גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > סיפורים מהים > בעיה רפואית – "סתימת דלק"
בעיה רפואית – "סתימת דלק"
עד כמה בעיה רפואית זניחה בחוף יכולה להפוך לבעיה קשה בים? דני מירקין, שייט ותיק מספר לנו על חוויה לא נעימה ועל פיתרונה באופן יוצר דופן, כל זאת על יאכטה באמצע האוקינוס האטלנטי.
 
23 לנובמבר 2003, לאס פלמס, גראן קנריה.
הגענו ללאס פלמס לפני כשבוע, והתקבצנו פה, כ-200 ספינות המתכוננות לחצות את האוקינוס האטלנטי, בדרכנו לסנט לוצ'יה. הכל כאן פסטיבל אחד גדול: הספינות כולן מקושטות בדגלי קוד. בין הצוותים נערכות תחרויות היתוליות כגון תחרות ריצה בתוך סירות גומי ללא קרקעית. תהלוכת כלי נשיפה עם חצוצרות ענקיות צועדת מסביב לרציפים עד שמטח גשם ממלא את החצוצרות.
אך במקביל מתנהלים הדברים ברצינות: בוחנים מטעם ה "ARC" (Atlantic Ralley for Cruisers) בחנו את הציוד בספינה שלי, ה AMPHORA, הכריחו אותנו לחבר עוגנים צפים קטנים לכל גלגל הצלה, על מנת שלא יסחף ברוח אם מטילים אותו למים, בדקו מערכות קשר ואסדת הצלה, בדקו עזרה ראשונה: תחבושות, קיבוע למקרה של שבר ועוד ועוד. דבר אחד לא בדקו האם יש בספינה צנתר (קטטר) ומישהו שידע איך להשתמש בו במקרה של עצירת שתן. בהמשך יסתבר עד כמה זה חשוב.
בבוקר יצאנו לדרך. ביום רואים ספינות מאופק עד אופק. בלילה הראשון רואים אורות ראש תורן של הספינות האחרות, למחרת היום הים ריק.

29.11.2003
הרגשה לא נוחה שמלווה אותי בימים האחרונים מגיעה לשיא: כמו שקורה לעתים לגברים מבוגרים, התפתחה אצלי עצירת שתן. אני מצליח לדבר במכשיר קשר SSB עם רופא אורתופד שנמצא בספינה אחרת במרחק של כ- 200 מייל מאיתנו. הוא מסביר לי שאין ברירה – צריך למצוא פתרון לבעיה.
בטלפון לוויני אני מתקשר ל MEDICO. מוזר שהם אינם מצויידים עוד במכשירי קשר. אני נענה על ידי רופא הודי, מאד אדיב, אשר רגיל, כנראה, לטפל במלחים הנוסעים באניות גדולות הוא מציע לי להתיישב בתוך אמבטיה חמה או... לחזור ללאס פלמס. כנראה שאינו ער לכך שביאכטה אין אמבטיה, ושכאשר מאחוריך "הרים" של גלים ו 35 קשר רוח – קשה לחזור לאיים הקאנריים.
באנגלית במבטא הודי כבד הוא מסביר לי בנימוס רב:
"Well sir, you have to solve the problem within ten hours, maximum 20 hours. The alternative sir is very bad and final..."
מלא עידוד מהדברים האלו אני מתקשר בטלפון הלוויני לידידי, האורולוג הנודע, פרופ' משה מני. בצעירותו היה רופא בחיל הים. אני אומר לו שהצלחתי למצוא קטטר שהשאיר בספינה כשנתיים קודם לכן חבר שלי, רופא ידוע אף הוא. פרופ' מני מסביר לי שלא אוכל להכניס את הקטטר לעצמי אבל אם לא אעשה זאת הסוף יהיה רע. הוא מנסה להעביר לי קורס מזורז בטלפון.
ידידי דובה, האיש יודע לאלתר, לובש כפפות גומי, על כל מקרה, מתיישב בסלון, נמצא בקשר טלפוני עם פרופ' מני וצועק לי הוראות לתא האחורי ששם אני שוכב, ואני מחדיר את הצנתר לעצמי. לשמחתי זה מצליח, לפי כל הסימנים שלא ניכנס לפרטיהם.
 
הצנתר מורכב, למעשה, משתי צינוריות: האחת נועדה להעביר את ה"סחורה". בקצה הצינורית השנייה יש בלונית קטנה שאותה יש לנפח במים בעזרת מזרק, הבלונית מתנפחת בתוך שלפוחית השתן והדבר מונע בעד הקטטר מליפול החוצה.
 הפעולה הזו אינה מתבצעת היטב. אני קם ולאחר כמה צעדים הצנתר משתחרר ונופל. אני שואל בטלפון את פרופ' מני אם להרתיח אותו והוא מסביר לי שהצנתר עשוי מסיליקון ואם נרתיח הוא יתקלקל. כאשר אתה במרחק מאות מיילים מהחוף, ומאחוריך גלים גבוהים הנדחפים על ידי רוחות הסחר("Trade Winds")  ואין דרך לחזור, אתה רוצה לשמור על הצנתר שלך. על מנת לחטא אותו אני שוטף בתערובת של ג'ין ווודקה, ומייבש בעזרת משאבה של אופניים. טוב שיש אופניים בספינה.
 
אני חוזר שוב על פעולת ההחדרה. הפעם התוצאות אינן טובות. דובה, בטלפון עם פרופ' מני צועק אחורה ומעביר לי הוראות: "דחוף פנימה עוד ועוד עד שתראה תוצאות". בסופו של דבר אני מצליח. הפעם דובה מנפח את הבלונית בעזרת מזרק הממולא מים והצנתר נשאר במקומו.
 כך אני מפליג עוד כשבועיים עד לסנט לוצ'יה. מדי פעם הצתנר נסתם כתוצאה מדימום ויש לנקות אותו. לא תענוג. כאשר הגעתי לקאריביים רציתי לגשת לרופא. אחות מקומית שאלה אותי מה קרה.
אני מסביר לה והיא אומרת: "Man, it is not you who did it, it is our lord Jesus".
אני מעדיף לא להיכנס אתה לויכוח. סוף דבר, השארתי את הספינה בסנט לוצ'יה. חזרתי ארצה לעבור ניתוח ולאחר מכן שבנו דובה ואני להפליג באיים ש"מעל לרוח" "Windward Islands".
 
סיפרו לי כי מפקד חיל הים המנוח, האלוף ברקאי, "יומי" ז"ל, הסיק את המסקנה מהסיפור שלי: גבר מעל גיל 50 היוצא למסע ארוך חייב להחזיק בספינה צנתר, ורצוי גם שיעבור קורס איך להחדיר אותו. יותר יעיל ופחות כואב.

עצות רפואיות לשיט - ערן קלץ 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<