גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > גליונות > גליון כחול 58 - אפריל 2014
גליון כחול 58 - אפריל 2014
חפשו אותו לקראת חופשת הפסח!

גליון כחול 58
 הפלגה באנטרטיקה
 לפני כ-17 שנים, במהלך טיול תרמילאים בדרום אמריקה, התמזל מזלי והצטרפתי לסקיפר הולנדי בשם הנק בורסמה להפלגה קצרה ונהדרת בתעלת ביגל, אי שם באזור ארץ האש. הנק החל אז להוציא הפלגות הרפתקה מיוחדות במינן אל היבשת הקפואה אנטרקטיקה וסיפר לי סיפורים מופלאים על מסעותיו אל יעד מופלא זה. ההפלגות הציתו את דמיוני ולאחר שתי הפלגות נוספות אליהן יצאתי באותה שנה, בפטגוניה ובאי האנטרקטי South Georgia היה לי ברור שחיי השתנו ואין עוד דרך חזרה. בדצמבר האחרון זכיתי לסגור מעגל ולצאת עם הנק, אשר הפך לאחד המומחים הגדולים לדרום הרחוק ובמיוחד לאנטרקטיקה, ועם שבעה ישראלים אמיצים למסע ימי, בן 25 יום אל אנטרקטיקה ובחזרה.

הבלם המרכזי - כל מה שרצית לדעת על מותר המנור 
כל סקיפר מתחיל מכיר אותו, מעטים משתמשים בו (במידה הרצויה- מותר המנור או בשמו הלועזי פריוונטי). קורא נאמן הסב את תשומת לב העורך לדיונים סוערים בפורומים שונים בעניין. אנסה לעשות סדר בכלי חשוב זה, להתעכב על טכניקות מימושו ונקודות הכשל. במאמר אתרכז במותר למנור הראשי, אך הדברים נכונים באותה מידה גם עבור מנור המאסף, או אפילו מנור החלוץ (אם קיים). 

כנס תעשית השיט הראשון
כנס תעשיית השיט הראשון נערך ב-13.1.2014 בכפר המכביה ברמת גן. הכנס נועד להפגיש את העוסקים בשיט באופן מקצועי ולהציג נושאים משותפים.
בכנס השתתפו בתי ספר לשיט, מועדוני שיט, יבואני כלי שיט וציוד ימי, העוסקים בתחזוקת כלי שיט מנהלי מרינות, אנשי רספ"ן ןעד רבים בעוסקים בתחום.
להמשך קריאה לחץ כאן

מכירות כלי שיט והסמכות משיטים בישראל - האם אנחנו גדלים?
ישנן הרבה דרכים לבחינת מצבו של ענף השיט בישראל. בעזרת שני פרמטרים שהתקבלו ממשרד התחבורה, הראשון מספר המוסמכים להפלגה בישראל והשני מספר כלי השיט שנרשמו בישראל ננסה לענות על השאלה שלעיל. לא מדובר במחקר מדעי אלא נסיון לנתח את המספרים היבשים של משרד התחבורה ולנסות להבינם.

להזרים דם חדש לענף השיט
מפולת! - במילה קיצונית זאת מסכמים מומחי ענף השיט בעולם את מצבו של הענף באירופה וארצות הברית. הנתונים מרחבי העולם אכן תומכים בהגדרה זאת.
למה זו מפולת?
בשנת 2001 נמכרו בארצות הברית  110,000 כלי שיט בינונים. בהגדרה זאת נכללות יאכטות מפרשים, יאכטות מנוע עד 60 פיט וסירות מנוע מהירות. בשנת 2012 נמכרו 30,000 כלי שיט בלבד. מפולת, כבר אמרנו? באירופה המצב לא טוב יותר. לגרמניה, המדינה החזקה באירופה, יובאו בשנת 2012 רק 1,510 כלי שיט (מפרשיות ומנועיות) לעומת 3,955 כלי שיט בשנת 2008, צניחה של למעלה מ 60%. תמונת יצוא כלי השיט מגרמניה זהה ליבוא: צניחה של למעלה מ 60% בין 2008 ל 2012. בספרד יוון ואיטליה התמונה עגומה עוד יותר. 

איך לקרוא לה?
תתחדשו, קניתם יאכטה חדשה. אחד הטקסים המרגשים לדברי כל יאכטונר הוא טקס השקת היאכטה. ההרגשה היא שלא מדובר רק בטקס סי מלי, כי רבים מאתנו ישוו זאת להולדת תינוק, ורואים ביאכטה שלהם דמות אנושית לכל דבר. ליאכטה, כמו לתינוק, נהוג לתת שם.
זוהי מסורת ארוכת שנים, שהחלה בימים בהם הימאים האמינו כי שם הספינה יגן עליה מתלאות הדרך, זעמו של נפטון והסכנות הצפויות למפליגים.

הכר את המנוע - טיפול בשסתומים
הכתבה הבאה לא באה ללמדכם לבצע טיפול לשסתומי המנוע, אלא באה להאיר במבט נוסף את הטיפול שאותו מבצע המכונאי למנוע היאכטה שלכם. טיפים אלו טובים לידע כללי בלבד ואינם באים כתחליף לטיפול מנוע על ידי מכונאי מוסמך. רוב המכונאים מבצעים פרוק השסתומים מהמנוע בלבד, ואת הטיפול בהם משאירים למכון שיפוץ שסתומים.

וגם הכתבות הבאות:
אורח מהים - אורי שרון
מבחן ים - אזימוט 43 מג'לאנו
תערוכת היאכטות בדיסלדורף 2014
לדוג באחריות - איך לא לכרות את הענף שעליו אנחנו יושבים?

וכמובן המדורים: לומדים לשוט, המדור המשפטי, מדור הספר ומדור הוויקבורד!
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<