כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > אופנועי ים > חוף פולג - סוף החופש הגדול
חוף פולג - סוף החופש הגדול
המשך הסדרה על חופים המאפשרים השקה אופנועי ים וסירות מנוע.
חוף פולג – סוף החופש הגדול
גליון 9
מאת אשר וטורי

חוף אופנועי הים, דקה אחרי סוף הקיץ, דקה לפני שהחולות והים השטוח הופכים לפרויקט פיתוח "עיר ימים". על אופנוענים לא ממושמעים, פקחים, סוחרי נדל"ן, רשות מוניציפלית, כסף, פוליטיקה, טבע ובניהם לא מעט גלים
חוף פולג השוכן בדרומה של נתניה, תפס בשנים האחרונות את מקומו כאחד מחופי הים הנוחים והפופולריים ביותר מבין חופי הים אשר רצועת החוף הישראלית הצליחה לייצר בעבור קהיליית אופנועני הים בארץ. אלא שהאידיליה הזאת החלה להיסדק בשנים האחרונות, בשל התאונות הרבות יחסית שהתרחשו במימי החוף בין אופנוענים בלתי זהירים, ובעיקר בשל תוכניות הבנייה והפיתוח של דרום נתניה המאיימות על שמורת אופנועני הים. כבר כיום, מי שמגיע לחוף נוכח לראות כי השטח הפיסי המוקצה לאופנועי הים (ולכלי שיט קטנים אחרים), הצטמצם במידה רבה, בשל סוללות חול שנערמו בו משני צידיו. גם העובדה ששני שטחים סמוכים לחוף, מצפון ומדרום, הפכו להיות שמורות טבע מוגנות, מכבידה עוד יותר על אופנועני הים, ובודאי שלא מסייעת לצמצום ההתהפכויות והתאונות החזיתיות בין האופנועים.
רפי חיון, מותיקי אופנועני הים בחוף: "מה שקורה כאן בחודשים האחרונים, זה בפרוש לא מה שהיה פעם. אין הרבה חופים שאנחנו יכולים להגיע אליהם באזור המרכז, ולמעשה זה כמעט החוף המתאים היחיד באזור. לקח לנו המון זמן להתרגל ולאהוב את החוף הזה. כעת אנחנו מרגישים שפשוט הורסים לנו אותו". ימי הפעילות של חוף פולג הם ימי שישי ושבת. בימים אחרים, אפילו בתקופות של חופשה, כגון חול המועד סוכות או חול המועד פסח, ניתן למצוא שם אופנוענים בודדים, אם בכלל.
אנחנו פקדנו את חוף אחד פעמיים. בפעם הראשונה הגענו ביום חול של אמצע אוגוסט, ולא מצאנו שם אופנוען -ים לרפואה. בפעם השניה הגענו ביום שישי לקראת הצהרים של חודש ספטמבר. גילינו, כי השם הרשמי או החצי רשמי הוא חוף פולג, אבל במקום יש שלטים המכנים את החוף גם בשמות אחרים. למשל : "חוף ספידו", אופנוען חדש שיגיע לחוף, עלול לחשוב כי טעה בכתובת. החוף ממוקם בקצה הדרומי של חוף נתניה, בואכה חוף וינגייט, מחוץ לטווח ההמולה של חופי מרכז העיר. בניגוד לצוקי הכורכר המאפיינים את אזור החוף של הרצליה, בכלל זה חוף הנכים, כאן הפרשי הגבהים מינוריים מאוד, והירידה אל קו המים מן הכביש הראשי החוצה את שכונת נווה פולג, נוחה למדי. דרך כורכר סימפטית. אין שערים, אין מחסומים, אין בדיקת רשיונות או כל אסמכתה שהמקום שייך או מפוקח על ידי מישהו. כלום.
גם לחוף עצמו מראה פראי למדי. פה ושם גרוטאות רכב חלודות, דיונות חול לבן מסביב, סירות דייג קטנות עמוסות ברשתות, דייגים מעוטרים בזיפי זקן. בקיצור, כל מה שצריך כדי לתת לחוף נופך רומנטי . בסמוך, חוף רחצה מוכרז שכעת הוא כמעט מיותם ממתרחצים. בין אזור החוף המיועד למתרחצים לבין האזור המיועד לשייט, מפרידה סוללת חול ברורה. אף אחד לא יכול לטעון שהוא התבלבל.
עבור השייטים והמתרחצים מוקצים שטחים דומים. הרחצה בחוף המיועד למתרחצים מותרת מול סוכת המצילים. כך לפחות כתוב על השלטים הרבים המפוזרים בחוף. לעומת זאת, בחוף המיועד לשייט אין כלל שירותים ושאר אלמנטים אלמנטריים האמורים לקשר אותנו לציויליזציה. אלא אם אתם מוכנים לטרוח לחוף הרחצה הסמוך. אפשרות נוספת היא להסתייע ברצונם הטוב של בעלי שתי מסעדות הדגים הסמוכות.
המסעדות אגב, נחשבות בנתניה לטובות למדי. כך שמי שמעונין לקנח יום כייף על אופנועי הים בסעודה דשנה, אינו חייב להרחיק לכת. בחוף עצמו, ללא מכשולים מיוחדים כגון סלעים וכדומה. כדי להגיע לחוף המסולע יש להדרים מכאן לכיוון חופי שפיים וגעש.
 
כמעט תאונות
בשעות הצהרים, מגיעים אופנוע-ים בודדים בלבד. בדרך כלל בחבורות. רובם ככולם גברים, אם כי פה ושם ניתן לראות גם נשים צעירות. בשבת, מספר ירון וסדיאס, "קליינט" של החוף, מגיעות לא מעט משפחות. נשים, ילדים, בלגן שלם. אתה לא יודע מי נגד מי. ילד שנכנס למים בין אופנוע- הים זה דבר מאוד מסוכן. חוץ מזה, לא כל האופנועיסטים שולטים בכלי שלהם כמו שצריך. והתוצאות נראות בשטח". התוצאות עליהן מדבר וסדיאס, הן התאונות הקשות שהיו בחוף עד לפני כשנתיים, בעיקר תאונות של התנגשויות חזיתיות בין האופנועים, וכן התאונות הקלות שיותר שאירעו גם בעונה החולפת. ""זה דבר לא נורמלי מה שקורה כאן", אומר יהושוע טרגן בעל אופנוע –ים תלת מושבי כבד. "אנשים מבוגרים מסכנים ככה סתם את המשפחות שלהם, ולאף אחד לא אכפת. זה רק עניין של זמן עד שיקרה כאן אסון".
משטרה?
בכל הביקורים שלנו בחוף, לא ראינו קצה צילו שום שמץ של שוטר. לפחות לא במדים. בניגוד אגב לחוף הנכים בהרצליה. אופנוע הים במקום מעידים כי סירות משמר של המשטרה מגיחות מדי פעם לעבר החוף, כך גם סיורי ג'יפים של המשטרה. השוטרים בודקים רשיונות, כותבים דוחות למי שצריך, עושים קצת סדר, והולכים, עד לפעם הבאה.
"זה אתה והמזל שלך, כמו בכביש", מסביר לנו במצ'ואיזם אופייני אופנוען ים מזוקן אגב חיבוק של חברתו החטובה, "כולם עוברים עברות, הרי אנחנו באים לכאן כל שבוע כדי להשתולל ולהתפרק. השאלה היא האם תפסו אותך ברגע מסוים או לא".

רפי חיון: "כל הביקורות האלה רק יורדות לחיים של האנשים. בכל מקום שוטרים, בכל מקום פקחים. דחילק, תנו לאופנועי הים קצת אויר לנשום".
המציאות בשטח קצת מורכבת. לחוף יצא שם, במידה מסוימת של צדק, כחוף פרוע, מבחינתם של אופנועני הים, מה שגרם לעיריית נתניה לנקוט בצעדים נגד הרוכבים החובבים. אמצעים אלה רק ילכו ויכבידו עם פתיחת העונה בשנה הבאה.
מסביר ראש מחלקת החופים בעיריית נתניה, ציון שדה: "ראשית כאשר אנחנו מדברים על בעיה, לא מדובר רק באופנועי ים עצמם, אלא גם בג'יפים שמביאים אותם. עד עכשיו אפשרנו די בחופשיות לבעלי הג'יפים לרדת עד לים, והתוצאה היה 'ברדק' גדול ומסוכן. החבר'ה האלה משתוללים בחוף, מסכנים את המתרחצים, ועושים מה שבראש שלהם".
מה קורה במים?
שדה: "במים המצב אינו טוב בהרבה, ואולי גרוע מזה. רוכבים לא מעטים נכנסים למים לרכיבה על האופנוע הים, ללא אפודות הצלה. הם מסכנים את כולם ובראש וראשונה את עצמם. רק בשנה החולפת היו שתי תאונות עם פצועים קל ונזקים לאופנועים. מה קרה? רוכבים לא מנוסים שניסו לעשות "דעווינים", עפו מן הכלים ונחבטו בחוזקה במים. במצבים כאלה, במיוחד כשהבן אדם מאבד את ההכרה, בלי אפודות הצלה, הוא עלול פשוט לטבוע".
"צריך לזכור שלא מדובר רק בחיים שלהם. הם מסכנים גם את הילדים שלהם שמגיעים יחד איתם וגם אנשים נוספים. שכן הם חודרים לשטח המיועד לרחצה ורק בנס הם אינם דורסים את המתרחצים שם".
"אני אומר להם, ריבונו של עולם, החוק מחייב אתכם לצאת ולהיכנס למים במהירות 5 קשר בלבד. למה לתת 'רייס' ולסכן את כולם. לא חבל. הרי מדובר בספורט שיכול להיות כל כך 'כייפי'. למה צריך להרוס אותו".
עד כה, מגיעים פקחי העירייה לחוף לסירוגין. בעיקר בשבתות. בודקים רשיונות, רושמים דוחות. 30-40 דוחות למשמרת. מדי פעם הם מבקשים סיוע מסירות המשמר של המשטרה, כדי לטפל באופנוע - הים עבריין כזה או אחר בתוך המים. מי שמתחמק, מספר האופנוע שלו נרשם, והוא מקבל את הדו"ח או הזימון למשפט בדואר רשום הביתה.
איזה תפקיד ממלאת המשטרה בסצנריו הזה?
שדה: "כעקרון יש לנו שיתוף פעולה מצוין עם המשטרה. הבעיה היחידה היא שאין לנו מעגנה מסודרת בנתניה שמשם ניתן להזעיק את השוטרים במהירות. השוטרים שלנו באים מהרצליה, ולכן התגובה שלהם איטית מעט".
 
אגרות כלי שייט כמו בהרצליה
לקראת עונת הרחצה הבאה, מתכוונת עיריית נתניה לאמץ את המודל הפועל בחוף הנכים בהרצליה. ראשית, יש בכוונת העירייה לגדר את החוף, ולאפשר את כניסתם של אופנועני ים ששילמו אגרה מיוחדת בעירייה בלבד. מלבד תשלום האגרה, יחויבו בעלי אופנועי הים להציג רשיונות ותעודות ביטוח בתוקף וכן לחתום על מסמך התחיבות להכיר ולכבד את כל חוקי הבטיחות העירוניים והימיים בקטע זה של החוף. בתמורה יזכה בעל אופנוע הים בתעודת כניסה אישית לחוף הכוללת פרטים אישיים ותצלום, כמו בהרצליה. במידה ובעל האופנוע ייתפס עובר על אחד מחוקי העזר, תישלל ממנו תעודת הכניסה לחוף למשך כל העונה.
שדה: "עד עכשיו לא הצלחנו להתמודד בהצלחה עם מה שקורה בחוף הזה עם אופנועי הים. לכן במטרה להתמודד עם הבעיה, יצאנו לערים אחרות בסביבה, למדנו מה עושים שם, ובנינו מודל המתאים לנו בנתניה. אנחנו תומכים במתן אפשרות לאופנועני הים ליהנות, אבל לא על חשבון הבטיחות שלהם ושל אנשים אחרים".
 
פיתוח בר קיימא
עיקר הטרוניה של אופנוע - הים הקבועים בחוף, , מכוונת נגד הכוונות לפתח את החוף, ולהפוך את הדיונות ל"שלמת בטון ומלט". בעיתונות המקומית של אזור נתניה, מופיעות מדי פעם כתבות על תוכניות הפיתוח של אזור החוף, ובמקום כבר מוצבים שלטי חברות בניה.
רפי חיון: "זה ממש עוול משווע. פשוט להרוס את החוף. אנו כאופנועיסטים של המקום, לא מקבלים שום מידע מסודר על מה שצפוי כאן, ואנחנו ניזונים בעיקר ממה שמתפרסם בכלי התקשורת. לכן לא ממש ברור לנו מה עתיד המקום הזה ומה יהיה איתנו בהמשך".
כבר כיום, עוד לפני שהחלו עבודות פיתוח בחוף, ניתן לראות שם כי בולדוזרים שהקטינו באופן מלאכותי את שטח החוף המיועד לכלי שייט באמצעות סוללות חול מצפון ומדרום. חלקים משטח החוף, הפכו להיות שמורות טבע. אורך רצועת החוף הנוכחית המיועדת לכלי שייט, מוערכת על ידי אופנועני הים בכ-500- מטרים.
"תהיה זו טעות לקשור את העבודות שעשינו כאן בתקופה האחרונה לנושא הפיתוח העתידי של החוף", אומר ציון שדה "מה שעשינו היה אמצעי פשוט לחסימה מסוימת של הג'יפים שהשתוללו בקטע החוף המיועד לרחצה, ולא קשור ישירות לאופנועי הים. שאף אחד לא יספר לי סיפורים. אני מבלה כל יום שעות רבות בחוף הים, אני חי ונושם את הים, וגם מכיר כל פינה שלו באזור נתניה. פשוט ראינו שהג'יפים משתוללים, והחלטנו לעשות לזה סוף. גם ככה יש להם כמעט 800 מטרים ברוטו, ואני חושב שזה די והותר עבורם".
 
עיר ימים גרנדיוזית במקום אופנועי ים
אבל הפיתוח אינו פנטזיה וירטואלית של אופנועני הים. מדובר בתוכנית גרנדיוזית ממשית בהחלט של עיריית נתניה לפיתוח רצועת החוף הארוכה שלה, בשם "עיר ימים". תוכנית זו אמורה להחזיר עטרה ליושנה ולהעלות שוב את עיר החוף המקסימה נתניה על מפת ערי הקיט של ישראל בפרט והים התיכון ככלל.
על פי התוכנית עליה עובדים בעירייה מזה כארבע שנים, הפרויקט אמור לכלול בניית 4,500 יחידות דיור כולל בתי מגורים, בתי מלון, טיילת חדשה, ועוד פרויקטים תיירותיים שונים, אותם מתאר דובר העירייה (אגב סקיפר בעצמו) רמי גוברניק, כ"רמת אביב ג' על הים".
בחלק "הימי" של התוכנית, מתוכנן להקים במסגרת זו אטרקציות ימיות, כגון מועדון צלילה בחוף סירונית, ממנו ישוטו הצוללנים בסירת משוטים אל אתר צלילה מיוחד שיוקם כמה מאות מטרים מהחוף. באתר הצלילה המתוכנן עצמו יש כוונה להטביע ספינה ישנה של חיל הים, כפי שנעשה בעכו, נהרייה ובמקומות נוספים, ולהפוך את המקום לאתר הנצחה לחללי הצוללת דקר. כבר כיום מנהלת עיריית נתניה משא ומתן עם עמותת דולפין בנושא זה.
במסגרת התוכנית מתוכנן להקצות שטחים לענפי ספורט ימי לכלי שיט לא ממונעים, כגון סירות קטמרן, וכן מקום מיוחד לאופנועי ים, באזור חוף בלו ביי.
 
תקועים בועדה המחוזית
עד כה התוכנית אושרה בועדה המקומית לתכנון ובניה ועברה לועדה המחוזית. בשלב זה הוגשה כנגד התוכנית עתירה לבית המשפט המחוזי על ידי הרצל קרן, איש האופוזיציה בעירייה, בטענה כי זכויות הקרקע באזורי הפיתוח המיועדים זויפו, ועל כן יש לעצור את התוכנית. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי גורן, דחה בשנה האחרונה את העתירה. אלא שהעותרים לא נכנעו וערערו על הפסיקה לבית המשפט העליון. בשלב זה נוספו לקרן גם חברי עמותת אדם טבע ודין, וכן שני נימוקים נוספים לעתירה נגד תוכנית הפיתוח. האחת, לא הוגש תסקיר השפעה על הסביבה בשעה שהתוכנית נדונה בוועדה המקומית לתכנון ובניה. השני, יש להגדיל את השטח המוקצה לשמורת האירוסים הידועה בחוף פולג, מ- 70 דונם ל-800 דונם.
גוברניק: "יש שם דברים לא הגיוניים. האם אנחנו למשל יכולים כיום לבדוק ולדעת האם הזכויות בקרקע זויפו לפני 20 שנה? אם למשהו יש חשדות כאלה, שיעביר אותם לחקירת משטרה."
בעקבות העתירה, הורה בית המשפט העליון לעצור את התוכנית, ולהחזירה לדיון מחודש בועדה המחוזית.
נכון להיום, מתחלקים אופנועני הים של אזור נתניה בין חוף פולג לחוף בלו ביי. החוף האחרון, מנוהל במשותף על ידי עיריית נתניה והמועצה האזורית עמק חפר, משום שמבחינה טריטוריאלית, שטח החוף שייך אליה.
בעתיד יתכן וחוף פולג הפראי והמקסים, עלול להסגר בפני אופנועני הים, משום שעיריית נתניה מעונינת לרכז את פעילות הספורט הזה בחוף אחד, בבלו ביי. עניין של יעילות וחסכון בכוח אדם. ועד אז, האם נראה בעונה הבאה פיתוח של שירותים אלמנטרים בחוף בצד אכיפת סדר מינימלית ? כחול ימשיך לעקוב
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ומה חושבים רוכבי אופנועי הים?
חוסר המשמעת של אופנועני הים עוד עלול לגרום לאסון
פרופסור ארם סמולינסקי, מבכירי מנתחי הלב של בית החולים שיבא תל-השומר, נמנה על אופנועני הים האדוקים ביותר של חוף פולג. סמולינסקי, בניגוד לרוכבים אחרים, דווקא מצדד בהגדלת הפיקוח על אופנועני הים בחוף ואף מייחל לרגע שבו תתחיל העירייה להנפיק תעודות, לגבות אגרות ולעשות סדר. זאת מתוך מטרה למנוע תאונות ככלל ופגיעה בנפש בפרט.
מה מביא אותך לחוף פולג?
סמולינסקי: "חוף פולג חביב עלי במיוחד. משום שהוא נוח, קל לרדת לים עם האופנוע, מלבד קטע קטן בחול שהוא קצת עמוק והגלגלים שוקעים, אבל זה לא נורא. במיוחד לאור העובדה שבשבועות האחרונים העירייה ישרה שם את השטח".
והמים?
סמולינסקי: הים די רדוד ב- 50 המטרים הראשונים מקו המים, גובה המים מגיע אולי לכ- 20 סנטימטרים, זה מחייב כניסה בדחיפה ולא ברכיבה זאת מאחר ובעומק לא מספיק עלול חול להישאב למנוע.
כיצד אתה רואה את הפיקוח העירוני?
סמולינסקי: "מצד אחד, בעונת הרחצה בקיץ, יש בכניסה בדיקה של רשיונות מצד העירייה, ואני רואה בחיוב שבודקים את הניירות. עובדה, למרבית האנשים שם יש רשיונות וביטוח כמו שצריך. מצד שני, יש בחוף הזה חוסר משמעת מצד רבים מאופנועני הים, וזה עוד עלול להיגמר באסון".
כיצד בא הדבר לידי ביטוי?
סמולינסקי: לצערי יש הרבה דוגמאות: אנשים מרכיבים ילדים בני 3-4 על אופנוע הים, אחד מקדימה ואחד מאחורה. זה לא רק מגוחך מאוד, זה גם מסוכן מאוד". או דוגמא נוספת: מי שבא כדי לרכב על אופנוע הים וליהנות בראש שקט, צריך כל הזמן לשים לב שהוא לא דורס איזה ילד במים".
מה דעתך על התאונות שאירעו השנה?
סמולינסקי: "כל התאונות שאני יודע עליהן השנה, היו התנגשויות בין אופנועים שנגמרו בעיקר בנזקים לכלים ולא לבני האדם. אנשים לא מבינים שאופנוע ים זה לא משחק, וכל מי שלוקח את ההגה לידיים, זה מחייב אותו לאחריות מסוימת. אני למשל לא נכנס לים כשהוא סוער. אבל יש אופנועני ים שנכנסים בלי לעשות חשבון".
המשטרה תורמת לטובת העניין?
סמולינסקי: ,השוטרים מגיעים מפעם לפעם. בכל פעם שהם מגיעים, המון אופנוענים חוטפים דוחות. כמו שאומרים, עד לפעם הבאה".
והקטנת החוף על ידי סוללת החול?
סמולינסקי: "העירייה עשתה את זה כדי למנוע את ההשתוללות של הג'יפים על החוף, מחוץ לקטע של אופנועי הים. אבל עקב כך, קטן מאוד המקום שלנו שם, וכבר אי אפשר להתפרש לאורך קו המים כמו פעם. אני מניח שבקיץ יהיה הרבה יותר צפוף בפולג. ותאמין לי שהחוף הזה בהחלט יודע להיות צפוף".
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<