גליון 85- ינואר 2021
הגיליון הדיגיטלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2012 > מרתון המגדלור הראשון
מרתון המגדלור הראשון
לעיני מאות צופים על גבי שובר הגלים המחודש של מרינה תל אביב הוזנק ביום שישי האחרון שיוט המרתון הראשון אשר פתח את אליפות ישראל לשיט. לצד מזג אויר נהדר ומספר שיא של מתחרים, הושפעו חלקית המתחרים מהמצב בדרום ואף זכו לשמוע אזעקה מהים.

זינוק מרוץ המגדלור

מחבקים את תושבי הדרום

צופים על מגדלור מרינה תל אביב
תמונות נוספות ניתן למצוא בדף הפייסבוק של קדר סוכנות לביטוח

יום רביעי בערב, יאכטות מתחילות להגיע למרינה תל אביב לקראת אליפות ישראל ליאכטות של הפורום לקידום השיט שנדחה בשבוע עקב מזג האוויר הסוער. באוויר עומדת כבר מועקה והרגשה שונה. ההכנות לאליפות החלו לפני מספר שבועות, תחתיות כלי השיט נוקו, צוותים התאמנו, מפרשים נתפרו וטקטיקות ואסטרטגיות תוכננו.
במזרח התיכון בו אנו חיים, שום דבר אינו ברור עד שהוא מתבצע. וכך תוך כדי הגעת היאכטות למרינה תל אביב התבשר עם ישראל על פתיחת מבצע "עמוד ענן" שמטרתו השבת השקט לתושבי הדרום.
אור ליום חמישי, נשמעו אזעקות בגוש דן והלחץ על הפורום לקידום השיט לדחות את האליפות היה רב. חלק מהשייטים המתחרים כבר גויסו בצו 8, וחלק משייטי הדרום הודיעו כי לצערם לא יוכלו השנה להשתתף באליפות מכיוון שבכוונתם להישאר עם משפחותיהם הנמצאות תחת איום הטילים.
איזי סויסה, יו"ר הפורום לקידום השיט: "ההחלטה הייתה קשה, מצד אחד הרצון לשמור על שגרת החיים ומצד שני, התחשבות בלוחמים בדרום ובתושבי הדרום. לבסוף, החלטנו לקיים את האליפות כסדרה, לארח ולחבק את תושבי הדרום חיבוק חזק ככל הניתן. ולכן, יחד עם מנכ"ל אתרים תושב הדרום בעצמו – מר איתמר שמעוני, הזמנו את תושבי הדרום לצפות ולהשתתף בהזנקת האליפות, חלקם אף הפליגו ונהנו מהיאכטות המפליגות סביבן במערך מפרשים מלא ברוח המזרחית המדהימה שאפשרה קיום שיוט בים שקט לחלוטין".
בנוסף, הוזמן ערן פורטוגלי מנהל מרינה אשקלון להזניק את האליפות, והיאכטות המשתתפות באליפות עוטרו בשלטים "מחבקים את תושבי הדרום".
 
שיוט המגדלור – זינוק "פצצה"
לשיוט המגדלור (המרתון בשמו הקודם) נרשמו 45 יאכטות אשר התכוננו להפלגה של 75 מייל לאורך חופי ישראל. עקב המצב הביטחוני קוצר המסלול לכ- 30 מייל, מתוך התחשבות ברצון השייטים לחזור לבתיהם עד שעות הערב ולהיות עם המשפחות.
השיוט הוזנק משובר הגלים המחודש של מרינה תל אביב עליו התגודדו כ- 250 צופים אשר נהנו מהסבר ופרשנות של גיורא קדר וממפגן מפרשים מרהיב לאורך שובר הגלים אשר הפך בהשקעה של חברת אתרים לטיילת מרשימה, וזאת בנוסף להרחבתו על מנת לתת הגנה טובה יותר לכלי השיט במרינה.
היאכטות זינקו לשיוט המגדלור ברוח מזרחית חזקה וים שטוח לחלוטין. הסקיפרים הפגינו שליטה יוצאת דופן בתמרון היאכטות בין מצופי הסלאלום שמול המרינה. היאכטות חלפו מרחק סנטימטרים בודדים זו מזו, תוך כדי הקפדה על בטיחות והוראות השיט. הצופים מהחוף זכו לראות מפגן מרהיב שלא בטוח שיחזור שנית בעיקר בשל מזג האוויר המדהים.
אולם, לא רק שיוט היה, אלא גם אזעקת אמת. חצי שעה לאחר שהיאכטות יצאו לדרכן צפונה כאשר חלק מהיאכטות נמצאות עדיין מול תל אביב נשמעה אזעקה ומיד לאחריה נשמע קול הנפילה, לשמחתנו ללא גרימת נזק.
היאכטות המשיכו בדרכן צפונה ללא כל הפרעה נוספת, אולם אין ספק כי הייתה זו חוויה חד פעמית ומוצלחת!
השיוט הסתיים בשעות הערב המוקדמות ובשבת בבוקר יצאו השייטים לשיוט מצופים אחד, גם הוא ברוח מזרחית שאפשרה קיום שיוט קרוב לחוף להנאתם של הצופים הרבים.
מסכם את השיוט איזי סויסה:
אליפות ישראל ביאכטות הפך זה מכבר לאירוע המרכזי והמשמעותי ביותר בענף השיט הישראלי. מאות שייטים וספורטאים שחלקם נמנים עם צמרת השיט העולמית השתתפו בתחרויות השיט עד כה. הפורום לקידום השיט בישראל עושה רבות על מנת לרענן, לשפר ולהמציא את השיט בישראל בכל פעם מחדש. ויחד עם זאת להצטיין באיכות הפקות אירועי השיט, החל מדייקנות והקפדה על מקצועיות התחרויות המשך בשיפוט הוגן, ברור וקפדני, שווה לכולם, וכן הפקות אירועים שיהוו אטרקציה בפני עצמם לקהל השייטים להשתתף ולהצטרף לפעילות.
 הפעם אליפות ישראל החלה בהזנקה של מרתון המגדלור, החלטנו לאמץ את הגישה החדשה בעולם –  לעשות את השיוטים זמינים לקהל צופים. 
ניצלנו את שובר הגלים החדש והטיילת המרהיבה שנבנתה מערבית למרינה תל אביב, והפכנו את המרינה כולה לחלק בלתי נפרד ממסלול התחרות. בהתאם נדרשנו לכמה שינויים מרעננים במסלול התחרות בכדי שיתאים לקהל הצופים, למשל הזנקנו לראשונה את התחרות משובר הגלים עצמו, ערכנו תחרות סלאלום לראשונה בישראל, והכל קרוב קרוב לחוף.
מקווה שנהניתם.


להתראות בשיוט ימית - השיוט הפשוט ליאכטות ביום שישי הקרוב!
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<