גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2012 > שמירה על הסביבה הימית כחולה וירוקה – מה אנחנו יכולים לעשות?
שמירה על הסביבה הימית כחולה וירוקה – מה אנחנו יכולים לעשות?
השיט הוא ספורט ירוק בים כחול. אין מראה יותר "נקי" ממפרש לבן על רקע ים כחול. אולם עם הגידול המאסיבי בענף שיט היאכטות גדל גם זיהום הים ויותר ויותר מפרצים וחופים נסגרים לשייטים עקב הזיהום הרב שנגרם לאתרים אלו, או עקב הפיכתם לשמורות טבע בשל הזיהום שמביאים המבקרים.
לנו השייטים נקודות השקה רבות בין הים והיבשה בהם אנו יכולים לעזור ולמנוע זיהום והרס של החי והצומח: במרינה, במפרץ או אפילו על גבי היאכטה.

ביחד נשמור על הים שלנו נקי וכחול יותר
מאת גל קדר
  
מהו בעצם זיהום ים?
על פי אתר ויקיפדיה:
"זיהום מים הוא מצב שבו ריכוזם של חומרים מסוימים אשר אינם מהווים חלק טבעי מתכולת המים עולה. כתוצאה מכך, תפקוד המערכת האקולוגית ויכולת הניצול של המים על ידי בני אדם נפגעת".
 
 
ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים:
 
- וודאו כי מנוע כלי השיט מכוון נכון וכי מיכל השמן מלא. עבודת מנוע שאינו מכוון או ללא שמן גורמת לשחרור מוגבר של גזים רעילים לאוויר, הפוגעים בשכבת האוזון.
 
- אל תשכחו להשתמש במיכלי האגירה כאשר הינכם במרינה. כאשר יצאתם לים התרחקו לפחות למרחק 3 מייל מהחוף ואז שחררו את תכולת המיכל חזרה לים.
 
- כאשר עגנתם במרינה- אל תתעצלו והשתמשו בשירותים ובמקלחות של המרינה.
 
- גם כאשר הרוח נושבת קלילה, סחטו עוד טיפת מאמץ מהמפרש שלכם וכוונו אותו טוב יותר. כל מייל שתגמעו בעזרת מפרש הוא פחות מייל שבו תפליגו בעזרת מנוע.
 
- תדלקו את כלי השיט שלכם אך ורק במקום המיועד לכך ודאגו כי יהיו ברשותכם באמצעים להגנה במקרה וחלילה יש נזילת דלקים לים.
 
- הקפידו על הפרדת אשפה גם בים. בכל מרינה ניתן למצוא כיום מיכלי אסוף לפלסטיק, זכוכית, אשפה רטובה ואשפה יבשה. זכרו – השלכת אשפה לים מזהמת, גם אם האשפה שקעה למצולות, בסוף הים פולט הכל!
 
- עבודות תחזוקה כגון שיוף פיברגלס, צביעת דופן, שיוף עץ טיק, טיפולי מנוע וכדומה יש לבצע אך ורק במקומות המיועדים לכך בעת אספנה יבשה.
 
- במידה והחלפתם מצבר, שמנים או כל מוצר מזהם אחר הקפידו לזרוק אותם במקומות המיועדים לכך במרינה ולא לפחי האשפה הרגילים. זוהי אשפה אשר כללי הטיפול בה שונים מהאשפה הביתית הרגילה ביאכטה שלנו, מכיוון שחלקה (כמו עופרת המצברים) רעלה.
 
- הקפידו על שימוש בחומרי צביעת תחתית ידידותיים לסביבה הימית ושאינם מכילים מתכות מזהמות. זכרו כי שימוש בסכין או כל כלי חד אחר לניקוי תחתית כלי השיט במים גורם לפליטת חומרים רעילים לים, וכל זאת לרוב בתוך המרינה.
 
- הבחנתם בכתם שמן צף במרינה? הודיעו באופן מיידי למשרדי המרינה או לרשויות הגנת הסביבה, על מנת שיתחמו את הכתם למניעת פגיעה בכלי השיט ויבדקו מהו מקורו.
 
- אל תעגנו במקומות שאינם מיועדים לעגינה. אתם עלולים לפגוע בסביבה התת ימית, כמו מושבות אלמוגים, אל תחיפו בחופים המשמשים כחופי הטלה של צבי ים. אל תכנסו לחופים כמו חופי הבטיחה בכינרת המשמשים כאזורי השרצה של דגים או לקינון ציפורים. בדרך כלל אתרים אלו מצויינים במפות ובמדריכים כאתרים מוגנים או שיש בהם שילוט מתאים. בזמן עגינה במפרצים, אל תקשרו לעצים אלא לסלעים או למקומות עגינה ייעודיים. ישנם כבר מספר מקומות בים התיכון בהם התקשרות לעצים מהווה עבירה הגוררת קנס.
 
- לסיכום: השהות בטבע היא אחת מההנאות המובהקות של השייט והשיט. בואו נשמור על הטבע!
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<