גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2013 > לזכרו של דורון עזרא ז"ל
לזכרו של דורון עזרא ז"ל
דורו עזרא, ממייסדי ימית סחר, הלך לעולמו השנה לאחר מאבק במחלה קשה. דברים לזכרו מפי גיורא קדר

דורון עזרא ז"ל

דורון עזרא ז"ל על גבי הגלשן הראשון
 מעטים האנשים שיש להם "מניית יסוד" בהתפתחות השיט בישראל. דורון עזרא אשר הלך לעולמו ב 30 למאי השנה החזיק במניות יסוד אלו. ילדותו של דורון רמזה על הכיוון אליו יטו חייו. הוא נולד בבת-ים ב 1949 כבן למשפחה יוצאת דופן אשר התגוררה בסמוך לחוף. אבא "עיראקי אסלי" אשר נשלח בצעירותו ללמוד באוניברסיטה האמריקאית בבירות-לבנון, ואמא "יקית" וינאית. כשבאנו להוריו בשבת אחר הצהרים היה האבא מכין קפה טורקי חזק בכוסות זעירות, והאימא הייתה מגישה עם הקפה עוגיות וינאיות עם ריבת תות שדה.
בעקבות אחיו המבוגר ממנו, משה ז"ל, שכונה "בושי", ואלי פרידלנדר, בעלה של נעמי ז"ל אחותו הבכורה, הגיע דורון לצריף האגודה הימית של הפועל בת-ים. דורון סיפר לי שבצריף הזה הוא בילה יותר מאשר בבית. משפחת עזרא המורחבת חיה ונשמה שיט, בנוסף לבושי ולדורון צמח גם הדור הצעיר של המשפחה, האחיינים איתן פרידלנדר ואמיר ואלדר עזרא הפכו לכוכבי שיט. דורון ליווה את הדור הצעיר בסיפוק ובגאווה.
דורון צמח להיות נער אתלטי וחזק, הוא הפליג לפני הגיוס על דגם ההולנדי המעופף אשר חייב כוח פיסי רב. עם גיוסו לצבא התקבל לסיירת מטכ"ל בהמלצת איש הצוות שלו אשר היה קצין ביחידה.
השחרור הביא את דורון אשר היה תלמיד מחונן במיוחד במקצועות הריאליים, לאוניברסיטת ת"א, ללימודי המתמטיקה והפיסיקה. בהמשך עבר לטכניון, במקביל הוא ניהל והדריך באגודה הימית של הפועל בת-ים.
באוניברסיטה הצטלבו דרכינו לראשונה. דורון החל לעבוד כמדריך שיט גם במועדון שיט תל-אביב במקום אשר לימים נבנתה בו המרינה של תל-אביב.
עליבות ציוד השיט שבו היו מצוידות המפרשיות של אז הביאו את דורון ואותי להכרה כי יש לייבא ציוד שיט אירופאי ולאבזר בו את המפרשיות אשר יוצרו בארץ. כך נולד רעיון הקמת ימית -סחר חברת יבוא ושיווק ציוד ימי, שדורון הנהיג עד יומו האחרון. בחברה זאת, בהדרכתו עשו רבים את צעדיהם הראשונים בשדה השיט העסקי. ביניהם יובל קדר שאף החליף את דורון בתקופה בה יצא ללמודי מנהל עסקים ולימים היה מנהל המעגנה  הראשון של המרינות ביפו ובהרצליה ואיתן פרידלנדר המנהל הנוכחי של ימית סחר.  
דורון היה מהמקימים המרכזיים של מרינה תל-אביב. הוא היה שותפי לא רק במובן העסקי – אלא גם בידיעה, שהייתה לי תמיד, כי בכל משבר יש לי על מי לסמוך. משברים לא חסרו בשנותיה הראשונות של המרינה. חלקם אף היו מאבקים אלימים. דורון תמיד עמד לצידי – מעולם לא היסס ולא ידע פחד.
היו לדורון הצלחות אדירות: דורון היה הראשון אשר הביא את גלשני הרוח לישראל, זה היה בשנת 1973 כאשר בתערוכה ראינו לראשונה את גלשן הרוח ודורון נוכח מבטי החוקר אמר: "צריך לנסות, זה נראה מוזר אבל מעניין".
היום, כאשר לישראל כבר שלוש מדליות אולימפיות בגלשני רוח, אני זוכר את דורון שהביא את הגלשן, בעקבות הגלשנים הגיעו מפרשיות הלייזר, הקטמרנים, היאכטות, הציוד האלקטרוני, הביגוד הימי ועוד אלפי מוצרים ופריטים אשר לדורון היה חלק מכריע בקבלת ההחלטה להביאם לישראל.
במקביל עסק דורון בפעילות לקידום השיט. בתחילה ב"קרן ימית" אשר אספה כספים לטובת השיט התחרותי ובהמשך כיהן כיו"ר איגוד השיט הישראלי.
 
אהבתי את דורון, אי אפשר היה לא לאהוב את האיש הצנוע, החכם והציני. ג'ינס, סנדלים, טי שירט, סיגריה דולקת וכוס אספרסו הפכו להיות הסמל המסחרי שלו.
המחלה האיומה נחתה עליו בפתאומיות. היא הבליטה את חוזקו ואיתנותו – כפי שהכרנו אותו כל השנים. על אף כאבי תופת הוא לא הוציא אנחה או טרוניה מפיו. ברגע שניתן היה מבחינה רפואית, הגיע למרינה. "אתה לא מתאר לך כמה אני נרגע כאן" אמר לי דורון באחד הביקורים האחרונים שלו. השיט הישראלי איבד בטרם עת איש מרכזי. אני איבדתי שותף לדרך וחבר קרוב. 
 
גיורא קדר  
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<