גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2012 > ספורט חדש משגע את שייטי ישראל
ספורט חדש משגע את שייטי ישראל
שבת בבוקר, הילדים ערים כבר משבע, מיצינו כבר את כל המשחקים האפשריים בבית וצריך לחשוב בצורה יצירתית ולחפש לילדים תעסוקה מעניינת וחדשה. ואז באה לי ההארה, היום מתקיימת אליפות ישראל הראשונה למפרשיות המופעלות על ידי שלט רחוק - המשחק האולטימטיבי גם לילדים וגם להורים שנשארו צעירים בנפשם.
מאת גל קדר
 
ספורט המפרשיות הנשלטות (שם בו אשתמש בכתבה) נפוץ מאוד בעולם. בארה"ב ואירופה מתקיימות מדי שנה עשרות תחרויות באגמים, והסכומים שמושקעים בתחום נכבדים. על מנת לסבר את האוזן, ניתן היום לרכוש מפרשיות בפחות מ- 1000 ₪, אבל אלו שמשתתפות בתחרות בארץ, כולן דגם אחיד שנקרא IOM ומחירן בשוק כולל שלט רחוק נע בסביבות ה- 3,000 אירו, המשוגעים לדבר שיש להם גם כמה סטים של מפרשים וגופי מפרשיות משקיעים הרבה יותר.
בישראל, שיט המפרשיות הנשלטות החל לפני מספר שנים, אך תפס תאוצה בשנתיים האחרונות. הרוח החיה מאחורי ה"נשלטות" הוא ניר שנטל, שייט אולימפי בעברו, אשר בשיתוף עם אחיו רן התחיל לקדם את הנושא. חבר אליהם אורן בוקר, ומאז התאספו סביב השלושה עוד בעלי מפרשיות רבות והם מתאמנים מדי יום שישי במעגן רידינג.
בניסיון למשוך עוד שייטים לתחום, היה צורך במציאת מקום נוסף לאימונים. לא מדובר בדבר פשוט, כי צריך מקום מוגן מגלים ומתנועת כלי שיט, וגם שכמובן תנשב בו רוח. פה נכנסו והשתלבו חברי קיבוץ שדות ים. במעגן הסירות המוגן של הקיבוץ ניתן לקיים תחרויות, ושלוש סירות נוספות נרכשו על ידי הקיבוץ.
לאחר אימונים במעגן ותמיכה רבה של הקיבוץ, הוחלט לקיים בו את האליפות הראשונה ל"נשלטות". התחרות התקיימה בסוף השבוע  19 ו-20 לאוקטובר. התקיימו 18 שיוטים במסלול מצופים, ועל קו הזינוק הפליגו לא פחות מ -10 מפרשיות.
תשאלו מי המשוגעים לדבר? למרבה ההפתעה, או שזה לא מפתיע, כמות השייטים האולימפיים, אלופי העולם שהתייצבו על קו הזינוק הייתה מרשימה: ניר ורן שנטל, ים אמיר, אשד מזריץ, הוד בן חורין. בין הצופים בחוף היו אלי צוקרמן ורעייתו השייטת שני צוקרמן וזאביק קלח. על מנת להשלים את האווירה המקצועית שפטו את התחרות גולדי, אלדד אמיר ויובל צור כאשר צבי זיבלט משמש כיו"ר ועדת הערעורים.
ממש אוירה של תחרות יאכטות חופי הרצליה, אולי קדימון לקראת אליפות ישראל ליאכטות אמיתיות שתתקיים בנובמבר?
 
לדברי ניר שנטל, הדבר שקוסם ביותר למפעילי ה"נשלטות" הינו שהם יכולים לחזור ולהתחרות למרות מגבלת הגיל - ולנצח, כך שזה לא מפתיע לראות הרבה שייטים מקצוענים. הרעב לניצחון מוטבע אצלם ויכולות השיט לא נעלמו עם השנים. זה גם מסביר את האנרגיות שמושקעות במהלך השיוטים, כגון צעקות לפינוי דרך, וערעורים אחד כנגד השני על התנגשויות בין ה"נשלטות" במהלך השיוט.
 
כאלוף ישראל הראשון הוכתר ניר שנטל, סגנו אורן בוקר ובמקום השלישי ים אמיר.
נאחל להם הצלחה באליפות העולם בקרואטיה שתתקיים במהלך חודש נובמבר, ונקווה כי האליפות הבאה תתקיים בשדות ים במהלך שנת 2013.
 
בפעם הבאה שאתם רואים מפרשית על שלט רחוק, פנו לה דרך, היא בתחרות...
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<