גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > גליונות > גליון כחול 59 - יולי 2014
גליון כחול 59 - יולי 2014
חפשו אותו בתחילת יולי בתיבות הדואר ובחנויות הציוד הימי בישראל.

כחול 59
הפלגת קיץ חורפית - שיט באיים הקריביים
חורף, שבת אחרי שבת אני מתעורר לבוקר גשום וקר ומבטל את השיט המתוכנן, אין פלא שכאשר הציע לי חבר להצטרף להפלגה באיים הקריביים נתתי לו תשובה חיובית. בערב כבר פנטזנו זוגתי ואני הפלגת מפרשים מול חופים לבנים עטורים בדקלי קוקוס ועגינה במפרצי טורקיז המוקפים אלמוגים צבעוניים. עד כאן הפנטסיה ומכאן למציאות.
איי הים הקריבי משתרעים ברצועה ארוכה של למעלה מ 1,200 מייל מצפון לדרום. מאיי בהמס הצפוניים מול חופי פלורידה ועד לגרנדה הדרומית. אנחנו בחרנו להפליג בחלק הצפוני יותר של הים אשר האיים בו נקראים בשם "איי מעל הרוח" ...

קרן לייזר למפרשית - LASER BAHIA
תרבות השיט בישראל עוברת בשנים האחרונות מהפך. מספורט שהיה מיועד בעיקר לבעלי אמצעים, הוא הפך לנחלת רבים, תעיד על כך הפריחה של מועדוני השיט ברחבי המדינה. בתי הספר במרינות השונות מחזיקים יותר יאכטות למטרות השכרה מאשר יאכטות ללימוד שיט ומספר בעלי רישיון המשיט בישראל נמצא במגמת גידול מתמדת.
מנגד, מספרם של מועדוני השיט ה"קלאסיים", אלו שבהם אתה חבר במועדון מפרשיות ומפליג קרוב למים, נרטב, מתהפך וחוזר לחוף שמח וטוב לב ירד משמעותית, כפועל יוצא גם מספר כלי השיט במועדונים אלו קטן. יוצא דופן הוא מועדון השיט "לב הים" הממוקם בדרום מרינה תל אביב. הוזמנתי אליו בבוקר יום שבת להפלגה במפרשית חדשה, שהגיעה ארצה לאחרונה, מדגם לייזר בהאיה - LASER BAHIA. מדובר במפרשית המיועדת לכל המשפחה, לפיכך הגעתי עם הילדים, אולם, באותו יום נשבה רוח חזקה מדי והפלגות המועדון בוטלו, כך שההפלגה נדחתה ביומיים.

תערוכה חדשה, הספינות והים - מדעטק, חיפה
בכל שנה בוחר מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל, הממוקם בחיפה, בנושא מרכזי מוביל, שסביבו מתמקדת פעילות המוזיאון. את הפעילות מובילה ספינת הדגל - תערוכה המציגה את הנושא המרכזי. כך לדוגמא בשנת 2009 היה הנושא המרכזי גוף האדם, התערוכה המובילה הייתה Body-World"", שנת  2010 הייתה שנת הרובוטיקה, והתערוכה המרכזית הייתה robot-Zoo, שנת 2013 הייתה שנת החלל, התערוכה  המובילה הייתה Beyond Planet Earth.   
שנת 2014 היא שנת הים. המטרה של שנה זו היא חשיפת הקהל הרחב ומערכת החינוך לנושא הים: ספינות, ניווט, נמלים, מדע, סביבה ותרבות בכלל, ובהקשר הישראלי לנושא זה בפרט.

העברת משמרת בים
בכל הפלגה יש סקיפר אחד האחראי לכל המתרחש ביאכטה. הוא יודע מה קורה בכלי השיט שלו מ-א' ועד ת'. אבל, כמו כל בן אנוש, גם הסקיפר צריך לנוח מדי פעם ולהעביר את המשמרת לאחד מאנשי הצוות. אקט ההחלפה יכול להיות פשוט וענייני במידה והכל סביב שקט ורגוע, אבל יכול להיות גם נושא מורכב במידה וההפלגה מתבצעת באזור עמוס כלי שיט ומכשולי ניווט, ים סוער או כל מטרד אחר.
על מנת שהחלפת המשמרת תהיה מיטבית ככל הניתן אספנו עבורכם כמה טיפים חשובים אשר יעזרו לביצוע החלפת משמרת מוצלחת!

ככה בערך....ניווט טרום עידן ה G.P.S
פתאום מערכת ה-G.P.S  הפסיקה לעבוד... כך במקרים רבים מתחיל תאור של מצב חירום מפי שייטים רבים. במקרים רבים בהן התקלה מתגלת במרינה נמנעים השייטים לצאת לים (בצדק לדעתי), על אף שיש ביאכטה מערכתG.P.S  משנית, זאת עד שהפלוטר הראשי המותקן על עמדת ההיגוי חוזר לתפקד.
אין ספק שהתמכרנו למכשיר, אשר לאחר מאות שנות ניווט אסטרונומי ואלפי שנות ניווט חופי מגיש לנו את המיקום המדויק "על המטר" ללא צורך בחישוב או בהשקעת זמן. ברגע שהמכשיר מפסיק לפעול אנחנו מאבדים ביטחון.

רטוב מבעד לעדשה - צלמי ים ושיט
עד לפני שניים שלושה עשורים אמנות הצילום הייתה שייכת למומחים בלבד. מי זוכר היום את הסטודיו לצילום  אליו הייתה מתכנסת כל המשפחה בבגדי חג לצילום משפחתי. מצלמה טובה עלתה יותר ממקרר וכדי לקבל תמונת נוף טובה היה צורך במד אור על מנת לוודא שהתמונה לא תישרף. היום, כשכל סמרטפון הוא מצלמה משוכללת והכל מוצג מיד בפייסבוק ובאינסטגרם, נראה שהצילום הפך לנחלת הכלל. אמת, הציוד הפך לזול ונגיש יותר, אך עובדה היא שיש צילומים הסוחטים מפינו  קריאות התפעלות ויש צלמים המצליחים לעשות זאת פעם אחרי פעם. במילים אחרות הם מקצוענים. צילום בים הוא מהתחומים הקשים ביותר בעולם הצילום, הוא מחייב ציוד מיוחד ובעיקר הוא מחייב את העוסקים בו לכישורים וכושר מיוחדים. צלמי הים הטובים הם שייטים מיומנים בעצמם, המיומנות מאפשרת להם למקם את עצמם במקום המתאים בזמן הנכון כדי לקלוט את התמונה הרצויה. לעיתים התמונה נקלטת רק לאחר שעות רבות של ים סוער וקור מטריד.
5 צלמים מובילים בתחומי הים בארץ פתחו בפנינו את העולם הפנימי שלהם, סיפרו לנו כיצד הגיעו לתחום הזה ואיך זה לצלם תמונה "על רטוב". 

פנלים סולריים + גגון  = שניים במחיר של אחד 
גם אני, בדומה לכל בעל יאכטה, שואף להיות בלתי תלוי ועצמאי עד כמה שאפשר. בין אם מדובר במים, דלק, מזון או כל דבר אחר, על אחת כמה וכמה כשמדובר באנרגיה. כמו שייטים אחרים כך גם אני התחלתי לבדוק את האפשרויות הזמינות להתקין ביאכטה מקור אנרגיה "ירוקה" שתשחרר אותי מהתלות במתח החוף ומהעלויות הכרוכות בו.
האפשרויות הזמינות שעמדו בפני היו: גנרטור רוח או גנרטור נגרר (מייצר אנרגיה בזמן הפלגה בלבד) או פנלים סולריים. 
משלוש האפשרויות העדפתי את אפשרות התקנת פנלים סולריים וזאת מכיוון שהם אינם כוללים חלקים נעים, עם הרעש והרעידות הנלווים אליהם.
 
מהפך בשיט המפרשים?
בנטו, יצרן יאכטות המפרש הגדול בעולם מציג את מערך המפרשים המהפכני שלו. האם אנו עדים למהפכה בשיט המפרשים? האם היצרנית הצרפתית מצאה את שובר  השוויון של שוק יאכטות המפרש? בינתיים, אב הטיפוס ממשיך בניסויי- ים. בנטו טוענת שהעסק עובד. לפניכם הצצה ראשונה לרעיון יוצא דופן.    

וכמובן המדורים: לומדים לשוט, המדור המשפטי, מדור הספר ומדור הוויקבורד!
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<