גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > כללי > על תחזוקה קבועה וחשיבותו של נקיון
על תחזוקה קבועה וחשיבותו של נקיון
הסביבה הימית היא סביבה קשה וקשוחה ליאכטה. השילוב של מלח, רוח ורטיבות לא עושה טוב לחומרים מהם בנוי יאכטה. תחזוקה נכונה היא אומנות המניעה. ביאכטה היא גם המפתח לשיט מהנה ובטוח. לא פחות חשוב, לשמירה על ערך יאכטה!
מאת דני וסה

תחזוקת יאכטה שלנו כרוכה בעיקר בהשקעה ובחשיבה נכונה. בין אם הטיפול בגוף יאכטה, בסיפון, בפנים היאכטה ובתא המנוע, תכנון נכון ושיטתי מבטיח עבודה קלה.. לקראת החורף, דני וסה מביא לפנינו מספר נקודות עליהן חשוב לעבור במהלך אספנת החורף

גוף יאכטה
יש לתת עדיות בתחזוקה לגוף כלי השיט. נזק לגוף עלול להיות חמור יותר מכל חלק אחר ביאכטה. יהא החומר היאכטה בנוי מחומר מרוכב, עץ, פלדה או אלומיניום- הוא יכול להנזק וכיוון שהוא רחוק יחסית מן העין.. ובכן.. חשוב לשמור על החלק הטבול במים צבוע במספר שכבות של אנטיפאולינג כדי למנוע את היצמדותם של מיני אורחים לא קרויים שמזיקים לו. אם אין אפשרות להספין את היאכטה, לנקות ולצבוע את הגוף כל שנה, כדאי לפחות לרדת למים ולגרד את צמדת הים מהדופן באמצעות שפכטל העשוי פלסטיק קשיח. בחוץ או במים, חשוב להיות ערני לנזקים בציפוי הדופן, כיוון שגם הפצעים הקטנים ביותר מאפשרים כניסת מים מבעד לשכבה המגנה. המים יגרמו לנזקים גדולים אם ניתן להם לבוא במגע עם הגוף ואנחנו נשלם על זה ביוקר בביקור במספנה, לכן עשו זאת מנהג לשאת ביאכטה ערכת תיקון מתאימה ולטפל בשריטות וסדקים בשכבה המגנה (ראה גליון קודם 48) . בדקו בעיון את כל הפתחים בדופן. האם הם באמת אטומים? פתחו וסגרו את ברזי הים כדי לשמור על כושרם ושמנו אם צריך. אל תשכחו גם לבדוק ולחזק במידת הצורך את ברגי השדרן (קיל).

סיפון
על גבי הסיפון אנו מבלים את מרבית זמננו. הוא חשוף לנזקים אף יותר מדפנות יאכטה, כתוצאה מתאונות שונות ומשונות שנגרמות מטלטלת הים או הבירה. אופן תחזוקתו דומה לתחזוקת הגוף בתשומת הלב לפרטים הקטנים ובשיטות העבודה. סיפון עץ הוא אמנם אלגנטי הרבה יותר, אך כמו במקרה של גוף העשוי עץ, על הפוריטניות משלמים בשעות רבות של עבודה מאומצת. כחוק אצבע, סיפון עץ דורש כ-10 שכבות ורניש או 2 שכבות ציפוי אפוקסי לקבלת הגנה איכותית מאיתני הטבע. בכל מקרה, צפו את העץ רק כאשר הוא יבש ועשו זאת ביום בהיר. לפני הצביעה לטשו את העץ, כדי שהצבע ייצמד טוב יותר.

מערך
מערך המפרשים מנצל את הרוח כדי להעניק לנו את חווית השיט במיטבה. חלק זה ביאכטה עובד שעות נוספות במאמצים גבוהים ולכן כדאי לתת לו תשומת לב יתרה כדי לאפשר שיט נעים. על החבלים להיות בכושר עבודה טוב וכיוון שאלה נוטים לצבור מלח ולכלוך בין סיביהם, רצוי לשטוף אותם מדי פעם בכלי עם מים פושרים. אפשר גם להוסיף חומר ניקוי שיזרז את התהליך וירכך את החבלים. לסיום התהליך כדאי לאטום את קצוות החבלים על ידי קשר או באמצעות חותך חם, כדי שלא ייפרמו. רססו את הגלגלות בספריי סיליקון דוחה מים לשימון עדין. בדקו את המעלנים על מנת לזהות קרעים או נזקי קורוזיה והחליפו במידת הצורך. וודאו שאין נזקי קורוזיה גם בכל תושבות הנירוסטה שמותקנות בסיפון, שהעץ שמתחתיהן, במידה ויש- הוא אטום כהלכה והברגים שלהן מהודקים היטב. שמרו על המפרשים מנזקי השמש והמלח על ידי שטיפה, ייבוש ואחסון במקום מוצל. אל תשתמשו במפרש שיש בו קרע קטן, עד שיתוקן- אחרת הקרע יגדל ודוקא ברגע הכי פחות נוח לכם...

פנים
השאיפה ליצור אווירה של נוחות וביתיות מביאה עמה לעתים ליאכטה פרטים ואביזרים שאינם ימיים דווקא כמו כריות, וילונות, שטיחים וכדומה. אלה, כמו מנסים להשתלב בסביבה הימית- מושכים אליהם לחות ויכולים להביא להתפתחות של פטריות, לזרז את רקבון העץ שבפנים ולעודד היווצרות קורוזיה. כדאי להמנע מפריטים רכים שכאלה ולהסירם לחלוטין מהכלי אם אינכם מתכננים להשתמש בו בחורף.הלחות היא הגורם העיקרי לנזקי פנים ומומלץ למזער את נוכחותה על ידי מתן אוורור מתאים לכל חלקי היאכטה. זאת ניתן להשיג אם שומרים את הדלתות פתוחות ככל שאפשר ומנצלים את החיתוכים בריהוט ובקירות כדי לשמור על זרימת אוויר גם בתאים. גם אם כל הכלי עשוי פיברגלס, לעתים רבות בפנים הוא יאובזר בריהוט עץ וגם כאן בדיוק כמו בחוץ-העץ דורש טיפול מונע של כיסוי אשר צריך להשמר שלם במספר שכבות ורניש או לכה. כסו שריטות בצבע מוקדם ככל האפשר. תקנו פגיעות בג'ל קוט אשר מגן על השיפוליים. העירנות מונעת התפתחות נזקים עתידיים.

נקיון
דרך טובה לשמור על עירנות לתקלות פוטנציאליות היא לשמור על כלי נקי. שטיפה יסודית של היאכטה יכולה לספק לנו התבוננות מעמיקה על הרכיבים השונים, אשר תהיה שקולה לסקירה טכנית בסיסית שראוי לבצע מדי פעם. השטיפה תגלה את הפגמים שמתחת ללכלוך ותאפשר את ההשגחה עליהם או את תיקונם. לא רק כדי לחשוף נזקים, נקיון הוא גם טיפול מונע לכשעצמו. שטיפת המלח מכל חלקי היאכטה לאחר הפלגה היא יותר מאשר מונעת היווצרות קורוזיה בחומרים שאיתם המלח בא במגע: כאשר מלח מתייבש, הגבישים תורמים לבלייה מכאנית של פני השטח, או במילים אחרות- מאיצים את התיישנותו. שטיפה וייבוש טוב מותירים את הכלי מוגן מנזקים אלו. בהתזת המים עדיף להשתמש ברסס עדין, כדי למנוע נזק למכשירים שנמצאים בחוץ וגם כדי למנוע חדירת מים לפנים הכלי דרך ההאטצ'ים (או 'כוות' בלשון האקדמיה). את הסיפון אפשר לשטוף במים נקיים עם סבון ומטאטא. לנקיון נירוסטה, עץ, שיש וכו' לעומת זאת- עדיף להשתמש בסמרטוט טבול בחומרים יעודיים כדי למזער את השימוש במים והשפשוף שמזיק יותר משהוא תורם. לאחר השטיפה רססו חלקים נעים כמו גלגלות ורוכסני צליות בספריי סיליקון דוחה מים כדי שלא ייתפסו.
שמרו על תא מנוע נקי. דווקא שם, יותר מבכל מקום ביאכטה, בולט ההבדל במהירות אבחון הבעיות. בתא מנוע נקי ניתן להבחין מייד בנזילה ולגשת לתיקונה טרם שגרמה נזק מסוכן. ההבדל התפיסתי משמעותי גם כן. הרבה יותר נעים להתעסק עם מנוע כשהוא נקי ומבריק. אפשר להשיג זאת בקלות על ידי השקעה ראשונית בנקיון יסודי ואחר כך לשמור את בלוק המנוע מעט משומן ואת השיפוליים שלו יבשים.

לסיכום
קיימים שני כלים יעילים אשר עוזרים למנוע נזקים מיותרים ביאכטה והם: יומן תחזוקה קבועה ורשימת ניקיון.
ביומן התחזוקה נרשמים כל פרטי המידע הקשורים לטיפולים תקופתיים, לדוגמא:  שעות פעולת המנוע לצורך חישוב תאריכי החלפות המסננים השונים ביאכטה, תאריך ההרמה השנתית לבדיקת התחתית וצביעת האנטיפאולינג. בנוסף כדאי לרשום מספרים סידוריים של חלקי חילוף, רישום זה עוזר מאוד לשמור על תחזוקה שוטפת סדירה.
את רשימת הניקיון רצוי לערוך כך שתכלול בראשי פרקים את כל שלבי תהליך הניקיון. כאשר עובדים עם רשימה ומסמנים כל פריט שטופל או נוקה לא נשכח דבר. יש לרשום בנוסף כל פגיעה חדשה המצריכה טיפול מיידי. כמו בשמירה על הבריאות שלנו הדגש הוא על אבחון מוקדם - גם חיי יאכטה יתארכו לאין שיעור בתחזוקה נכונה.
בנוסף, ההפלגה תהיה הרבה יותר שקטה ומהנה!
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<