמוך למרינה של תל אביב. חוף הילטון ככלל, הוא חוף נוח מאוד לספורט ימי, יש בו שטח ימי תחום לכלי שיט, כדי שאלה לא יתערבבו בשטח המוקצה לרחצה ויפגעו חלילה במתרחצים. שוברי הגלים המקומיים מעניקים הגנה מסוימת לסירות, ומשרים מעין תחושה של חממה. גם השירותים בחוף נוחים למדי ויש בו למעשה את כל המתקנים הדרושים לשייט. העלייה והירידה למים קלה מאוד. ניתן לשטוף בקלות את הסירות לאחר השימוש, והמרכז הימי המקומי, מאפשר לצאת לים בכייף ובבטחה, כולל ארונות עם לוקרים לאחסנת ציוד אישי, ומלתחות. גם הסמיכות למרינה של תל אביב, עושה לו לחוף הילטון רק טוב, ומתקיים שם מה שנקרה "הפריה הדדית".
ללמוד לחתור ישר
הקורסים של "לב הים", מתמקדים בים הפתוח הסמוך לחוף הילטון. התלמידים המנוסים יותר, כבר יוצאים לטיולים שבועיים בדרך כלל בציר שנע בין יפו לתל אביב. מסלול מקסים למדי. כל קורס כולל למעשה ארבעה מפגשים. נטע דגן, אחת המדריכות המובילות של המועדון, מסבירה: "כל שייט של קיאק חשוב שידע לחתור מבלי להתהפך כל רגע, צריך שידע לשמור על קו ישר עם הקיאקים האחרים. אלה דברים בסיסיים למדי. כל שייט שיש לו הכשרה ימית קודמת ואפילו אם אין שום רקע ימי קודם, יכול ללמוד את הדברים הפשוטים האלה בלי בעיות".
התלמידים החדשים, ארבעה בכל קורס, מגיעים למפגשים בני שלוש שעות עם עצירה באמצע. לומדים להכיר את הים, לומדים להכיר את הקיאק והציוד שלו, ולבסוף להכיר זה את זה. כבר במפגש הראשון או השני, מתגבשת אוירה של צוות. יש אנשים שמביאים נשנושים מהבית, משהוא לשתות. לבסוף הם הופכים אוטומטית לחברי מועדון, ומצטרפים לטיולי החוף של החבורה של המועדון, המורכבת מגרעין קבוע, ואורחים מזדמנים. בדרך כלל, שטים מתל אביב ליפו או להרצליה. תלוי במצב הים, הגלים, הזרמים, הרוחות.
לטיולים מגיעות גם משפחות עם ילדים. אחלה רעיון לבילוי משפחתי. אבל העניין לא כל כך פשוט, רצוי תמיד לברר האם אפשר להביא ילדים, וכיצד. אגב, במועדון מתקיימים גם קורסי השטת קיאקים לילדים, מגיל 12 ומעלה.
הקורסים מנותבים לימי שישי ושבת. לפעמים מתקיימים גם מפגשים באמצע השבוע. 3-4 תלמידים בכל קורס. די והותר. המספר הקטן מאפשר למדריך, ובמקרה שלנו למדריכה נטע דגן, להגיע לכל אחד, לתקן את זווית החזקת המשוט, לתרגל חילוץ בלב ים.
הקיאקים המשמשים ללמידה, הם קיאקי טורינג ארוכים של פריון (PRION ). כלים נוחים ללמידה בסך הכל. בבוקר השיעור הראשון אליו הצטרפנו, מסבירה נטע המדריכה קצת גם על הקיאקים האחרים. מי שמתכוון להפוך לקיאקיסט חובב לפחות, חייב לדעת למשל מה זה סיט און טופ (SIT ON TOP ) . כמה מילים על קיאקים קצרים המיועדים לשיוט בנהרות או לשיוט בין גלים סוערים. הסבר קצר על הקיאקים האולימפים (יש לנו בישראל אלוף אולימפי, לא לשכוח) בעל כושר שייט מהיר בקו ישר, בדרך כלל טוב לנהרות שלווים כמו הירקון, או לאגמים (כינרת, כבר כמה אגמים יש לנו בארץ?). "רק מהירות, זה מה שהקיאק הזה יודע לעשות", מסכמת נטע דגן המדריכה.
הקיאק של פריון (PRION) ) עשוי מפלסטיק קשיח אם כי יש קיאקים העשויים מפיברגלס ועל כן הם כבדים יותר. יש קיאקים זוגיים ויש קיאקים לבודדים. יש קיאקים פתוחים ראה מקרה הסיט און טופ, ויש קיאקים סגורים, כמו אלה המשמשים ללמידה. הקיאקים הסגורים בניגוד לפתוחים, מצריכים שימוש בחצאיות מיוחדות,המחברות בין השייט לכלי הקיאק שלו. השיוט בקיאקים למטרות טורינג (תיור) מתבצע בדרך כלל בזוגות או בקבוצות (בטח, מי אוהב לטייל לבד?). היתרון המרכזי בשיוט זוגי או קבוצתי, הוא בכך שתמיד יהיה מי שיחלץ אותך כשתיפול למים, או כשתסתבך בכל בעיה שהיא.
 
חייל, בארמן ואיש מחשבים יוצאים לדרך
שלושת התלמידים החדשים מלבדי, מסתכלים על נטע ומקשיבים בהשתאות של מי שמגלים להם עולם חדש. השלושה כוללים את קובי ביז’אווי, חייל משוחרר בן 22, העובד לפרנסתו כבארמן באחד המועדונים התל אביביים, ומנסה לצבור שעות בילויים רבות ככל האפשר. "יום אחד ראיתי את החבר’ה האלה מהקיאקים משייטים בחוף הרצליה. ישר נדלקתי על הרעיון. אמרתי לעצמי, ’קובי, הספורט הזה תפור עליך. ככה באתי’.
לצדו, איציק בן מאיר, חייל המשרת בקריה. "חשבתי לנצל את הזמן הזה כדי לעשות קצת כושר גופני ובדקתי כל מיני מכונים. בדיוק אז קיבלתי בדואר הביתה פרוספקט של הקורס הזה. זה נראה לי דרך מה זה כייפית לעשות כושר".
השלישי זאב, איש מחשבים מן התעשייה האווירית. זאב הגיע למועדון כדי להתעניין בקשר לגלשן רוח. בדרך פגש קיאקים, כמו האחרים, נדלק וחיש מצא את עצמו עוטה בחצאית קיאקים שחורה, בדרך לשיעור הראשון אצל נטע דגן.
"בניגוד למה שחושבים, שייט קיאקים מצריך יותר טכניקה מאשר כושר גופני", היא מסבירה להם, בכניסה למחסן הקיאקים של מועדון "לב הים" בחוף הילטון. אומרת ועושה.
החלק הראשון של השיעור, מוקדש להכרת מבנה הקיאק. חרטום קדימה, ירכתיים אחורה אותם ניתן לזהות על פי הכיפה השחורה. לקיאק יש קוקקפיט וכן רגליות. הגה? גוף הקיאק עצמו משמש כהגה. בתוך הקיאק עצמו יש מעצורים, אליהם יש להגיע ברגליים כפופות. ככל שהישיבה בתוך הקיאק צפופה יותר, כך השליטה בו תהיה טובה יותר, והשיוט יהיה יציב יותר.
נטע דגן: "פעם הייתה לי תלמידה שכל רגע התהפכה במים. שאלתי אותה, ’הרגליים שלך יושבות טוב בתוך הקיאק’, ענתה לי, ’מה זאת אומרת, אני יושבת רגל על רגל’...שיוט קיאקים זה לא כמו לשבת מול הטלוויזיה בסלון. הישיבה צריכה להיות נוחה, אבל לא יותר מדי נוחה".
חלק חשוב נוסף בקיאק הוא מתקן האחסון היבש, המשמש בדרך כלל לשיוטים ארוכים. "יש להקפיד שהמתקן יהיה סגור הרמטית בכל זמן השיוט. "זה כל מה שיהיה לכם, מלבד התיקים האטומים שתיקחו אתכם לדרך", מסבירה נטע דגן בנחרצות.
אחר כך, היא מדגימה כניסה וישיבה בתוך הקיאק. התא של הקיאק, "חשוב לזכור, הוא כלי הציפה המשמעותי ביותר של השייט בלב ים, וכך הוא גם עשוי לשמש ככלי הצלה יעיל ביותר".
אביזרים נלווים. חגורת הצלה, חצאית. למה? החצאית אמורה לאטום את הקוקפיט כדי שלא יכנסו אליו מים מיותרים. בקיאקים מקצועיים יותר, למשל למי שמתכוון לצאת למסעות קיאקים ארוכים, יש חצאיות אטומות יותר, המותאמות לביצוע גלגולים המכונים "אסקימו רול".
חשוב להקפיד שידיות החצאיות יהיו תמיד בחוץ, כדי שניתן יהיה למשוך אותן ולהיחלץ בעת הצורך. במקרה של התהפכות בעיקר. נופלים למים, מושכים ומשחררים.
עכשיו הגיע תור המשוטים. המשוט ככלל אמור לשמש בקיאק על תקן אחד מאברי הגוף. מעין זרוע נוספת, רק ארוכה מעט. יש משוטים המותאמים לקיאקים ספורטיביים, ויש המותאמים לקיאקי טורינג.
החלק החשוב של המשוט הוא הלהב. ככלל יש כמה סוגי להבים. רחב, צר וקטום. המשוט עם הלהב הקצר מיועד לנהרות, המשוט עם הלהב הארוך לים. המשוט עם הלהב הקטום טוב לשיוט בים גלי, כי ניתן לגרוף בעזרתו מים רבים בזמן קצר.
התלמידים החדשים קולטים כל מילה למרות שהתדריך מתבצע באמצע חדר אחסון הקיאקים, כשמסביב מסתובבים חברי המועדון בדרך לשיוט משל עצמם. מדי פעם משחרר קובי איזו קריאה של התלהבות. נטע מדגימה את אחיזת המשוט. נראה פשוט, אבל צריך לתרגל. גם את רומא לא בנו ביום אחד.
נטע דגן: "בעבודת החתירה, כל הגוף מסתובב ומשתתף בביצוע הפעולה. הידיים מתיישרות, הגב אחורה, גורפים מים וקדימה. רוצים סיבוב שמאלה, ימין קדימה ושמאל אחורה. כשרוצים להסתובב ימינה, שמאל קדימה ימין אחורה. נשמע קצת מסובך, אבל במשך הזמן עושים את זה אינסטנקטיבית".
זהו. אפשר לצאת לים. ולנסות לתרגל את הדברים על רטוב.
 
טבילה ראשונה בים הפתוח
יום שישי, עשר בבוקר, וכבר די חם. קובי ואיציק נושאים את שני הקיאקים שלהם לעבר שפת המים, זאב ואני סוחבים את צמד הקיאקים שלנו. ככה נושאים את הקיאקים. מעט כבד, לא נורא. סביר להניח שקיאקי הפיברגלס כבדים עוד יותר. לובשים את חגורות ההצלה ואת החצאיות. קובי מסתבך. "אני רגיל להוריד חצאיות ולא ללבוש אותן", נטע מדריכה מנוסה, עונה לו בחיוך מתחשב. אין הנחות. אלה דברים בסיסיים שכל קיאקיסט צריך לדעת. מצד שני, קובי גבה הקומה, זוכה בהתחשבות בבחירת הסירה, כך שתתאים לרגליו הארוכות.
מתיישבים בקוקפיט, מוודאים שהרגליים הכפופות יושבות במקום הנכון. מחברים את החצאית לפתח הקוקפיט. בקבוק המים במקומו ברשת, כובע קסקט על הראש. שמש חזקה היא מתכונת לדברים בלתי נעימים בשיוט בים. עכשיו צריך להיכנס למים. עוד דחיפה קלה, ועוד אחת. וזהו. אנחנו במים. וואוו. אף אחד לא ציפה שנקפוץ למים כל כך מהר.

מצב הים רגוע לחלוטין. טמפרטורת המים מצוינת, מה שעושה את האפשרות להתהפכות במים, לדבר מה נסבל בהחלט. בחוף של המתרחצים, כמה זוגות מבוגרים. צריך להיזהר שלא להיכנס לתחום שלהם, לבל יפגע מי מהם חלילה. הכיוון ברור. מערבה. לעבר הים הפתוח. אחרי חתירה בת מטרים ספורים, קובי ואנוכי עוברים את טבילת המים הראשונה שלנו ומתהפכים. מילא מתהפכים. המים עדין די רדודים, וצלולים, ונעימים. אבל לטפס חזרה לתוך הקיאק, זה כבר עניין אחר. חוזרים כמו ילדים טובים לחוף יחד עם הקיאק ההפוך. מרוקנים על החול את המים שנקוו בקוק פיט. הופכים חזרה, נכנסים פנימה פעם שניה, מתקינים את החצאית, המשוט בידיים וקדימה. ניסיון שני.
מתחילים בגריפות מים מדודות. לא נעים להתהפך פעם נוספת, ולבלוע מים מלוחים. נטע מתקנת לנו את האחיזה במשוט. מהבטן החוצה. גב ישר. הפלא ופלא, לאט לאט הקיאק מתחיל לציית, ולנוע לכיוונים הרצויים. קובי מתחיל להתלהב, וזאב אומר שזה בכלל לא דומה לגלשן רוח. איציק עדין שומר על פסון, אבל בהמשך גם הוא יפשיר ויצטרף להתלהבות הכללית. מי היה מאמין שכבר בשיעור הראשון נחתור כה רחוק יחסית מן החוף.
נטע מבקשת לעצור. מתרגלים חתירה אחורה. סיבובים, עצירות ותמיכות. כשחשים שעומדים להתהפך, נעזרים בכף המשוט כדי לקבל תמיכה מן המים, ולהישאר יציבים. טכניקה שכיחה בעיקר בים גלי. אלא מה, דווקא תרגול התמיכה שנועד למנוע התהפכות, גורם לנו להתהפך פעם נוספת, הפעם במים עמוקים, וזה לא צחוק. אלא מה, זו הזדמנות מצוינת לתרגל חילוץ והצלה.
בשלב ראשון, נשארים במים ליד הקיאק ההפוך. שוחים לעבר הירכתים, אוחזים בהם, וממתינים במים להצלה. המצילה, במקרה שלנו המדריכה נטע דגן, משיטה את הקיאק שלה לעבר הקיאק ההפוך בצורת T . התרגולת מתבצעת ככה. לפי קצב קבוע של שלוש-ארבע, אני נאחז בקצה הירכתים, משעין את כובד גופי, מושך מטה ודוחף קדימה את הקיאק ההפוך לעבר נטע. לאט לאט נטע מצליחה להעלות את הקיאק ההפוך על הקיאק שלה, לנער ממנו את המים שנקוו בקוק פיט, להפוך אותו חזרה על פני המים. עכשיו צריך לטפס חזרה. נטע אוחזת בשני הקיאקים, צמודים זה לזה, ומאפשרת לי להתאמץ ולטפס חזרה על הקיאק שלי. זה לא כל כך פשוט ואני נזכר בתרגילי הכושר שהייתי צריך לעשות ולא עשיתי. זוחלים על הבטן בכיוון ההפוך, מכניסים את הרגליים לאט לאט לקוק פיט, מסתובבים וזהו. אנחנו בפנים. מתקינים שוב את החצאית, נטע מושיטה לנו את המשוט. זהו. אנחנו שוב בעניינים.
אחרי זה קורה שוב ושוב גם לקובי. הקיאק לא אוהב אותו, ואולי זה הים. נטע מאמצת את השרירים, ועוזרת לו להיחלץ ולהינצל. קובי, ממש לא נראה שהוא סובל מן העניין. זאב הוא הבא בתור. הופ מתהפכים למים הנעימים. זאב קצת מתאמץ בעליה חזרה, אבל עובר את טבילת המים בשלום. איציק מהסס להתהפך. בעיקר בגלל המשקפיים. אבל נטע לא מוותרת. "הים לא יתחשב בך בגלל שאתה מרכיב משקפיים. לכן צריך להתכונן". זאב מתנדב לשמור לו על המשקפיים, וגם איציק במים, מבצע את התרגולת הידועה של החילוץ.
ממשיכים מערבה. קו ישר. נטע מרביצה בנו עוד תורה על השטת הקיאקים. יום נפלא, ים נפלא, למה חייבים לחזור לחוף. אבל השעון מראה שכבר כמעט סוף השיעור הראשון. חותרים חזרה לחוף. משתדלים להקפיד על חתירה נכונה.
שוב אדמה חולית מתחת לרגליים, נושאים את הקיאקים למתקן השטיפה. כייף אדיר. עד לשיעור הבא.

 

מאז חודש אפריל האחרון, מקיים מועדון "לב הים" לחבריו טיולי טורינג לאורך חוף הים התיכון. בדרך כלל מגיעים לטיולים זוגות או משפחות, ולפעמים גם בודדים, בעיקר גברים אבל יש גם מעט נשים. תלוי בדרגות הקושי. מי שאינו שייט מיומן, מצטרף לקיאק זוגי, ומשתתף בחוויה. הים והחוף, נראים קצת שונה מתוך הקיאק. יש זמן להסתכל, באיטיות. מצד שני, החתירה הארוכה מסייעת למי שמחפש לעצמו או לעצמה קצת כושר גופני.
הטיולים הקצרים מתל אביב להרצליה או נתניה. הארוכים לניצנים או למכמורת. מגיעים עם הציוד הדרוש, ביגוד מתאים, מים, מעט מזון. בכייף. אחת לחודש, כשהירח מלא, יוצאים לשיוטי לילה קסומים. הים אז עולה במקצת. התוצאה, חוויה יוצאת דופן.
בדרך כלל הטיולים מתחילים ומסתיימים בשלום. אלא שבאחד הטיולים, בים גלי במיוחד, "שכחו" החבר’ה את נטע דגן שהצטרפה אליהם. התוצאה, מלחמה של נטע נגד הגלים אוחזת בכל כוחה במשוט לבל יישמט מהידיים, זעזוע מוח, הקאות, ומה לא. אחרי שהגיעה לחוף, התחברה לאינפוזיות ולחובש צמוד, חזרה לאט לאט לעצמה, והחוויה הצטרפה למורשת הקרב של המועדון.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<