גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > יאכטות > יאכטה באופי בריטי – princess 52
יאכטה באופי בריטי – princess 52
בשנת 1973 השיקה חברת Princess את יאכטת הגשר העילי (fly bridge) כיאכטת הדגל של החברה. מאוחר יותר פיתחה החברה את "קטגוריה V" המצליחה הכוללת יאכטות ספורט ולאחרונה את "קטגוריה M" הכוללת יאכטות על, אך יאכטות הגשר העילי נותרו לב ליבה של פרינסס

קבינת בעלים מוארת וגדולה

מאת ניק בורנהאם
פורסם במגזין MBY
  
ניתן לדעת בדיוק למה לצפות מיאכטת fly bridge של Princess. חברת פריננסס איננה "ממציאה את הגלגל מחדש" ופיתוח הדגמים שלה נעשה בהדרגה ובשמרנות בריטית. כל האמור מעלה אינו נכון לגבי דגם ה-52 החדש המעוצב בצורה שוברת מוסכמות אשר נבנה תוך שימוש בטכניקות החדישות ביותר של יציקות פיברגלס. עיצוב גוף היאכטה עדכני ומודרני, עם התייחסות מוגבלת למסורת חלוקת השטחים הפנימית, לדוגמא, זוהי הפעם הראשונה שהמטבח ממוקם בירכתיים.
 
מבחוץ
השנה נחשף בלונדון דגם 52 של ענקית היאכטות המנועיות פרינסס, דגם מרשים ללא כל ספק. זכיתי להפליג ביאכטה הראשונה שיצאה מקווי הייצור להפלגת מבחן.
 כשמתקרבים ליאכטה במרינה בפעם הראשונה, מבחינים בגובהה הייחודי של היאכטה. סיפוני הצד מתנשאים 1.20 מטרים מעל הרציף. אך שלא כמו אצל חלק מהמתחרים, היאכטה לא נראית גבוהה, היא נראית מעוצבת. יש לה פרופורציות מושלמות, והקו החיצוני שלה נשבר ע"י פס הנמתח מהחרטום אל גובה המים בירכתיים.
חלונות הצד המיושרים לא מאפשרים הנחת רגל, ולכן טיפוס על דופן היאכטה בלתי אפשרי, והדרך היחידה להגיע לסיפון היא באמצעות פלטפורמת הרחצה הגדולה (ביאכטת המבחן שלנו היא הייתה הידראולית). כיוון שכך, שולבו ביאכטה פתחי דופן בכל צד, כדי שאם פלטפורמת הרחצה חסומה בסירת הדינגי, עדיין ניתן יהיה להגיע בקלות לקוקפיט. כתוצאה מכך, המושבים סביב שולחן הטיק המתקפל צפופים מעט, אך סיפון הקוקפיט עצמו נותר בגודל נוח. עם זאת, כל האזור הזה מתגמד ע"י גשר הגדול ב-40% מזה שהיה בדגם ה- 50 פיט הקודם.
 
המרחב הפנימי
המרחב הפנימי הוא המקום בו ניתן למצוא את כל השינויים הגדולים. וזהו גם המקום בו היאכטה תוכל להתמודד היטב מול המתחרות העיקריות.
ברגע שנכנסים דרך דלתות הקוקפיט ונעמדים על רצפת העץ, נראים לעין השיפורים ביחס לסירת Princess רגילה. בדגם ה- 50, המטבח היה במפלס הנמוך יותר. זה היה נוח אולי לכוס קפה מוקדם בבוקר, אך גרם לטבח להישאר עמוק בתוך היאכטה, מנותק מהאזורים החברתיים, עם הליכה ארוכה והרבה מדרגות כדי להגיע לאוויר הפתוח. העיצוב החדש עם המטבח מאחור שם את השף במרכז העניינים, כך שיוכל להיות בקשר עם השוהים בסלון או להצטרף לשיחה בקוקפיט. בנוסף הותקנו בדלת ההזזה מצד ימין צירים המאפשרים את פתיחת המטבח אל העולם שבחוץ, ובכך נוצר בנוסף גם בר מתוחכם.
הסלון עצמו נמצא שתי מדרגות גבוה יותר ומעט פנימה. בסלון בצד שמאל נמצא אזור ישיבה מרווח ונוח בצורת חצי מעגל, עם שולחן אוכל גדול המתקפל ויורד בלחיצת כפתור והופך לשולחן קפה, מולו ממוקמת ספה ארוכה. העיצוב הנוכחי גורם לויתור על פינת אוכל וסלון נפרדים כמו שנמצא בדגם ה-50 שבו יש שולחן קפה נפרד, אך אני מעדיף את ההיבט החברתי יותר של שני אזורי ישיבה זה מול זה. חלונות צד מאסיביים הופכים את צדי הסלון לקירות זכוכית, זה יתרון גדול המוסיף לתחושת המרחב, ומאפשר לכל מי שיושב בסלון, בזמן ההפלגה, להרגיש כאילו הוא חלק מהנוף שמחוץ ליאכטה. ציפוי התקרה עשוי מבד עבה ונראה נהדר, הרמקולים השקועים בקיר מותאמים לצבע, ונעים לראות ריפוד בד ברמה גבוהה במקום ריפוד העור הרגיל המקובל ביאכטות אחרות.
גם למטה יש שינוי, אפילו בירידה לתאי השינה בוצע שיפור משמעותי מכיוון שגרם המדרגות הוא רצף של משטחים מוארים בצורת זיגזג ואינו תלול. סוויטת האורחים המרווחת בעלת התקרה הגבוהה דומה מאד בקונספט לדגם ה-50, אך הכוות המאורכות אינן עומדות בתקן החלונות המתחילים להופיע בתאי המגורים הקדמיים. הויתור על המטבח בחלק התחתון איפשר לעצב תא מגורים שלישי, גדול יותר משמעותית ולהפוך מאזור דחוס למדי לתא מגורים נעים עם שתי מיטות יחיד שניתן לחברן בלחיצת כפתור.
בירכתיים, נמצא את תא הבעלים המדגיש את העיצוב החדש. רצפת הסלון המוגבהת גרמה לתא הבעלים להיות גבוה מהרגיל. הגובה נותן תחושה שהתא שייך ליאכטה בעלת גודל כפול. רצפה שטוחה לחלוטין (בדגם ה-50 היו מדרגות), תקרה מיושרת וחלון ענק ללא עמודים יוצרים מרחב ואוירה. בתא מקומות אחסון רבים הכוללים שתי שידות עם מגירות בצדי המיטה, ארון בגדים, ואפילו ארונית מגירות עם מראת איפור מתקפלת ומוארת. 
 
על הסיפון
עיצוב הגשר החדש עבר שינוי נרחב. שלא כמו בדגם ה-50 וביאכטות אחרות של Princess, הוחלפו הירכתיים הישנים (שכללו מיטת שיזוף קבועה ופינת אוכל ליד ההגה) באזור ישיבה גדול סביב שולחן מתקפל ענק,וליד ההגה נמצא אזור ישיבה נוסף בצורת "ר" ההופך למיטת שיזוף. מלבד העובדה שלא ניתן לכסות את ההגה בגגון וליצור צל אם רוצים להשאיר את מיטת השיזוף חשופה, העיצוב עדיף בהרבה, מכיוון שהוא מאפשר מקומות ישיבה רבים יותר, לרבות מושבים הפונים קדימה ליד ההגה. מתחת למושבי הקוקפיט בירכתיים קיימת אופציה לתא צוות עם מיטה אחת ושירותים. חלון ארוך בירכתיי היאכטה מכניס אור, אך יש לכופף מעט את הראש כשיוצאים החוצה.
 
ביצועים והתנהגות
זוהי הנקודה שבה אמורה להיות הנפילה: האופנה הנוכחית כשמדובר ביאכטות גשר עילי גדולות וחסונות היא שיט נעים ונינוח. הסיסמה היא "חלק ויציב". מכיוון שזוהי אחת היאכטות הגדולות והחסונות מסוגה, ניתן לצפות שהיא תתנהג פחות כמו מיני קופר ויותר כמו אוטובוס. אבל, הפתעה! שום נפילה או ירידה: ה-52 מפליגה בצורה חדה ומדוייקת ממש כמו סירת ספורט.
בארוחת צהריים משותפת עם המייסד ויושב ראש מועצת המנהלים דיויד קינג, למדנו על השאיפה להגיע למה שהוא מתאר כ"גוף יאכטה עם גיאומטריה משתנה". החלק הקדמי מעוצב בצורת "V" עמוק במיוחד, ואילו החלק האחורי שטוח יותר - תפיסה שיוצרת משטח ריחוף יעיל יותר, ויותר עילוי בירכתיי היאכטה. מכיוון שבעלי היאכטות דורשים סירות שרות מתקדמות ככל הניתן על גבי היאכטה שלהם, ואת היכולת להשיק אותן לים בקלות, מוסיפים לסירות השרות הקיימות  עוד ועוד משקל במקום הלא נכון. לדברי דיויד, "ברגע שיש לך פלטפורמה הידראולית במשקל 200 ק"ג וסירת שרות במשקל 400 ק"ג, זה הרבה מאד משקל שמרוכז בירכתיים".
הכול נשמע הגיוני, אבל זה לא הכין אותי לדינמיקה שהרגשתי כשיצאנו למים. ברגע שלוחצים על הטרוטלים של מנועי ה-Caterpillar, אתה יודע שמשהו מיוחד קורה כאן. אפשר לשחק עם מנועי ה-C12 A 715hp שהותקנו ביאכטה בה הפלגנו, משחק שיוצר כח דחף המביא את ה-52 במהירות למצב של ריחוף. הירכתיים בעלי העילוי הגבוה שומרים על חרטום נמוך ועל ראות מצוינת גם בעמדת ההיגוי התחתונה.
ב-2100 סל"ד אתה מוכן להישבע שהמהירות היא 18 קשר, עד שאתה מציץ ב-GPS ומגלה שהיא 25. חלק מזה נובע מרמת הרעש הנמוכה להדהים – רק 72 דציבל – אבל גם התנועה הקלה של גוף היאכטה תורמת לאשליה. ובכן, יש לנו כאן יאכטה נהדרת, ויש לה עוד הפתעה להציע.
במהירות של 31 קשר אני מסובב במהירות את ההגה, משליך את ה-Princess גדולת הממדים אל מעבר לגלים, ונוחת ביציבות מלאה בצד השני, בהיגוי קל ובטוח. היאכטה מזגזגת בספורטיביות בסלאלום נוסף ועוד אחד על גבי הגלים, ומתיזה גבוה ורחוק בניסיון עקר לגרום לגוף היאכטה עם הגיאומטריה המשתנה לא לתפקד. זוהי אלכימיה בפעולה, כי לא אמור להיות אפשרי לבנות יאכטה כל כך גדולה וכל כך נוחה ולגרום לה להאמין שהיא סירת ספורט.
 
עיצוב הפנים
מה שפחות ברור לעין, אבל לא פחות מרשים, הוא העבודה שהושקעה בפתרונות אחסון. העברת המטבח לירכתיים גרמה לכך שלא ניתן להתקין במטבח ארונות גבוהים, חסרון המתבטא במקומות אחסון. עושה רושם שב-Princess רגישים לכך מאד, מכיוון שכמות מקומות האחסון שנדחסו לאזור זה בעזרת ארונות נמוכים ראויה לציון. קיימת אפילו אופציה למדיח כלים מתחת לתנור/מיקרוגל המשולב. אם זה לא מספיק, Princess התקינו בצד שמאל, מול המטבח הראשי, ארון צדדי שאינו מפריע בעין הכולל בתוכו: מקרר נוסף, מקום אחסון נוסף, ואפשרות למכונת קרח. שתי מגירות עמוקות מנצלות את המקום מתחת לספות הסלוניות הסמוכות, ומיועדות לכוסות וצלחות. אם מתקדמים קדימה, מתחת להגה הכפול ממוקמת מגירה באורך מלא, ובתקרה שמולו ניתן למצוא עוד ארונות. בתא האורחים השלישי יש מגירות מתחת למיטה, ארונות גבוהים וארון בגדים גדול עם מראה. תא המגורים של בעל היאכטה כולל ארון גדול מספיק כדי להכניס לתוכו מכונת כביסה ומייבש בגודל ביתי. מישהו ב-Princess חשב הרבה על נושא האחסון.
 
ליד ההגה
ההגה התחתון אופייני ל-Princess, עם שני מושבי עור ליחיד מול לוח שעונים כהה ללא החזר אור. מסכים עמוקים וחלונות צד מעניקים ראות מצוינת - מחיצה גדולה למדי מימין היא המחסום היחיד. אם מסתכלים מקרוב, המשטח אינו רך כמו הגימורים הרכים ש-Princess נהגו להשתמש בהם בעבר, אך מחזיקי כוסות מפלדת אלחלד וכיסויים עם תפרים בשוליים למכשירים מוסיפים תחושה של איכות. ליד ההגה יש מקום רק למסך ניווט אחד, אך בנוסף השאירו אזור המיועד למפה מנייר (משהו שחששתי שכבר נכחד מהעולם). ההגה העליון נהדר על מנת לעגון ברציף בצד ימין, אבל המצערות רחוקות מכדי שאפשר יהיה להגיע אליהן כשמביטים על הרציף ורוצים לעגון בצד שמאל.
 
מסקנה סופית
התרגלנו לצפות לגדולות מ-Princess, אז המחליפה הזאת לדגם ה-50 שהיה גם הוא מצוין הייתה חייבת להיות משהו מיוחד. לא ציפינו מ-Princess להתקין עיצוב פנים ההולם יאכטה גדולה יותר, לגרום לה להתנהג כמו סירת ספורט ועוד להוריד 10% מהמחיר. נכון שאם תתאמצו מספיק, תמצאו מקומות בהם קיצצו בעלויות, אך יהיה זה הוגן לומר שפרינסס נמצאת כרגע ביתרון מול המתחרים. בדעתנו זו תומכים גם נתוני מכירות השוק העולמי.
 
  
באופן אישי: טל הולנדר אקוה מרינה.
בשנים האחרונות הורגלנו לדגמים חדשים ומיוחדים מבית פרינסס ה-52 החדשה בה ביקרתי לראשונה בתערוכת לונדון השנה עושה את הכל ועושה את זה טוב, מאוד טוב.
אני חושב שהרושם החזק ביותר כשראיתי את היאכטה לראשונה היה - מי שקונה את היאכטה הזו יצטרך הרבה ספריי לניקוי חלונות..., היאכטה פתוחה ומוארת. ה-52 אידיאלית לתפעול והפלגה באיזור שלנו. עם תג המחיר הנוכחי היא הופכת להיות 60 פיט במחיר 50.. 
 
נתונים טכניים:
אורך -  16.66 מטר
רוחב - 4.75 מטר
שוקע - 1.25 מטר
מיכל דלק - 2,364 ליטר
מיכל מים - 592 ליטר
מנועים - קטרפילר 715 כ"ס כ"א
מחיר בסיסי בשער המפעל - 630,500 פאונד
יבואן בישראל - אקוה מרינה בע"מ
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<