כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > אופנועי ים > רקטה משפחתית
רקטה משפחתית
על אופנועי ים תלת מושביים

רקטה משפחתית - אופנוע ים תלת מושבי
גליון 7
מאת אשר וטורי

 
יש המשווים אותו לרקטה המשוגרת מלוע של משגר טילים, יש המשווים אותו לסירת מרוץ. אבל כך וכך, אופנוע הים התלת מושבי, הולך ותופס לו מקום של כבוד בחופי ישראל לאו דווקא כאופנוע ים למרוצים, אלא גם ובעיקר כאופנוע ים משפחתי של שישי-שבת, סולידי, משפחתי ולא פחות חשוב - כאופנוע ים המותאם לגרירת גולש סקי מים.  על פי הערכות משווקי אופנועי הים בישראל, עולות המכירות של אופנוע הים התלת מושבי על אלה של אופנועי הים האחרים, ומגמה זו רק הולכת ומתחזקת בהדרגה.
מה הסוד הגדול של האופנוע התלת מושבי, אשר מבחינה חיצונית עושה רושם כבד ומסורבל למדי?
הסיבה פשוטה מאוד. זה אופנוע ים מוצק, חזק מאוד ומגוון מאוד" אומר מאור ששון מבלק ג'ט ברשפון, "עם האופנוע הזה ניתן לעשות כמעט הכל. לכייף עם המשפחה או החברים, (נוסע נסיעה שקטה וחלקה במיוחד, גם בים גלי), לגרור אבוב או גולש/ת סקי מים (הוא אופנוע הים היחיד המורשה לכך על פי החוק), ונדיר מאוד לראות אותו מתהפך. אגב, יתרון הנחשב למשמעותי מאוד בקרב רוכבי אופנועי הים, במיוחד לרוכבים מתחילים ובלתי מנוסים, שזה עתה נכנסו לענף".
הגודל והחוזק של האופנוע התלת מושבי, באים לידי ביטוי דווקא בים סוער. "במצב של ים גלי, האופנוע הזה פשוט 'מגהץ' את המים, אומר אחד הרוכבים הותיקים בענף.
אחת השאלות המרכזיות לגבי אופנוע הים התלת מושבי, קשורה לרמת הביצועים הספורטיביים שלו. התשובה לכך מסויגת במקצת. מצד אחד, יש לאופנוע הים הזה יכולות פיסיות ואקרובטיות גבוהות מאוד, אם כי קצת פחותות מאופנוע ים חד מושבי או דו מושבי. גם המהירות הסופית שלו, גבוהה מאוד, בזכות העובדה שהגלים לא ממש מפריעים לו. אבל מי שחושב על האופנוע התלת מושבי כעל אופנוע ספורטיבי ממש, כדאי שיוותר עליו מראש. שכן לא לכך הוא נועד. היכולות שלו ברכיבה בעמידה, פחותות משמעותית לעומת אופנוע חד או דו מושבי.
הדבר המדהים אבל לא מפתיע לגבי האופנוע התלת מושבי, הוא שלמרות הסולידיות והמשקל שלו, המהירות הסופית שלו הרבה יותר גבוהה מאופנועי ים קלים וזריזים לכאורה. שכן, דווקא בשל "הישיבה" הטובה שלו במים, מצליחה המשאבה לשאוב כמויות גדולות יותר של מים דרך פתח הכניסה, וכך להניע את האופנוע כולו הרבה יותר מהר קדימה. לעומת זאת, אופנוע קל משקל, אינו "יושב" טוב על המים, כמות המים הנכנסת אליו באמצעות המשאבה קטנה יחסית, ולכן המהירות הסופית שלו נמוכה יחסית. מי שמעונין לרכוש אופנוע סולידי ומשפחתי ראוי שייקח גם תכונה חשובה זו בחשבון.
"השפיטה של האופנוע הזה צריכה להיות כוללת. משום שכאשר משקללים את היתרונות של האופנוע הזה לעומת החסרונות, מגיעים למסקנה שהחסרונות ממש מתגמדים", כך לפי מישאל בן אהרון, ממוטו ג'ט ברשפון.
כאשר מדברים על חסרונות מבחינת הביצועים הספורטיביים, מה אי אפשר לעשות אתו?
ששון מאור: "יש לו מהירות, יש לו תאוצה טובה, אבל קצת פחות יכולת בקפיצה על גלים ובסיבובים חדים. לדעתי זו פשרה קטנה מאוד בהתחשב בעובדה שהאופנוע מתאים גם לסקי ולבילויים אחרים".
 
אופנוע משפחתי
תכונותיו המגוונות של האופנוע התלת מושבי, במיוחד היציבות והסולידיות שלו, הכניסו אותו לסלון של המשפחה הבורגנית הממוצעת בישראל. לא עוד ענף ספורט למשוגעים לדבר, לא עוד צעצוע לעשירים בלבד, אלא כלי לגיטימי במחיר סביר, לבילויי שבת וחגים משפחתיים על חוף הים.
בארץ משווקות את אופנוע הים בעיקר שלוש חברות:
סידו (SEADOO ) וימהה שנרכשה לאחרונה על ידי חברת מטרו, שייבאה עד כה את דגמי קוואסקי בלבד. גם לקוואסקי יש מספר דגמים של אופנועי ים תלת מושביים המיובאים ארצה.
חברה נוספת של אופנועי ים המיוצגת בארץ, היא חברת פולריס. גם פולריס מייצרת ומשווקת אופנועי ים תלת מושביים, אך אופנועים אלה עדין אינם מיובאים ארצה.
חברה אחרת, חברת "טייגר שרק", ייצרה וייבאה בעבר אופנועי ים, בכלל זה אופנועים תלת מושביים. אך הייצור והיבוא הופסקו בחודשים האחרונים.
התמונה המצטיירת בשוק אופנועי הים בישראל, היא כי מי שמבקש לרכוש אופנוע תלת מושבי, צריך לבחור באחת משתיים או שלוש חברות. סידו, ימהה או קווסקי.
כל אופנועי הים התלת מושביים, מצטיינים ברמות טכנולוגיה גבוהות. ניתן למצוא אותם בשוק אצל המשווקים המורשים, בנפחי מנוע שבין 700 סמ"ק ל- 1200 סמ"ק. ההבדל בין נפחי המנוע, משפיע כמובן לטובת הביצועים של המנוע הגדול. לעומת זאת, האופנועים עם המנוע הקטן, מצטיינים בפשטותם ובעלויות נמוכות מאוד - רכישה ותחזוקה. אגב, אופנועי ים אלה הם גם צרכנים קטנים מאוד של דלק.
"רוכב אופנועי הים הממוצע, יודע היטב מה שהוא קונה. מה הוא שווה, ועד כמה הוא מתאים לצרכים שלו. אין בתחום הזה "חתולים בשק". שייט שואל את עצמו, האם אני מעונין בכלי משפחתי? האם אני מעונין בסקי מים? האם אני מעונין להשתתף בתחרויות? אגב, בכל התחרויות של אופנועי הים בארץ ובעולם, נהוג לייחד סקציה נפרדת לאופנועים התלת מושביים. אלא שמזה זמן רב שתחרויות כאלה אינן מתקיימות בארץ. בתחרויות הבינלאומיות שהתקיימו במאי השנה בקפריסין, לא יצאה משלחת ישראלית בגלל סיבות ארגוניות שונות.
ומה בנוגע לחלפים?
מאור ששון: "בדרך כלל אין בעיות מיוחדות ויש חלפים כמעט של כל אופנועי הים".
 
כוח הכובד
מנועי אופנועי הים התלת מושביים, דומים למנועים של הדו מושביים, בהבדל אחד: הם פשוט כבדים יותר. משקל התלת מושביים עשוי לנוע בין 240 ק"ג ל- 350 ק"ג, לעומת 145 ק"ג עד 290 ק"ג בשני מושבים.
השוני המרכזי בין אופנוע תלת מושבי לדו מושבי, מתמקד במערכת ההילוך האחורי (הרוורס) הקיימת באופן קבוע באופנועים התלת מושביים, בעוד שבדו מושביים מדובר במערכת נדירה למדי. התוספת הזאת מחייבת את בעל האופנוע לדאוג לטיפול מיוחד למערכת ההילוך האחורי בכל טיפול 50 השעות. מלבד מערכת ההילוך האחורי הייחודית, המשאבות אותן משאבות, והמנוע מפיק את אותם הספקים גבוהים.
באופן כללי, דומה מערכת ההנעה של אופנוע הים לפטנט של מנוע סילוני, המורכב ממדחף וטורבינה (משאבה). בתוך המשאבה פועל מדחף המחובר באופן ישיר למנוע. ברגע שהפרופלור של המדחף מתחיל להסתובב, נוצרת פעולת שאיבה דרך פתח הכניסה וההולכה המיוחד של מי הים. זרם המים הנשאב, דוחף את האופנוע לכיוון המבוקש, ואילו 20 אחוזים ממנו, מופנים לקירור המנוע. ככל שיכנסו יותר מי ים למשאבה, כך יוכל אופנוע הים להפליג מהר יותר.
מנגנון ההנעה של אופנוע הים בעזרת משאבת המים והטורבינה, מנווט גם מערכת חשובה נוספת, היא מערכת הרוורס הייחודית של האופנוע התלת מושבי. היפוך בכיוון הנסיעה של האופנוע, עשוי להתבצע בעזרת שינוי בכיוון זרימת המים. מזרימה אחורנית, לזרימה קדמית והנעת האופנוע הים אחורנית.
האם האופנוע הוא כלי מסוכן?
מישאל בן אהרון: ממש לא. המנוע פועל כמו מנוע פנימי בסירה, למי שמכיר את זה, וככלל ממש אין בעיות אתו. כמובן שיש לשמור על מספר כללים בסיסיים לדוגמא: .
לפעמים קורה, ובזמן נסיעה במי ים מלוכלכים, חודרת פיסת ניילון לתוך פתח הכניסה. כדי להוציא את הניילון, חשוב לזכור לדומם את המנוע. אמנם, יש בפתח הכניסה חוסם בפני פגיעה באצבעות. אולם, החוסם מתוכנן לאצבעות בגודל קונבנציונלי. מי שיש לו אצבעות עם נטייה לפסנתרנות, עלול למצוא את עצמו בלעדיהן.
 
תחזוקה נכונה
"הכלל החשוב ביותר באופנועי הים התלת מושביים ובכלל", נוהג מישאל בן אהרון לומר, הוא זול בטיפולים, יקר בתיקונים, על משקל הפתגם הצבאי הידוע, קשה באימונים קל בקרב. כמובן שבשני המקרים הכלל יכול להיות תקף גם להפך. יקר בטיפולים, זול בתיקונים. הסיבה לכך היא פשוטה. אופנוע הים, במיוחד התלת מושבי, עובד בהספקים (טורים) גבוהים מאוד. המשמעות היא שאם חוסר בשמן מנוע במכונית, עדיין יכול לאפשר לך לנסוע מספר קילומטרים עד למוסך הקרוב, הרי שחוסר מסוים של שמן במנוע אופנוע הים, משמעו "הלך המנוע".
מישאל בן אהרון: "המנוע הוא אביזר רגיש מאוד, אם כי גם אמין מאוד. אם תטפל בו נכון, הוא ישרת אותך בנאמנות שנים רבות. על כן, אסור בשום פנים ואופן לחפף בטיפולים, ועוד יותר מזה, אסור לזלזל בסימני האזהרה שאופנוע הים משגר אליך. צפצוף, נורת אזהרה, התחממות, או שהוא מפסיק 'לסחוב'. במקרה כזה, המנוע מבקש לומר לך, 'משהו לא בסדר אצלי, רד ממני מיד'. במקרה כזה, צריך פשוט לדומם את המנוע ולרדת מן הכלי. כולם. כולל כל החברים והחתיכות שכל כך רצית להרשים והשתתפו אתך רגע קודם בנסיעה לתוך הגלים. אחר כך יש לגרור את האופנוע לחוף עם חבל. (תמיד חשוב שיהיה חבל טוב באופנוע, על כל מקרה), לחבר את האופנוע עם הגורר לרכב, לקחת אותו הביתה ולהכניס אותו בהקדם למוסך".
 
למה זה קורה?
מישאל בן אהרון: "מנוע אופנוע הים התלת מושבי, כמו כל מנוע של אופנוע עם 2 פעימות, הוא צרכן שמן קבוע וצריך למלא לו מדי פעם. יתר על כן, לפעמים יש נזילת שמן קטנה היכולה לנבוע מסיבות שונות, וגם אליה צריך לשים לב".
"מצד שני, צריך לזכור שבאופנוע ים מן הסוג הזה, מערכת הדלק כוללת גם שמן. זאת אומרת, מה שלמעשה דוחף את השמן לתוך המנוע, זה הדלק. על כן במצב של סתימת דלק למשל, הדבר משפיע ישירות גם על כניסת השמן למנוע. לא צריך להיות מכונאי אופנועי ים כדי לדעת שמנוע כזה הפועל בלי שמן, עלול "להיגמר" תוך שתיים-שלוש דקות".
 
"אין חוכמות בדברים האלה. הכלי הזה לא סולח לרוכבים רשלניים. אמנם לא כל רוכב אופנוע ים תלת מושבי, חייב להיות מכונאי, אבל גישה מינימאלית חשוב מאוד שתהיה לו. זה גם לא חייב להיות מנדנד ומעיק, אפשר גם לבצע את הפעולות הנדרשות בכייף, כחלק מן הבילוי באופנוע. לעיתים פעולה נכונה של הרוכב בזמן הנכון, יכולה למנוע נזקים גדולים יותר. כמו במקרה של כניסת מים מלוחים או מתוקים לתא המנוע. אם הרוכב ימתין עד שיגיע למוסך, סביר שהנזק יסתכם באלפי שקלים. אם הרוכב יפעל ע"פ הוראות היצרן ובמיוחד ישטוף וייבש וישמן את המנוע, הנזק עשוי להסתכם במאות בודדות של שקלים בלבד אם בכלל".
התוצאה השכיחה של רשלנות מסוג זה, היא התחממות המנוע. אז מתחילים הנזקים האמיתיים בחלקים הפנימיים של המנוע, מה שמחייב את החלפתם. גל ארכובה למשל, מחירו עשוי להגיע לכדי 9500 שקלים פלוס מע"מ. מחיר צילינדר, 7000 ש"ח פלוס מע"מ!. נזקים כאלו בדרך כלל מלווים בנזקים נלווים שעלות תיקונם גבוהה מאוד. עלות אוברול במנוע של אופנוע ים תלת מושבי, עשוי להסתכם בסכום גבוה ממחיר האוברול במרבית המכוניות הקיימות כיום בשוק.
 
לא אוהב מים מלוחים
רגישות נוספת של אופנוע הים התלת מושבי, קשורה לרגישות שלו למים מלוחים. ככלל, מים מלוחים הם צרה צרורה לכל מנוע. ההנחה המקובלת היא כי מי ים מלוחים העומדים זמן רב בתוך המנוע, עלולים להתגלות בהמשך כקטלניים לגביו. על כן, יש צורך למנוע חדירה של מי ים לתוך בלוק המנוע.
כדי למנוע כניסת מי ים למנוע, במקרה של התהפכות, מומלץ להפוך אותו תמיד בכיוון עליו הורה היצרן מבלי להתחכם. כתוב ימינה, הפכו ימינה ולא להפך. אם לא כתוב, יש להפוך אותו תמיד ימינה. מישאל: "אם תהפוך אותו לא נכון, יכנסו מים לאגזוז ומשם הדרך למנוע קצרה, מה שעלול להכניס אתכם לצרות.
כלל שני, חובה לשטוף את אופנוע הים היטב במי ברז רגילים. במיוחד צריך לשטוף את  המנוע בתום כל יום שימוש בים. נכון שעייפים, נכון שרוצים לישון. אבל מדובר בכלל ברזל. סיבה נוספת לשטיפה בתום השימוש, קשורה למערכת הקירור. מערכת הקירור של אופנוע הים התלת מושבי, מבוססת על מי ים הזורמים בצינורות מיוחדים בתוך המנוע, ראש המנוע והאגזוז. גם כאן, עלול להיווצר מצב שיחד עם המים יזרום לכלוך, שאריות של אצות ומדוזות. השטיפה במקרה זה, תמנע סתימות ובעיות בעתיד.
 
ואיך התגובות בשטח?
הישראלים מצביעים ברגליים. המשווקים מעריכים כי כ- 45 אחוזים מכלל אופנועי הים הנמכרים בארץ כיום, הם אופנועי ים תלת מושביים. 35 אחוזים הם דו מושביים, ועשרה אחוזים הם אופנועים חד מושביים. יחד עם זאת, בניגוד למקובל בעולם, ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה מרבית האופנועים הנמכרים הם בנפחי מנוע גדולים (והיקרים יותר משמעותית).
הפופולריות של אופנוע הים התלת מושבי, אינה תופעה ישראלית דווקא, אלא תופעה כלל עולמית. "רוב אופנועי הים הנמכרים כיום בעולם הם אופנועים תלת מושביים. כי כל אחד שקונה, מעונין באופנוע היכול לבצע כמה שיותר פונקציות, וזה בדיוק האופנוע הזה", אומר ששון מאור.
ומי אנחנו שנשבור לו את הכיף?
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<