כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > אופנועי ים > חורף על החוף
חורף על החוף
איך מתלבשים אופנועני הים בחורף? בטיחות, חמימות ואופנה
 
חורף על הים
גליון 5
מאת אשר וטורי

איך מתלבשים כדי להנות מאופנוע הים בחורף? אופנועני הים, זה סטייל. נכון, נפח המנוע של הכלי, חשוב, גם האתגר הספורטיבי. אבל העיקר הם הביצועים, קצף הגלים. בתור שכזה, צמח לו בשנים האחרונות ענף אופנה חדש בישראל, ושמו, ביגוד לאופנועי ים. חליפות, נעליים מיוחדות, ואפילו משקפיים אופנתיות. מאחר ומדובר בשוק קטן יחסית של צרכנים, מעט חברות בארץ המייצרות או מייבאות רק ביגוד ספורטיבי לאופנועני הים. היבואנים של ביגוד, עושים זאת כמוצרים נלווים ליתר האביזרים והחלקים של הכלים.
השנה, החורף שקצת התבלבל בטמפרטורות, בלבל גם את יבואני ויצרני הביגוד, במיוחד את יבואני ויצרני בגדי אופנועני הים וגולשי הגלים. אילו חליפות להביא? אביב? קיץ? חורף? הבעיה נעשית סבוכה במקצת, במיוחד לאור העובדה שחליפה טובה איננה רק אביזר אופנתי, אלא לעיתים גם אביזר בטיחות חיוני. למשל, עבור מי שנאלץ בגלל תקלה כלשהיא להישאר זמן רב בים, ולשמור על חום הגוף לבל יקפא.
נובמבר 2000. יום שישי, 11 בבוקר, חוף פולג (ספידו) בנתניה. קבוצה לא גדולה של אופנועני ים, מגיעים בהתגנבות יחידים אל החוף, פורקים את האופנוע, ומתחילים להתלבש. הרצל ביטון, יבואן של ציוד לאופנועי ים, אופנוען בעצמו, אומר שכאשר לובשים חליפה טובה, ממש אין צורך בתחתונים. החומר הרגיש שומר על כל מה שצריך בגוף, באופן הכי הרמטי שיש.
 
להתמזג עם המים
לכל עונה, אופנה משלה. כך נהוג לחשוב. אבל מה לעשות ואפילו בנובמבר, כשהחורף לא ממש חורף, יש כאלה שעדין לובשים חליפות אביב המורכבות ממכנסי שלושה רבעים וחלק עליון עם שרוולים קצרים. איציק אברהמי מהרצליה שהגיע עם הטויוטה טורבו דיזל שלו, אומר שבטמפרטורה של 26 מעלות צלזיוס, הוא לא טורח ללבוש חליפה. המים ממש תענוג. חוץ מזה, הוא אומר בחיוך ממזרי, הקרירות של המים עוזרת להקשות את הגוף, וזה דבר לא כל כך נורא.
לאלי אבינועם מחברת "לגונה", אחת היבואניות של ביגוד זה, אגב, דעה שונה לחלוטין. "אנשים לא תמיד לוקחים את החליפות ויתר הבגדים ברצינות ראויה וזו טעות איומה", הוא אומר. "נכון שהמים כיום לא כל כך קרים. אבל הביגוד הזה נועד להגן עליך בפני מצבים בהם תאלץ בגלל תקלה או כל בעיה בלתי צפויה בים, לשהות במים במשך כמה שעות עד שהחילוץ יגיע. במצב כזה, הגוף מתחיל להפסיק לתפקד בגלל הקור, ויתכן שהחליפה על הגוף תהיה הדבר שיציל את החיים שלך".
"החליפה נועדה לאטום את הגוף מהמים, מבלי שיתקרר מהרוח או מטמפרטורת מי הים החיצוניים. מאחר והמים מושפעים מחום הגוף, כך שבזמן שהייה ארוכה, החליפה עוזרת לשמור על חום הגוף".
"יצא לי לא מעט להיות עד למצבים כאלה. גם כאשר הבן אדם ניצל, אחרי שעתיים-שלוש במים קרים, יש לו בעיות של זרימת דם והגעה של חמצן לכל הגוף, וכך חלק מהמערכות של הגוף ניזוקות נזק בלתי הפיך. ככה אנשים נותרים נכים לכל החיים".
בחזרה לחוף ספידו. הים די רגוע, איש איש והאופנוע שלו, איש איש והדעווין שלו. אצל הראשון, קבלן בניין, זו המיצובישי החדשה עם הפלאפון המחובר לדיבורית-רמקול, כך שכל באי החוף יכולים לשמוע בפרטי פרטים, מה מפריע למשאית הבטון שלו להגיע לאתר הבניה. עסקים ופלז'ר. השני בא עם החברה שכל הזמן צריכה להסיט את הראש במבוכה נוכח אופנוענים אחרים שמתלבשים חופשי חופשי על החוף, בהעדר מלתחות מסודרות.
אצל אופנוען נוסף, זה אופנוע הימהה החדש שכבר הזמינו עליו סיבוב כמה וכמה חברים, ואצל האחרים אלה המשקפיים, נעלי הצוללנים, או התיק האטום למים, אחד הלהיטים האופנתיים האחרונים כדי להניח בו את המסמכים האישיים.
די חמים בסך הכל. עוד שישה-שבעה אופנועני ים ובני (בנות) זוגם מגיעים בטפטוף לחוף, רובם עוטי חליפות מסוגים שונים. איציק קוליק מתל מונד אומר שזה בכלל לא משנה מה לובשים, אבל באופן אישי הוא אוהב את החליפה שלו מסוג נייק SEPA .
חליפה אחרת, הנחשבת לאחת החליפות המבוקשות ביותר בעונה זו, היא החליפה של GOL , בעלת שרוולים, אותה ניתן לראות גם בשני חלקים. חליפה מסוג זה אהובה מאוד הן על אופנועני ים והן על גולשים.
החליפות עשויות מחומר גמיש, הנתפר ומודבק באופן מיוחד, כדי לשמור על אטימות. הדס בן אהרון, בעלת חנות לממכר ציוד לאופנועני ים ברישפון: "בהחלט יש בזה עניין של אופנה. תלוי במותג, תלוי בצבעים. בשנה שעברה כולם ביקשו חליפות שחור-צהוב. השנה זה בכלל לא הולך. כיום אנשים מבקשים את החליפות של GUL או של ROAD CLAB הנחשבת לאחת החברות המפורסמות מסוגה בעולם".
"אנחנו מביאים ביגוד לפי הדרישה. בדרך כלל, חליפות די קלילות, שאולי לא מספיקות לצוללנים, אבל לאופנועי ים הן מספיקות. החידוש בשנה זאת, הוא חולצת גלישה קלה מאוד, עשויה מפליס ומתייבשת במהירות. למי שקצה נפשו בחליפה, יכול לרכוש את החולצה של לגונה, הנחשבת ללהיט חם מאוד, למרות העובדה שמחירה יקר יחסית (כ-350 שקל לצרכן)".
לצד החליפה והחולצה, ניתן למצוא בחנויות גופיות פוליטקס חמות, הטובות מאוד לעונת המעבר, וניתן ללבוש אותן מתחת לחליפה.
 
אופנה ידועה מראש
למעשה, את אופנת בגדי האופנוענים או הגולשים, מכתיבות החברות הגדולות לפי הטעם המקובל בעולם. השוק בישראל נחשב לקטן מכדי להשפיע על האופנה. אבל גם עם האופנה העולמית, אין מה להתלונן.
הרצל ביטון יבואן מותג "סליפרי": "ישראל היא רק פסיק קטן בענף הגלישה והרכיבה על אופנועי ים בעולם. מה שקורה אצל כולם, במיוחד בארצות הברית, קורה גם אצלנו. רוכב אופנוע מושבע, רוצה כל הזמן לשפר וליפות את האופנוע שלו. כך שגם בתחום הביגוד לא צריך לחסוך. החומר הבסיסי של כל החליפות הוא הניאופרון, חומר גמיש המסייע לשמור על חום הגוף. אפשר לקנות חליפה בעובי של 2 מ"מ, ואפשר 3 מ"מ. השאלה על איזו איכות הולכים, על איזו תפירה".
החליפות המקובלות הן בצבעי אדום ושחור. או כחול שחור. לעומת זאת, ניתן לפגוש מגוון של חליפות לילדים בשלל צבעים ובשלל מידות. אבינועם: "למרבה ההפתעה קיים בארץ ביקוש גדול לחליפות לילדים ונערים, כנראה בזכות הפופולריות של גלשני רוח וגלשני גלים". גם המחיר הזול יחסית (400-500 ש"ח לעומת 700-800 ש"ח לחליפות מבוגרים), עוזר למכירות.
חליפות נשים לעומת זאת, קשה מאוד להשיג בגלל הביקוש הנמוך. נשים מעטות בלבד עוסקות בענפי ספורט אלה. הכוונה לחליפות מחוטבות יותר הנועדות גם להחמיא לגוף הנשי. הן כוללות שני חלקים, מעין אוברול ומעליו חלק עליון. ביטון: "אם מישהי רואה חליפה בקטלוג שלנו, אנחנו יכולים להזמין את החליפה עבורה, בלי בעיות. אבל לא נייבא את החליפה מראש".
אפודת הצלה - אביזר חיוני, אותו יש חובה לרכוש בהתאם למספר הרוכבים על האופנוע. גם כאן מיוחסת חשיבות רבה לעניין האופנתי. מי שרכש אופנוע ים של ימהה או סידו, סביר להניח שיקבל יחד עם הכלי גם זוג אפודות הצלה תואמות. היתר, יצטרכו להתברבר בין המותגים, חלקם מקצועיים יותר, חלקם פחות. חברת אובריין למשל, מיבאת ארצה סידרה של אפודות הצלה בצבעים שונים. הצבעים הדומיננטים, כחול, שחור, אדום וצהוב.
 
נעלי גרביים ומשקפיים ללא בועות
אביזר חשוב מאוד לעמידה יציבה, במיוחד על אופנוע ים עמידה וכן להגנה מפני חבלות, חתכים וכדומה. כל פצע במי הים המלוחים עלול להתברר כצורב באופן מיוחד. הנעליים, מכונים באנגלית "גרב", כיוון שהם מתלבשים על כף הרגל באופן מושלם, ללא צורך בגרביים נוספות. יש המעדיפים לנעול נעלי התעמלות קונבנציונליות, אך חסרונן של נעלי הספורט הרגילות בכך שלאחר הטבילה הראשונה במים, הנעליים הופכות להיות כבדות והרגלים קרות.
באותו אופן, נודעת חשיבות רבה גם לכפפות. במיוחד בדהירות מהירות לתוך הגלים, כאשר הרוח המקפיאה, בוחרת להקפיא בראש וראשונה את כפות הידיים החשופות. גם כאן, כל חתך קטן הופך לכואב מאוד, ופוגם בהנאת הרכיבה.
 
אביזרי אופנה: שני סוגי אביזרים, הם בגדר הכרח לאופנועני הים. הראשון, משקפיים. בדרך כלל ניתן למצוא בחנויות שני סוגי משקפיים. האחד, משקפיים הדוקות מאוד לעיניים (סידו), המכונים משקפי גלישה. הסוג האחר, מזכיר מסיכת צוללנים אטומה למים (סקוט), אשר מאפשרת הרכבת משקפיים או עדשות מתחת למסכה. בכל מקרה של בחירת משקפיים, רצוי לבדוק את האטימות, כדי שבזמן נפילה למים, לא יחדרו טיפות מים ובועות על הזכוכית. "הבעיה היחידה עם משקפיים אלה", אומרת הדס בן אהרון, "היא שהם יוצרים עיוות מסוים של הראיה, והמשתמשים בהם צריכים לקחת זאת בחשבון".
 
אביזר חדש נוסף הוא סרט הנקשר סביב הראש ומגן על האוזניים מן הרוחות הקרות, לבל תקפאנה. לצד הסרטים, ניתן למצוא כובעים מיוחדים להגנה מפני מתזי המים.
כמו בכל ענף ספורט ובמיוחד ענפי הספורט הימי הלבוש, ההנעלה ופריטי ציוד נוספים תופסים מקום חשוב. לבטיחות רבה יותר לביצועים טובים יותר וגם כמובן לתדמית – פוזה בפי החברה. אז כאשר אתם יוצאים לקנות ביגוד ימי אל תשכחו את הסדר: בטיחות – ביצועים – ואחרון חביב ה"סטייל".

תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<