כחול 82 - אפריל 2020
גליון בצל קורונה - מצפה לכם הפתעה בפנים! 
דף הבית > מסלולים להפלגות > הפלגות ביון > הפלגה ביוון
הפלגה ביוון
משפחה כפולה בת עשרה נפשות מחליטה לצאת להפלגה. הקטנה בת 8 חודשים, עוד שלושה ילדים עד גיל 5, שני זוגות הורים וזוג סבים אחד. שלושה דורות של ימאים יוצאים לדרך וכדי להצליח להפיק את המקסימום משבוע ההפלגה, צריך להיערך מראש.

russian bay

איזור אתונה והאיים סביבה הוא אחד המקומות הנוחים והקלים לשיט שבו מפליגים צעירים ומתחילים בעולם ההפלגות. הטיסה לאתונה קצרה ואין צורך להסתמך על צ'רטרים או טיסות המשך שלא הולכות יד ביד עם ילדים קטנים. מתברר שאין צורך להרחיק עד לאיים כמו קיאה או מיקונוס. אם יודעים היכן לעצור, ישנם מפרצים שקטים, צלולים ומפעימים שלא מלאים בכלי שיט גם בשיא העונה (אוגוסט) ואם מזמינים את כלי השיט מוקדם אז גם סוגרים טיסות לא יקרות. כל מה שנשאר הוא לצאת לדרך.  
 
היערכות למלחמה!
יום קבלת הסירה הוא יום מנהלתי ונמרח לכל הדעות, יום כזה יכול להיות מכביד ומתיש לילדים אבל גם לשייטים הבוגרים. החום והלחות של אתונה לא מאפשרים לעשות דבר עם ילדים וכדאי להכין מראש הפעלות לשעות המתות עד לקבלת הסירה והיציאה לדרך. קחו איתכם ילד לקניות, עשו סיבוב עם השני על הרציף וחפשו גן שעשועים קרוב. כל אלו יעזרו מאוד בהמתנה המשמימה.
רגע לפני שמשחררים חבלים הילדים מתקבצים ומקשיבים לכמה הוראות ברזל שצריך לשים לב לשנן בראשם בכל מהלך ההפלגה. אצלנו אלו היו המנטרות: לא לקפוץ, לא לרוץ ולא להשתולל ובשום פנים לא להסתובב לבד על צדי הסיפון. מלבד אלו, היה לילדים חופש מוחלט לעשות פחות או יותר מה שירצו. הילדים חוגרים חגורת הצלה ומתרגלים להסתובב איתה במשך רוב הזמן על היאכטה. הקניות המוגברות מגיעות מהסופר הקרוב וההפלגה יוצאת לדרך.

האורך כן קובע 
כשיש ילדים על הסיפון, מומלץ לקצץ באורך ההפלגות ולהתאים אותן לשעות ביום שבהן הם מותשים וזקוקים למנוחה. טרטור המנוע והרוח בפנים תרדים כל ילד – גם עקשני שינה קשים. לטובת אלו שבכל אופן לא נרדמים בזמן ההפלגה, כדאי להוריד הילוך ולעבור למצב קריאת ספרים או משחקי מחשב, כי בכל זאת עדיף שישבו ולא יטיילו - כך לא צריך לדאוג לנפילות מיותרות למים.  
שעות הבוקר היו מוקדשות בכל יום לשכשוך במי המפרצים, משחקי מים, טיולים בדינגי או בקיאק שבו אפשר להצטייד כבר באתונה, לשחייה עד החוף הקרוב ולשיטוט עליו. לא יאמן כמה משחקים ותעסוקות אפשר למצוא על חוף נטוש: סקירת אבנים צבעוניות, בניית ארמונות וטירות, חיפוש אחר מבנים נטושים והצצה על קיפודי ים ממזחים קטנים (בזהירות כמובן). אם יש לכם בבית אביזרי ציפה למיניהם, כדאי להביא כדי לא להסתמך על חנויות התיירים בחופים. 
אם בוחרים לעגון על מזח בצמוד לכפר או לעיר, אפשר לשוטט בבוקר כדי לחפש את המאפיה הקרובה. האיכות לא עומדת בסטנדרטים בארץ, ורוב הפעמים נחלנו מפלה בקטגוריית העוגיות. המנצחים הבלתי מעורערים של המאפיות הם מאפי הבוקר, הקרואסונים והבורקסים. לרוב, יהיו אלו מבצק עלים כמקובל בארץ אבל אל תדלגו על מאפי בצק פילו מרובעים הכוללים עשרות שכבות שעוטפות מילוי מלוח כגון גבינה או תרד ומילוי מתוק של תפוחים או קרם וניל.

תעסוקת ים-יבשה
ילדים הם עם שצריך להעסיק מרגע ההשכמה ועד ההשכבה. בחופש הגדול קיימת רדיפה אחר אטרקציות מדי יום, אבל הפלגה, עד כמה שיש בה מן המונוטוניות, היא עולם ומלואו לילדים. רתמו אותם לעבודת צוות הסירה כל אחד לפי גילו: הרמה והורדה של פנדרים ועוגן, קריאת מד העומק וחיפוש סירות באופק. זה יגרום להם לא רק לתעסוקה אלא גם להכיר מונחים מהעולם הימי וכן לחבר אותם באופן אישי יותר להפלגה.
לצד העבודה הימית, כדאי גם לדאוג למשחקים שהם אוהבים במיוחד, גם אם זה כולל נשיאת אייפד או מחשב נייד. לפעמים חצי שעה שקטה שלהם יכולה להרגיע את שני הצדדים.
על החוף, כדי להביא מהסירה קערות וכפות כדי לבנות ארמונות בחול. אין צורך ברכישה מיוחדת של פריטים אלו. כך הם מרגישים שהסירה באמת מספקת להם את כל מה שהם צריכים. כשמטיילים בעיר כדי לנסות לחפש עצים מוכרים כמו תאנה או זית ואפילו להסביר מהם הקולות המצרצרים (ציקדות) המגיעים מהעצים.
 
ירח עולה
המקלחת הנעימה ביותר היא זו שעושים על מדרגות הסירה. כמו בסרט נע נכנסו כולם תחת הברז כשהשמש עוד בשמיים. הרגישים יותר, עשו זאת בגיגית שנרכשה מבעוד מועד ב-5 יורו בסופר באתונה. בדרך זו העומס על המקלחות בסיפון התחתון קטן וכך גם הבלגן, שאיבת המים והשפריצים שמתלווים לחוויה.
השמש שוקעת מאוחר ולרוב התבשלו ארוחות הערב בסירה. התפנקו והצטיידו מבעוד מועד בגבינות טובות, נקניקים, זיתים וחטיפים שהילדים יאהבו, כך ארוחות הערב ירגישו לכם ולהם קצת כמו בבית. בימי עגינה לצד מזחים, כיף מדי פעם לצאת משגרת הבישול בסירה ולהכיר מאכלים מקומיים. הילדים, שלא הבינו את אהבתנו לאוכל המקומי אכלו סופלקי, גירוס או פיצה והתענגו על כל ביס. הניסיונות לשבת עם ארבעה ילדים במסעדה לאורך כל הארוחה עלו בתוהו, ומצאנו שהדרך הנוחה ביותר לשמור על שפיות ולהצליח להכניס משהו לפה, תהיה אם אחד מהבוגרים יטייל איתם בסמטאות הכפר או ייקח אותם לגן השעשועים הקרוב.   
אל תצפו לשנת לילה מוקדמת כמו בבית. מדובר כאן בחופש האולטימטיבי לילדים, כזה שבו הם הולכים לישון גם ב-10 בלילה. שעתיים אחרי השעה הרגילה. אל דאגה, שעות המנוע או ההפלגה עם הרוח במפרשים ינמנמו אותם לשנת צהריים ארוכה.
בלי לשים לב נגמר השבוע. יום ועוד יום עברו עם צחוק ילדים שמח, משחקי מים והפעלות לצד שיתוף פעולה מלא בפעילויות הסירה כגון קניית מצרכים, בישול ותפעול הסירה. בסופו של שבוע נראה כי הילדים ספגו יותר ממה שבאמת אפשר להכיל. חופשה לצד לקיחת אחריות, אושר גדול לצד למידה ואהבת הים.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
כדאי להביא מהבית:
לילדים: ספרים, משחקים קלי משקל כמו קלפים, פאזל, דומינו וטאקי, מזרוני ים ומצופים וכמה צעצועים שאפשר לארוז.
ביסקוויטים וחטיפי אנרגיה שילדים מכירים ואוהבים.
לתינוקות: מומלץ להביא את כל מה שהם משתמשים ביום יום בבית כדי לא לחפש באיזורים שונים מוצרים מקומיים. הצטיידו בדייסה, ביסקוויטים, תחליפי חלב אם, חיתולים וכו'.
ארגון מטבח וסירה: כמה סלסלות קטנות מפלסטיק, אטבי כביסה, מטליות מטבח, אטבים סוגרי שקיות, קפה או תה אהובים, סוכרזית (כי בד"כ אין) ומעט תבלינים.
 
פותחים פנקס:
קורפוס (Korfos): עגינה ביום הראשון מומלצת ליד מזח, בעיקר כדי לסגל לילדים את הוויית הסירה ולא ישר לתת להם לישון "בלב ים" בלי אפשרות לרדת לחוף. גן השעשועים נמצא בחלקו הצפוני של המפרץ ושווה ביקור קצר. כדי לא לעמוד כל היום על המזח, הוחלט להפליג 20 דקות, ולזרוק עוגן מייל דרומית מהכפר, ולהגיע לחוף בשחייה.
אפידברוס (Epidhavros): נדמה שהכפר השומם לא התעורר בקיץ הזה. הדייגים קמים מאוחר, המסעדות ריקות באופן יחסי והכל מתנהל בעצלתיים. לפחות את המאפיה המוצלחת תוכלו למצוא ברחוב המקביל לרחוב הראשי, בקצהו המערבי. כשנמאס מהאווירה העירונית שיש שם, כחצי מייל צפונית משם אפשר למצוא חוף נעים ונקי עם שמשיות אליו מגיעים בהליכה ממושכת או בדינגי.
ראשן ביי  (Russian Bay): בין המפרצים הקודמים לפורוס, אפשר למצוא את ראשן ביי, עם מים חלומיים ומקום נהדר לחתירה בקיאק. מי שבוחר לבלות שם את הלילה, יכול לעשות קפיצה קצרה עם דינגי או קיאק לחוף הקרוב, בו עומד גזלן משודרג ובו לא רק גלידות אלא גם אוזו, כריכי טוסט ונשנושים אחרים.
פורטו חלי (Porto Kheli): בקיץ, מתקיים בפורטו חלי יריד לונה פארק קטן ובו גלגלי ענק ומתקנים שונים. כדאי לשאול את המקומיים על מיקומו המדוייק ומתי נפתח. שווה בעיקר לילדים בגילאי 8 ומעלה. לקטנים יותר, ישנו גן שעשועים גדול ואטרקטיבי, מול המזח הראשי עוד מריגושי המקום - מול אחד המלונות במרכז המפרץ יש חוף ובו משחקי מים צפים מיוחדים ומרגשים שמזכירים בעיקר את תוכנית הטלוויזיה ווייפ אאוט ובי"ס לסקי מים המותאם לילדים. המבוגרים ימצאו גם ברד תות בטעם פרילי שמרגיע את החמימות האזורית.
בבוקר, כדאי לעשות טיול לחלקו ה דרומי של המפרץ אל המאפייה שעל המזח ובה מאפים נהדרים כגון בורקס מעלי פילו, קרואסון שוקולד חמים וקפה משובח. אל תתפתו למבחר העוגיות – הוא רק נראה טעים...
הידרה (Idhra): בצידו הדרום מערבי נמצא מפרצון קטן בשם ST. NIKOLAS. המפרץ שקט להפליא, אי אפשר לתאר שקיים כזה מפרץ באזור במציאות. פסגות תמירות מקיפות אותו ולכן הרוח לא מגיעה ומטלטלת את היאכטה. במשך היום ישנו קיוסק על החוף ולצידו מיטות שיזוף ושמשיות למי שרוצה להניח את כפות רגליו בפינוק על החול ולא לשבת על האבנים הכואבות. (האפשרות היחידה להגיע למקום לתיירים באי היא על ידי "מונית ימית" היוצאת מהמרינה המרכזית של הידרה מספר פעמים במהלך היום). אם תיכנסו עוד כמה מטרים לתוך החורשה מאחורי הקיוסק, תמצאו ארבעה ערסלים תלויים בין ענפים ומחכים להסתלבטות האולטימטיבית. בלילה המקום שקט עוד יותר, אין תיירים על החוף, רק כלי שיט שעוגנים במפרץ. ניצלנו את השקט כדי להגיע לחוף בדינגי ולערוך א"ש לילה לילדים. זה נגמר במדורה קטנה וקצת מרשמלו על האש. עשינו להם את היום!
פורוס (Poros): מול המזח העומד, בצידו המערבי של המפרץ, עולים במעלה הרחוב ומגיעים למסעדת PLATANOS. שם, מתחת לעץ הדולב הענק תאכלו ארוחה נהדרת ומקומית. גבינת פטה מטוגנת (סגנקי), ירקות קלויים על הגריל, חזירונים ועופות עסיסיים מסתובבים ונצלים ברוטיסרי במחיר סביר ועם אוויר שאי אפשר למצוא קרוב לחוף. במרכז הרציף הראשי בחלקו הדרומי הפונה לפלפונס, בכניסה לתעלה, ישנו שוק דגים פעיל שכדאי לעבור לידו בשעות הבוקר ולחפש דג טרי לארוחת הערב. לא צריך לדעת איזה דג זה אלא רק להסתכל לו בעיניים ולחפש עיניים צלולות ולא אפורות. כך תדעו שהדג טרי מהבוקר.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<