גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2013 > Sea For Society - בדרך לחברה כחולה (ולא מה שחשבתם)
Sea For Society - בדרך לחברה כחולה (ולא מה שחשבתם)
יוני 2012, בּוּלוֹן-סִיר-מֵר, צרפת, על שפת התעלה האנגלית. קיץ, טמפרטורה של 15 מעלות, גשם.
אני צופה לעבר התעלה האנגלית ממרפסת נאוסיקה (Nausicaä) , אחד מהאקווריומים הגדולים באירפה, ומרכז הימי הלאומי בצרפת.

 טל ברמן

בולון סיר-מר ממוקמת בכניסה למיצרי דובר, מיקומה  משפיע על הגאות ובשפל והזרמים באזור – משרעת הגאות והשפל נעה בטווח של כתשע מטר ממנימום למקסימום, ועוצמת הזרם, 4.5 קשר. בשעה שאני צופה לעבר הים  החוף נמצא מתחת למרפסת האקווריום בעוד כשש שעות  החוף יהיה  במרחק של מאות מטרים מכאן. אל מקום קסום זה הגעתי לישיבות ההזנק לפרויקט, תוכנית  Sea For Society - הים למען החברה, פרויקט של האיחוד הארופי. נאוסיקה  המרכז המקומי הוא  המוסד המוביל והמתאם (coordinator) של הפרויקט.
תוכנית Sea For Society-הים למען החברה  היא חלק מפרויקט של מדע בחברה במסגרת FP7   (ראו מסגרת). התוכנית מבקשת להתמודד  עם נושאים הקשורים ל "משאבים ימיים, פעילויות יבשתיות ופיתוח בר קיימא", על מנת להבין ולהשפיע על תפיסות  ציבוריות בכל הנוגע  למחקר הימי העתידי והפיקוח עליו באירופה ובאגן הים התיכון.
לפני מספר שנים הפך המונח "בעלי ענין"  ( Stakeholders ) למטבע לשון בתוכניות שנערכות בחסות האיחוד הארופי בכלל ובתוכנית  תחומי מדע וחברה בפרט. מי הם בעלי הענין? בעלי הענין (בפרויקט הים למען החברה) הם אנשים, חברות ואירגונים להם יש אנטרסים דומים ולפעמים מנוגדים בתוך המערכת הימית. בעלי העניין מתחלקים לבעלי ענין מרכזים – אנשים וחברות המתפרנסים ישירות מהים, כמו למשל: דייגים, אנשי חקלאות ימית, מפעלים לעיבוד דגים, בתי ספר לשייט, מעדוני צלילה, מספנות ועוד, ובעלי עניין משנים, שהם במידה רבה אנחנו המשתמשים בים, אך לא בהכרח מתפרנסים ממנו ישירות: בעלי סירות, צוללים, בעלי מסעדות, רשיות נמלים, מכוני מחקר, מטארולוגים, אנשי מערכת הניקוז והביוב, ארגונים ללא מטרות רווח (החברה להגנת הטבע, עמותת צלול וכו'), ועוד.

כידוע האוקיינוסים מכסים 72%  משטח מכדור הארץ . עד לפני 50 שנים הובן תפקידו של האוקיינוסים שלא כהלכה,  כיום יותר ויותר מבינים גורמים שונים את החשיבות שיש לאוקינסים וימים על המערכות הבסיסות עליהם  נשענים החיים בעולמנו.  במיוחד בתחומים הקשורים לאקלים, כלכלה וחברה.
בהתבסס על הבנה זאת קיבץ פרויקט הים למען החברה יחד 20 שותפים מ-10 מדינות (אירלנד, פולין, פורטוגל, ספרד, צרפת, איטליה, בלגיה, שוודיה, נרווגיה וישראל) המיוצגות דרך  מוסדות לחקר ימי, סוכנויות מימון, מוזיאוני מדע ואקווריומים, ארגונים חוץ ממשלתיים, מוסדות להשכלה גבוהה ורשתות עסקיות. מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולגיה וחלל, בחיפה  הוא הגוף מיצג את ישראל בפרויקט זה. הרעיון שעומד מאחורי הפרויקט הים למען החברה  הוא לגייס  חוקרים הפועלים בתחום הים והיבשה, ארגונים לא ממשלתיים ואזרחים פרטיים ובני נוער, לפעילות משותפת, ולדיאלוג פתוח וללמידה הדדית שבהם  ידונו בשאלות מפתח שיעזרו להתמודד עם האתגר החברתי, אקולוגי חוצה גבולות: משאבים ימיים, פעילויות יבשתיות ופיתוח בר קיימא לשירותי המערכת האקולוגית. הפרויקט יעסיק בעלי עניין בדיאלוג פעיל עם המדע והמחקר, פנים אל פנים או באינטרנט, בנוגע לנקודות השקפה שונות ולפעמים אף סותרות (לדוגמא:ספנות  מול תירות, חקלאות ימית מול חופים פתוחים וכד') באמצעות הקמת עשרה "פורומים גיאוגרפיים" ברחבי אירופה וישראל בהם יקחו חלק בעלי עניין כלכלי, ארגונים סביבתיים, רשויות מקומיות שייצגו את  כלל הציבור, כולל בני נוער. במסגרת זאת יזהו  המשתתפים את האתגרים ומחסומים העומדים בפני שירותי המערכת האקולוגית הימית והיבשתית אל מול הצרכים החברתיים. בדיון שיערך בין המשתתפים השונים ילקחו בחשבון שאלות מפתח שאלות הקשורות למערכות האקולוגיות   של "של ההסביבות הימיות  תוך שימת דגש על מורכבות הימצאותם של מגוון יצורים וצמחים בסביבה האקולוגית הימית.
 
המוסדות השונים השותפים בפרויקט מקווים כי באמצעות הפרויקט הם יגיעו למיליוני אזרחים באירופה ובאזור הים התיכון. הדיאלוגים המשותפים  שיתנהלו במספר מקומות  יביאו להמלצות משותפות, מהן יוגדרו הדרכים להתמודדות עם האתגר.
בסיכומו של התהליך יווצרו הגדרות חדשות למושג של Blue Society - "חברה כחולה". בהן ינתנו ביטוי להנחות הייסוד של המושג . מוסכם על כל המשתתפים בפרויקט  כי חברות שונות יוכלו להפוך לחברות כחולות אם הם יקבלו על עצמם את התנאים הבאים:  
-          סיפוק הצרכים של תושבי  כדור הארץ היום.
-           שימור אמצעי הקיום למען הדורות הבאים, בייחוד המשאבים והשירותים שמספקות הסביבות הימיות.
הקונספט של "חברה כחולה" לוקח בחשבון היבטים של "כלכלה ירוקה" שמיושמים בניצול בר קיימא של משאבים ימיים, אולם משלב גם ממדים תרבותיים וחברתיים. הוא מעודד מנהיגים פוליטיים ואזרחים כאחד לקחת חלק פעיל בניהול המשאבים וכולל את כל בעלי העניין ביישום פתרונות לנושאים גורליים, המשפיעים על האוקיינוסים והחופים של עולמנו. ההיבט החברתי :  גישה הוגנת למשאבים, על מנת להבטיח אספקה הולמת של משאבים לאוכלוסיית העולם.לעודד ולקדם תנאי מחייה ברי קיימא
-          ההיבט הכלכלי:  ניצול בר קיימא של משאבים ימיים, תוך התחשבות בערך הכלכלי של מגוון צורות החיים
           מול שירותי המערכת האקולוגית.
-          ההיבט האקולוגי : לוודא כי מערכות אקולוגיות ימיות עמידות בפני שינויים ומסוגלות להמשיך לספק
           משאבים חיוניים ולמלא את תפקידיהן הביולוגיים, הכימיים 
           והפיזיקליים העיקריים (לדוגמה: ייצור חמצן, ויסות אקלים, שרשרת המזון וכו')
-          היבט התרבותי : מתן כבוד לידע ושימור תרבויות מסורתיות הקשורות לים
-          ההיבט הפוליטי: שליטה יעילה על האוקיינוס
הים למען החברה הוא פרויקט המפתח חזון שאפתני חדש של החברה שלנו בהשראת הקיימות, הרווחה וההגינות. פרויקט גישה כלכלית, חברתית וטכנולוגית חדשה המבוססת על הזדמנויות ייחודיות שיש לאוקיינוס וימים להציע לנו: משאבים חדשים, פתרונות חדשניים והתנסויות חיוביות.

מה זה FP7 ?
 השם המלא של FP7 7th Framework Programme for Research and Technological Development. זהו פרויקט בן שבע שנים 2007-2013. תקציב הפרויקט הוא 50 מיליארד יורו, תקציב המשקף את החשיבות והעדיפות שהאיחוד הארופי נותן למחקר ופיתוח.
רובו של הכסף מושקע בתקצבי מחקר ופיתוח ברחבי אירופה ומעבר לה. המענקים מחולקים על בסיס   תחרותי. קול קורא, הערכה של ההצעות המתקבלות והענקת התקציב להצעה הטובה ביותר.
על התוכניות המוגשות להיות בעלות
“European added value”, אחד הפרמטרים ל"ערך המוסף" הוא פרויקטים חוצי גבלות המערבים קנצרטיומים של מדינות רבות. על הפרויקטים להיות בעלי השפעה ומכוונים ברמה הכלל ארופית. הפרויקטים צריכים לערב את הקהילה המדעית, הציבור הרחב, המגזר הפרטי, המגזר העיסקי ואת הפולטקאים - מקבלי ההחלטות.

ד"ר ברמן הוא אוקינוגרף פיסקלי. אוצר ראשי, וראש אגף תערוכות, פיתוח ותחזוקה במדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולגיה וחלל, חיפה.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<