כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > מפרשיות > מבחן ים-קרן לייזר למפרשית - LASER BAHIA
מבחן ים-קרן לייזר למפרשית - LASER BAHIA
תרבות השיט בישראל עוברת בשנים האחרונות מהפך. מספורט שהיה מיועד בעיקר לבעלי אמצעים, הוא הפך לנחלת רבים, תעיד על כך הפריחה של מועדוני השיט ברחבי המדינה. בתי הספר במרינות השונות מחזיקים יותר יאכטות למטרות השכרה מאשר יאכטות ללימוד שיט ומספר בעלי רישיון המשיט בישראל נמצא במגמת גידול מתמדת.
 גל קדר
 
מנגד, מספרם של מועדוני השיט ה"קלאסיים", אלו שבהם אתה חבר במועדון מפרשיות ומפליג קרוב למים, נרטב, מתהפך וחוזר לחוף שמח וטוב לב ירד משמעותית, כפועל יוצא גם מספר כלי השיט במועדונים אלו קטן. יוצא דופן הוא מועדון השיט "לב הים" הממוקם בדרום מרינה תל אביב. הוזמנתי אליו בבוקר יום שבת להפלגה במפרשית חדשה, שהגיעה ארצה לאחרונה, מדגם לייזר בהאיה - LASER BAHIA. מדובר במפרשית המיועדת לכל המשפחה, לפיכך הגעתי עם הילדים, אולם, באותו יום נשבה רוח חזקה מדי והפלגות המועדון בוטלו, כך שההפלגה נדחתה ביומיים.
בבוקרו של יום שני, תחילת יוני, נשבה רוח ערה והים לא היה שקט, דבר שאילץ אותי ואת רועי מנהל המועדון לצאת לים שלא בדרך הרגילה, דרך תעלת השיט בדרום המרינה אלא דרך מדרון השקת הספינות בתוך המרינה עצמה, זאת עקב גלי החוף הגבוהים שהיוו חגיגה לגולשי הגלים.
את המפרשית פגשתי במועדון עצמו, מדובר בסירת פלסטיק שמטרתה כפולה: גם לאפשר שיט תחרותי לשייטים הרוצים להתחרות בשיט על גבי כלי נוח ופשוט לתפעול, המאפשר לשלוט במערך המפרשים שלו באופן מלא, וגם לשייט משפחות רגוע ושקט ללא כל אקשן וחשש.

למפרשית מערך מפרשים מלא: ראשי היושב גבוה על גבי המנור, חלוץ גדול יחסית וספינקר א-סימטרי הנמצא בתוך שק בחרטום המפרשית. כבר במבט ראשון שמתי לב לשלושה דברים מעניינים במערך המפרשים. הראשון, את המפרש הראשי מחברים למעלן לא על ידי לולאה אלא על ידי חרוז שאליו נקשר המעלן. החרוז יושב צמוד ללשון האבטוח ומאפשר למפרש לעלות עד לראש התורן באופן מושלם ללא קשרים המהווים בדרך כלל גורם להסתבכות המעלן והמפרש.
הדבר השני אליו שמתי לב הוא מוטU  הפוך וגבוה במרכז המפרשית אליו מחובר מיתר הראשי. מטרת המוט הינה לאפשר העלאת נקודת מתיחת המפרש הראשי למרכז המפרשית באמצעות העלאת נקודת המתיחה לגובה. גם ביאכטות חדשות המיוצרות כיום בעולם ניתן לראות שיטה זו. בנוסף, מאפשרת נקודה זו אחיזה נוחה ואיזון ומעבר במפרשית בעת הפלגה, נקודה חשובה ללא ספק.
הדבר השלישי והאחרון הוא מותחן מנור הפוך (BOOMJACK). אנו רגילים כי מותחן המנור ממוקם מתחת למנור ומהווה מכשול במעבר מדופן לדופן. בלייזר מותחן המנור ממוקם מעל המנור ומחובר למנור על גבי מסילה. בעת מתיחתו הוא נע לכיוון התורן ובעת שחרורו הוא מתרחק מהתורן. רעיון מעולה המונע המצאות מכשול חבל נוסף בין הרגליים בקוקפיט.
 
אנשי השיווק והתכנון של לייזר, נשארו נאמנים לרעיונות השיט המהפכניים שלהם משנות השבעים של המאה הקודמת (ראה מסגרת). הם תכננו מפרשית משפחתית לא יקרה בעלת ביצועי שיט מעולים, אך לא שכחו שמדובר במפרשית שאמורה לשמש בנוסף לתחרויות שיט גם כמפרשית משפחתית. לכן ניתן למקם בה זוג משוטים לחותר אחד ולהתקין מנוע קטן בירכתיים. בחרטום אפשר להתקין כסוי נייד להפלגה בים גלי ובירכתיים ארגז לצידנית. כל אלו בנוסף ליתרי טרפז או לספינקר א-סימטרי. בניגוד ללייזר סטנדרט, הלייזר בהייה תוכנן ככלי שיט המחייב נשיאה באמצעות נגרר.  
 
כפי שכבר סיפרתי, יצאנו לים לא שקט. נשבה רוח לא יציבה, דרומית מערבית בעוצמה שנעה בין 10-15 עם חילופים של כ-20 מעלות מדי כמה דקות. הים היה גלי, כמטר וחצי. המפרשית הפליגה נהדר, יציבה במים ואף לא לרגע הרגשנו כי אין לנו שליטה בהיגוי ובתמרון. בשל הרוח הדרום מערבית הפלגנו דרומה ברוח קדמית, על מנת להניף את הספיניקר ה-א סימטרי, בדרכנו חזרה למרינה. הספיניקר הונף בקלות והתנפח במהירות. מדובר בספיניקר בשטח של 14 מ"ר, מעט יותר גדול מספיניקר של מפרשית תחרותית מדגם 470 (13 מ"ר) אולם העובדה שמדובר בספיניקר א-סימטרי הופכת את ההגוי והתמרון לנוחה יותר וידידותית לצוות. אין צורך בתפעול מוטות או מהפכים מסובכים עם מיתרים שרצים לכל אורך ורוחב המפרשית ויוצרים חוסר סדר ובעיות בטיחות.
 
בשילוב הגלים והרוח התקרבנו למרינה תל אביב, שם יצאה לקראתנו מפרשית 420 עם צוות מתלמד של מועדון לב הים. קיפלנו את הספיניקר ה-א סימטרי והחלנו לרדוף אחריהם ברוח קדמית בכיוון כללי מערבה. נכון שלא ניתן להשוות בין המפרשיות ובטח שלא בין צוותי המפרשיות, אבל במבט צד על ה-420 בים ובמבט צד על הלייזר במרינה ההבדל נראה לעין, הלייזר מפרשית גבוהה יותר לעומת ה-420 ורחבה הרבה יותר (1.8 מטר לעומת 1.63 מטר) וגם שוקע החרב גדול יותר (1.15 מטר לעומת 0.95 מטר) לגבי שטח מפרשים וגודל המפרשיות, הלייזר מנצחת ואורכה מהווה בהחלט יתרון בעת הפלגה בים גלי כפי שהפלגנו. מיותר לציין שהשגנו את ה-420 די מהר...
 
לאחר שעה של תמרון, מהפכים, סיבובים, תרגולי עצירות ומרדף אחרי ה-420 חזרנו למרינה.
המפרשית ממתינה לכם במועדון לב הים להפלגות מקצועיות ואני ממליץ לכל בעל יאכטה שרוצה לשפר את יכולות המפרשנות שלו להפליג עליה מספר פעמים.
אני מבטיח שהשיפור יהיה מיידי!
 
אורך: 4.6 מטר
רוחב: 1.8 מטר
שוקע: 1.15 מטר
שטח מפרש ראשי: 10 מ"ר
שטח מפרש חלוץ: 3.75 מ"ר
שטח ספיניקר א-סימטרי: 14 מ"ר
משקל המפרשית: 155 ק"ג
יבואן בישראל: ימית סחר בע"מ
מחיר הסירה – 49,450 ש"ח
 


60 שניות על מפרשיות הלייזר...
מאת גיורא קדר
לייזר הוא שם מסחרי למפרשיות שהידועה בהן היא הלייזר סטנדרט, מפרשית לשייט בודד. זוהי אולי המפרשית הנמכרת ביותר בעולם. מעל 200 אלף מפרשיות נמכרו נכון לשנת 2012. המפרשית, שהייתה מהפכנית לתקופתה, הושקה בשנת 1970 על ידי יצרן ציוד קמפינג אמריקאי שחיפש מפרשית ספורטיבית זולה וקלה אשר ניתן יהיה לנייד אותה על גג המכונית. באותם שנים מפרשיות איכותיות לשייט יחיד (כמו דגם "פין" האולימפי) היו כבדות ויקרות. מתחילת השיווק הקפידה החברה על ייצור עצמי ללא זכיינים, תוך הקפדה על ייצור אחיד של כל האביזרים והציוד. חוקת התאחדות השיט של הדגם לא מאפשרת גם היום שימוש בציוד כל שהוא שלא מתוצרת לייזר. ב 1996, כחלק מהמאמץ של התאחדות השיט העולמית להוזיל את סף הכניסה למשחקים האולימפים, נבחרה המפרשית כדגם אולימפי לגברים במשחקי אטלנטה. ניתן לאמור שזהו דגם המפרשית האולימפי היחיד שבו השוני היחידי מסירה לסירה הינו השייט (גם בגלשני הרוח החוקה דומה). במשחקים האולימפיים בסין 2008 התחרו גם נשים בדגם הלייזר עם מפרש מוקטן (4.7 מ"ר לעומת 7 מ"ר לגברים). במהלך השנים הוסיפה החברה מספר מועט של דגמים חדשים, בינהם הלייזר פיקו ולייזר 2.
לישראל צמאת השינויים, הובא הדגם חמש שנים לאחר השקתו, ב 1975, על ידי חברת ימית סחר בניהולו דאז של דורון עזרא ז"ל. חברת ימית מייצגת את חברת לייזר מאז ועד היום. הדגם הוא דגם תחרותי המיועד לשייט בודד. במסגרת התאחדות השיט הישראלית, מיצג הדגם את ישראל גם במשחקים האולימפים.
מילה אישית לסיום: הפלגתי בלייזר הראשונה שהגיעה לישראל ביום בו היא הושקה במרינה של תל אביב. תוך זמן קצר רכשתי לייזר. השתתפתי בשיוטים רבים. עד היום הלייזר היא המפרשית המהנה (והמאתגרת) ביותר בה הפלגתי.  

                      
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<