כחול 77 - ינואר 2019
הוריקן - הצד שלו והצד שלה?/ שבדיה/ אליפות ישראל/סופה

אלו רק חלק מהכתבות בגליון ינואר 2019
רוצים עוד? כנסו 
דף הבית > קיאקים > משט הקיאקים ה-I בהרצליה
משט הקיאקים ה-I בהרצליה
חוף אכדיה בהרצליה מתחיל להראות כמו כפר אסקימוסי... בזה אחר זה גולשים אל החוף קיאקים צרים וארוכים ונאספים יחדיו למשט הקיאקים הימיים הראשון בארץ. אנו מברכים אחד את השני לשלום, בוחנים את הקיאקיסטים והקיאקים שלהם (את מי אני לא מכיר ? ומי נראה לי שיש לו סיכוי להגיע ראשון? באיזה משוט היא משתמשת ?) וניגשים לאוהל ההנהלה הצבעוני להירשם לתחרות. ישנם שני מקצים, אחד עממי של 3 ק"מ והשני אתגרי 10 ק"מ. אני מבחין בסיפוק ש % 90 מהחותרים נרשמים לאתגרי, הקטגוריות הן: גברים עד גיל 40, גברים 40 +, נשים וקיאק זוגי.
 
משט הקיאקים ה-I בהרצליה
גליון 15
מאת יאיר גלס
יום העצמאות, 7 למאי 2003 , 08:30 בבוקר,
חוף אכדיה בהרצליה מתחיל להראות כמו כפר אסקימוסי... בזה אחר זה גולשים אל החוף קיאקים צרים וארוכים ונאספים יחדיו למשט הקיאקים הימיים הראשון בארץ. אנו מברכים אחד את השני לשלום, בוחנים את הקיאקיסטים והקיאקים שלהם (את מי אני לא מכיר ? ומי נראה לי שיש לו סיכוי להגיע ראשון? באיזה משוט היא משתמשת ?) וניגשים לאוהל ההנהלה הצבעוני להירשם לתחרות. ישנם שני מקצים, אחד עממי של 3 ק"מ והשני אתגרי 10 ק"מ. אני מבחין בסיפוק ש % 90 מהחותרים נרשמים לאתגרי, הקטגוריות הן: גברים עד גיל 40, גברים 40 +, נשים וקיאק זוגי.
כאן המקום לציין שבארץ שלנו רוב החותרים החזקים הם מעל גיל 40 ! כשנושא הקטגוריות הועלה בשיחה בקרב חברי המועדון אמר דרור (שזכה אחר כך במקום שני 40 +) שהקטגוריות בכלל לא צריכות להיות לפי הגיל אלא לפי מספר הילדים... לשמחתי מצטרפות יותר ויותר נשים לתחום, עדיין מספרן נמוך ביחס לגברים אך זה היחס הולך ומשתפר, הנשים מסוגלות לפתח טכניקה מדהימה בזכות הגמישות שלהן, טכניקה זה כמו ריקוד ולא כמו הרמת משקולות! ראיתי לא מעט גברים שמנסים לתמרן את הקיאק בכוח רב ו....מתהפכים למים.
בנוגע לקיאקים זוגיים, אני סופר - 4 באחד מהם חותר רמי גיל שהגיע ממועדון הקיאקים של אתגרים והפעם הביא איתו את בנו בן ה- 11. בקיאק השני חותר זוג מקסים בעלי פאב ותיק בתל אביב, השלישי הגיע ממועדון לב הים בתל אביב ואני מזהה שהוא ממוצא גרמני, עשוי פיברגלס ויושבים בו שני חותרים חזקים והקיאק הרביעי ממועדון טרה סנטה קיאקים ימיים, גם הוא עשוי פיברגלס ואני מזהה את אדם ויואב בלבוש תואם נכנסים איתו למים.
אני נעמד בקו הזינוק שבין המצוף עם הדגל וסירת הזודיאק המלווה ומביט לצדדים, איזה מראה צבעוני, זו הפעם הראשונה בכל השנים בהם אני חותר שאני נמצא בחברת כל כך הרבה אנשים שאוהבים את מה שאני אוהב...אני רואה קיאקים מסוגים שונים בשלל צבעי הקשת ובהם חותרים וחותרות מנוסים וטריים כאחד צעירים ומבוגרים, כאלו שהתאמנו על מנת לנצח וכאלו שבאו לשם הריגוש שבאירוע שכזה שבו בפעם הראשונה ניתן לאמור בבירור (כפי שאמר יונתן יסעור- סגן ראש עריית הרצליה אשר הזניק את המשט) "יש ספורט שכזה בארץ והוא רק הולך ומתפתח אני מאמין שבשנה הבאה נראה משט כפול בגודלו אצלנו בהרצליה".
מתחיל לספור ומתבלבל, אחר כך נאמר לי ש - 60 קיאקים זינקו צפונה עם הורדת הדגל לקול תרועות הקהל, צופרי האוויר ומהמנגינה הכל כך מתאימה של "הוואי חמש אפס".
הים היה חלק הפעם, כך שיכולנו לחתור בקצב טוב, התרכזתי בנשימה ,עדיין הייתי נרגש ומלא באדרנלין מן ההזנקה, לאחר 5 דקות נוצר טור ארוך של קיאקים כאשר הקיאק הזוגי של טרה סנטה מוביל בבירור למן הרגע הראשון. "יד לפנים ,להכניס להב למים כמה שיותר קרוב לחרטום ולהזיז את הקיאק אל הלהב שבמים" אני ניזכר בניסוח של המדריכה הדס. אני נחשב לחותר חזק בעל ניסיון אבל בהחלט לא טיפוס תחרותי. לפחות כך חשבתי עד עכשיו אבל לתת להם להשיג אותי? "לסובב את כל הגוף" אני שומע את קולו של המדריך שגיא ומתחיל להרגיש איך שרירי הבטן והגב נכנסים לפעולה, לבסוף מצאתי את הקצב הנכון המתאים לי ובזוית העין ראיתי בסיפוק איך אני חולף על פני קיאקים אחרים.
מימין לי מתנוסס לו על הצוק מסגד "סידני עלי" המרשים כל כך במבט מהים ואני יודע שעברתי 2 ק"מ. "איש המערות" נמצא מיד אחר כך - זהו אמן יצירתי במיוחד שהרחיב מערה אחת למגורים, וחפר עוד ועוד חדרים, קישט בצדפים, הביא תרנגולות והיום הוא עובדה בשטח. עכשיו אני נכנס ל"גן הסלעים" אלו הם סלעים גדולים הנמצאים כ 40 מטר מהחוף וגורמים לגלים להישבר עליהם כך שתמיד יש שם קצף לבן המושך אותי עליו כמו שדבורה נמשכת לפרח. כאן אני יכול לגלוש ולתמרן בין הסלעים אבל היום אני רוצה לעבור בשלום וכמה שיותר מהר! מצודת אפולוניה מסמלת את רבע הדרך, כאן אפשר להיכנס עם הקיאק לשרידי הנמל העתיק ובדרך כלל להפתיע גברים ונשים ערומים משתזפים ומתרחצים. היום לשמחתי אין פה לא חזה ולא ישבן חשוף כך שאין מה שיעכב אותי...היציאה צפונה היא דרך "שער" צר של ½ מטר שרק קיאק יכול לעבור בו ומכאן והלאה יש לי תמיד תחושה שאני נמצא באחד האיים היווניים.היום אני חותר בקיאק EXPLORER של NDK בצבע כתום ואני נזכר שבטיול האחרון שלי באיי יוון (KALIMNOS ,PSERIMOS , LEROS ) חתרתי בדיוק באותו קיאק, התמונות חוזרות אליי ואני נזכר איך חצינו 16 ק"מ מאי לאי עם רוח גב וסוולים בים של בופור-7 !!! זו הייתה קבוצה מנוסה מקרב חברי המועדון בהובלת שגיא ועומר בשילוב עם חותרים בריטיים ולכן לא הייתה לנו שום בעיה בים שכזה, ההפך- כל כך נהננו מהגלישה האין סופית בגלים, גל רדף גל, לוקחים את הגוף קדימה, כמה תנועות חתירה מהירות ו...הופ אני טס עם הגל ומכניס את המשוט מאחור בתור הגה עד לגל הבא וחוזר חלילה. את אותה חתירה סיימנו בטברנה ציורית באי הפצפון TELENDOS אין באי כלי רכב, רק שקט, שלווה ואוכל מעולה. טוב אז עכשיו אני כבר חושב על אוכל ונהייה רעב !
לרגע הצלחתי לחשוב שאני בטיול וכבר רציתי לרדת לחוף הנטוש, להוציא אוהל ושק שינה מתוך התאים בקיאק ו...הנה הגעתי לחצי הדרך- הסירה הטבועה דרומית לחוף געש, אני כבר רואה את הראשונים שהסתובבו חותרים מולי בדרך חזרה, בראשם עדיין הקיאק הזוגי ממועדון טרה סנטה ומיד אחריהם אביב לאופר ואבי גלנטי גם הם מטרה סנטה. בדרך חזרה הספקתי לראות את כל האחרונים, הרבה חותרים שאינני מכיר וזה משמח את לבי לראות שיש עוד משוגעים לדבר. והנה אני רואה את הקיאק הזוגי הרחב עם תורן למפרש, כמובן אלו הם עמירם ונורית (בעלי הפאב) הוותיקים והיקרים שחתרו איתנו באלסקה לפני 3 שנים וכל שבת ניתן לראות אותם חותרים לבית קפה... אנחנו שולחים נשיקות אחד לשני ואני ממשיך הלאה מנסה להתרכז הפעם רק בחתירה בניסיון אחרון לשפר את מיקומי ואם לא אז לפחות לשמור על מקומי העכשווי ולא לעשות בושות לאישה ולילדים שמחכים בחוף!
הנה דגל הסיום, אני כולי מזיע - מת להתגלגל כבר ולהירטב, הקהל מריע, שוב מנגינת הוואי 5 אפס ותרועות צופרי האוויר, קריאות עידוד מהזודיאק שלידי עם צוות הטלוויזיה שעליה, אני שוב מתרגש ונותן את כל מה שעוד נשאר לי לתת. 10 דקות אחר כך גם אני בקבוצת המעודדים ומקבל את פני הבאים אחרי. קופץ למים להתרעננות, שותה בירה ומחליף חוויות עם חברי לתחרות.
מיד אחר כך נערך טקס חלוקת הפרסים וכמובן אדם ויואב בקיאק הזוגי הגיעו ראשונים בקטגוריה שלהם.
בקטגוריה של גברים עד גיל - 40, הגיע ראשון אביב לאופר, בזמן מרשים ביותר של שעה ו ארבע דקות. להישג פחות מרשים ממנו הגיע אבי גלנטי במקום הראשון בקטגוריה של גברים 40 +, 2 דקות בלבד אחרי אביב.
בקטגורית הנשים ניצחה רותם רון ובמקצה של 3 ק"מ סמי אדרי כולם ממועדון טרה סנטה.
בכל המקומות הראשונים הללו חתרו הקיאקיסטים בקיאק ימי בריטי מסוג GREENLANDER PRO של NDK זהו העתק פיברגלס של קיאק אסקימוסי אמיתי מגרנלנד מה שאומר שהאסקימוסים ידעו מה שהם עושים כבר לפני 1000 שנים !!!
בהמשך נערכה תחרות בגלגולים אסקימוסים ובה זכה רמי גיל שייצג את חוג הקיאקים של עמותת "אתגרים" אשר קיבלה גם את גביע ההוקרה הקבוצתי על השתתפות (עמותת אתגרים עוסקת בפעילויות ספורט לנכים).
לאחר טקס חלוקת הפרסים נשפכה הבירה, המנגל עבד, המוסיקה ניגנה ורבים בקהל הרחב אשר נכבשו בקסמו של הספורט ניסו את כוחם בחתירה.
לא נשאר אלא לחכות ליום העצמאות הבא.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<