גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2013 > אירוע השנה
אירוע השנה
תחרות האמריקאן קאפ 2013 הסתיימה. לא מדובר רק באירוע השיט שרבים רואים בו את האירוע החשוב בעולם, אלא בוודאי בתחרות המושקעת, המדוברת והיוקרתית ביותר בעולם.
 בסך הכל בתחרות הגמר מתחרות שתי יאכטות, אבל איזה רעש תקשורתי הן יצרו? עם הניצחון האמריקאי אשר הגיע לאחר סדרת הפסדים לניו זילנדים וחלוקת הכיבודים התעוררו כמה שאלות מעניינות. אמנם זכינו לסדרת גמר מותחת ומדהימה בה האמריקאים חזרו כעוף החול מפיגור משמעותי לניצחון מוחץ, והשקיטו במעט את הטענות הבאות:
 
1. הכסף הוא חזות הכל?
השתתפות באמריקה'ס קאפ הינה השקעה כספית עצומה. כמה עצומה? קמפיין של מתמודד לתואר מוערך בכ- 100,000,000$ (מאה מיליון דולר) כאשר קמפיין של קבוצה גדולה מוערך בהרבה יותר מסכום זה. אם במוקדמות הגביע ה-32 (2007) שנערך בולנסיה - ספרד התמודדו 11 !! קבוצות, הרי שהשנה התמודדו פחות מחצי, בסך הכל 4 קבוצות:
  ORACLE, EMIRATES TEAM NEW ZELAND, ARTEMIS, LUNA ROSSA. כאשר יש שתי קבוצות שיכולות לשפוך סכומים בלתי נתפסים: לארי אליסון מאורקל והשייחים בקבוצת אמירייטס ניו זילנד, הרי שבסוף, המשחק הוא מי ישקיע יותר.
 2. איפה פה השיט?
המעבר להתחרות בטרימרנים הענקיים היה אמור להיות מהלך שימשוך יותר קהל ויהפוך את התחרות לפוטוגנית יותר ומעניינת יותר. בפועל, רוב השיוטים בגמר היו מרוץ סוסים, כאשר גם אם כלי אחד מוביל במצוף הרי שהשני, באם הוא עובר אותו, הוא עושה זאת במהלך השיט ומשאיר לשני את רסס הגלים. אמנם פה ושם הייתה הבלחה של טקטיקה או ימאות מעניינת, לדוגמא בשיוט מספר 8, תפעול לא נכון של הכנף שעלה לניו זילנדים בכמעט התהפכות. לצופה מהצד, הטרימרנים מצטלמות יפה ומפליגות מדהים כולל כמה מצבים של כמעט תאונה (שלא לדבר על התאונות והנזקים בשלבים המוקדמים), אבל שיט נטו כמו שהורגלנו אליו עד כה לא היה, האם טרימרן עם כנף מפרשIN - ומונוהאל עם ספיניקר OUT? לא מעט צופים ופרשנים העירו כי מדובר בכלים מדהימים וביכולות טכנולוגיות מרשימות, אבל השיט הוא כבר לא העיקר אלא הפיתוח הטכנולוגי...
 3. עורך דין צמוד
מאז ומתמיד היה לתחרות האמריקהס קאפ ספר חוקים נוקשה וארוך, ולא מעט מאבקים הוכרעו בבית המשפט בין עורכי הדין של המתמודדים. גם הפעם, ההתמודדות החלה בבית המשפט והסתיימה רק מספר חודשים לפני האירוע עצמו. האסון שארע כחודשיים לפני ההתמודדות, בו נהרג השייט אנדרו סימפסון (סרוק את הקוד למידע נוסף), רק החמיר את דרישות הבטיחות ואת החוקים והכללים, כך שמגבלות מזג אוויר ובטיחות הוחמרו על מנת למנוע מהכלים להגיע לשיא יכולתם. כמובן שהבטיחות חשובה, ואין חולק על כך, אבל האם ההתמודדות המשפטית לפני כל שיוט לא הפכה למוגזמת?
 4. שמחת הניצחון והדרך הקשה
למתבונן על המתמודדים מהצד, הם נראים לרוב כמו אסטרונאוטים: קסדות, מיכלי חמצן, חליפות שחורות, מכשירי קשר וטבלטים. תוסיפו על כך הפלגה במהירות של 40 קשר, מערכת חיבל לתורן בגובה 40 מטר והצורך להיות בערנות מתמדת במשך כל השיוט, ותחשבו כמה עומס פיזי מופעל על השייטים. מעבר לאימוני השיט השוטפים התווספו גם אימוני בטיחות לדמות נפילה מגובה 14 מטרים, שזה רוחבו של הטרימרן והגובה אליו הוא יכול להגיע במקרה והוא מתהפך, ותבינו שכבר לא מדובר בשיט נטו של ימאים שרגילים לסיים את האימון בפאב על כוס בירה, אלא בספורטאי-על שבסוף יום אימון או שיוט פשוט נופלים למיטה ונרדמים מעייפות.
גם סדרה של הטוב מ-17 שיוטים היא די ארוכה, וטובה אולי לספונסרים אבל אני מודה שגם מבחינתי כצופה זה היה כבר די ארוך...
 5. שכירי חרב להשכרה
אחד מחוקי הגביע הינו שהמתחרים צריכים להיות תושבי המדינות המתחרות. כך, בתחילת שנות ה-2000, כאשר הקים השוויצרי ארנסטו ברטרלי את צוות ALINGY, הוא "איזרח" בשווייץ מספר לא מועט של שייטים זרים, ברובם ניו זילנדיים. בשנת 2012 זכה סר בן איינסלי במדליית זהב באולימפיאדת לונדון בפעם הרביעית ברציפות. שנה לאחר מכן, הוא הוביל את האמריקנים לזכייה בגביע אמריקה, ביחד עם ההגאי ג'יימס ספיטהיל, אוסטרלי גאה ודירק דה רידר, הולנדי נאמן. שוב אנחנו חוזרים לסעיף 1 למעלה, בו הכסף הוא העיקר וייצוג המדינה נדחק לשוליים, העיקר שהבעלים של הקבוצה יזכה בתהילה.
 
אבל יש גם שתי נקודות הראויות לציון:
הראשונה, הכיסוי התקשורתי המדהים. בין אם בסמרטפון או בשידור הישיר באינטרנט, יכול היה הצופה ממש להרגיש ולשמוע את המתרחש על גבי כל קטמרן, לשמוע את הפקודות, לראות במבט אווירי את המתרחש ולעקוב אחר ההתמודדות ב"עין וירטואלית". הטכנולוגיה הופכת זמינה ופשוטה יותר ויותר, וכך גם הנגשת השיט לצופים הופכת את הצפייה בתחרות לפשוטה וברורה לקהל הרחב.
 השנייה, ההתפתחות הטכנולוגית והנגשת מפרש הכנף לקהילת השייטים. נכון, עוד לא מדובר במוצר מדף, אבל לרוב, את המוצרים שרואים בתחרויות בסדר גודל כזה רואים תוך כמה שנים במרינות בעולם. אני מעריך שתוך עשור תעגון בהרצליה היאכטה הראשונה עם מפרש כנף, נחכה ונראה...
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<