גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2012 > הסביבה הימית כמחוללת שינוי התנהגותי
הסביבה הימית כמחוללת שינוי התנהגותי
הסביבה הימית מעוררת ומחזקת את השימוש שלנו במערכת החושים. חושי הראייה השמיעה והריח פועלים ביתר שאת כאשר אנו מביטים בים, בגווניו ומבחינים ב"מצב רוחו"-האם הים שקט או סוער. הריח המיוחד של המים המורגש בקיץ ובחורף ובמיוחד כשנמצאים במרינה או בקרבת ספינות דיג ,רחש הגלים באוזן ורעש התנפצותם כשהים סוער ורוגש ואיוושת הרוח . גם חוש המישוש מופעל בפעילות בסביבה ימית כאשר רסיסי הגלים מגיעים ונוגעים בפנינו או בגופינו, מגע החול ומגע המים בין אם קרים או חמים.
 
מאת בני וקנין - מנכל עמותת זיו נעורים
 
החוויה החושית בים יכולה להיות מאוד משמעותית לילדים המתמודדים עם לקויות למידה שאינם זוכים תמיד למענה ראוי בכיתה ממוצעת בה לומדים כ-35 תלמידים. הים יכול לתת מענה חינוכי-טיפולי הולם לתלמידים אלו. ההשפעה החושית של הים פועלת בשני מישורים-האחד כמעצבת התנהגות הנדרשת לשם התמודדות עם הסביבה הימית והשני כמחוללת שינוי רגשי והתנהגותי עמוק יותר המשפיע על הדימוי העצמי, על הפנמת ערכים חברתיים ועל מוטיבציה ללמידה.
הסביבה הימית מחייבת את מי שפועל בה לאמץ כללי התנהגות חברתיים ייחודיים כגון: עזרה הדדית, שיתוף פעולה אחריות וסולידריות . הפנמה של כללים אלו נעשית כחלק מתהליך הסתגלות דהיינו אימוץ דפוסי חשיבה והתנהגות שונים וחדשים על מנת לפעול בים ואף לשרוד. ככל שנשהה יותר זמן בים נהפוך מיומנים ומאומנים יותר עד שהתנהגויות אלו יהפכו להיות טבעיות. הייחודית של דפוסים אלו שהם "שמישים" ונרכשים בצורה חוויתית ויכולים לסייע רבות לילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז  בהתמודדות החברתית והאקדמית שלהם. כיצד?
עמותת זיו נעורים היא עמותה חינוכית שהוקמה בשנת 2000 ע"י בוגרי שייטת 13 ועושה שימוש בסביבה הימית כמשאב מרכזי לפעילותה בקרב בני נוער בסיכון ואוכלוסיות מיוחדות. העמותה פיתחה מודל יחודי המנצל את המשאב הימי ליצירת שינויים התנהגותיים ובמתן כלים להצלחה בכל תחומי החיים של אותם בני נוער ואוכלוסיות מיוחדות על מנת לקדמם.
המודל מתבסס על שני רכיבים:
הראשון, הסביבה הימית וכלי השייט המגוונים: צלילת שנורקל חופשית ,גלשני גלים ורוח , קיאקים, סירות מפרש וסירות חתירה ועד סירות מנוע ויאכטה .
השני, הינו המדריך החברתי. יחד עם מדריך מקצועי הם יודעים כיצד לעבד את החוויה החושית וההתנהגותית בים לכדי שינויים תפיסתיים בקרב אוכלוסיות היעד. המדריך החברתי משמש כ"אח בוגר " ודמות לחיקוי ,עוגן רגשי עבור בני הנוער בהציבו להם גבולות תוך שהוא קשוב לצרכיהם האישיים מכיל ותומך .
המטרה המרכזית של התהליך הינה להקנות לבני הנוער כלים לא רק על ידי ידע אלא על ידי התנסות אישית במים ובכלי השייט השונים בים. הם נדרשים להיות עירניים, חדים וקשובים ולפתח מיומנויות תגובה ופעולה לסיטואציות השונות הנוצרות בעת פעילות ימית.
ככל שלנערים יהיו יותר חוויות והתנסויות טובות ומחזקות מהפעילות בכלי השייט כך גם ה"עצמי " שלהם יתפתח ויתוודע ליכולתם להתמודד עם שעת משבר וקושי .כמו בחיים בהם אנו נדרשים להגיב, לבחור ולהתנהל בהתאם לזמינותם של משאבים והזדמנויות ,בים החוויה היא עוצמתית פי כמה עקב הדינמיות, השונות, תנאי השטח, סוג כלי השיט בו פועלים ואפילו במבנה החוף עצמו .
היתרון הגדול בעבודה עם המשאב הימי הוא טווח הזמן וההפנמה המיידית של השינוי.למה הכוונה? כאנשים בוגרים אנו יודעים שעל מנת להשיג משהו או לשנות הרגל זה או אחר עלינו לבצע שינוי מדורג, לאורך זמן שכולל לרוב מימד של שינוי תפיסתי (ע"ע דיאטה, מערכות יחסים, לימודים או כל מטרה אחרת). אצל בני נוער ובייחוד בני נוער המאובחנים עם לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז יכולת הכלה של שינוי כזה כמעט אינה אפשרית. הם רוצים "כאן ועכשיו" ,יכולת הראייה לטווח ארוך חלשה או אינה קיימת ,כמו גם הצורך בפידבק מיידי יוצר חיכוכים והתנגשויות המקשים על בני הנוער לראות את ההווה כשלב הכרחי מקדים למה שיהיו בעתיד.
הים מגיב מיידית לפעולות שלנו. נחתור בהתאם להנחיות נצליח להתקדם למטרה. לא נחתור בתיאום או על פי הנדרש לא נתקדם, ניסחף ואולי אף נקלע לסכנה. אם תמתח את המפרש נכון הים ישתף עמך פעולה ותנוע בכיוון הנחוץ לך. התגובה המיידית הזו מייצרת תוצאה מידית לפעולות ומאפשרת למידה והפנמה חוויתית, אפקטיבית של בני הנוער. מכאן ההשלכה לתהליכים אחרים היא קלה יותר-
"אם הצלחת לעלות על הגלשן או לחתור בסירת מפרש הרי שתצליח גם לגשת למבחן ,תצליח להכין את התיק לבית הספר"
החתירה בקיאק, הצלילה עם השנורקל, מיקומך בקבוצה כל אלו "מתורגמים" לדפוסי התנהגות בחיי היום יום כגון:כבוד הדדי ,שיתוף פעולה ,ערבות הדדית, עזרה לזולת ,כבוד ושמירה על הסביבה .
בפעילות של הפלגה בסירות חתירה או מפרשים, הים ישפיע על המשתתפים במידה והוא סוער/גלי הסירה תטלטל חלק מהמפליגים שיחושו סחרחורות ובחילות. שאר חברי הצוות יבינו כי עליהם לחוש לעזרה ולסייע מה שיאפשר "תרגול" במיומנויות רגשיות כמו אמפתיה, סולידריות ועזרה הדדית. בסוף ההפלגה וכחלק מתהליך העיבוד שמתקיים יתנהל דיון: "מה חווינו בים היום? מי עזר למי? מה הרגשתם בסירה ואיך מצב הים השפיע עליכם? שאלות אלו ואחרות שיועלו על ידי המדריך יפתחו בפני המשתתפים צוהר לחשיבה וללמידה על עצמם ועל חברי הקבוצה.
בהפעלת סירת המפרש מתווסף מרכיב המנהיגות שכן יש לקבוע אחראי שהוא הגורם היחידי שנותן את ההנחיות לגבי אופן הפעלת הסירה והמפרשים , מחזיק בהגה ומתמרן. זוהי הזדמנות לבחון את יכולת קבלת המרות של מנהיג מהקבוצה(חניך) או חיצוני לה(מדריך). כמו כן ההקשבה להנחיות דורשת מהחניכים יכולת הכלה, וסבלנות. יחד עם תנאי הסביבה הימית ניתן לחשוף מנהיגים סמויים כמו חניכים שבבית הספר סובלים מדימוי חברתי נמוך ומדחייה חברתית ולאור התפקיד שהם ממלאים במהלך ההפלגה הם יכולים להביא לידי ביטוי יכולות אישיות וליצור להם אני חדש בקבוצת זיו נעורים, לא פעם זה מסייע ללקויי למידה למצב עצמם מבחינה חברתית מחדש.
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<