גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > גליונות > גליון כחול 54
גליון כחול 54
במהלך פסח בתיבות הדואר שלכם.
חג פסח שמח והפלגות טובות לכולם!!!

גליון כחול 54 - אפריל 2013
"כחול מארח" - מדור חדש!
הפעם מתארח במדור דני שפר, שייט תחרותי בעברו ומנכ"ל עמותת ECOOCEAN בהווה.

שריפות בכלי שיט
בשנת 2012 נשרפו בישראל, בחוף בים או בעגינה למעלה מ-10 כלי שיט: יאכטות מפרשיות וסירות מנוע, השריפות אירעו בכל חופי ישראל, בדרום הרחוק במרינה אילת, במרכז במרינות הים התיכון ובצפון בחופי הכינרת. בשנים עברו, רוב השריפות אירעו כתוצאה מהצתות מכוונות, בעיקר בכינרת ולרוב סירת מנוע אחת שהוצתה הציתה את שכנותיה. השנה, נראה כי רק 50% משריפות כלי השיט אירעו כתוצאה מהצתות, והיתר אירעו כתוצאה מקצרים חשמליים או אירועים שניתן היה למנוע.

לונדון לא מחכה לי -  ביקור בתערוכת השיט באימפריה הבריטית
בתחילת חודש ינואר התקיימה תערוכת היאכטות השנתית בלונדון. התערוכה ממותגת באירופה כתערוכת השיט הראשונה באירופה. בשנת 2008 ביקרתי לאחרונה בתערוכה, לאחר 5 שנות העדרות ביקרתי בה בשנית.  עד תחילת שנות ה-2000 התערוכה התקיימה בארל'ס קורט בלונדון. הובלת כלי השיט דרך היבשה ברחובות לונדון העמוסים והסואנים חייבה את המארגנים לחשוב על דרך יצירתית יותר ובתחילת המאה התערוכה עברה למיקומה הנוכחי – על גדות נהר התמזה באזור אקסל.

תמרוני מנוע - עבודת בלמים
עם יד על הלב: "בכמה גישות מתוך עשר אתם מכינים ומשתמשים בחבלי בלם, על מנת להצמיד את היאכטה לרציף?", אם התשובה היא פחות מחמש (חצי), זה בזכות העובדה שאנחנו מפליגים בארץ בה מזג האוויר מפנק וסלחני. למעשה, אנחנו מאוד מפונקים, הרי ברוח מרחיקה של מעל 10 קשרים לא יעלה על הדעת לגשת ללא בלם, אחד (לפחות), מוכן לגישת דופן. כך אמור הדבר גם ביצירת זווית לטובת יציאה מהרציף כאשר הרוח מצמידה, או לתמרון במרחב צר ביותר ברדיוס סיבוב קטן.

ספינת הדגל החדשה של  JEANEAU SUN ODYSSEY 509
בסוף שנת 2011 השיקה חברת JEANEAU דגם חדש : Sun Odyssey 509.
בתוך שנה אחת בלבד, כבר הגיעו לישראל 3 יאכטות מדגם זה. לקחנו את היאכטה הלוהטת להפלגת מבחן מול חופי הרצליה, התוצאות לפניכם.

מסביב לעולם... ב-78 יום! 
תחרות הוונדה גלוב (Vendée Globe) נוסדה בשנת 1989 ע"י השייט צרפתי פיליפ ג'יונטו (Philippe Jeantot). ג'יונטו התחרה פעמיים בשיוט האתגרי BOC (ששינה את שמו מאז ל- וולוקס 5). ג'יונטו זכה בתחרויות ב-1982 ו-1986, אך לא היה מרוצה מהפורמט הקל מידי לטעמו. הוא החליט להקים תחרות משלו: 'מסביב לעולם ב-80 יום וללא הפסקה', תחרות שיט שתהיה מבחן רציני של סיבולת והאתגר האולטימטיבי לשייט הבודד. החל מ-1992 נערכת התחרות כל ארבע שנים. התחרות הנוכחית החלה ב-10 בנובמבר, 2012. פרטים נוספים על היסטוריית התחרות התפרסמו בכתבה מקיפה בגיליון כחול 38, אפריל 2009.

להתאים את היאכטה לגיל
האם אי פעם, כששחררתם את חבלי הרתיקה של היאכטה או סירת המנוע בה הפלגתם, חשבתם עבור מי תכננו את כלי השיט בו אתם מפליגים, לשייט צעיר או מבוגר? לגבר או לאשה? לאדם מבוגר או לנער צעיר? לשייט ספורטיבי חזק או לשייט אשר עבר את גיל השבעים? התשובה ברוב המוחלט של המקרים היא: לאף אחד מהמשתמשים שתוארו. תכנון כלי שיט נעשה מבלי להתייחס ישירות לנתונים ביולוגים ספציפיים של המפליגים הפוטנציאלים.
על מנת להיות יותר ממוקדים, בוא נדבר על גיל. לא צריך להיות מומחה לרפואה כדי לדעת שעם העלייה בגיל - יורד הכושר הגופני. לא רק הכושר הפיסי יורד, אלא גם נתונים פיסיים נוספים כמו: זמן תגובה, שדה הראיה, זיכרון, מהירות הלימוד ופרמטרים נוספים רבים. שדה הראיה לדוגמא קטן בכ- 25% מגיל 25 עד גיל 75. היום כלי שיט מתוכננים ל"שייט ממוצע", מבלי להתייחס לקבוצת הגיל אליה הוא משתייך.

כתבות נוספות: ביקור בתערוכת השיט בדיסלדורף, סימפוזיון קיאקים בחופי תל אביב, ביקור בברזיל עם יאכטה.

וכמובן המדורים: חיים על יאכטה, המדור המשפטי, מדור הספר ומדור הוויקבורד!
 

 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<