גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > גליונות > גליון כחול 56 - אוקטובר 2013
גליון כחול 56 - אוקטובר 2013

גליון כחול 56 - אוקטובר 2013
הפלגה משפחתית ביוון
משפחה כפולה בת עשרה נפשות מחליטה לצאת להפלגה. הקטנה בת 8 חודשים, עוד שלושה ילדים עד גיל 5, שני זוגות הורים וזוג סבים אחד. שלושה דורות של ימאים יוצאים לדרך וכדי להצליח להפיק את המקסימום משבוע ההפלגה, צריך להיערך מראש.
איזור אתונה והאיים סביבה הוא אחד המקומות הנוחים והקלים לשיט שבו מפליגים צעירים ומתחילים בעולם ההפלגות. הטיסה לאתונה קצרה ואין צורך להסתמך על צ'רטרים או טיסות המשך שלא הולכות יד ביד עם ילדים קטנים. מתברר שאין צורך להרחיק עד לאיים כמו קיאה או מיקונוס. אם יודעים היכן לעצור, ישנם מפרצים שקטים, צלולים ומפעימים שלא מלאים בכלי שיט גם בשיא העונה (אוגוסט) ואם מזמינים את כלי השיט מוקדם אז גם סוגרים טיסות לא יקרות. כל מה שנשאר הוא לצאת לדרך. 

10 דרכים לחסכון בדלק
בהשוואה לרכב, כלי שיט הם זוללי דלק רציניים. תצרוכת הדלק שלהם למייל או לקילומטר היא גבוהה ביותר. יאכטת מפרש פצפונת עם מנוע דיזל של 5 כוחות סוס תצרוך ליטר סולר לכל 3.75 מייל. במילים אחרות: הצריכה היא כמו של מכונית מרצדס מכובדת מהדגם הישן, אבל בלי היוקרה הנלוות. העברת הכוח מהמנוע דרך ציר ומשם למדחף היא פשוט בזבנית מבחינת ניצול האנרגיה. יאכטה מנועית גדולה השוקלת 9 טון, בעלת שני מנועים של 350 כ"ס תצרוך במהירות של 32 קשר כ- 150 ליטר סולר לשעה. הורדת המהירות ביאכטה כזו כתוצאה מתנאי ים, למצב שבו היאכטה אינה מרחפת (PLANING) תעלה את צריכת הדלק באופן דרסטי.  
אם חשבתם ששייטי יאכטות מפרש פטורים משיקולי עלות הדלק, טעיתם. הפלגה מנועית לקפריסין נגד הרוח במפרשית של 45 רגל צורכת כ 200 ליטר דלק.
איך חוסכים בדלק? לפניכם עשרה כללים ורעיונות
 
כמה פעמים נתקלתם בשובל ארוך של שקיות ניילון בים? כמה פעמים שחית וניילון התלפף לך על הפרצוף? כבר התנסית בצפצוף מקפיץ של התראת החרום במנוע לאחר שניילון חדר למערכת הקירור? אם אתה מעדיף שלא להתנסות בחוויות הלא נעימות הללו, ובנוסף לסייע לשמור על הסביבה הימית, הצטרף לרשת "מגני הים" של עמותת צלול שהציבה לעצמה מטרה גלויה: לשמור על הים נקי!
 
רישום כלי השיט – למה זה חשוב?
בבואנו לרכוש כלי שיט חדש, שאלת רישום כלי השיט עולה בשלב די מאוחר יחסית. אולם זו שאלה שאין להקל בה את הדעת, מכיון שלרישום כלי השיט יש משמעויות רבות. כישראלים הרישום בדגל ישראלי הוא המהיר והקל ביותר. אולם, לטובת אלו שרוצים לרשום את כלי השיט שלהם בישראל אולם אינם יכולים, בין אם בשל גילו של כלי השיט (מדינת ישראל מגבילה את הרישום לכלי שיט שגילם אינו עולה על 10 שנים) או בשל כל סיבה אחרת, מומלץ לקרוא את הכתבה הבאה העוסקת בחובת רישום כלי שיט.
 
הגביע של ניו - זילנד
אחת הפסגות של עולם השיט התחרותי הינה תחרות גביע אמריקה, האמריק'ס קאפ (America's Cup), שתיערך השנה בין ה- 7 ל-21 בספטמבר במפרץ סן - פרנסיסקו. גביע לואי וויטון, התחרות המוקדמת לקביעת המתמודדת מול מחזיקת הגביע, הסתיימה ב-30 באוגוסט בניצחון ניו זילנד אחרי תחרות דרמטית ותאונה טראגית.
 
7 שנים? 10 שנים? 20 שנה? – מתי צריך להחליף יתרים ביאכטה שלך?
התורן והחיבל הקשור אליו הוא מהמכלולים החשובים ביאכטה, הם גם מהמכלולים היותר רגישים ועדינים שבה. החשש בפני נזק שיגרם לו משותף לכל ציבור השייטים, אך הטיפול והתחזוקה בהם עומדים ביחס הפוך לחשש. רובנו מכירים את התורן עד לגובה המנור ושוכחים להרים את המבט, לבדוק ולתחזק את התורן לכל אורכו.

וגם הכתבות הבאות:
אורח מהים - מנהל מריננה אשקלון ערן פורטוגלי.
ללמוד ולהפנים - למה כלי שיט עולים על החוף?
לעגון נכון - טיפים לעגינה נכונה.
מבחן ים –קטמרן ללא צורך ברשיון -   AVENTURA 23
מבחן ים –יאכטה מנועית חדשה -  PRINCESS 52
 

וכמובן המדורים: לומדים לשוט, המדור המשפטי, מדור הספר ומדור הוויקבורד!

 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<